вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
29.09.2025м. ДніпроСправа № 904/2884/25
За позовом Дніпровської міської ради, м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта Прайм", м. Черкаси
про стягнення 793 327,98грн
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання Янкіна Г.Д.
Представники:
Від позивача: Остапенко П.В., самопредставництво
Від відповідача: не з'явився
Дніпровська міська рада звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" коштів у розмірі 793 327,98грн, набутих без достатньої правової підстави, внаслідок несплаченої орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що відповідач користується земельною ділянкою з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008 починаючи з 28.03.2017. При цьому договір оренди земельної ділянки з міською радою не укладав, плату за користування земельною ділянку у відповідному розмірі не сплачував. Внаслідок чого Дніпровська міська рада за період користування відповідачем земельною ділянкою, як власник землі, не отримувала від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати.
Позивач просить судові витрати покласти на відповідача.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надав.
До подання позовної заяви від Дніпровської міської ради за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява про забезпечення позову (вх. суду № зз-37/35 від 02.06.2025), в якій заявник просив суд накласти арешт на нерухоме майно та грошові кошти Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм", що обліковуються на розрахункових рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм", в межах суми стягнення, до набрання рішенням по справі законної сили.
Ухвалою суду від 04.06.2025 накладено арешт на нерухоме майно Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" (ідентифікаційний код 40641169; вул. Святотроїцька, буд. 55-А, м. Черкаси, 18002), а саме: автозаправна станція: літ. А операторська загальною площею 6,5 кв.м.; літ. Г, Д, Е, Ж, З, И автоматичні блокпункти; Л, М, О автозаправні колонки; К навіс; № 1-9 огорожа, споруди; І мостіння, що розташоване за адресою: м. Дніпро, Запорізьке шосе, 30-А та на грошові кошти, що обліковуються на розрахункових рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" (ідентифікаційний код 40641169; вул. Святотроїцька, буд. 55-А, м. Черкаси, 18002), в межах суми стягнення в розмірі 793 327,98грн.
Від Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" 13.06.2025 надійшла заява про скасування заходів забезпечення позову (вх. суду № 25684/25), в якій заявник просив суд скасувати заходи забезпечення позову, вжиті Господарським судом Дніпропетровської області в ухвалі від 04.06.2025, стосовно накладення арешту на грошові кошти, що обліковуються на розрахункових рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм", в межах суми стягнення.
Ухвалою суду від 17.06.2025 вказану заяву було прийнято до розгляду та призначено її розгляд у судовому засіданні на 23.06.2025.
Ухвалою суду від 23.06.2025 в задоволенні заяви про скасування заходів забезпечення позову відмовлено.
Згідно Протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 12.06.2025 справу №904/2884/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою суду від 16.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 01.07.2025.
Ухвалою суду від 01.07.2025 продовжено строк підготовчого провадження по справі №904/2884/25 на тридцять днів, відкладено підготовче засідання у справі на 28.08.2025.
Ухвалою суду від 02.07.2025 зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області надати до суду інформацію щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008 у 2022, 2023, 2024 та 2025 роках.
18 липня 2025 року від управління до суду надійшла запитувана інформація. Повідомлено, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008 станом на 2022 рік не формувався. Наявні витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 18.04.2023 №НВ-9918197652023, від 24.01.2024 № НВ-9910685122024 та від 10.04.2025 № НВ-9958318712025 надано в електронному вигляді.
Ухвалою суду від 02.07.2025 зобов'язано Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області надати до суду інформацію щодо нарахованих та сплачених сум податку/оренди за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008, Товариством з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм", за період з 01.01.2022 по травень 2025 року (вул. Святотроїцька, буд. 55-А, м. Черкаси, 18002).
