Постанова від 30.09.2025 по справі 331/5452/25

30.09.2025

Справа № 331/5452/25

Провадження № 3/331/1944/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Олександрівського районного суду міста Запоріжжя Пивоварова Ю.О., за участю прокурора Медведєвої В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка на момент вчинення правопорушення перебувала на посаді головного спеціаліста фінансового відділу Дніпрорудненської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області, на теперішній час працевлаштована фахівцем з публічних закупівель КНП «ЗОКЛ» ЗОР, РНОКПП: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 - колишній головний спеціаліст, уповноважений за організацію та проведення процедур закупівель у Дніпрорудненській міській військовій адміністрації Василівського району Запорізької області, тобто у відповідності до п.п. «и» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, у порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільнені») шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі htts://nazk.gov.ua, лише 02.04.2025 о 12 год 16 хв, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.

У судовому засіданні ОСОБА_1 провину у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП визнала та зазначила, що 19.10.2024 вона зі своїм сином виїхала до Польщі, у зв'язку з тим, що він працевлаштувався там. Під час її виїзду з нею зв'язались з колишньої роботи щодо несвоєчасного подання декларації. 31.03.2025 вона повернулась до України та одразу подала декларацію. У вчиненому щиро розкаялась.

Прокурор Медведєва В. вважаючи, що вина ОСОБА_1 у скоєнні нею правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП доведена, просила, беручи до уваги особу правопорушниці, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, притягнути її до відповідальності та накласти мінімальне стягнення у межах санкції зазначеної частини вказаної статті у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень 00 копійок.

Вислухавши прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доходжу висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, з наступних підстав.

Диспозицією ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з п.п. «и» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим.

Відповідно до абз.4 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб'єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.

Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

Указом Президента України № 197/2023 від 07.04.2023 року утворено Дніпрорудненську міську військову адміністрацію Василівського району Запорізької області.

Статтею 45 Закону № 1700-VІІ визначено, що до осіб, які зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначені ч. 1 та ч. 2 ст. 45 відносяться особи, зазначені у п.1, п.п. «а» і «в» п.2, п.5 ч.1 ст. З цього Закону.

Відповідно до розпорядження начальника Дніпрорудненської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області від 13.05.2024 № 128к, ОСОБА_1 було призначено на посаду головного спеціаліста фінансового відділу апарату Дніпрорудненської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області з 16.05.2024.

Розпорядженням начальника Дніпрорудненської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області від 13.05.2024 № 129к, головного спеціаліста фінансового відділу апарату ОСОБА_1 визначено відповідальною (уповноваженою) за організацію та проведення процедур закупівель у Дніпрорудненській міській військовій адміністрації Василівського району Запорізької області з 13.05.2024.

Відповідно до п.15 ч.1 ст.11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів. Відповідно до п.25 «Роз'яснень щодо фінансової доброчесності» (НАЗК станом на 28.01.2025) - далі «Роз'яснення», визначено: «у цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія Закону (відповідно до пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону), під «посадовими та службовими особами» слід розуміти працівників державних органів, які:

1) здійснюють функції представників влади.

Підпунктом 3 п.25 Роз'яснень визначено суб'єктність працівників військових адміністрацій населених пунктів, а саме у складі військових адміністрацій населених пунктів можуть бути особи, які: до працевлаштування у військову адміністрацію населеного пункту не були суб'єктами декларування. На таких осіб дія Закону поширюватиметься відповідно до пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону як на посадових та службових осіб державного органу, у разі, якщо вони здійснюють функції представників влади та/або обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.

Пунктом 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002 № 5 «Про судову практику у справах про хабарництво» встановлено, що до представників влади належать, зокрема, працівники державних органів, які наділені правом у межах своєї компетенції ставити вимоги, а також приймати рішення, обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості.

Відповідно до преамбули ЗУ «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 зі змінами встановлено, цей Закон визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.

Пунктом 10 ст. 11 ЗУ «Про публічні закупівлі» передбачено, що уповноважена особа:

1) планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель;

2) здійснює вибір процедури закупівлі;

3) проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі;

3-1) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, у випадку здійснення закупівель відповідно до ч. 7 статті 3 цього Закону;

4) забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.

Рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.

