Рішення від 29.09.2025 по справі 380/12449/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 рокусправа № 380/12449/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП- НОМЕР_1 ; далі - Позивач) звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ; далі - Відповідач), в якому просить:

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки від 21.04.2025 N 1159/12/7761 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , станом 01 січня 2023 року, із зазначенням надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії, визначених виходячи з грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

3обов?язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 Nє2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 Nє704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року ( 01.01.2023 - 2684,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням процентної надбавки за вислугу років та з обов?язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у таких розмірах: процентної надбавки за вислугу років 50% посадового окладу та окладу за військовим званням, надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% посадового окладу; надбавки за кваліфікацію у розмірі 7% посадового окладу; премії у розмірі 160% посадового окладу, обчислених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00грн, з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 по справі N380/9857/24 та рішення від 31.01.2025 у справі N380/22507/24, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі №380/22507/24 відповідачем виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року для здійснення перерахунку пенсії. Втім, у виданій довідці протиправно, на переконання позивача, відповідачем зазначено, окремі види грошового забезпечення (надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження, надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премію) визначено з посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018, а не станом на 01.01.2023 року. Наведене зумовило звернення позивача до суду з цим позовом.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вказує, що на виконання постанови №704 та в межах асигнувань, що виділялися на утримання Збройних Сил України у 2018 - 2024 роках, Міністром оборони України були встановлені:- оклади за військовим званням та посадові оклади за відповідними посадами, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 у розмірі 1762 гривні і станом на сьогоднішній день не змінювались.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою від 23.06.2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 2262.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 року у справі №380/22507/24, зокрема зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XIІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.08.2018 №260, вказавши розміри: надбавки за особливості проходження служби 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії 160% посадового окладу, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023.

На виконання вказаного рішення відповідач підготував довідку № 1159/12/7761 від 21.04.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, у якій зазначив:

- посадовий оклад - 6660,00 грн;

- оклад за військовим (спеціальним) званням (старший прапорщик) - 2150,00 грн;

- надбавка за вислугу років 50% - 2890,00 грн;

- надбавка за особливості проходження служби (65%) - 5635,50 грн;

- надбавку за кваліфікацію 7% - 305, 90 грн.

- премія 216% - 6992,00 грн,

Всього - 25 070,40 грн.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо обчислення розміру окремих основних та додаткових видів грошового забезпечення у довідці не з розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, а з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на військовій службі, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Правовою основою для реалізації права на перерахунок призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262.

Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

З 01.03.2018 набрала чинності Постанова №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Пунктом 2 Постанови №704 також установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У цій справі спір виник щодо правомірності обчислення відповідачем розміру окремих складових грошового забезпечення з посадового окладу та окладу за військовим званням з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (а не станом на 01.01.2023), при виготовленні позивачу довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023.

При цьому відповідач визнає, що дійсно у складі грошового забезпечення в оновленій довідці станом на 01.01.2023, що видана для перерахунку пенсії позивача, окремі види грошового забезпечення визначені з посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018.

Щодо врахування саме прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, при видачі довідок для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, неодноразово вказував Верховний Суд у постановах від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, 06.02.2023 у справі №160/2775/22, від 15.02.2023 у справі №120/6288/21-а, від 27.02.2023 у справі №640/11131/21, сформулювавши такі висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:

(1) з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік, у тому числі, як розрахункова велична для обчислення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Оскільки виплата інших складових грошового забезпечення військовослужбовців (основних та додаткових) обчислюється від посадового окладу або посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, то, відповідно, для визначення їх розміру має використовуватися саме розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023.

Так, Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджено наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 (далі - Порядок №260), який застосовується з дня набрання чинності Постановою №704. Цей Порядок визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Відповідно пункту 2 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду); премія.

У розглядуваному випадку спір стосується порядку визначення (обчислення) розміру надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Порядок нарахування надбавки за вислугу років деталізовано у розділі IV Порядку №260 та додатку 16 до Постанови №704, зокрема, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за вислугу років на військовій службі у відсотках посадового окладу (за основною чи тимчасово займаною посадою) з урахуванням окладу за військовим званням у таких розмірах; від 1 до 5 років - 25 відсотків; від 5 до 10 років - 30 відсотків; від 10 до 15 років - 35 відсотків; від 15 до 20 років - 40 відсотків; від 20 до 25 років - 45 відсотків; від 25 і більше років - 50 відсотків.

У спірному випадку відповідач у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу надбавку за вислугу років вказав у розмірі 50%, проте її розрахунок провів не з посадового окладу 6660 грн, окладу за військовим званням 2150,00 грн (вказаних у довідці), а з цих складових, проте розрахованих з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн).

Суд зазначає, що відповідач неправильно провів розрахунок і надбавки за особливості проходження служби. Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Отже, розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу. Оскільки розмір посадового окладу та інших складових у спірній довідці визначений (має визначатися) з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023, то саме такий розмір має враховуватися для обчислення розміру надбавки за особливості проходження служби.

Крім того, згідно з підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відтак і розмір премії має розраховується від розміру посадового окладу, визначеного з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023, а не з посадового окладу, обчисленого з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн).

Внаслідок неправильного обчислення розміру щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію та премії) у відсотках від посадового окладу та окладу за військове звання, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн), а не у відсотках від посадового окладу та окладу за військове звання, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 (2684,00 грн), ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправно занижено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Підсумовуючи викладене суд зазначає, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" та похідне від цього зростання розміру грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивача виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у 2023 році, виходячи з розміру основних (посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років) та додаткових (надбавка за особливості проходження служби , надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію і премії) видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою №704.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 зазначено занижений грошовий вираз надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення позивача (надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію та премії), що є протиправним, тому належним способом захисту порушених прав позивача, на переконання суду, буде зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розміри надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням за нормами чинними на 01.01.2023 відповідно.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП- НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо застосування розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01 січня 2018 року у розмірі 1762,00 грн, при визначенні ОСОБА_1 у довідці від 21.04.2025 №1159/12/7761 додаткових щомісячних видів грошового забезпечення.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію та премії у грошовому виразі, обчислених з посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 та вказаній у довідці від 21.04.2025 №1159/12/7761 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку з 01.02.2023 відповідно.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП- НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна