Рішення від 29.09.2025 по справі 640/12927/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

29 вересня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/12927/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Мікрони" про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

16.08.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Мікрони" про стягнення заборгованості на відшкодування витрат на виплату і доставку пенсії, призначених відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення» за період з серпня 2021 року по липень 2022 року в сумі 290 224,51грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за особовим рахунком відповідача утворився борг з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах: за період з серпня 2021 року по липень 2022 року в сумі 290224,51 грн. Посилаючись на частину другу Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пункт 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663, позивач просить суд стягнути суму заборгованості з відповідача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 серпня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

14.09.2022 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позивачем не надано до позовної заяви документального підтвердження підстав для нарахування пільгової пенсії. Також вказав, що господарська діяльність товариства у зв'язку з воєнними діями не здійснювалася, а відтак відповідно до вимог п. 2 Розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" у разі недостатності коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Крім того, вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

29.09.2022 позивачем надано відповідь на відзив в якій зазначено, що підставою для відшкодування витрат є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які долучені до матеріалів справи. Вказав, що у Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" відсутні норми щодо звільнення обов'язку відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у зв'язку з скрутним матеріальним становищем. Просив звернути увагу, що дана заборгованість виникла з серпня 2021 року, а військовий стан введений Указом Президента України 24.02.2022. Також зазначив, що строки звернення до суду із позовом про стягнення цієї заборгованості (недоїмки), передбачені статтею 122 КАС України, не застосовуються.

12.10.2022 відповідачем надано письмові доводи на відповідь на відзив, в яких, зокрема, зазначено, що господарська діяльність у 2020, 2021 роках була значно обмежена внаслідок карантинних обмежень та на поточну дату не здійснюється, накопичених власних коштів не має, а інші доходи відсутні. Вважає, що всі позовні вимоги викладені позивачем у позовній заяві повинні бути покриті за рахунок Державного бюджету України, до якого надходять як податкові надходження так і міжнародна фінансова допомога.

10.11.2022 позивачем надано додаткові пояснення, в яких, зокрема, вказано, що ОСОБА_1 призначено пенсію на пільгових умовах на підставі рішення суду від 22.02.2021 у справі №640/18773/20. Щодо інших заперечень, то відповідь була зазначена у відповіді на відзив.

14.11.2022 відповідачем надано заперечення на додаткові пояснення позивача в яких наполягає на тому, що всі позовні вимоги викладені позивачем у позовній заяві повинні бути покриті за рахунок Державного бюджету України.

На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 позовну заяву прийнято до провадження та продовжено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

17.02.2025 від відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначив, що не зважаючи на складнощі ведення господарської діяльності протягом воєнного стану, на поточну дату відповідач частково сплатив суму позову по справі № 640/12927/22. За період з 2022-2025 рік, відповідач, по можливості, сплачує заборгованість. За даними відповідача залишок боргу по справі №640/12927/22 складає: 135 838,56 грн. Сплатити відразу усю суму заборгованості наразі у відповідача немає фінансової можливості, тому що це унеможливить продовження господарської діяльності. Примусове стягнення коштів призведе до повного зупинення діяльності, і як наслідок, повної неможливості погашення заборгованості перед позивачем по справі №640/12927/22. Просив зобов'язати позивача відкоригувати суму позову по справі №640/12927/22, з урахуванням доказів доданих відповідачем до цих додаткових пояснень та розглянути справу, з урахуванням надання можливості відповідачу реструктурувати (відстрочити) не менше як на 12 місяців, сплату решти заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 на залишок боргу у суми: 135 838,56 грн.

07.03.2025 від позивача надійшла відповідь на додаткові пояснення відповідача в яких зазначено, що доводи відповідача, зазначені у додаткових поясненнях не звільняють від обов'язку відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та не спростовують доводи позивача. Позовні вимоги просив задовольнити.