24 липня 2025 року від управління до суду надійшла запитувана інформація. Повідомлено, що згідно наданих податкових декларацій по платі за землю (земельний податок) на 2024 рік встановлено, що за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008, площею 0,182 га самостійно задекларовано податкові зобов'язання ТОВ "Нафтапрайм" з кодом ЄДРПОУ 40641169 у сумі 121 130,83грн, на 2025 рік - у сумі 135 611,79грн. Відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на земельну ділянку з кадастровим номером -1210100000:02:242:0008 з 19.09.2016 належить Територіальній громаді Дніпровської міської ради. За даними переліків договорів оренди землі, наданих Дніпровською міською радою у відповідності до п.288.1 ст.288 Кодексу за період 2022-2025 роки, відсутні відомості стосовно оформлення документів на землю ТОВ "Нафтапрайм" на земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008. Згідно даних інформаційної системи органів ДПС України станом на 15.07.2025 ТОВ "Нафтапрайм" (код ЄДРПОУ 40641169) в ГУ ДПС у Дніпропетровській області перебуває на обліку за неосновним місцем реєстрації, основне місцем реєстрації товариства - ГУ ДПС у Черкаській області. Надати інформацію щодо сплати земельного податку та/або орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008 не має можливості. Інформація надається в розрізі адміністративно-територіальної одиниці - Дніпровська міська територіальна громада.
Згідно даних інформаційної системи органів ДПС України по ТОВ "Нафтапрайм" (код ЄДРПОУ 40641169) у період з 01.01.2022 по 29.05.2025 обліковується сплата за кодом класифікації доходів бюджету 18010500 "Земельний податок з юридичних осіб" на загальну суму 4 862 082,91грн, у тому числі: 2022 рік - 1632 237,63грн, 2023 - 1435 391,96грн, 2024 рік - 1642 044,39грн, 2025 рік (станом на 29.05.2025) - 152 408,93грн; за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 "Орендна плата з юридичних осіб" ІКП відсутня.
Ухвалою суду від 28.08.2025 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду на 29.09.2025.
Відповідач у підготовчі та судове засідання з розгляду справи не з'являвся, явку повноважного представника не забезпечив, про день, час, місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" має зареєстрований електронний кабінет у підсистемі ЄСІТС, тому ухвали суду від 16.06.2025, від 01.07.2025, від 28.08.2025 в електронному вигляді доставлено до електронного кабінету відповідача 18.06.2025 (о 00:18), 02.07.2025 (о 23:19год), 30.08.2025 (о 08:40), що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 112, 128, 165 том 2).
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Ураховуючи вищевикладене, відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження та розгляд справи.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується з абз. 1 ч. 2 ст. 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" не скористалось своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, тому господарський суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 29.09.2025 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частину) рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, господарський суд
Згідно з інформаційною довідкою № 428206450 від 22.05.2025 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за Товариством з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" з 14.03.2017 зареєстровано право власності на будівлі та споруди (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1197632412101) загальною площею 6,5 кв.м, що має такі складові частини: літ. А - операторська загальною площею 6,5 кв.м, літ. Г, Д, Е, Ж, З, И - автоматичні блокпункти; Л, М, О -автозаправні колонки, К-навіс, №1-9 - огорожа, споруди; І- мостіння (а.с. 14-15 том 2).
Земельна ділянка площею 0,182 га з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008, площею 0,182 га за місцезнаходженням: Дніпропетровська область, м. Дніпро, Шосе Запорізьке, 30А є сформованою, що підтверджується інформацією Державного земельного кадастру про земельну ділянку станом на 26.05.2025 (а.с. 58-60 том 2).
За інформацією Державного земельного кадастру про земельну ділянку цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008 за місцезнаходженням: Дніпропетровська область, м. Дніпро, Шосе Запорізьке, 30А віднесено до коду 12.11 Для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу.
Тобто, з моменту набуття права власності на нерухоме майно, розміщене на земельній ділянці за адресою: м. Дніпро, Шосе Запорізьке, 30А, Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" є фактичним користувачем спірної земельної ділянки.
У травні 2025 року інспекцією з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради здійснено обстеження земельної ділянки комунальної власності, яка розташована за адресою: м. Дніпро, Шосе Запорізьке, 30А (кадастровий номер 1210100000:02:242:0008), за результатами якого складено акт обстеження земельної ділянки за № 0223 від 02.05.2025 (а.с.18-28 том 2).
