1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/9401/25 1-кс/335/3328/2025
29 вересня 2025 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши скаргу голови правління ГО «Платформа Громадський контроль» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб ГУНП в Запорізькій області, яка полягає у невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -
22.09.2025 голова правління ГО «Платформа Громадський контроль» ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя зі скаргою у порядку ст.ст. 303, 304 КПК України на бездіяльність уповноважених осіб ГУНП в Запорізькій області, яка полягає у невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. В обґрунтування доводів скарги заявник посилається на те, що головою правління за вих. №1593/25 від 29.08.2025 до ГУНП в Запорізькій області направлена заява про вчинення злочинів за ч.1 ст.4 ч.2 ст.364, ч.1 ст.14 ч.5 ст.191 КК України, в якій зазначено, що встановлені особи з числа представників КНП «Територіальне медичне об'єднання «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ЗОР та представники ТОВ «Укренерджі Буд» маючи спільний злочинний умисел, розробили та здійснили готування до реалізації схеми щодо недоцільного використання та подальшого привласнення бюджетних коштів на орієнтовну суму понад 1,4 млн. гривень, шляхом завищення цін на будівельні матеріали і виконання будівельних робіт, під час здійснення «Капітальний ремонт підстанції швидкої медичної допомоги Хортицького району за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сорочинська, 30. Коригування №1» (відповідно до Настанови з визначення вартості будівництва, затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 (код ДК 021:2015:45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи) (Ідентифікатор закупівлі ID:UA-2025-04-28-011978-а) з метою подальшого розподілу «зайвих» грошових коштів. Відомості про вчинені злочини за вказаною заявою до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені.
Посилаючись на вищезазначені обставини та положення ст. ст. 214, 303, 304 КПК України, заявник просить зобов'язати уповноважених осіб ГУНП в Запорізькій області внести відомості за вказаною заявою до ЄРДР.
У судове засідання заявник не з'явився, у скарзі просить здійснювати судовий розгляд без участі представника.
Уповноважена особа ГУНП в Запорізькій області у судове засідання не з'явилася, повідомлялася належним чином, причини неявки суду не повідомлено. До суду направлено лист від СУ ГУНП в Запорізькій області від 25.09.2025 за №11817/6/03-2025, відповідно до якого надано інформацію щодо результату розгляду заяви голови правління ГО «Платформа Громадський контроль» за №1593/25 від 29.08.2025 щодо можливої розтрати та привласнення грошових коштів посадовими особами КНП «ТМО «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ЗОР спільно з представниками ТОВ «Укренерджі Буд», яку 25.09.2025 скеровано до ВП №5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області для організації розгляду та прийняття рішення.
Неявка вказаних осіб не перешкоджають розгляду скарги по суті.
Вивчивши скаргу, дослідивши надані матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначений частиною 1 ст. 303 КПК України. Зокрема, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Встановлено, що 29.08.2025 вих.№1593/25 головою правління ГО «Платформа Громадський контроль» ОСОБА_3 складено та підписано заяву про вчинення злочинів, в якій викладені обставини щодо того, що встановлені особи з числа представників КНП «Територіальне медичне об'єднання «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ЗОР та представники ТОВ «Укренерджі Буд» маючи спільний злочинний умисел, розробили та здійснили готування до реалізації схеми щодо недоцільного використання та подальшого привласнення бюджетних коштів на орієнтовну суму понад 1,4 млн. гривень, шляхом завищення цін на будівельні матеріали і виконання будівельних робіт, під час здійснення «Капітальний ремонт підстанції швидкої медичної допомоги Хортицького району за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сорочинська, 30. Коригування №1» (відповідно до Настанови з визначення вартості будівництва, затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 (код ДК 021:2015:45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи) (Ідентифікатор закупівлі ID:UA-2025-04-28-011978-а) з метою подальшого розподілу «зайвих» грошових коштів.
10.09.2025 вказану заяву відправлено за допомогою електронного поштового зв'язку до ГУНП в Запорізькій області (vk@zp.police.gov.ua), та шляхом поштового зв'язку «Укрпошта», яку вручено за довіреністю 15.09.2025.
Водночас, встановлено, що за результатами розгляду вказаної заяви, 25.09.2025 заяву голови правління ГО «Платформа Громадський контроль» за №1593/25 від 29.08.2025 щодо можливої розтрати та привласнення грошових коштів посадовими особами КНП «ТМО «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ЗОР спільно з представниками ТОВ «Укренерджі Буд», скеровано до ВП №5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області для організації розгляду та прийняття рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор, невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.
Системний аналіз положень ст. ст. 214, 303 КПК України свідчить про те, що предметом судового контролю слідчого судді може бути лише бездіяльність слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто така заява, як передумова для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні має містити достатні дані про наявність в описаній заявником події ознак кримінально-караного діяння.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про: короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
Реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення та можуть об'єктивно свідчити про вчинення особою такого кримінального правопорушення. Якщо у заяві чи повідомленні таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, що повинні бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Підставами вважати, шо в заяві чи повідомленні містяться відомості саме про злочин є об'єктивні дані, які дійсно свідчать про наявність ознак злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджує реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Вказане слугує гарантією для кожної особи від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.
Отже, вирішальним чинником для внесення до ЄРДР відомостей за заявою є саме наявність у цій заяві обставин, що свідчать про кримінальне правопорушення.
При цьому, у відповідності до положень ст. 218 КПК України, досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення.
Крім того, статтею 216 КПК України визначена підслідність органам досудового розслідування кримінальних правопорушень.
Механізм реалізації цих положень кримінально-процесуального законодавства України передбачений наказом Генеральної прокуратури України «Про затвердження Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань».
Таким чином, направлення ГУНП в Запорізькій області заяву голови ГО «Платформа Громадський контроль» про вчинення злочинів для подальшого розгляду та прийняття відповідного рішення до ВП №5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області, не суперечить положенням кримінально-процесуального законодавства України.
У зв'язку з викладеним, слідчий суддя приходить до висновку, що факту бездіяльності уповноважених осіб ГУНП в Запорізькій області слідчим суддею не встановлено, а тому підстави для задоволення скарги відсутні.
Керуючись ст. 214, 303, 304, 306, 307,309, 376 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні скарги голови правління ГО «Платформа Громадський контроль» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб ГУНП в Запорізькій області, яка полягає у невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1