04.04.2025 відповідач надав суду відповідь на відповідь на додаткові пояснення в яких зазначив, що відповідачу не зрозуміло, чому заборгованість за період з серпня 2021 року по липень 2022 року включно в сумі 290224,51 не зменшилася внаслідок сплати відповідачем 154385,95 грн. Також в період з 26.02.2025 по 31.03.2025 відповідачем було сплачено ще 50000,00 грн в рахунок погашення заборгованості. Довідка надана позивачем фіксує як відсутність зміни заборгованості в сумі 290224,51 грн за період з серпня 2021 року по липень 2022 року включно, так і інформує про загальну заборгованість відповідача станом на 26.02.2025 у розмірі 461956,62 грн.

04.07.2025 від відповідача надійшли письмові пояснення в яких зазначено, що розглянувши отриманий Акт звірки вбачається, що кошти, що надходили в рахунок погашення заборгованості за період з серпня 2021 по липень 2022 включно, зараховувались позивачем не у порядку календарної черговості її виникнення, а у хаотичному порядку, що призвело до плутанини та розбіжностей в сумі заборгованості відповідача. Такі дії позивача відповідач вважає порушенням Постанови Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, у ц. 5.4. якої вказано: «Операції здійснюються в картках особових рахунків платників у хронологічному порядку. Облік надходження сум платежів у картках особових рахунків платників здійснюється в порядку календарної черговості настання строків сплати відповідних сум платежів». Таким чином відповідач вважає, що позивач вийшов за межі позовних вимог та застосував механізм обліку заборгованості, не передбачений чинним законодавством. Відповідно до даних бухгалтерського обліку відповідача, заборгованість у розмірі 290224,51 грн. з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з серпня 2021 р. по липень 2022 р. включно, в рамках позовних вимог по судовій справі № 640/12927/22 - погашена повністю.

04.07.2025 від позивача надійшла відповідь на пояснення в яких зазначено, що згідно наданих відповідачем платіжних інструкцій лише 4 платіжні інструкції на загальну суму 42970,80 грн. в призначенні платежу містили пряме посилання на погашення заборгованості, яка виникла в період з серпня 2021 року по липень 2022 року ( що є предметом спору в даній справі), а саме платіжні інструкції №20221292 від 29.11.2022, №202573 від 30.01.2025, №202584 від 31.01.2025, №2025171 від 28.02.2025 року. Всі інші надані до суду відповідачем платіжні інструкції в призначенні платежу не містили прямого посилання на погашення заборгованості за певний період, а отже відносились в хронологічному порядку та в порядку календарної черговості настання строків сплати відповідних сум платежів, як і передбачено Постановою на погашення поточних платежів згідно даних картки особового рахунку платника. Тому сплачені відповідачем кошти платіжними інструкціями, в яких в призначенні платежу не зазначено період за який здійснюється оплата, після погашення поточних платежів були спрямовані на погашення заборгованості минулих періодів в хронологічному порядку. А саме, на погашення боргу, що є предметом даного позову, було спрямовано сплачені відповідачем кошти за платіжними інструкціями №2025221 від 13.03.2025, №2025261 від 28.03.2025, №и2025309 від 15.04.2025, №2025348 від 25.04.2025, №2025436 від 16.05.2025, №2025468 від 27.05.2025, №2025478 від 05.06.2025 року, а не в хаотичному порядку як зазначив в своїх поясненнях відповідач.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76,90 Кодексу адміністративного судочинства України(далі - КАС України), судом встановлено.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод Мікрони» (код ЄДРПОУ 03362583, місцезнаходження: 04073, Україна, м. Київ, пр. Бандери Степана, буд., 6) зареєстроване в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список 2) за період з серпня 2021 року по липень 2022 року у сумі 290224,51 грн.

З детального розрахунку заборгованості відповідача вбачається, що останній, станом на час розгляду справи має заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за вказаний період у сумі 126594,77 грн (290224,51 грн - 163629,74 грн, з урахуванням сплачених відповідачем коштів за платіжними інструкціями №2025221 від 13.03.2025, №2025261 від 28.03.2025, №2025309 від 15.04.2025, №2025348 від 25.04.2025, №2025436 від 16.05.2025, №2025468 від 27.05.2025, №2025478 від 05.06.2025).