За наслідками обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008 встановлено, що доступ до земельної ділянки вільний. Земельна ділянка знаходиться по фактичному розміщенню автозаправної станції по Запорізькому шосе, 30А. На земельній ділянці розташована автозаправна станція, що складається з одноповерхової будівлі - операторської, перед якою встановлено металевий навіс на металевих опорах, де розміщено дві паливнороздавальні колонки; металевих підземних паливних резервуарів; наземний резервуар для зберігання зріджених вуглеводневих газів з паливороздавальною колонкою, металевих споруд та інформаційного стенду. Будівля автозаправної станції без будь-якої техніки, пуста, зачинена. Покриття земельної ділянки має асфальт, бетон, частково викладена тротуарна плитка, частково має ґрунтове покриття з наявною травою та деревами. Заїзд на територію земельної ділянки здійснюється зі сторони шосе Запорізького. Через земельну ділянку проходять підземні: два газопроводи середнього тиску, Д=530 та 219 мм, стальні труби; електрокабель низької напруги. Площа земельної ділянки становить 0,1820га.
На момент обстеження на території автозаправної станції господарська діяльність з продажу алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів не здійснювалась.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" у період з 22.03.2024 по 29.05.2025 не сплачувало за користування земельною ділянкою по вул. шосе Запорізьке, буд.30-А у м. Дніпро плату за землю в установленому законом розмірі, внаслідок чого зберегло за рахунок Дніпровської міської ради, як власника земельної ділянки, грошові кошти в розмірі орендної плати за землю в сумі 793 327,98грн.
Наведене і є причиною звернення з позовом до суду.
Предметом доказування в даній справі є обставини фактичного користування земельною ділянкою, сума, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, що залежить від вартості цієї ділянки (її нормативної грошової оцінки), період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави.
Відносини, пов'язані з використанням землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Відповідно до Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ст. 2, 3).
Використання землі в Україні є платним; об'єктом плати за землю є земельна ділянка; плата за землю справляється відповідно до закону (ст. 206 Земельного кодексу України).
Відповідно до статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна, б) набуття або збереження за рахунок iншої особи, в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочинну або інших підстав, передбачених статтею 11 ЦК України).
З аналізу зазначених правових норм вбачається, що зобов'язання із набуття або збереження майна без достатньої правової підстави має місце за наявності таких умов:
по-перше, є набуття або збереження майна. Це означає, що особа набуває нові цінності, збільшує кількість та вартість належного їй майна або зберігає майно, яке неминуче мало б вибути із її володіння;
по-друге, мало місце набуття або збереження майна за рахунок іншої особи. Тобто, збільшення або збереження майна у особи є наслідком втрати або недоотримання цього майна іншою особою;
по-третє, обов'язково має бути відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи. Тобто, мала місце помилка, обман, випадковість або інші підстави набуття або збереження майна, які не можна віднести до підстав виникнення цивільних прав та обов'язків (ст. 11 ЦК України).
Отже, враховуючи вищезазначене, суд зазначає, що для вирішення даного спору встановленню підлягають обставини, зокрема чи є земельна ділянка, за користування якою Позивач просить стягнути безпідставно збережені кошти об'єктом цивільних прав та обґрунтованість порядку та підстав здійснення нарахування орендної плати за користування такою.
Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Дніпровська міська рада відповідно до вимог пунктів 3, 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" та ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України є органом, який від імені територіальної громади здійснює права власника щодо спірної земельної ділянки.
У цій справі, як зазначено вище, відповідачу належить на праві власності нерухоме майно, розташоване на спірній земельній ділянці.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У статтях 122-124 Земельного кодексу України зазначено, що міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частинами 1 та 2 статті 120 Земельного кодексу України встановлено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 Земельного кодексу України).
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 Земельного кодексу України).
Верховний Суд у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику (див. постанови від 27.09.2022 у справі № 922/423/19, від 20.09.2022 у справі №922/3684/20, від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20).
