Провадження №2-о/748/154/25
Єдиний унікальний № 748/3186/25
"30" вересня 2025 р.м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Костюкової Т.В,
з участю секретаря судового засідання Гофрик К.С.
заявниці ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чернігів цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті особи, -
24 вересня 2025 року заявниця ОСОБА_1 , звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті особи.
Заяву мотивує тим, що вона є донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території, а саме у м. Стаханов Луганської області. Маючи намір отримати свідоцтво про смерть батька, вона звернулася до Чернігівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, але їй було відмовлено, оскільки на підтвердження факту смерті нею надані документи: свідоцтво про смерть , видане окупаційною владою, яке не визнається на території України, що як наслідок позбавляє її можливості отримати свідоцтво про смерть батька ОСОБА_2 на території України та позбавляє реалізувати право на отримання спадщини, а тому вона змушена звернутися з даною заявою до суду захистом свого права та інтересу.
Ухвалою суду від 25 вересня 2025 відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд даної справи.
Заявниця в судовому засіданні заяву підтримала, просила її задовольнити, зазначивши, що її батько ОСОБА_2 за життя був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 . В останні роки його життя вона здійснювала за ним догляд, так як він себе не міг самообслуговувати, по домоволодінню він переміщався за допомогою поручнів. В переддень смерті батьку стало погано і заявниця помістила його до лікарні, де він помер ІНФОРМАЦІЯ_1 об 00 год 35 хв. Так як документи , що підтверджують смерть ОСОБА_2 видані органами влади, що розміщені на неконтрольованій Україною території, вона не може отримати свідоцтво про смерть свого батька та реалізувати спадкові права.
Представник заінтересованої особи - Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, заперечень щодо прийняття рішення не має.
Заслухавши пояснення заявниці, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення, з таких підстав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч.ч. 1, 2ст. 317 ЦПК України,заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
На час звернення заявниці до суду з даною заявою м. Кадіївка (Стаханов) Алчевського району Луганської області входить до переліку територій України, які окуповані Російською Федерацією внаслідок військової агресії останньої відносно держави України, що визначений Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», який зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 р. за № 380/43786.
Заявницею на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надано наступні документи.
Свідоцтво про смерть видане Стахановським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції ЛНР серії НОМЕР_1 від 14.11.2023 року , зі змісту якого вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , про що зроблено актовий запис про смерть за № 1326 (а.с 10)
Довідка про смерть № 08.33-1199/11.06-16 від 14.11.2023 року , з якої слідує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на території рф ЛНР м. Стаханов помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від гострої серцевої недостатності (а.с 11)
Договір -замовлення на організацію та проведення поховання від 14.11.2023 року, відповідно до якого заявниця ОСОБА_1 уклала договір з муніципальним унітарним підприємством « Ритуальні послуги», відповідно до якого замовила організацію і проведення поховання померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с.12-13)
Свідоцтво про захоронення, яке видане ОСОБА_1 , в тому, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 на кладовищі «Изюмчик» РФ ЛНР м. Стаханов здійснила захоронення померлого ОСОБА_2 ( а.с 14)
Документи, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 , видані органами влади, що розміщені на неконтрольованій Україною території.
Родинні відносини заявниці із померлим ОСОБА_2 , підтверджуються наступними документами: копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 , запис 1820 від 16.11.1967 року, копією свідоцтва про шлюб НОМЕР_3 від 14.09.1985 року відповідно до якого заявниця змінила прізвище з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 ( а.с 7-8)
17.09.2025 року заявниця ОСОБА_1 отримала відмову від Чернігівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 з огляду на те, що надані документи для проведення державної реєстрації смерті не відповідають вимогам чинного законодавства ( а.с 21)
Згідно положень Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5, за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення.
Пунктом 1 розділу 5 зазначених вище Правил визначені підстави для державної реєстрації смерті, однією з підстав є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно до ч.1, 2 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовій режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Згідно наказу Міністерства юстиції України 1847/5 від 05.11.2014 року «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» де вказано, що було тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області (Антрацитівського, Краснодонського, Лутугинського, Перевальського, Слов'яносербського, Свердловського, Станично-Луганського районів, міст Алчевськ, Антрацит, Брянка, Кіровськ, Красний Луч, Краснодон, Луганськ, Первомайськ, Ровеньки, Свердловськ, Стаханов).
Стаття 4 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2-4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
При оцінці наданих заявником документів як доказів в даній справі, суд враховує вимоги міжнародно-правових актів і принципів, адже відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України, які визначають, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Відповідно до ст.ст. 26, 27, 31 Віденської конвенції про право міжнародних договорів, кожен чинний договір є обов'язковим для його учасників і повинен добросовісно виконуватись; учасник не може посилатись на положення свого внутрішнього права як на виправдання для невиконання ним договору; договір повинен тлумачитись добросовісно відповідно до звичайного значення, яке слід надавати термінам договору в їхньому контексті, а також у світлі об'єкта і цілей договору та з урахуванням будь-яких відповідних норм міжнародного права, які застосовуються у відносинах між учасниками.
Суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. theRepublic o f MoldovaandRussia», «Ila§cuandOthers v. MoldovaandRussia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibiacase), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Тобто, документи, видані органами чи установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток, можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
За таких підстав, надані заявником медичні документи у вигляді довідки про смерть № 08.33-1199/11.06-16 від 14.11.2023 року та свідоцтва про смерть виданого Стахановським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції ЛНР серії НОМЕР_1 від 14.11.2023 року суд бере до уваги в сукупності з іншими доказами на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , що мало місце ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Підставою звернення заявниці до суду є неможливість реєстрації факту смерті ОСОБА_2 та оформлення спадкових прав.
Доказів, які б спростовували факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , смерть якого настала ІНФОРМАЦІЯ_4 суду не надано.
Також суд враховує, що м. Стаханов, Луганської області знаходиться на тимчасово окупованій території, де державні органи влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження і відповідно заявниця немає можливості отримати свідоцтво про смерть батька у відповідності до вимог діючого на території України законодавства, а також підтвердити відповідний факт в позасудовому порядку заявник також не має можливості, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви, доведеність заявницею факту смерті ОСОБА_2 в зв'язку з чим заява ОСОБА_5 підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники -у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, втрати документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно
Відповідно до ч. 4 ст.317ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 2, 10, 12,13,18, 81, 141, 211, 223, 247, 258, 259,263-265, 268, 293, 294, 315-317,430 ЦПК України, суд-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті особи - задоволити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця села Ново-Іванівка Валуйського району Білгородської області, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Стаханов Луганської області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції: код ЄДРПОУ 14251473, м. Чернігів, вул. Шевченка, 50 а
Суддя Т.В. Костюкова