При цьому, відповідач стверджує, що станом на момент розгляду справи вся заборгованість за період з серпня 2021 року по липень 2022 року у розмірі 290224,51 грн за пенсіонера ОСОБА_1 ним погашена в повному обсязі, що підтверджується платіжними інструкціями від 29.11.2022 №20221292 на суму 3 179,62 грн; від 05.01.2023 № 202345 на суму 11 132,75 грн; від 01.02.2023 № 2023134 на суму 11 514,71 грн; від 01.05.2023 № 2023595 на суму 11 196,41 грн; від 14.06.2023 № 2023780 на суму 5000,00 грн; від 30.06.2023 № 2023864 на суму 6 196,41 грн; від 07.08.2023 № 20231050 на суму 6 000,00 грн; від 21.08.2023 № 20231125 на суму 5 196,41 грн; від 17.10.2023 № 20231358 на суму 6 000,00 грн; від 31.10.2023 № 20231428 на суму 5 196,41 грн; від 28.11.2023 № 20231545 на суму 6 000,00 грн; від 18.12.2023 № 20231641 на суму 5 196,41 грн; від 29.01.2024 № 202487 на суму 6 000,00 грн; від 27.02.2024 № 2024201 на суму 5196,41 грн; від 04.04.2024 № 2024337 на суму 6 000,00 грн; від 30.05.2024 № 2024529 на суму 3 000,00 грн; від 21.06.2024 № 2024589 на суму 2 196,41 грн; від 30.07.2024 № 2024687 на суму 3 000,00 грн; від 30.08.2024 № 2024790 на суму 3 000,00 грн; від 29.10.2024 № 2024965 на суму 5 196,41 грн; від 28.11.2024 № 20241089 на суму 6 000,00 грн; від 30.12.2024 № 20241167 на суму 5 196,41 грн; від 30.01.2025 № 202573 на суму 16 594,77 грн; від 31.01.2025 № 202584 на суму 11 196,41 грн; від 28.02.2025 № 2025171 на суму 12 000,00 грн; від 13.03.2025 № 2025221 на суму 13 000,00 грн; від 28.03.2025 № 2025261 на суму 25 000,00 грн; від 15.04.2025 № 2025309 на суму 15 000,00 грн; від 25.04.2025 № 2025348 на суму 25 000,00 грн; від 16.05.2025 № 2025436 на суму 15 838,56 грн; від 27.05.2025 № 2025468 на суму 15 000,00 грн; від 05.06.2025 № 2025478 на суму 15 000,00 грн.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно достатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Правовідносини, пов'язані з виплатою та доставкою пенсій на пільгових умовах регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «;Про пенсійне забезпечення», Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, тут і надалі у редакціях чинних на момент виникнення спірних правовідносин.

Пунктами «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено категорії працівників, які на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від останнього місця роботи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах, зокрема, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону: 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Відповідно до абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2 - 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за ставкою 100 відсотків від об'єкта оподаткування.

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку, зокрема, підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.

Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003.

Згідно з абз. 1-2 пп. 2.1.1 п. 2.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (надалі - Інструкція), платниками страхових внесків є страхувальники - роботодавці: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2 - 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктами 6.4, 6.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Відповідно до п. 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

На виконання зазначених вимог, позивачем було надіслано на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Мікрони» листи з розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» щодо пенсіонера ОСОБА_1 , а саме:

з серпня 2021 року на суму 173426,84 грн (дата призначення пенсії - 21.04.2020, дата досягнення особою пенсійного віку 20.04.2025, загальний місячний розмір пенсії 10717,97 грн в тому числі розмір пенсії 10717,97 грн, надбавка з ін джерел 0,00 грн, підлягає відшкодуванню щомісяця фактичних витрат на виплату пенсії 10617,97 грн, фактичних витрат на доставку пенсії 0,00 грн, частка плати підприємства 100, фактичні витрати на виплату пенсій пенсіонеру за попередній рік 0,00 грн, сума плати підприємства ПФУ за попередній рік 0,00 грн, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії 162808,87 грн, місячний розмір фактичних витрат 10617,97 грн);