З аналізу глави 15, статей 120, 125, 206 Земельного кодексу України, ст.1212 Цивільного кодексу України вбачається, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташовано цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними (подібний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17).
Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України (аналогічний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц та від 20.09.2018 у справі № 925/230/17).
З огляду на викладене, із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташовано. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.
За правовою позицією Верховного Суду, для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташовано необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави (постанова об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20, постанови Верховного Суду від 10.02.2020 у справі №922/981/18, від 09.02.2021 у справі № 922/3617/19, від 16.08.22 у справі № 922/2095/21).
Таким чином, встановлення саме вказаних вище обставин входить до предмета доказування у межах вирішення спору у цій справі.
Відповідно до частини першої ст.79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Згідно із частинами 1 4, 9 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій, сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі (аналогічну правову позицію викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 04.03.2021 у справі № 922/3463/19, від 16.06.2021 у справі № 922/1646/20).
Спірна земельна ділянка, розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, Шосе Запорізьке, 30-А, площею 0,182 га має кадастровий номер 1210100000:02:242:0008, тобто є сформованою.
Слід зазначити, що земельна ділянка, розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, Шосе Запорізьке, 30-А, площею 0,182 га, з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008, перебувала в орендному користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Промавтоматика" на підставі договору оренди землі від 12.12.2008, який укладено з Дніпропетровською міською радою.
Договір оренди землі 12.12.2008 було посвідчено приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В. та зареєстровано в реєстрі за №5122.
В подальшому зазначений Договір оренди землі було зареєстровано у ДМВ ДРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 05.02.2009 за №040910400130.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.02.2015 у справі № 904/913/14, яке набрало законної сили 06.03.2015, визнано поновленим на той же 5-річний термін і на тих же умовах Договір оренди землі, укладений 12.12.2008 між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Промавтоматика", посвідчений нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козиною А.І. 12.12.2008 (реєстраційний №5122) та зареєстрований 05.02.2009 в ДМВ ДРФ ДП "Центр ДЗК" за №040910400130 з питання строкового платного користування земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: Запорізьке шосе, 30-А у м. Дніпропетровську (Бабушкінський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:02:242:0008.
Строк дії договору оренди - 05.02.2019.
Договір оренди земельної ділянки від 12.12.2008 припинив свою дію 05.02.2019 і на новий строк у встановленому законом та договором порядку не укладався.
На підставі Акта прийому -передачі, серія та номер 1303, 1304, виданий 14.03.2017, видавник приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Ричка К.Ю., право власності на автозаправну станцію, яка розташована у м. Дніпро, Запорізьке шосе, будинок 30А, зареєстровано за ТОВ "Нафтапрайм" (а.с.14 том 2).
Встановлені обставини свідчать про те, що відповідач як власник нерухомого майна у спірний період з 22.03.2024 до 29.05.2025 користувався земельною ділянкою, на якій це майно розташоване, за відсутності оформленого згідно з вимогами чинного законодавства права користування земельною ділянкою, не сплачуючи коштів за користування нею.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно із частинами 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки. Для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
У підпункті 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що річна сума орендної плати не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Основою для визначення розміру орендної плати є нормативна грошова оцінка земель.
За приписами частини 4 статті 5, абзацу 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру, зокрема, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель").
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Відповідно до частини другої статті 20 і частини третьої статті 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Рішенням Дніпровської міської ради від 20.05.2020 № 12/57 "Про затвердження нормативної оцінки земель міста Дніпра" було затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста, розроблену ДП Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "ДІПРОМІСТО" імені Ю.М. Білоконя (п.1); ввести в дію з 01.01.2021 нормативну грошову оцінку земель міста Дніпра, де середня (базова) вартість 1 кв. м землі станом на 01.01.2019 - 644, 05 грн.
Сферу застосування грошової оцінки земель визначає Земельний кодекс України, Закон України "Про оцінку земель", "Методика нормативної грошової оцінки земель", "Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів". Розділом 2 Технічної документації передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для, окрім іншого, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Так, рішенням Дніпровської міської ради №13/27 від 06.12.2017 "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста" визначено розміри ставок земельного податку та розміри орендної плати на території міста зі змінами, внесеними подальшими рішеннями міської ради.