Отже, головний спеціаліст, уповноважена за організацію та проведення процедур закупівель у Дніпрорудненській міській військовій адміністрації Василівського району Запорізької області Тимощук О.О., відповідно до п.п. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно з розпорядженням № 255к від 23.08.2024, ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста, уповноваженої за організацію та проведення процедур закупівель у Дніпрорудненській міській військовій адміністрації Василівського району Запорізької області, за угодою сторін, з 30.08.2024.

У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VІІ про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції»: «Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-'Т" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями».

Враховуючи вищевикладене, у ОСОБА_1 , при звільненні з посади головного спеціаліста, уповноваженої за організацію та проведення процедур закупівель у Дніпрорудненській міській військовій адміністрації Василівського району Запорізької області з 30.08.2024, після припинення діяльності, виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») в термін до 29.09.2024.

Відповідно до послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі htts://nazk.gov.ua, лише 02.04.2025 о 12 год 16 хв.

У судовому засіданні суддею досліджено: протокол № 345 від 15 вересня 2025 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією; письмові пояснення ОСОБА_1 від 27.05.2025; копію паспорту ОСОБА_1 ; копію паспорту ОСОБА_1 для виїзду за кордон; витяг з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій; копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільнені»); лист-відповідь Дніпрорудненської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області № 01-28/781 від 20.05.2025; присягу ОСОБА_1 ; копію розпорядження начальника міської військової адміністрації ОСОБА_2 № 128к від 13 травня 2024 року «Про призначення ОСОБА_3 »; копію трудового договору № 1/2024 з працівником Дніпрорудненської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області від 16 травня 2024 року; копію додаткової угоди до трудового договору № 1/2024 з працівником Дніпрорудненської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області від 16 травня 2024 року; копію розпорядження начальника міської військової адміністрації ОСОБА_2 № 255к від 23 серпня 2024 року «Про звільнення ОСОБА_3 »; копію особової картки працівника на ім'я ОСОБА_1 ; лист-відповідь начальника міської військової адміністрації ОСОБА_2 № 01-17/993 від 02.07.2025; копію положення про фінансовий відділ апарату Дніпрорудненської міської військової адміністрації, затвердженого начальником Дніпрорудненської місткової військової адміністрації 31.08.2023; лист-відповідь начальника міської військової адміністрації ОСОБА_2 № 01-17/1283 від 29.08.2025; супровідний лист начальника міської військової адміністрації ОСОБА_2 № 01-17/1345 від 09.09.2025; копію розпорядження начальника міської військової адміністрації ОСОБА_2 № 129к від 13 травня 2024 року «Про призначення уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівель у Дніпрорудненській міській військовій адміністрації»; копію посадової інструкції головного спеціаліста фінансового відділу апарату Дніпрорудненської міської військової адміністрації, затвердженого начальником Дніпрорудненської місткової військової адміністрації 31.08.2023; супровідний лист начальника Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 18428/02-2025 від 14.05.2025; копію листа керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контрою за своєчасністю подання декларацій ОСОБА_4 № 47-06/37442-25 від 01.05.2025; повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №72899/0/06-25 від 25.04.2025; послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 за період з 01.01.2025 по 03.04.2025.

Отже, дослідивши усі докази у їх сукупності, суд доходить висновку про те, що ОСОБА_1 скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»).

При визначенні виду та міри відповідальності враховано характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, ступінь її вини та майновий стан.

Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

За правилом ст. 283 КУпАП, постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 221, 283-285, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП,одержувач: ГУК у Запорізькій області 21081100, рахунок: UA558999980313060106000008479, код ЄДРПОУ: 37941997, банк: Казначейство Казначейство України (ЕАП), код класифікації: 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн, отримувач коштів: ГУК м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір, стягувач: Державна судова адміністрація України.

У разі несплати судового збору у добровільному порядку, передбаченому ст.307 КУпАП, судовий збір стягується примусово.

Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у добровільному порядку з правопорушника примусово стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена учасниками процесу протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Олександрівський районний суд міста Запоріжжя апеляційної скарги, а також прокурором у порядку, передбаченому ч. 5 ст.7, ч. 1 ст.287 КУпАП.

Суддя: Ю.О. Пивоварова