Рішення від 29.09.2025 по справі 440/3114/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/3114/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування акту,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області в якій просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Полтавській області про анулювання ліцензії № 28-рл від 09.02.2023 про анулювання ліцензій №990614202200628 з терміном дії з 27.06.2022 до 27.06.2027 на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, що видана Товариству з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443).

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване розпорядження є протиправним та таким, що підлягає скасуванню у зв'язку тим, що підставою для прийняття оскаржуваного розпорядження став акт про неможливість проведення фактичної перевірки у зв'язку із відсутністю підприємства за податковою адресою, що в свою чергу не відповідає дійсності. При цьому, позивачу не направлялися ані наказ ГУ ДПС у Полтавській області від 12.01.2023 №79-п про призначення фактичної перевірки, ані акт про неможливість проведення фактичної перевірки ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" від 26.01.2023 № 36/16-31-09-01/44894443. Також позов обґрунтовано і тим, що під час проведення процедури анулювання відповідачем не дотримано відповідних норм законодавства, які регламентують дії органів податкової служби при проведені процедури анулювання ліцензії з даної підстави. А тому анулювання ліцензії на пальне на підставі акту про неможливість проведення перевірки відбулося без врахування фактичних обставин справи, необґрунтовано та безпідставно.

Ухвалою суду від 18.03.2025 поновлено Товариству з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" строк звернення до суду з даним позовом. Прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/3114/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування акту. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 25.03.2025 у задоволенні заперечень Головного управління ДПС у Полтавській області проти розгляду за правилами спрощеного провадження відмовлено.

Відповідач позов не визнав, у наданому до суду відзиві представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивував посиланням на те, що згідно контрольного завдання ДПС України від 12.10.2022 № 12302/7/99-00 (вх. ГУ ДПС №2242/8/16-31 від 13.10.2022), на підставі наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 12.01.2023 № 79-п працівниками управління контролю за підакцизними товарами 16.01.2023 року здійснено виїзд для проведення фактичної перевірки ТОВ "Вест Енерджі Трейд" (код 44894443) за адресою провадження діяльності: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Рокитне, вул. Сковороди, 56-Б, кв. (офіс) 1. ТОВ "Вест Енерджі Трейд" як платник податків за основним місцем обліку перебуває в ГУ ДПС у Полтавській області, Кременчуцькій ДПІ, податкова адреса та адреса провадження діяльності згідно ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі - Полтавська область, Кременчуцький район, с. Рокитне, вул. Сковороди, 56-Б, кв. (офіс) 1. За зазначеною адресою платником згідно заяви від 17.06.2022 №1 (вх. ГУ ДПС №13095/АП/16-31 від 20.06.2022) отримано ліцензію реєстраційний №990614202200628, терміном дії з 27.06.2022 до 27.06.2027. За результатами виїзду встановлено факт відсутності посадових осіб ТОВ "Вест Енерджі Трейд" та ознак здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства (в частині наявності вказівників, вивісок, графіків роботи) за вищезазначеною адресою. Враховуючи вищевказане, провести фактичну перевірку ТОВ "Вест Енерджі Трейд" згідно норм та вимог Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами і доповненнями) було не можливо. Даний факт засвідчено у відповідному акті про неможливість проведення фактичної перевірки ТОВ "Вест Енерджі Трейд" від 26.01.2023 №36/16-31-09-01/44894443. Як наслідок, відповідно статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (із змінами та доповненнями) у зв'язку із встановленням факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії, згідно розпорядження ГУ ДПС у Полтавській області від 09.02.2023 №28-рл анульовано ліцензію ТОВ "Вест Енерджі Трейд" (код 44894443) на право здійснення оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі за адресою провадження діяльності: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Рокитне, вул. Сковороди, 56-Б, кв. (офіс) 1. Згідно наявної інформації, ТОВ "Вест Енерджі Трейд" дане розпорядження не було оскаржено, а здійснено подання до ГУ ДПС у Полтавській області заяви та відповідних документів для отримання нової ліцензії згідно листа від 13.02.2023 №21 (вх. ГУ ДПС №3655/АП-16-31/ЕКПП). ГУ ДПС у Полтавській області 15.02.2023 видано нову ліцензію ТОВ "Вест Енерджі Трейд" на оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер: 990614202300182, терміном дії з 15.02.2023 до 15.02.2028, що підтверджується витягом з розпорядження від 15.02.2023 №33- рл та витягом з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального.

Ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Полтавській області про залишення позовної заяви без розгляду.

24.04.2025 від позивача до суду надійшли додаткові пояснення.

Згідно з частиною п'ятою статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (ідентифікаційний код 44894443) зареєстроване як юридична особа 15.06.2022, номер запису в ЄДР №1005691020000001128, та взяте на облік як платник податків, що учасниками справи не заперечується.

З метою зайняття господарською діяльністю із оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі позивач отримав ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний №990614202200628 терміном дії з 27.06.2022 по 27.06.2027.

12.01.2023 начальником ГУ ДПС у Полтавській області винесено наказ №79-П "Про проведення фактичної перевірки", яким на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80, пункту 82.3 статті 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), статті 16 Закону України від 19.12.1995 №481-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (зі змінами та доповненнями) з метою контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та палива, наявності ліцензій наказано провести з 16.01.2023 фактичну перевірку тривалістю 10 діб ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443) за місцем фактичного провадження діяльності, а саме: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Рокитне, вул. Сковороди, буд. 56-Б, кв. (офіс) 1, за період з 01.09.2022 по дату закінчення перевірки у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Співробітники ГУ ДПС у Полтавській області з метою контролю за обігом пального, наявності ліцензій, здійснили виїзд за юридичною (податковою) адресою ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443), а саме: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Рокитне, вул. Сковороди, буд. 56-Б, кв. (офіс) 1 (місце фактичного провадження діяльності) для пред'явлення направлення та вручення наказу на проведення фактичної перевірки, за результатами якого складено акт від 26.01.2023 №36/16-31-09-01/44894443 про неможливість проведення фактичної перевірки ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443) з метою виконання доручення, наданого листом ДПС України від 12.10.2022 №12302/7/99-00-09-03-01-07 у зв'язку з відсутністю посадових осіб за податковою (юридичною) адресою платника податків.

Так, у акті про неможливість проведення фактичної перевірки зазначено, що за результатами виходу на перевірку за вказаною вище адресою встановлено відсутність посадових осіб ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" за місцем державної реєстрації. Ознак здійснення фінансово-господарської діяльності ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (вказівки, вивіски, реклама, розклад робіт тощо) не виявлено. Телефонний номер, що вказаний в базі даних ДПС України не відповідає. Враховуючи наведене вище, відсутня можливість щодо вручення платнику податків копії наказу та пред'явлення направлення на проведення фактичної перевірки, у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443), що унеможливлює проведення перевірки у строки визначені у наказі від 12.01.2023 №79-П.

В подальшому на підставі статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" контролюючим органом прийнято розпорядження №28-рл від 09.02.2023 "Про анулювання ліцензії", згідно якого анульовано ліцензію позивача на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний №990614202200628 терміном дії з 27.06.2022 по 27.06.2027, у зв'язку із встановленням факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії.

Не погодившись із прийняттям контролюючим органом розпорядження №28-рл від 09.02.2023 "Про анулювання ліцензії", позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України від 19.12.1995 №481-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон №481-ВР, в редакції чинній на момент прийняття спірного розпорядження).

Згідно з приписами статті 15 Закону України №481-ВР суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення, фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі:

заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

несплати чергового платежу за ліцензію;

встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) марок акцизного податку (стосовно імпортерів);

встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;

рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;

порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях;

отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;

встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії;

встановлення факту здійснення роздрібної торгівлі через реєстратори розрахункових операцій (книги обліку розрахункових операцій), не зазначені в ліцензії;

встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії;

порушення термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії;

відмови, без законодавчих підстав, від доступу представника контролюючого органу до проведення перевірки відповідно до вимог статей 80, 81 Податкового кодексу України, на підставі акта, складеного посадовими (службовими) особами податкового органу, який засвідчує факт відмови.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку.

У разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії (за винятком змін, пов'язаних з реорганізацією суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або зміною типу акціонерного товариства), суб'єкт господарювання зобов'язаний у місячний термін з дня внесення таких змін звернутися до органу, який видав ліцензію, з відповідною заявою.

Відповідно до статті 3 Закону України №481-ВР орган ліцензування на наступний робочий день після прийняття розпорядження про анулювання ліцензії:

вносить інформацію щодо розпорядження про анулювання ліцензії до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та/або Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а також оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті;

направляє суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про анулювання ліцензії в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.

Розпорядження про анулювання ліцензії, прийняті органом ліцензування, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Аналізуючи вищезазначені норми законодавства, можна зробити висновок, що підставою для анулювання ліцензії є, зокрема, встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії.

А тому, при вирішенні даного спору визначальним є факт відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцезнаходженням, який і слугував підставою для винесення спірного рішення.

Відповідно до пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) /п. 80.1 ст. 80 ПК України/.

Пунктом 80.7 ст. 80 ПК України передбачено, що фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.

Згідно із абз. 4 п. 81.2 ст. 81 ПК України у разі якщо при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення, посадовими (службовими) особами контролюючого органу невідкладно складається та підписується акт про неможливість проведення перевірки, який не пізніше наступного робочого дня реєструється в контролюючому органі. До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені в такому акті. Зазначений акт та матеріали надсилаються контролюючим органом платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Як вбачається з акту від 26.01.2023 №36/16-31-09-01/44894443 про неможливість проведення фактичної перевірки ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443), співробітники ГУ ДПС у Полтавській області з метою контролю за обігом пального, наявності ліцензій здійснили виїзд за юридичною (податковою) адресою ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443), а саме: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Рокитне, вул. Сковороди, буд. 56-Б, кв. (офіс) 1 (місце фактичного провадження діяльності) для пред'явлення направлення та вручення наказу на проведення фактичної перевірки. За результатами виходу на перевірку за вищевказаною адресою встановлено відсутність посадових осіб ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" за місцем державної реєстрації. Ознак здійснення фінансово-господарської діяльності ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (вказівки, вивіски, реклама, розклад робіт тощо) не виявлено. Телефонний номер, що вказаний в базі даних ДПС України не відповідає.

Будь-які інші докази, окрім інформації, зазначеної у акті про неможливість проведення фактичної перевірки, які дійсно підтверджують факт відсутності ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" за зазначеною адресою до акту не додано.

У той же час, єдиною підставою для прийняття спірного розпорядження, яким анульовано ліцензію на пальне був акт від 26.01.2023 №36/16-31-09-01/44894443 про неможливість проведення фактичної перевірки ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443).

При цьому, суд відмічає відсутність у матеріалах справи доказів направлення позивачу як наказу від 12.01.2023 №79-П "Про проведення фактичної перевірки", так і акту від 26.01.2023 №36/16-31-09-01/44894443 про неможливість проведення фактичної перевірки.

Наказом ДПС України від 04.09.2020 №470 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків" затверджено "Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків" (далі - Методичні рекомендації у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), які розроблено відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та рекомендовано для застосування посадовими особами ДПС та її територіальних органів (далі - органи ДПС) (з урахуванням визначених статтею 19-1 Кодексу функцій) при організації, проведенні та реалізації матеріалів документальних перевірок платників податків з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, фактичних перевірок щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, дотримання вимог законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства стосовно укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), порядку розрахунків з використанням електронних платіжних засобів за товари (послуги), а також тимчасово, на період до припинення або скасування дії воєнного стану в Україні, під час здійснення контролю за дотриманням платниками податків вимог законодавства щодо встановлених державою фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки).

Суд звертає увагу, що пунктом 1.4.5 Методичних рекомендацій визначено організацію роботи у разі неможливості проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням.

У разі коли при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення (у тому числі у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою та/або адресою об'єктів оподаткування) посадовими (службовими) особами територіального органу ДПС/апарату ДПС, невідкладно складається у двох примірниках у довільній формі та підписується акт про неможливість проведення перевірки, що засвідчує цей факт.

У такому акті рекомендується зазначати інформацію про дату встановлення факту та причини неможливості проведення перевірки (у тому числі у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою та/або адресою об'єктів оподаткування, у зв'язку з отриманням інформації оператора поштового зв'язку щодо неможливості вручення платнику податків або повернення без вручення письмового запиту територіальному органу ДПС/апарату ДПС про надання пояснень та їх документальних підтверджень, надісланого такому платнику податків з метою організації перевірки тощо), податкова адреса та/або адреса об'єктів оподаткування платника податків, за якою встановлено відсутність платника, інформацію про підстави для проведення перевірки (реквізити наказу, направлень тощо - зазначаються у випадку, якщо факт неможливості проведення перевірки встановлено після їх оформлення) та інші фактичні обставини, що засвідчують такі факти. До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені у такому акті.

Зазначений акт не пізніше наступного робочого дня після його складання реєструється у електронному Спеціальному журналі реєстрації актів.

Датою акта є дата реєстрації акта в електронному Спеціальному журналі реєстрації актів у територіальному органі ДПС/апараті ДПС структурним підрозділом, який склав такий акт (довідку).

При складанні акта йому присвоюється номер, який містить, зокрема, але не виключно, порядковий номер з єдиного електронного Спеціального журналу реєстрації актів у межах територіального органу ДПС/апарату ДПС, який склав акт, індекс структурного підрозділу органу ДПС, який склав акт (довідку) та індекс справи за номенклатурою.

Другий примірник акта про неможливість проведення перевірки разом з копіями матеріалів надсилається територіальним органом ДПС/апаратом ДПС платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

При цьому підрозділ органу ДПС, який здійснює (очолює) перевірку та встановив неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою, протягом 2 робочих днів з дня, наступного за днем складання цього акта, доповідною запискою повідомляє про це керівника (його заступника) відповідного органу ДПС та готує запит на встановлення місцезнаходження платника податків.

До запиту додаються копія акта про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків за податковою адресою, копія наказу про проведення перевірки (у разі його складання) та інші документи (або їх копії), що підтверджують відсутність платника податків за місцезнаходженням.

Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) органу ДПС, працівники якого здійснюють (очолюють) перевірку, реєструється та направляється у загальновстановленому порядку, визначеному відповідним нормативно-правовим актом до відповідного органу.

Враховуючи принцип змагальності сторін, передбачений статтею 9 КАС України, суд враховує також інформацію на яку посилається позивач та щодо якої відповідачем не надано жодних спростувань чи пояснень.

Згідно роз'яснень ДПС України у Тернопільській області за посиланням https://tr.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/390759.html, підрозділ органу ДПС, який здійснює (очолює) перевірку та встановив неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за місцезнаходженням, протягом двох робочих днів з дня, наступного за днем складання цього акта, доповідною запискою повідомляє про це керівника (його заступника або уповноважену особу) органу ДПС та передає запит на встановлення місцезнаходження платника податків до оперативного підрозділу відповідного територіального органу ДПС за основним місцем обліку платника податків.

Оперативний підрозділ територіального органу ДПС не пізніше 10 календарних днів з дня отримання запиту в обов'язковому порядку письмово повідомляє ініціатора запиту про проведену роботу з наданням копій отриманих у ході його виконання матеріалів.

При необхідності вказаний термін може бути продовжений за рішенням керівника зазначеного оперативного підрозділу, але не більше ніж до 30 календарних днів з дня отримання запиту, про що цей підрозділ також письмово повідомляє ініціатора до закінчення 10-денного терміну.

При встановленні місцезнаходження платника податків оперативний підрозділ органу ДПС не пізніше наступного робочого дня письмово направляє ініціатору запиту інформацію про встановлене місцезнаходження. При необхідності працівниками оперативного підрозділу складається відповідна довідка.

Якщо внаслідок заходів, вжитих працівниками оперативного підрозділу, не встановлено місцезнаходження платника податків, такий підрозділ повідомляє про це структурний підрозділ органу ДПС, який ініціював проведення заходів на встановлення місцезнаходження платника податків, та передає керівнику (його заступнику або уповноваженій особі) відповідного органу ДПС службову записку та матеріали про проведену роботу.

Рішення про припинення заходів щодо встановлення місцезнаходження платника податків приймає керівник органу ДПС, працівники якого вживали такі заходи, на підставі службової записки начальника оперативного підрозділу за погодженням з підрозділом (або органом ДПС), що є ініціатором запиту.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не здійснено будь яких дій щодо складення та надсилання запиту на встановлення місцезнаходження платника податків ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443) до оперативного підрозділу органу ДПС.

А тому, суд вважає, що зазначення в акті від 26.01.2023 №36/16-31-09-01/44894443 про неможливість проведення фактичної перевірки ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443) інформації про відсутність платника податків за місцезнаходженням, не є належним доказом відсутності останнього за місцезнаходженням: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Рокитне, вул. Сковороди, буд. 56-Б, кв. (офіс) 1, яке зазначене у ліцензії та жодним чином не може слугувати підставою для анулювання ліцензії на підставі статті 15 Закону України №481-ВР.

Поряд з цим, суд відмічає, що на звернення позивача ГУ ДПС у Полтавській області листом від 13.02.2025 №3958/6/16-31-09-01-01 направило витяг з розпорядження про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі на адресу платника: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Рокитне, вул. Сковороди, буд. 56-Б, кв. (офіс) 1. Вказаний лист отриманий позивачем 19.02.2025, що свідчить про фактичне знаходження останнього за вищевказаною адресою.

Також суд враховує, що позивачем було подано до ГУ ДПС у Полтавській області заяву та відповідні документи для отримання нової ліцензії згідно листа від 13.02.2023 №21 (вх. ГУ ДПС №3655/АП-16-31/ЕКПП), за результатами розгляду яких ГУ ДПС у Полтавській області 15.02.2023 видало нову ліцензію ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443) на оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер: 990614202300182, терміном дії з 15.02.2023 до 15.02.2028, що підтверджується витягом з розпорядження від 15.02.2023 №33-рл та витягом з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального.

З викладеного суд робить висновок про те, що у контролюючого органу при видачі позивачу нової ліцензії не виникло жодних сумніві щодо фактичного перебування платника податків за його місцезнаходженням.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено факту відсутності позивача за місцезнаходженням, а тому у відповідача були відсутні підстави для анулювання ліцензії саме на цій підставі.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (частина друга статті 2 КАС України).

Натомість, зазначеним критеріям оскаржене розпорядження ГУ ДПС у Полтавській області не відповідає, оскільки воно прийняте необґрунтовано, за відсутності передбачених законодавством підстав для анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

На думку суду спірне розпорядження про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №28-рл від 09.02.2023 є індивідуальним актом в розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України.

Правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата; виникнення конкретних адміністративно-правових обов'язків, обумовлених цими актами.

Дана правова позиція узгоджується із позицією вказаною Великою Палатою Верховного Суду України в постанові від 18.09.2019 у справі №9901/801/18.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами.

З огляду на вищевикладене, розпорядження на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №28-рл від 09.02.2023 не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії.

При цьому в постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 04.12.2018 у справі №821/1173/17 (адміністративне провадження №К/9901/62719/18) Верховним судом зазначено, що невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Відтак, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування розпорядження Головного управління ДПС у Полтавській області №28-рл від 09.02.2023 про анулювання ліцензії №990614202200628 з терміном дії з 27.06.2022 до 27.06.2027 на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі, що видана Товариству з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443).

Отже, позов ТОВ "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини першої статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно з абзацом 1 частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на факт задоволення судом позову у повному обсязі, усі понесені позивачем судові витрати, які складаються лише з витрат на оплату судового збору, слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 243, 245, 248, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (вул. Сковороди, 56-б, оф. 1, с. Рокитне, Полтавська область, 39740, код ЄДРПОУ 44894443) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання протиправним та скасування акту задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Полтавській області №28-рл від 09.02.2023 про анулювання ліцензії №990614202200628 з терміном дії з 27.06.2022 до 27.06.2027 на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі, що видана Товариству з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44894443).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області судові витрати, що пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Удовіченко