Згідно додатку 1 до Рішення Дніпровської міської ради №13/27 від 06.12.2017, в редакції рішення Дніпровської міської ради №8/30 від 21.02.2018, за земельні ділянки, що використовуються для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу (12.11) ставка земельного податку становить у відсотках від нормативної грошової оцінки 0,07.
У подальшому рішенням Дніпровської міської ради від 13.07.2022 № 3/24 вносилися зміни до рішенням Дніпровської міської ради від 06.12.2017 № 13/27 "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста" в частині зменшення розміру ставок земельного податку у зв'язку із введенням воєнного стану. Однак, для коду цільового призначення 12.11 (який визначений для даної земельної ділянки) вказаним рішенням ставка земельного податку та розмір орендної плати не змінилася.
Таким чином, збережені без достатньої правової підстави кошти у розмірі орендної плати слід розраховувати із розміру 7% нормативної грошової оцінки на рік.
Позивач звернувся з відповідним позовом до господарського суду, в якому просить суд стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою в період з 22.03.2024 по 29.05.2025 у розмірі 793327,98грн.
Зазначена сума коштів підтверджується розрахунком, який затверджений протоколом Комісії з визначення розміру збитків, заподіяних Дніпровській міській раді, власникам землі та землекористувачам при використанні земельних ділянок від 29.05.2025 сум орендної плати, які не сплачені відповідачем за відповідний період.
Даний розрахунок Комісією з визначення розміру збитків, заподіяних Дніпровській міській раді, власникам землі та землекористувачам при використанні земельних ділянок, здійснений на підставі:
Акту Інспекції з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради від 02.05.2025, складеного за результатами обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008 з додатками;
- Витягу № НВ - 9946443202024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відповідно до якого розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:02:242:0008) за 2024 рік складає 9317756,07 грн (а.с.37 том 22);
- Витягу № НВ - 9958451402025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відповідно до якого розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:02:242:0008) за 2025 рік складає 10431683,30грн (а.с.38 том 2);
- листа ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 09.05.2025 № 22249/5/04-36-04-05-12 (а.с.29 том 2).
Отже, при здійсненні розрахунку Комісією було враховано цільове призначення земельної ділянки, її розмір, ставки орендної плати за відповідні періоди.
Відповідно до відповіді Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №22249/5/04-36-04-05-12 від 09.05.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" (ідентифікаційний код 40641169) за земельні ділянки, які знаходяться на території міста Дніпра:
- у 2024 році сплатило 1 642 044 грн. 39 коп. земельного податку з юридичних осіб (а.с.32 том 2);
- у 2025 році сплатило 152 408 грн. 93 коп. земельного податку з юридичних осіб (а.с.33 том 2).
До листа Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №22249/5/04-36-04-05-12 від 09.05.2025 долучено Додаток у вигляді таблиці з інформацією про нараховані та фактично сплачені відповідачем кошти за користування земельними ділянками, перелік яких наведено в таблиці. Згідно Додатку у розділі відомостей за 2024 рік відсутня самозадекларована інформація про наявність земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008. Відповідно, у розрахунку заборгованості відсутні відомості щодо відрахування будь-яких сплат за 2024 рік. Перші відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008 з'являються в Додатку лише у розділі за 2025 рік, рядок 6. Загальна сума коштів, яка була нарахована відповідачу за 2025 рік складає 1 647 643,05грн.
Також повідомлено, що ГУ ДПС не має можливості надати інформацію щодо сплати земельного податку за окремими земельними ділянками.
Ураховуючи вищевикладене, суму коштів, які сплатив відповідач за користування земельною ділянкою, розраховано позивачем шляхом обчислення середньозваженого значення, яке враховує різні значення елементів. Середнє зважене використовується у разі, якщо окремі значення мають різну вагу, яку слід призначити кожному значенню. Для обчислення "питомої ваги" окремої земельної ділянки необхідно суму коштів, яку задекларовано підприємством по цій земельній ділянці розділити на загальну суму коштів, яку задекларував відповідач за усіма земельними ділянками: 135611,79грн /1 647673,05=8,3% (а.с.174 том 2).