з вересня 2021 року на суму 10617,97 грн (дата призначення пенсії - 21.04.2020, дата досягнення особою пенсійного віку 20.04.2025, загальний місячний розмір пенсії 10717,97 грн в тому числі розмір пенсії 10717,97 грн, надбавка з ін джерел 100,00 грн, підлягає відшкодуванню щомісяця фактичних витрат на виплату пенсії 10617,97 грн, фактичних витрат на доставку пенсії 0,00 грн, частка плати підприємства 100, фактичні витрати на виплату пенсій пенсіонеру за попередній рік 0,00 грн, сума плати підприємства ПФУ за попередній рік 0,00 грн, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії 0,00 грн, місячний розмір фактичних витрат 10617,97 грн);

з жовтня 2021 року на суму 10617,97 грн (дата призначення пенсії - 21.04.2020, дата досягнення особою пенсійного віку 20.04.2025, загальний місячний розмір пенсії 10717,97 грн в тому числі розмір пенсії 10617,97 грн, надбавка з ін джерел 100,00 грн, підлягає відшкодуванню щомісяця фактичних витрат на виплату пенсії 10617,97 грн, фактичних витрат на доставку пенсії 0,00 грн, частка плати підприємства 100, фактичні витрати на виплату пенсій пенсіонеру за попередній рік 0,00 грн, сума плати підприємства ПФУ за попередній рік 0,00 грн, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії 0,00 грн, місячний розмір фактичних витрат 10617,97 грн);

з листопада 2021 року на суму 10617,97 грн (дата призначення пенсії - 21.04.2020, дата досягнення особою пенсійного віку 20.04.2025, загальний місячний розмір пенсії 10717,97 грн в тому числі розмір пенсії 10617,97 грн, надбавка з ін джерел 100,00 грн, підлягає відшкодуванню щомісяця фактичних витрат на виплату пенсії 10617,97 грн, фактичних витрат на доставку пенсії 0,00 грн, частка плати підприємства 100, фактичні витрати на виплату пенсій пенсіонеру за попередній рік 0,00 грн, сума плати підприємства ПФУ за попередній рік 0,00 грн, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії 0,00 грн, місячний розмір фактичних витрат 10617,97 грн);

з грудня 2021 року на суму на суму 10617,97 грн (дата призначення пенсії - 21.04.2020, дата досягнення особою пенсійного віку 20.04.2025, загальний місячний розмір пенсії 10717,97 грн в тому числі розмір пенсії 10617,97 грн, надбавка з ін джерел 100,00 грн, підлягає відшкодуванню щомісяця фактичних витрат на виплату пенсії 10617,97 грн, фактичних витрат на доставку пенсії 0,00 грн, частка плати підприємства 100, фактичні витрати на виплату пенсій пенсіонеру за попередній рік 0,00 грн, сума плати підприємства ПФУ за попередній рік 0,00 грн, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії 0,00 грн, місячний розмір фактичних витрат 10617,97 грн);

з січня 2022 року на суму 10617,97 грн (дата призначення пенсії - 21.04.2020, дата досягнення особою пенсійного віку 20.04.2025, загальний місячний розмір пенсії 10717,97 грн в тому числі розмір пенсії 10617,97 грн, надбавка з ін джерел 100,00 грн, підлягає відшкодуванню щомісяця фактичних витрат на виплату пенсії 10617,97 грн, фактичних витрат на доставку пенсії 0,00 грн, частка плати підприємства 100, фактичні витрати на виплату пенсій пенсіонеру за попередній рік 0,00 грн, сума плати підприємства ПФУ за попередній рік 0,00 грн, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії 0,00 грн, місячний розмір фактичних витрат 10617,97 грн);

