25 вересня 2025 року Справа № 915/280/25
м.Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складi головуючого суддi Мавродієвої М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Шевченко Т.В.,
представника позивача: Лопатіної Н.О.,
представника відповідача-1: Горбача А.М. (в режимі ВКЗ),
представника відповідача-2: Роєнка Є.В. (в режимі ВКЗ),
представника відповідача-3: не з'явився,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні справу
за позовом: Акціонерного товариства “Миколаївобленерго»,
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор газотранспортної системи України»,
відповідача-2: Акціонерного товариства “Укртрансгаз»,
відповідача-3: Інгульської сільської ради,
відповідача-4: Кабінет Міністрів України,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів:
Міністерство енергетики України,
про: визнання права власності за набувальною давністю, -
Господарським судом Миколаївської області розглядається справа за позовом Акціонерного товариства “Миколаївобленерго» до відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор газотранспортної системи України», Акціонерного товариства “Укртрансгаз», Інгульської сільської ради, про визнання права власності за набувальною давністю на нежитлову будівлю ПС 150/35/6 кВ “Мар'ївка», в склад якої входить: літ.“А» будівля ОПУ (ГЩУ, акумуляторна), загальною площею 363,3 кв.м, літ.№1 - огорожа, металева сітка, які розташовані в с.Мар'ївка, Баштанського р-ну, Миколаївської області.
Ухвалою суду від 08.08.2025 задоволено клопотання позивача та залучено Міністерство енергетики України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів. Запропоновано Міненерго надати суду письмові пояснення щодо позову. Підготовче засідання відкладено на 25.09.2025.
Міністерство енергетики України письмових пояснень щодо позову до суду не подало.
За приписами п.1 ч.1 ст.177 ГПК України, одним із завдань підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.
Відповідно до п.4 ст.182 ГПК України, у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.
З наданих відповідачем-1 письмових пояснень вбачається, що ТОВ «Оператор ГТС України» зареєстровано окремою самостійною юридичною особою 05.02.2019. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України №840 від 18.09.2019 «Про відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи» затверджено План заходів з виконання вимог щодо відокремлення і незалежності оператора газотранспортної системи.
Згідно п.6 Плану заходів, Мінфін, Мінекоенерго (Міненерговугілля), Мінекономіки, Фонд державного майна, НАК «Нафтогаз України», АТ «Магістральні газопроводи України», АТ «Укртрансгаз», ТОВ «Оператор ГТС України» зобов'язались забезпечити на підставі договору про передачу на праві господарського відання майна, що перебуває в державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, укладеного між Мінфіном та ТОВ «Оператор ГТС України», передачу з 01 січня 2020 року, але не раніше дати набрання чинності законом щодо внесення змін до деяких законів у зв'язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу, в управління ТОВ «Оператор ГТС України» безвідклично строком на 15 років на праві господарського відання майна, що перебуває в державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, балансовою вартістю, яка визначена станом на дату передачі за даними бухгалтерського обліку АТ «Укртрансгаз», шляхом підписання акту приймання-передачі майна уповноваженими представниками АТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» за погодженням з НАК «Нафтогаз України», Фондом державного майна, Мінекоенерго (Міненерговугіллям), Мінфіном та Мінекономіки.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №942 від 15.11.2019 «Про деякі питання управління майном, що перебуває в державній власності та використовується для забезпечення транспортування природного газу магістральними газопроводами» затверджено Порядок передачі на праві господарського відання об'єктів права державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами та умови договору про передачу на праві господарського відання державного майна, що перебуває в державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами.
Відповідно до договору №13010-05/197 від 21.11.2019 «Про передачу на праві господарського відання державного майна, що перебуває у державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами» та акту приймання-передачі майна від 01.01.2020, ТОВ «Оператор ГТС України» отримано на праві господарського відання об'єкти державного нерухомого майна - складові газотранспортної системи (магістральні газопроводи та споруди на них, компресорні, газорозподільні та газовимірювальні станції, виробничі та адміністративні споруди, житлові будинки операторів ГРС, тощо).