Відтак, сума коштів, які сплатив відповідач за користування земельною ділянкою у 2025 році складає 12655,02грн (152408,93грнх8,3/100).
З урахуванням вищевикладеного, Позивачем виконано розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі несплаченої до місцевого бюджету орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1210100000:02:242:0008.
Розмір річної плати за земельні ділянки вираховується на підставі даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, помножених на значення ставки орендної плати, розмір якої визначається відповідним рішенням Дніпровської міської ради. Місячний розмір орендної плати визначається шляхом ділення річної орендної плати на 12, що відповідає кількості місяців у році.
Розрахунок за період з 22.03.2024 по 31.12.2024:
9317756,07 грн * 0,07*285/366 = 507894,08 грн, де
9317756,07 грн - розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2024 році, згідно Витягу № НВ - 9946443202024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (а.с.37 том 2);
0,07 розмір орендної плати, сім відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
285 - кількість днів користування земельною ділянкою;
366- загальна кількість днів у році.
Сума коштів до сплати за період з 22.03.2024 по 31.12.2024 складає 507894,08 грн.
Розрахунок за період 01.01.2025- 29.05.2025:
10431683,30грн*0,07*149/365-12655,02грн=285433,90грн,
де 10431683грн - розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2025 році, згідно Витягу № НВ - 9958451402025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (а.с.38 том 2);
0,07 розмір орендної плати, сім відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
149 - кількість днів користування земельною ділянкою;
365- загальна кількість днів у році.
12655,02грн - розмір сплачених коштів.
Сума коштів до сплати за період з 01.01.2025 по 29.05.2025 складає 285433,90 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості складає: 793327,98 грн (507 894,08грн + 285433,90 грн).
Перевіркою наданого позивачем розрахунку заборгованості за користування земельною ділянкою судом порушень не встановлено.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги набуття відповідачем права власності на нерухоме майно, а також користування Товариством з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" у період з 22.03.2024 по 29.05.2025 без достатніх на те правових підстав сформованою земельною ділянкою, на якій розташована ця нерухомість, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати у сумі 793327,98 грн.
Відповідно до частини 7 статті 145 Господарського процесуального кодексу України, у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Застосовані ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.06.2025 заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили.
Щодо розподілу судових витрат по справі суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Позивачем сплачено судовий збір за розгляд майнової вимоги у сумі 11899,92грн (793327,98 грн х 1,5%) згідно платіжної інструкції №1321 від 11.06.2025 (а.с.97 том 2) та за розгляд заяви про вжиття заходів забезпечення позову 1514,00грн згідно платіжної інструкції №1132 від 29.05.2025 (а.с.46 том 1).
У той же час, згідно із частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Під час звернення до господарського суду із заявою про забезпечення позову, враховуючи подання вказаної заяви через систему "Електронний суд", підлягав сплаті судовий збір в розмірі 1 211,20 грн (позивачем було сплачено 1 514,00 грн).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Відтак надмірно сплаченим є судовий збір у сумі 302 грн. 80 коп. (1514,00грн - 1 211,20грн), який підлягає поверненню за клопотанням позивача.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору за розгляд майнової вимоги в сумі 11899,92грн та заяви про забезпечення позову в сумі 1 211,20 грн, а всього 13111,12грн покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги Дніпровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі 793327,98грн - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтапрайм" (вулиця Святотроїцька, будинок 55А, м. Черкаси, 18002; ідентифікаційний код 40641169) на користь Дніпровської міської ради (проспект Дмитра Яворницького, будинок 75, м. Дніпро, 49000; ідентифікаційний код 26510514) 793327,98грн - безпідставно збережених коштів, 13111,12грн витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Центрального апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 30.09.2025
Суддя Н.М. Євстигнеєва