з лютого 2022 року на суму 10617,97 грн (дата призначення пенсії - 21.04.2020, дата досягнення особою пенсійного віку 20.04.2025, загальний місячний розмір пенсії 10717,97 грн в тому числі розмір пенсії 10617,97 грн, надбавка з ін джерел 100,00 грн, підлягає відшкодуванню щомісяця фактичних витрат на виплату пенсії 10617,97 грн, фактичних витрат на доставку пенсії 0,00 грн, частка плати підприємства 100, фактичні витрати на виплату пенсій пенсіонеру за попередній рік 0,00 грн, сума плати підприємства ПФУ за попередній рік 0,00 грн, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії 0,00 грн, місячний розмір фактичних витрат 10617,97 грн);

з березня 2022 року на суму 10617,97 грн (дата призначення пенсії - 21.04.2020, дата досягнення особою пенсійного віку 20.04.2025, загальний місячний розмір пенсії 10717,97 грн в тому числі розмір пенсії 10617,97 грн, надбавка з ін джерел 100,00 грн, підлягає відшкодуванню щомісяця фактичних витрат на виплату пенсії 10617,97 грн, фактичних витрат на доставку пенсії 0,00 грн, частка плати підприємства 100, фактичні витрати на виплату пенсій пенсіонеру за попередній рік 0,00 грн, сума плати підприємства ПФУ за попередній рік 0,00 грн, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії 0,00 грн, місячний розмір фактичних витрат 10617,97 грн);

з квітня 2022 року на суму 10617,97 грн (дата призначення пенсії - 21.04.2020, дата досягнення особою пенсійного віку 20.04.2025, загальний місячний розмір пенсії 10717,97 грн в тому числі розмір пенсії 10617,97 грн, надбавка з ін джерел 100,00 грн, підлягає відшкодуванню щомісяця фактичних витрат на виплату пенсії 10617,97 грн, фактичних витрат на доставку пенсії 0,00 грн, частка плати підприємства 100, фактичні витрати на виплату пенсій пенсіонеру за попередній рік 0,00 грн, сума плати підприємства ПФУ за попередній рік 0,00 грн, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії 0,00 грн, місячний розмір фактичних витрат 10617,97 грн);

з травня 2022 року на суму 10617,97 грн (дата призначення пенсії - 21.04.2020, дата досягнення особою пенсійного віку 20.04.2025, загальний місячний розмір пенсії 10717,97 грн в тому числі розмір пенсії 10617,97 грн, надбавка з ін джерел 100,00 грн, підлягає відшкодуванню щомісяця фактичних витрат на виплату пенсії 10617,97 грн, фактичних витрат на доставку пенсії 0,00 грн, частка плати підприємства 100, фактичні витрати на виплату пенсій пенсіонеру за попередній рік 0,00 грн, сума плати підприємства ПФУ за попередній рік 0,00 грн, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії 0,00 грн, місячний розмір фактичних витрат 10617,97 грн);

з червня 2022 року на суму 10617,97 грн (дата призначення пенсії - 21.04.2020, дата досягнення особою пенсійного віку 20.04.2025, загальний місячний розмір пенсії 10717,97 грн в тому числі розмір пенсії 10617,97 грн, надбавка з ін джерел 100,00 грн, підлягає відшкодуванню щомісяця фактичних витрат на виплату пенсії 10617,97 грн, фактичних витрат на доставку пенсії 0,00 грн, частка плати підприємства 100, фактичні витрати на виплату пенсій пенсіонеру за попередній рік 0,00 грн, сума плати підприємства ПФУ за попередній рік 0,00 грн, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії 0,00 грн, місячний розмір фактичних витрат 10617,97 грн);

з липня 2022 року на суму 10617,97 грн (дата призначення пенсії - 21.04.2020, дата досягнення особою пенсійного віку 20.04.2025, загальний місячний розмір пенсії 10717,97 грн в тому числі розмір пенсії 10617,97 грн, надбавка з ін джерел 100,00 грн, підлягає відшкодуванню щомісяця фактичних витрат на виплату пенсії 10617,97 грн, фактичних витрат на доставку пенсії 0,00 грн, частка плати підприємства 100, фактичні витрати на виплату пенсій пенсіонеру за попередній рік 0,00 грн, сума плати підприємства ПФУ за попередній рік 0,00 грн, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії 0,00 грн, місячний розмір фактичних витрат 10617,97 грн).

До матеріалів справи позивачем додано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з серпня 2021 року до липня 2022 року та докази їх надіслання відповідачу.

Вказані листи і розрахунки були вручені уповноваженій особі відповідача, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, наявними у матеріалах справи.

Згідно з вказаними розрахунками розмір заборгованості відповідача по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій, за період з серпня 2021 року по липень 2022 року, становить 290224,51 грн.

При цьому матеріали справи містять докази щодо проведення оплати ТОВ «Завод Мікрони» спірної суми заборгованості. Так, як вбачається із платіжних доручень від 29.11.2022 №20221292 відповідачем сплачено 3 179,62 грн згідно позовної заяви від 14.11 2022 №2600-0902-8/148970 за період з серпня 2022 року по жовтень 2022 року; від 05.01.2023 № 202345 відповідачем сплачено 11 132,75 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.12.2022; від 01.02.2023 № 2023134 відповідачем сплачено 11 514,71 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 09.01.2023; від 01.05.2023 № 2023595 відповідачем сплачено 11 196,41 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 02.02.2023; від 14.06.2023 № 2023780 відповідачем сплачено 5000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.06.2023; від 30.06.2023 № 2023864 відповідачем сплачено 6 196,41 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.06.2023; від 07.08.2023 № 20231050 відповідачем сплачено 6 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 03.07.2023; від 21.08.2023 № 20231125 відповідачем сплачено 5 196,41 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 03.07.2023; від 17.10.2023 № 20231358 відповідачем сплачено 6 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.08.2023; від 31.10.2023 № 20231428 відповідачем сплачено 5 196,41 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.08.2023; від 28.11.2023 № 20231545 відповідачем сплачено 6 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 04.09.2023; від 18.12.2023 № 20231641 відповідачем сплачено 5 196,41 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 04.09.2023; від 29.01.2024 № 202487 відповідачем сплачено 6 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 02.10.2023; від 27.02.2024 № 2024201 відповідачем сплачено 5196,41 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 02.10.2023; від 04.04.2024 № 2024337 відповідачем сплачено 6 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.11.2023; від 30.05.2024 № 2024529 відповідачем сплачено 3 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.11.2023; від 21.06.2024 № 2024589 відповідачем сплачено 2 196,41 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.11.2023; від 30.07.2024 № 2024687 відповідачем сплачено 3 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.12.2023; від 30.08.2024 № 2024790 відповідачем сплачено 3 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.12.2023; від 29.10.2024 № 2024965 відповідачем сплачено 5 196,41 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.12.2023; від 28.11.2024 № 20241089 відповідачем сплачено 6 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.01.2024; від 30.12.2024 № 20241167 відповідачем сплачено 5 196,41 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно додатку 6 від 01.01.2024; від 30.01.2025 № 202573 відповідачем сплачено 16 594,77 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 за період з серпня 2021 року по липень 2022 року; від 31.01.2025 № 202584 відповідачем сплачено 11 196,41 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 за період з серпня 2021 року по липень 2022 року; від 28.02.2025 № 2025171 відповідачем сплачено 12 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 за період з серпня 2021 року по липень 2022 року; від 13.03.2025 № 2025221 відповідачем сплачено 13 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 ; від 28.03.2025 № 2025261 відповідачем сплачено 25 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 ; від 15.04.2025 № 2025309 відповідачем сплачено 15 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 ; від 25.04.2025 № 2025348 відповідачем сплачено 25 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 ; від 16.05.2025 № 2025436 відповідачем сплачено 15 838,56 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 ; від 27.05.2025 № 2025468 відповідачем сплачено 15 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 ; від 05.06.2025 № 2025478 відповідачем сплачено 15 000,00 грн відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 .

Суд акцентує увагу на тому, що згідно платіжних інструкцій заборгованість у розмірі 290224,51 грн. з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з серпня 2021 року по липень 2022 року включно, в рамках позовних вимог по судовій справі № 640/12927/22 - відповідачем погашена повністю у період з листопада 2022 року по червень 2025 року.

Щодо тверджень позивача про те, що зарахування оплат відповідача правомірно здійснювалося у хронологічному порядку, то суд зазначає.

Відповідно до п. 10.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, сплата (погашення) пені здійснюється у тому самому порядку, що і недоїмка та фінансові санкції. У разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відповідно до п. 8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків; б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків; в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, суми відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій не є страховими внесками у розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Це також підтверджується тим, що порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій регулюється окремим розділом Інструкції № 21-1 (розділом 6, а не 10) та окремими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи зі змісту п. 8.2 Інструкції недоїмка виникає у випадках несплати та донарахування сум страхових внесків, а також у зв'язку з наявністю заборгованості на кінець звітного періоду зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені. Включення до загальної суми недоїмки заборгованості зі сплати витрат на виплату і доставку пенсій законодавством не передбачено.

Таким чином, орган Пенсійного фонду має право на зарахування в погашення недоїмки зі сплати страхових внесків, штрафу та пені лише сум, які сплачуються як страхові внески, суми фінансових санкцій та пені. Спрямування сплачених коштів на відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за певний, визначений платником період, в погашення заборгованості попередніх періодів законом прямо не передбачено.

Аналогічні висновки викладено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11.06.2015 у справі № 823/875/14 (провадження № К/800/61656/14) та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11.12.2014 у справі № 823/2104/14 (провадження № К/800/51776/14).

Вказані висновки підтримано і Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постановах від 13.09.2019 у справі № 812/210/17 (адміністративне провадження № К/9901/45802/18), від 10.10.2019 у справі № 816/394/17 (адміністративне провадження № К/9901/44509/18), від 20.12.2019 у справі № 810/4251/15 (адміністративне провадження № К/9901/13090/18), від 06.03.2018 у справі № 812/1112/17 (адміністративне провадження № К/9901/2598/17), від 23.06.2020 у справі № 812/1388/17 (адміністративне провадження № К/9901/30691/18), від 28.08.2020 у справі № 805/642/17-а (адміністративне провадження № К/9901/45783/18), від 16.04.2020 у справі № 805/672/17-а (адміністративне провадження № К/9901/22127/18).

Так, Верховний Суд акцентував увагу, що право спрямовувати суми на погашення заборгованості в порядку календарної черговості її виникнення надано управлінню ПФУ лише щодо недоїмки, пені та фінансових санкцій. Водночас суми, які підлягають сплаті страхувальниками в рахунок відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не є страховими внесками, недоїмкою, штрафними санкціями чи пенею.

Враховуючи що право визначати призначення платежу належить виключно платнику, у позивача не було правових підстав для зарахування вказаних коштів відповідача, направлених на погашення заборгованості за спірний період, на покриття заборгованості за попередні періоди.

Аналогічного висновку у таких же правовідносинах дійшов і Верховний Суд, що викладено у його постанові від 20.12.2019 у справі № 810/4251/15 (адміністративне провадження № К/9901/13090/18).

З огляду на все викладене вище, суд зазначає, що незалежно від наявності у відповідача заборгованості за минулі періоди, у позивача відсутні підстави для стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період з серпня 2021 року по липень 2022 року, оскільки відповідачем сплачені витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за спірний період у повному обсязі.

Аналогічний висновок у таких же правовідносинах зробив і Верховний Суд, що викладено у його постанові від 28.08.2020 у справі № 805/642/17-а (адміністративне провадження № К/9901/45783/18).

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач суду не надав.

В силу приписів ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28.08.2018 (справа № 802/2236/17-а).

З огляду на все викладене вище та виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд доходить висновку, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 цієї статті при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову, то питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: вул. Бульварно Кудрявська, буд. 16, оф. 201, м. Київ, ідентифікаційний код 42098368) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Мікрони" (місцезнаходження: 04073, Україна, м. Київ, пр. Бандери Степана, буд., 6, код ЄДРПОУ 03362583) про стягнення заборгованості відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленогостаттею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Тихонов