На підставі вказаного договору та довіреності від Мінфіну ТОВ «Оператор ГТС України» здійснено заходи з реєстрації речових прав на нерухоме майно - нежилий об'єкт компресорної станції (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2134367248206), за адресою: с.Мар'ївка, вул.Баштанська, 54 Баштанського району Миколаївської області.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав індексний номер витягу: 218287541 підтверджено реєстрацію права власності за Міністерством фінансів України та реєстрацію іншого речового права (права господарського відання) за ТОВ «Оператор ГТС України».
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №833-р від 28.07.2021 Міненерго визначено уповноваженим органом управління державним майном, газотранспортної системи, яке не підлягає приватизації, використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1204 від 21.10.2022, враховуючи зазначене внесені зміни до вказаного договору додатково угодою №1 від 24.11.2022.
В подальшому на підставі вказаного розпорядження Кабінету Міністрів України та довіреності від Міненерго працівниками ТОВ «Оператор ГТС України» здійснено заходи з перереєстрації речових прав.
Витягом з Державного реєстру речових прав, індексний номер витягу 395161200 посвідчено реєстрацію право власності на об'єкт нерухомого майна за Міненерго. Витягом з Державного реєстру речових прав, індексний номер витягу 395177240 посвідчено реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна за Міненерго та права господарського відання за ТОВ «Оператор ГТС України».
Відповідач-1 вказує, що серед майна переданого згідно зазначеного акту приймання-передачі відсутня нежитлова будівля ПС 150/35/6 кВ «Мар'ївка». Зазначений об'єкт нерухомого майна не перебуває на балансі ТОВ «Оператор ГТС України» та не експлуатується ТОВ «Оператор ГТ України».
На підставі наведеного, відповідач-1 стверджує, що нежитлова будівля ПС 150/35/6 кВ «Мар'ївка» не передавалась та не перебуває ані у власності (господарському віданні), ані на балансі ТОВ «Оператор ГТС України».
За вказаних обставин суд вважає, що спірна нежитлова будівля ПС 150/35/6 кВ «Мар'ївка» може перебувати в державній власності, у зв'язку з чим у даній справі співвідповідачем слід залучити Кабінет Міністрів України, як вищий орган у системі органів виконавчої влади, до основних завдань якого належить здійснення управління об'єктами державної власності.
За вказаних обставин, протокольною ухвалою від 25.09.2025 судом залучено Кабінет Міністрів України до участі у даній справі в якості співвідповідача.
За приписами ч.5 ст. 30 ГПК України, спори, у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду.
Відповідно до ч.9 ст.176 ГПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.31 ГПК України, справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду, за винятком випадків, коли внаслідок змін у складі відповідачів справа відноситься до виключної підсудності іншого суду.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі даної справи за виключною підсудністю до Господарського суду м.Києва.
Керуючись ч.5 ст.30, ч.2 ст.31, ст.48, ч.9 ст.176, ст.177, 182, 234, 235 ГПК України, суд,-
1. Матеріали справи №915/280/25 за позовом Акціонерного товариства “Миколаївобленерго» до відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор газотранспортної системи України», Акціонерного товариства “Укртрансгаз», Інгульської сільської ради, Кабінету Міністрів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Міністерство енергетики України, про визнання права власності за набувальною давністю на нежитлову будівлю ПС 150/35/6 кВ “Мар'ївка», - передати за виключною підсудністю до Господарського суду м.Києва.
Ухвала суду, у відповідності до ч.2 ст.235 ГПК України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Згідно ст.ст.254, 255 ГПК України, учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Ухвали суду першої інстанції оскаржуються в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише у випадках, передбачених статтею 255 цього Кодексу. Оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 255 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.256 ГПК України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повний текст ухвали суду не був вручений у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали складено 29.09.2025.
Суддя М.В.Мавродієва