Справа № 605/378/25
Провадження № 3/605/192/2025
Іменем України
30 вересня 2025 рокум.Підгайці
Суддя Підгаєцького районного суду Тернопільської області Кравчук В.М., розглянувши матеріали, які надійшли з сектору поліцейської діяльності № 2 відділу поліції № 1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , посвідчення водія НОМЕР_1 від 17.02.2021 року,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП,
02.09.2025 начальник СПД №2 (м. Підгайці) ВП №1 (м. Бережани) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області направив у Підгаєцький районний суд Тернопільської області матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №436232 від 28.08.2025, ОСОБА_1 28 серпня 2025 року о 01 годині 01 хвилині в с. Голгоча Тернопільського району Тернопільської області керував транспортним засобом (автомобіль марки ВАЗ 2106 з д.н.з. НОМЕР_2 ) в стані алкогольного сп'яніння. Перевірка на стан сп'яніння проводилась за допомогою приладу Drager alkotest 6820, який показав результат 1,83%. Таким чином, ОСОБА_1 порушив п.2.9.а ПДР - керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП. Від проходження перевірки на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі водій відмовився.
У судове засідання 17.09.2025 ОСОБА_1 не з'явився. Судовий розгляд справи було відкладено на 30.09.2025.
25.09.2025 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій він просить справу розглянути без його участі у зв'язку з тим, що він проходить військову службу. Свою вину визнає, просить суворо не карати, щиро розкаюється і зобов'язується більше так не вчиняти. Також просить накладене адміністративне стягнення розстрочити строком на 6 місяців. До заяви долучена копія довідки №4853 від 10.09.2025, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 про те, що відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 29.08.2025 №237 ОСОБА_1 мобілізований на військову службу під час мобілізації, в особливий період та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_3 .
У судове засідання 30.09.2025 ОСОБА_1 не з'явився з відомих суду причин, викладених у його письмовій заяві від 25.09.2025.
У ст.268 КУпАП визначено випадки, коли справа не може розглядатися за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, однак розгляд справи за ч.1 ст.130 КУпАП до таких не належить.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, однак не з'явилася в судове засідання, подавши клопотання про розгляд справи без її участі.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст.279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Відповідно до ст.252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст.283 КУпАП виносить постанову.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, крім власного її визнання у поданій до суду письмовій заяві, підтверджуєтьсятакож іншими доказами, долученими до матеріалів справи, й зокрема:
- даними протоколу серії ЕПР1 № 436232 від 28.08.2025 (арк.спр.1), згідно з яким, ОСОБА_1 28 серпня 2025 року о 01 годині 01 хвилині в с. Голгоча Тернопільського району Тернопільської області керував транспортним засобом (автомобіль марки ВАЗ 2106 з д.н.з. НОМЕР_2 ) в стані алкогольного сп'яніння. Перевірка на стан сп'яніння проводилась за допомогою приладу Drager alkotest 6820, який показав результат 1,83%. Таким чином, ОСОБА_1 порушив п.2.9.а ПДР - керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП. Від проходження перевірки на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі водій відмовився, що зафіксовано на записах нагрудної камери поліцейського (час 01:07). Від підпису протоколу на місці вчинення адміністративного правопорушення та від надання пояснень по суті правопорушення ОСОБА_1 відмовився, зазначивши при цьому, що пояснення надасть в суді (арк.спр.1);
- рапортом інспектора сектору моніторингу відділу поліції №1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області від 01.09.2025, адресованим керівнику ВП, з повідомленням про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130КУпАП та складення стосовно нього адміністративного протоколу з приводу цієї події (арк.спр.2);
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого, у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння в ОСОБА_1 , був проведений огляд за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 6820, результат 1,83% (арк.спр.6);
- копією свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (арк.спр), згідно з яким, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ 8950:2019: Метрологія.(арк.спр.5);
- друкованим результатом (чеком) проходження тестування на алкоголь ОСОБА_1 від 28.08.2025, відповідно до якого огляд був проведений за допомогою приладу Drager Alcotest 6820, прилад ARМК-0240, тест №825, результат 1,83% (арк.спр.3);
- відеофайлами, які містяться на DVD-R диску (арк.спр.9), на яких зафіксовано, що водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом ВАЗ 2106з д.н.з. НОМЕР_2 , в нічну пору доби був зупинений працівниками поліції в зв'язку з порушенням комендантської години. Після перевірки документів,поліцейський запитав, чи вживав він алкоголь, та чи погодиться на проходження огляду за допомогою приладу Drager на стан алкогольного сп'яніння (час 01:05), оскільки у нього виявлені ознаки алкогольного сп'яніння (час 01:06), на що останній погодився. Цифровий покажчик показав позитивний результат, а саме 1,83% (час 01:07). В цей час водій пояснив, що «в обід випив пиво», від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в найближчому медичному закладі відмовився (час 01:07).
Процесуальні права та суть правопорушення ОСОБА_1 роз'яснено (час 01:08).
Враховуючи те, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом у комендантську годину, суд вважає, що патрульні мали право зупинити транспортний засіб для перевірки документів водія, а також для огляду автомобіля.
Відповідно до підпунктів 2, 4 п. 16 Порядку здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан, затвердженого Постановою КМУ № 573 від 8 липня 2020 року, патрулям на території, де запроваджено комендантську годину та встановлено спеціальний режим світломаскування, в установленому законодавством порядку надано право:
- перевіряти в осіб посвідчення, документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, або паспортні документи іноземця, особи без громадянства, документи, що підтверджують законність перебування на території України, та перепустки, а в разі їх відсутності - затримувати відповідних осіб та доставляти в органи або підрозділи Національної поліції для встановлення особи; за потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, які ними перевозяться;
- тимчасово обмежувати або забороняти на вулицях та дорогах, окремих ділянках місцевості та в інших громадських місцях перебування або пересування осіб, рух транспортних засобів, зокрема транспортних засобів іноземних, консульських установ чи представництв міжнародних організацій; виводити осіб з окремих ділянок місцевості та об'єктів, евакуйовувати транспортні засоби.
Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 9 листопада 2015 року за № 1452/735, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
За п.2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При цьому згідно з п. 6. розділу І вищезазначеної інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться зокрема поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Згідно з пунктами 1, 3-5, 11 розділу II Інструкції за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції. Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Оформлення матеріалів огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється згідно з чинним законодавством.
При цьому ч.2 ст.266 КУпАП визначено, що огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
На переконання суду надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достатніми, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, доповнюють один одного.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Отже, стягнення є засобом впливу на свідомість правопорушника і головна його мета виховання порушника, формування у нього законослухняної поведінки, у зв'язку із чим своєчасне застосування заходів стягнення за адміністративні правопорушення є засобом запобігання суспільно небезпечних діянь.
Відповідно до ст.33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Санкція цієї статті передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Враховуючи особу ОСОБА_1 та обставини справи вважаю, що до нього необхідно застосувати адміністративне стягнення за ч.1 ст.130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом.
Відповідно до ст.304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.
Згідно з ч.2 ст.301 КУпАП, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України «Про виконавче провадження» - за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Враховуючи відомості про особу правопорушника, клопотання ОСОБА_1 про розстрочку виконання постанови, суддя дійшла висновку, що наявні законні підстави для розстрочки виконання постанови про накладання адміністративного стягнення строком на 6 місяців.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» необхідно стягнути з ОСОБА_1 як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 130, 283, 284, 285, 301, 304 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів ГУК у Терноп.обл/Терноп.обл/21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977599, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA798999980313060149000019001, Код класифікації доходів бюджету 21081300.
Розстрочити виконання цієї постанови від 30.09.2025 справа №605/378/25 (провадження № 3/605/192/2025) про накладення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн строком на 6 місяців зі сплатою штрафу рівними частинами: по 2833,34 (дві тисячі вісімсот тридцять три гривні 34 копійки).
Стягнути зОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь держави судовий збір у розмірі 605, 60 грн (шістсот п'ять гривень 60 коп).
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Строк пред'явлення до виконання три місяці з дня постановлення постанови.
Строк позбавлення спеціального права обчислювати з дня постановлення постанови.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Підгаєцький районний суд Тернопільської області.
Суддя: Валентина КРАВЧУК