Справа № 420/782/24
29 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
І. Зміст позовних вимог.
До суду звернувся адвокат Троян Олександр Сергійович, діючий в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті з 01.03.2023 пенсії з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 у розмірі 25 % від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії, яка [відмова] викладена у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 15.12.2023 за №42183-36368/О-02/8- 1500/23;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2023 пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки.
II. Позиція сторін.
На обґрунтування вказаних вимог представник позивача зазначає, що позивач є інвалідом війни ІІ групи, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою про перерахунок його пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року № 1381. Проте, листом від 15.12.2023 ГУ ПФУ відмовило позивачу у такому перерахунку пенсії, посилаючись на іншу постанову КМУ від 24.02.2023 за № 168. Позивач є інвалідом 2 групи внаслідок війни, що підтверджується посвідчення інваліда від 28.02.2019, відтак має право на перерахунок пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків. Відповідно до перерахунку пенсії від 06.09.2023 індексація пенсії позивача у розмірі 25% здійснена від основного розміру грошового забезпечення тобто від 16 026 грн., без урахування суми індексації за 2022, 2023 роки. Вважаючи, що рішення ГУ ПФУ про відмову у перерахунку пенсії позивача на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року № 1381 протиправною, позивач з метою захисту своїх прав, звернувся до суду з даним позовом.
24.01.2024 р. судом зареєстровано від представника відповідача відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 Позивачу нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн. При цьому, індексація не є складовою грошового забезпечення, передбаченого ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також відповідно до ст. 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII соціальні виплати, що мають цільовий і разовий характер індексації не підлягають. Відповідно, індексація не є постійною виплатою, залежить від індексу споживчих цін, а тому не включається до складу грошового забезпечення при звільнені з військової служби. До того ж, Верховним Судом 20.02.2018 прийнято постанову по справі К/9901/1465/17 (286/2987/16-а), якою встановлено, що індексація не входить до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Корой С.В. від 10.01.2024 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Розпорядженням керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 р. № 148, було призначено повторний автоматизований розподіл справи.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.06.2024 року справу передано на розгляд судді Дубровній В.А.
Ухвалою суду від 03.07.2024 прийнято до провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи і має право на пільги встановлені законодавством для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , та отримує пенсію за вислугу згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, що підтверджується перерахунком по пенсійній справі № 1503002697- МВС.
16.11.2023 р. адвокат позивача звернувся до ГУ ПФУ з заявою здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії.
15.12.2023 р. ГУ ПФУ листом № 42183-36368/0-02/8-1500/23 повідомило представника позивача, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн. Пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн. У разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.
Відповідно до сформованого 06.09.2023 року ГУ ПФУ Перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за пенсійною справою № 1503002697- МВС, з 01.10.2023 року основний розмір пенсії з урахуванням 90 % грошового забезпечення становить 16 026,54 грн., з урахуванням індексації 20331,19 грн., у т.ч. індексація базового ОСНП 2022 (20033,19 грн.*0,140), ОСНП 2023 (22837,83 * 0,197), в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 16 026,54 яка дорівнює 4006,64 грн. Підсумок пенсії з надбавками 27225,03 грн.
Вважаючи, що під час вказаного перерахунку пенсії відповідачем порушені права на належний розмір пенсійних виплат, позивач звернувся до суду з даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовано Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 01.01.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ), чинний на момент виникнення спірних правовідносин, яким передбачено,
- призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону № 2262-ХІІ)
- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 43 Закону № 2262-XII).
- при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". (частина перша статті 51 Закону № 2262-ХІІ)
- перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. (абзац перший статті 63 Закону № 2262-ХІІ)
- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. ( абзац четвертий статті 63 Закону № 2262-ХІІ)
Законом України “Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі також - “Закон № 1282-ХІІ») передбачено, зокрема
- індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (частина перша другий статті 1 Закону № 1282-ХІІ;
- індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у т.ч. пенсії. (частина друга статті 2 Закону № 1282-ХІІ).
- індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". (частина п'ята статті 2 Закону № 1282-ХІІ).
Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. ( абзац перший частини другої статті 42 цього Закону).
Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. №124 якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124), яким передбачено,
- перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». (пункт 2 Порядку № 124)
- кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. (абзац другий пункту 5 Порядку № 124)
16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118) , пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2022 року:перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168), пунктом 2 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
28.12.2011 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», пунктом 1 означеного рішення Уряду установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, статей 13 і 21 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків. Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
VI. Оцінка суду.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
При цьому, повноваження щодо визначення розміру та порядку проведення індексації пенсії шляхом її перерахунку через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у межах бюджету Пенсійного фонду надано Кабінету Міністрів України на виконання вимог частини другої статті 42 Закону №1058-IV, у зв'язку із чим з 2019 року Порядком №124, з метою визначення механізму проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески впроваджено, зокрема, формулу обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Тобто, запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом №2262-ХІІ, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим.
Так, з метою забезпечення у 2022-2023 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2022 році цей показник становив 1,14 згідно із Постановою № 118, у 2023 році становив 1,197 (але не більше 1500,00 грн.) згідно з Постановою №168.
Крім того, основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків
Спірність питання у даній справі полягає щодо правомірності обчислення пенсійним органом розміру пенсії при її перерахунку, з урахуванням підвищення на 25 відсотків згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 року, обчисленого від основного розміру пенсії, без врахування індексацій, проведених в 2022, 2023 роках.
Як вбачається з наявного у справі Перерахунку пенсії позивача, здійсненого ГУ ПФУ на підставі рішення з 01.10.2023 року, то пенсійним органом на виконання постанови № 168 нарахована індексація за 2022 р. з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,14, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. №118, а також нарахована індексація за 2023 з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,197, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024р. № 168.
При цьому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 року збільшено основний розмір пенсії на 25 % від суми 16 026,54 грн., що склало 4006,64 грн.
Як зазначалось вище, пункт 1 Постанови КМУ № 1381 установлює, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Тобто, 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії, з врахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії..
З огляду на вказане, та враховуючи, що при збільшенні на 25 % пенсії має враховуватися не лише основний розмір пенсії, а й проведені в 2022, 2023 роках індексації пенсії (наростаючим підсумком) відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 118, № 168, відповідачем протиправно обчислено розмір пенсії, з урахуванням підвищення 25 %, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 р, з основного розміру пенсії без урахування індексації.
Натомість, суд зазначає, що сума збільшення основного розміру пенсії позивача з 01.10.2023 має розраховуватись наступним чином: (16 026,54 грн. (основний розмір пенсії) + 2 804,65 грн. (індексація ОСНП 2022) + 1500грн. (індексація ОСНП 2023)) х 25 %.
Підсумовуючи вказане, суд вважає, що внаслідок не врахування індексації пенсії на визначений щороку КМУ коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, при збільшенні позивачу розміру пенсії на 25 відсотків, як особі з інвалідністю внаслідок війни, обчисленої відповідно до статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови КМУ №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», відповідач діяв протиправно.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, з'ясувавши спірність правовідносин, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, керуючись ст. 9 КАС України суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії ГУ ПФУ при перерахунку пенсії позивача з 01.10.2023 року в частині підвищення розміру пенсії на 25 відсотків, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" без урахування індексації пенсії на визначений щороку КМУ коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.10.2023 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25 % від основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки.
З огляду на вказаний висновок суду не підлягають задоволенню позовні вимоги, які заявлені в частині дати перерахунку « 01.03.2023 », оскільки відповідно до наявного у справі перерахунку пенсії позивача датою його є « 01.10.2023»
Крім того, під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження позовні вимоги в частині визнання протиправною відмову відповідача, викладену в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 15.12.2023 за №42183-36368/О-02/8-1500/23, оскільки вказаний лист не стосується спірного питання, про що вказує представник позивача також у змісті позову.
У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та " Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
VII. Висновок суду.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
VIII. Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи, що відповідно до пункту 8 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст. 77, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,-
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2023 року в частині підвищення розміру пенсії на 25 відсотків, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" без урахування індексації пенсії на визначений щороку КМУ коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2023 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25 % від основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна