Справа № 703/6311/25
3/703/2425/25
30 вересня 2025 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Овсієнко І.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1 ,, РНОКПП НОМЕР_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №474288 від 11.09.2025, ОСОБА_1 04.09.2025 за місцем свого проживання, що за адресою АДРЕСА_1 , ухилилася від виконання покладених на неї батьківських обов'язків щодо догляду та виховання своєї неповнолітньої дочки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого остання вчинили сварку із Неповнолітньою ОСОБА_3 .
Органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення, дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, шляхом направлення судової повістки за допомогою смс-повідомлення на контактний номер мобільного телефону, який зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення, доставлення відповідного повідомлення підтверджується записом реєстру відправки. Як вбачається з письмових матеріалів, була повідомлена про розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності в суді, під підписку, шляхом заповнення відповідної графи протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Справа не належить до категорії тих, що розглядаються за обов'язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тому суддя відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП вважає за можливе розглянути справу за її відсутності.
Відповідно до рішення від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
11.09.2025 інспектором СЮП відділу поліції Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області Фурман В.В. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №474288 щодо ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.184 КУпАП.
Згідно диспозиції ч. 1 ст. 184 КУпАП, відповідальність за даною частиною статті настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, а за ч. 2 ст. 184 КУпАП - за ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, за ч. 3 ст. 184 КУпАП - за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 150 СК України, батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Згідно ст. 8 Закону України «Про дитинство», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 вимог, передбачених ст. 150 СК України та ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», належним чином не виконує, внаслідок чого її неповнолітня дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 04.09.2025 близько 16-00 год в м. Сміла вчинила сварку із іншою неповнолітньою особою, ОСОБА_3 , в ході якої ображала останню нецензурними словами, висловлювала погрози, забрала головний убір.
Викладені обставини підтверджуються сукупністю письмових доказів, досліджених безпосередньо суддею під час судового розгляду, а саме: даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №474288 від 11.09.2025; даними рапорту поліцейського ВП №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області від 05.09.2025; протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 05.09.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_4 , неповнолітніх ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , наданими в присутності законних представників, а також поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Зазначені вище докази сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Разом з тим суд не вбачає в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП, оскільки органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення, не надано належної правової кваліфікації діянням неповнолітньої ОСОБА_2 , а в матеріалах справи відсутні достатні докази вчинення нею діяння, що може бути кваліфіковане як адміністративне правопорушення.
За переконанням суду, закриття провадження в справі у зв'язку із викладеними обставинами не відповідає завданням КУпАП, сформульованими в ст. 1 КУпАП, оскільки в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП. Водночас, притягнення особи до відповідальності за частиною статті, якою передбачено відповідальність за менш тяжке правопорушення, безсумнівно не шкодить правам та законним інтересам особи, щодо якої складено протокол.
На підставі викладеного, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідності ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, наявні дані про особу порушника, приймаючи до уваги ступінь її вини, відомості про сімейний стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, а також характер дій її дочки, суддя приходить до висновку про накладення на неї адміністративного стягнення у виді попередження та вважає, що таке стягнення є достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею нових правопорушень.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» та в порядку ст. 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір, ставка якого складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Доказів, які звільняють порушника від сплати судового збору за розгляд справи про адміністративне правопорушення, матеріали справи не містять.
Керуючись ст. 9, 23, 40-1, 184, 252, 283-285, 294 КУпАП, ст. 5 Закону України «Про судовий збір»
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп судового збору (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення.
В разі оскарження постанови перебіг строку давності звернення її до виконання зупиняється до розгляду скарги.
Суддя І.В.Овсієнко