Справа № 420/37063/24
29 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А. розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2025 року позов задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату основного розміру пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області № 6001.-7978/6013 від 28 жовтня 2024 року з 01.02.2023 року з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження максимального розміру належної позивачу пенсії.
20.05.2025 року (вх.№49292/25) від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Ухвалою суду від 27.06.2025 року задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 17.01.2025 року по справі № 420/37063/24 у 45-денний строк з моменту отримання копії ухвали суду.
06.08.2025 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшов звіт про виконання рішення суду разом із додатками.
У звіті вказано, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2025 по справі № 420/37063/24 05.03.2025 року виконано перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області № 6001.1- 7978/6013 від 28 жовтня 2024 року з 01.02.2023 з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження максимального розміру належної позивачу пенсії. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2025 становить 29914,28 грн. Сума доплати ОСОБА_1 за період з 01.02.2023 по 31.03.2025 з урахуванням фактично виплачених складає 263899,95 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.
Як зазначено у звіті, станом на 05.08.2025 за рахунок виділеного Пенсійним фондом України фінансування Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 19.11.2020 включно.
Також Головним управлінням повідомлено, що відповідач вніс відомості про виконання рішення у справі №420/37063/24 до реєстру судових рішень, фінансування яких здійснюється за окремою бюджетною програмою
Додатково, у звіті зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Одеській області здійснено запит щодо виділення коштів для виплат за рішенням суду вих. 1500-0403-5/124715
08.08.2025 року від позивача до суду надійшли пояснення.
Розглядаючи звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду від 17.01.2025 року по справі № 420/37063/24, суд зазначає таке.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ст.13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до ч. 2, 3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Статтею 382-2 КАС України визначено, що суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються:
1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;
2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Так, з наданих до суду доказів судом встановлено, що управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2025 року по справі № 420/37063/24, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
З наданого до суду протоколу про перерахунок пенсії позивача судом встановлено, що при визначені розміру пенсії ОСОБА_1 відповідачем враховано премію у розмірі 63% - 8656,20 грн.
В той же час, рішенням суду відповідача зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату основного розміру пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області № 6001.-7978/6013 від 28 жовтня 2024 року.
У даній довідці премія складає 290% - 39846,00 грн.
Таким чином, з наданих до суду доказів судом встановлено, що рішення суду від 17.01.2025 року по справі № 420/37063/24 виконано лише частково.
Частиною 1 статті 382-3 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Частиною 2 статті 382-3 КАС України визначено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених судом обставин та враховуючи вищевикладені приписи ст.382-3 КАС України, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення від 17.01.2025 року по справі № 420/37063/24.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ч.11 ст.382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Отже, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для виконання судового рішення від 17.01.2025 року по справі № 420/37063/24.
Керуючись ст.ст. 249, 294, 295, 297, 382-3 КАС України, суд ,-
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення від 17.01.2025 року по справі № 420/37063/24.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для виконання судового рішення від 17.01.2025 року по справі № 420/37063/24.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 17.01.2025 року по справі № 420/37063/24 у 90-денний строк з моменту отримання копії ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Вовченко