Іменем України
№ 610/3003/25 № 3/610/736/2025
м. Балаклія29 вересня 2025 року
Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Стригуненко Володимир Миколайович, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 212-5 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Великовічне Білоріченського району Краснодарського краю, зареєстрованої та проживаючої: АДРЕСА_1 , начальника речової служби військової частини НОМЕР_1 , рнокпп НОМЕР_2 ,
15 липня 2025 року на території тилового командного пункту в/ч НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 було виявлено, що лейтенант ОСОБА_1 вчинила триваюче порушення порядку обліку, зберігання, і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зібрану у сфері оборони країни
Порушення полягає у тому, що безпосередньо на території тилового командного пункту в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 використовуючи персональний комп'ютер, який належить їй на праві приватної власності, не є власністю держави в особі ЗС України та не призначений для роботи, виготовлення, обробки та зберігання службової інформації з обмеженим доступом, в тому числі "для службового користування", здійснила збереження до пам'яті персонального комп'ютера Бойового розпорядження командира 151 ОМБр № 3568 та Бойового розпорядження командира НОМЕР_3 ОМБр № 3552, які мають гриф обмеження доступу "Для службового користування".
Відповідно до підпункту 1.22 Наказу Генерального штабу Збройних Сил України від 30.01.2023 № 12 "Про затвердження Переліку відомостей Збройних Сил України, що становлять службову інформацію (ПСІ-2023)" відомості, що зафіксовані в документах "Бойове розпорядження командира 151 ОМБр №3568 та Бойове розпорядження командира НОМЕР_4 ", відносяться до інформації з обмеженим доступом, а саме "для службового користування".
Інформація з обмеженим доступом, у тому числі службова, яка знаходиться у володінні розпорядника, є публічною в розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації". Відповідно до вимог ч. 1 ст. 9 цього Закону до службової може належати така інформація: 1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрішньовідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень; 2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці. Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до ч. 2 ст. 6 цього Закону.
Відповідно до вимог "Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містить службову інформацію" введену в дію Постановою Кабінету Міністрів країни від 19 жовтня 2016 року № 736 (далі - Інструкція), встановлено:
пункт 11 Інструкції: "забороняється використовувати для передачі службової інформації відкриті канали зв'язку";
пункт 14 Інструкції: "використання інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем чи засобів копіювально-розмножувальної техніки, що застосовуються під час обробки службової інформації, здійснюється на підставі розпорядчого документа керівника установи з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації»;
пункт 34 Інструкції: "облік електронних носіїв інформації (жорстких і гнучких магнітних дисків, касет та бобін з магнітною стрічкою, дисків для лазерних систем зчитування, невід'ємної частини модулів флеш-пам'яті тощо), на які планується записувати службову інформацію, ведеться службою діловодства у журналі за формою згідно з додатком 7";
пункт 38 Інструкції: "забороняється записувати службову інформацію на електронний носій інформації, не внесений до журналу обліку електронних носіїв інформації, на які планується записувати службову інформацію";
пункт 42 Інструкції: "друкування і розмноження в установі документів з грифом "Для службового користування" за допомогою електронно-обчислювальної та копіювально-розмножувальної техніки провадиться з урахуванням вимог законодавства у сфері захисту інформації»;
Таким чином, військовослужбовець ОСОБА_1 , здійснивши збереження до пам'яті персонального комп'ютерафайлу, що містить відомості "для службового користування", порушила вимоги пунктів 14, 34, 38 "Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 736, що призвело до порушення встановленого порядку використання та зберігання службової інформації і до її розголошення.
Пунктом 12 постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 736 "Про затвердження Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію" встановлено: "відповідальність за організацію та забезпечення дотримання в установах порядку ведення обліку, зберігання та використання документів, що містять службову інформацію, покладається на їх керівників.
Особи, винні у порушенні порядку ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, їх втраті або розголошенні службової інформації, що в них міститься, притягуються до дисциплінарної або іншої відповідальності, передбаченої законом».
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, подала клопотання про розгляд справи за її відсутності. Винуватою себе визнала повністю та визнала вчинення адміністративного правопорушення за вказаних обставин.
Протоколом № 3п від 15.07.2025 зафіксовано факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-5 КУпАП, за вищевказаних обставин.
В письмових поясненнях підтвердила вчинення нею інкримінованого адміністративного правопорушення.
Також даний факт підтверджується: актом огляду персонального комп'ютера, який належить на праві власності ОСОБА_1 , за яким було здійснено огляд інформації у вигляді електронних файлів, що зберігаються в пам'яті комп'ютера, під час якого було виявлено документи з назвами "БР № 3568" та "БР № 3552", після відкриття цих документів було встановлено, що вони є бойовими розпорядженнями командира 151 ОМБр № 3568 та бойовим розпорядженням командира ОМБр № 3552 та мають гриф "Для службового користування"; витягом з положення про військову частину НОМЕР_1 від 25.12.2023 № 177дск щодо начальника речової служби тилу логістики; витягом з наказу від 12.03.2025 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 ; посвідченням УБД на ім'я ОСОБА_1 від 30.11.2022.
Вказані документи відповідно до ст. 251 КУпАП є доказами в справі про адміністративне правопорушення.
Дії ОСОБА_1 за вказаним фактом кваліфікую за ч. 1 ст. 212-5 КУпАП, як порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зібрану у процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, що призвело до розголошення такої інформації.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність, визнаю щире розкаяння винної. Обставин, що обтяжують відповідальність, не убачається.
За обставинами справи, з урахуванням особи ОСОБА_1 , обставин, викладених у ст. 33-35 КУпАП, вважаю можливим застосувати адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу, визнавши його таким, що забезпечить мету адміністративного стягнення у вигляді належної міри відповідальності за вчинення правопорушення, з метою виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень. Інші види адміністративних стягнень є більш суворими або з врахуванням особи явно несправедливими, для їх застосування достатніх підстав не убачається.
Згідно до п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнена.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33-35, 252, 280, 284-285 КУпАП,
1)ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-5 КУпАП, наклавши на неї адміністративне стягнення - штраф у розмірі 1020 гривень.
2)У разі несплати правопорушником штрафу у 15-ти денний строк з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, у порядку примусового виконання постанови стягнути подвійний розмір зазначеного штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя Стригуненко В.М.
Реквізити для сплати штрафу: населений пункт: Балаклійська міська ТГ, отримувач: ГУК Харків обл/МТГ Балаклія/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA628999980314040542000020577, код класифікації доходів бюджету: 21081100.