Справа №345/4949/25
Провадження № 3/345/870/2025
29.09.2025 року м. Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Мигович О.М., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 розглянувши матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 зареєстрованого АДРЕСА_2 , військовослужбовець, старший стрілець 2 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15, ч. 3 ст. 172-11 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи військовою особою, вчинив недбале ставлення до військової служби та самовільне залишення місця служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Правопорушення вчинено при таких обставинах.
Встановлено, що 05 вересня 2025 року було отримано доповідь № 2/4/3388 від т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 капітана ОСОБА_2 про те, що старший стрілець 2 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 старший солдат ОСОБА_1 ,близько 05.30 год. був відсутній на ранішньому шикуванні.
Старший солдат ОСОБА_1 , наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) від 12.04.2025 року № 102 призначений на посаду старшого стрільця 2 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В подальшому, відповідно до повідомлення тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.09.2025 року №2/4/3401 встановлено, що 07.09.2025 року о 20.00 год. старший солдат ОСОБА_1 , повернувся в розташування взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В порушення вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а саме ст. 11 у частині свято і непорушно додержуватися Конституції України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; ст. 128 у частині бути дисциплінованим, не допускати негідних вчинків.
Згідно до вимог ст. 2 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
Згідно до вимог ст. 3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України.
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в Україні особливий період настав з набрання чинності Указу Президента України від 17.03.2014 №303 «Про часткову мобілізацію» і триває по цей час.
Відповідно до абзацу 11 ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно абзацу 5 ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та період функціонування національної мобілізацію» особливий період економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо ОСОБА_3 , незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або Доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Проте, всупереч наведеним вимогам Статутів, діючи умисно, всупереч інтересам військової служби, старший солдат ОСОБА_1 , вчинив самовільне залишення місця проходження служби та не виконував обов'язки військової служби з 05.09.2025 по 20.00 год. 07.09.2025 року, що складає 2 доби 14 год. 30 хв.
Таким чином, за викладених вище обставин, старший солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією на посаді старшого стрільця 2 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-11 КУпАП, а саме самовільне залишення місця служби, вчинене в умовах особливого періоду та вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення до військової служби вчинене в умовах особливого періоду.
ОСОБА_1 , в судовому засіданні свою вину у вчинених правопорушеннях визнав та просив суворо не карати.
Досліджені в судовому засіданні письмові докази:
вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15, ч. 3 ст. 172-11 КУпАП, окрім визнання вини останнім, також підтверджується матеріалами справи, а саме:
- протоколами про адміністративне правопорушення № 11 від 08.09.2025, та № 12 від 08.09.2025 в яких викладена суть адміністративного правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 (а.с. 1-4);
- доповіддю № 2/4/3388 від 05.09.2025 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 капітана ОСОБА_2 про те, що старший стрілець 2 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 старший солдат ОСОБА_1 , близько 05.30 год. був відсутній на ранішньому шикуванні (а.с.5-6);
- доповіддю № 2/4/3401 від 07.09.2025 чергового ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 про те, що 07.09.2025 року о 20.00 год. старший солдат ОСОБА_1 , повернувся в розташування взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7);
- військовим квитком серія НОМЕР_2 видане на ім'я ОСОБА_1 (а.с.8-9);
- поясненнями наданим ОСОБА_1 від 08.09.2025 (а.с.10);
- довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 №2/11125 від 08.09.2025, яка видана старшому солдату ОСОБА_1 , про те, що він перебуває на військовій службі в ІНФОРМАЦІЯ_4 на посаді старшого стрільця 2 відділення охорони взводу охорони другого відділу (а.с.11);
- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №102 від 12.04.2024 з якого вбачається, що ОСОБА_1 , з 13.04.2025 зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.13).
Оцінка суду:
згідно з ч. 1 і ч. 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі вищевикладеного суддя прийшла до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.172-11 КУпАП (самовільне залишення місця служби, вчинене в умовах особливого періоду), та ч.2 ст. 172-15 КУпАП (недбале ставлення до військової служби вчинене в умовах особливого періоду).
Накладаючи стягнення на ОСОБА_1 ,суд враховує, ступінь вини останнього, майновий стан, його особу, та обставину, яка пом'якшує відповідальність щире каяття, оскільки обставин, що обтяжують відповідальність не встановлено.
Згідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З урахуванням викладеного, а також того, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд вважає, що на ОСОБА_1 ,слід накласти стягнення, яке б вiдповiдало вчиненим правопорушенням та його особi, в межах санкцій ч.3 ст.172-11, ч.2 ст. 172-15 КУпАП Кодексу України про адмiнiстративні правопорушення, за якими його визнано винуватим, обравши остаточне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01.01.2025 року складає 605,60 грн.
На пiдставi викладеного, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», керуючись ст.ст. 7, 38, 40-1, 247, 283, 284 КУпАП, суд
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 172-15, 283-285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , визнати винуватим за ч. 2 ст. 172-15, ч. 3 ст. 172-11 КУпАП і обрати стягнення:
- за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адмiнiстративні правопорушення - у виглядi штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 гривень.
- за ч. 3 ст. 172-11 Кодексу України про адмiнiстративні правопорушення - у виглядi штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 гривень;
На підставі ст. 36 Кодексу України про адмiнiстративні правопорушення накласти на неповнолітнього ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у виглядi штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 гривень.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, за наступними реквізитами: отримувач - ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ м.Калуш/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37951998, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку (IBAN) - UA628999980313060106000009614, код класифікації доходів бюджету 21081100.
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищенаведений строк, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу, що складає 34000,00 (тридцять чотири тисячі) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 10 діб з часу проголошення.
Суддя: