30 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/5596/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №440/5596/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області щодо складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 08.12.2023 № 02-994/10 станом на 01.01.2023 із зазначенням у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 32% та премії у розмірі 10%. Зобов'язано Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Полтавській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, в тому числі, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". В іншій частині позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 484,48 грн. (чотириста вісімдесят чотири гривні сорок вісім копійок).
09.09.2025 до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №440/5596/24, у якій просить зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року по справі № 440/5596/24.
В обґрунтування заяви зазначено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі №440/5596/24 відповідач ГУ ДСНС України у Полтавській області підготував та надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2023 року № 04-103/10 від 06.03.2025. Отримавши копію довідки № 01-510/10 від 03.10.2024, позивач стверджує, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року по справі № 440/5596/24 не виконане відповідачем, що є підставою для встановлення судового контролю за виконанням вказаного рішення. Доказами того, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року по справі № 440/5596/24 не виконане відповідачем є лист ГУ ДСНС України у Полтавській області № 61-01-04-2963/61-09 від 26.04.2024 з додатками - витягом з наказу № 34 від 18.01.2023 “Про особовий склад» та витягом з наказу № 75 від 14.02.2023 “Про преміювання начальницького складу», які підтверджують, що розмір виплаченої премії за січень 2023 року складав 290%, розмір надбавки за особливості проходження служби за січень 2023 року складав - 50%.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 року призначено заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі №440/5596/24 до розгляду в порядку письмового провадження.
22.09.2025 року до суду надійшли пояснення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, в яких зазначено, що після набрання законної сили рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 року у справі № 440/5596/24, відповідачем було підготовлено довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року № 01-510/10 від 03.10.2024 року та листом від 03.10.2024 року № 61-01-7645/61-10 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. Головне управління звертає увагу суду на те, що довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року № 01-510/10 від 03.10.2024 року, видана у відповідності до рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 року у справі № 440/5596/24.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вирішуючи заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі №440/5596/24, суд дійшов таких висновків.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
У пункті 40 рішення Європейського Суду з прав людини по справі Горнсбі проти Греції суд наголосив, що, відповідно до усталеного прецедентного права, пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов з приводу цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, - а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Отже, для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності,- за її межами.
Відповідно до положень статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною 4 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України відсутність виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення не перешкоджає розгляду заяви.
Отже, статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено процесуальний механізм реалізації конституційного принципу обов'язковості судового рішення у формі встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання відповідачем-суб'єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі №440/5596/24, яке набрало законної сили, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області щодо складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 08.12.2023 № 02-994/10 станом на 01.01.2023 із зазначенням у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 32% та премії у розмірі 10%. Зобов'язано Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Полтавській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, в тому числі, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". В іншій частині позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 484,48 грн. (чотириста вісімдесят чотири гривні сорок вісім копійок).
Слід окремо зазначити, що в мотивувальній частині цього рішення суду зазначено, що з 05.03.2019 пункт 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок №45) діє у редакції чинній до внесення до неї змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 у редакції, що діяла до зазначених змін та яка діє з 05.03.2019, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Отже, в силу пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Оскільки право позивача на перерахунок пенсії виникло 01.01.2023, у довідці про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 01.01.2023, повинні бути обов'язково зазначені відомості про надбавку за особливості проходження служби та про щомісячну премію - у середньому розмірі, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, форма якої є додатком 2 до Порядку, передбачає зазначення відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та відсоткового розміру премії.
На виконання рішення суду у справі №440/5596/24 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області підготувало та надало до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року №01-510/10 від 03.10.2024 за посадою "заступник начальника оперативно-координаціййного центру ГУ ДСНС України у Полтавській області", у якій зазначено посадовий оклад - 8330,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2250,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 5290,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (32,84499%) - 5212,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1249,50 грн., премія (78,79952%) - 6564,00 грн., всього - 28896,00 грн.
Разом з тим, наказом Головного управління від 18.01.2023 №34 з 01.01.2023 встановлена надбавка за особливості проходження служби особам начальницького складу, які займали посади "заступник начальника оперативно-координаціййного центру ГУ ДСНС України у Полтавській області" у розмірі 50% від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
У матеріалах справи наявна довідка № 01-195/10 від 21.05.2024 про розмір фактично виплаченого грошового забезпечення за січень 2023 року за посадою заступника начальника оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Полтавській області відповідно до якої надбавка за особливості проходження служби складає 50 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років з урахуванням відповідного коефіцієнта, а також премія визначена у розмірі 120 %
Таким чином, розмір фактично виплаченої за січень 2023 року за відповідною посадою надбавки за особливості проходження служби становив 50%, а не 32,84499%, як зазначено у довідці.
Відповідно до пункту 8 розділу ХVІ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2018 року № 623, виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць.
Наказом ГУ ДСНС у Полтавській області від 14.02.2023 №75 "Про преміювання начальницького складу" підтверджено, що відсотковий розмір фактично виплаченої за січень 2023 року премії за посадою "заступник начальника оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Полтавській області" становив 290%, а не 78,79952%, як зазначено у довідці.
Відтак, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 року у справі №440/5596/24, яке набрало законної сили, на даний час не виконано.
Відповідно до положень частин 2, 3 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 року у справі №440/5596/24.
При цьому, суд вважає достатнім строк для підготовки звіту - 30 днів з дати отримання копії цієї ухвали.
Отже, заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 року у справі №440/5596/24 підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись статтями 229, 248, 256, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України,
Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №440/5596/24 - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 року у справі №440/5596/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва