Рішення від 29.09.2025 по справі 400/3893/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 р. № 400/3893/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,

провизнання протиправним рішення від 24.02.2025, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами про:

- визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 24.02.2025 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії за віком з урахуванням періоду здійснення підприємницької діяльності з 01.09.1994 року по 28.04.2017 року;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат пенсії за віком ОСОБА_1 із зарахуванням до страхового стажу часу здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу ОСОБА_1 періоди здійснення нею підприємницької діяльності з 01.09.1994 року по 28.04.2017 року, та призначити пенсію за віком з дати звернення із заявою про призначення пенсії.

В обґрунтування позову позивач послалась на те, що 30.04.2024 вона звернулась до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії, оскільки при призначенні пенсії і визначенні страхового стажу не було враховано період здійснення підприємницької діяльності з 1994 року по 2017 рік. Позивачка зазначає, що вона зверталась до відповідача також 10.02.2025. У відповідь на своє звернення позивачка отримала лист відповідача, яким у перерахунку відмовлено. На думку позивачки, не зарахування до страхового стажу періоду здійснення підприємницької діяльності з 1995 року по 2004 рік є необґрунтованим, а відмова відповідача протиправною.

Ухвалою від 24.05.2025 суд залишив позовну заяву без руху.

Недоліки позову позивач усунула належним чином.

Ухвалою від 14.05.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Ухвалою від 16.09.2025 суд витребував у відповідача докази.

Вимоги ухвали відповідачем виконано.

Відповідач проти позову заперечив, у відзиві, який надійшов до суду 22.05.2025, зазначив, що позивачем звітність до органів Пенсійного фонду України за період здійснення підприємницької діяльності з 01.09.1994 по 28.04.2017 року не надавалась, як наслідок відомості в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування за вказаний період відсутні. Також, відповідач звертає увагу суду на те, що позивачка звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою в порядку Закону України «Про звернення громадян». За результатами розгляду звернення відповідачем надано відповідь від 24.02.2025 № 2877-2072/С-02/8-1400/25, якою роз'яснено порядок звернення до органів Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії. На думку відповідача, оскільки рішення про відмову в призначенні/перерахунку пенсії не приймалось, вимога позивача визнати протиправним та скасувати рішення від 24.02.2025 № 2877-2072/С-02/8-1400/25 є необґрунтованою та безпідставною, а отже такою, що не підлягає задоволенню.

Відповідь на відзив до суду не надходила.

Справу розглянуто в письмовому провадженні.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

З заяв по суті суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) з 05.02.2010 року.

10.02.2025 позивач звернулась до відповідача з заявою довільної форми, в якій зазначила, що «була приватним підприємцем із спрощеною системою оподаткування за період з 01.01.2000 р по 31.12.2009 р». Просила врахувати цей стаж і зробити відповідний перерахунок пенсії.

До заяви позивачка додала лист Головного управління ДПС у Миколаївській області № 24297/6/14-29-50-03-02 від 27.11.2024, за відомостями якого вона, як фізична особа-підприємець перебувала на спрощеній системі оподаткування в період з 01.01.2002 по 31.12.2007, з 01.04.2008 по 31.12.2009.

Листом від 24.02.2025 № 2877-2072/С-02/8-1400/25 відповідач повідомив позивачку, що за період здійснення підприємницької діяльності звітність до Пенсійного фонду України не подавалась. Оскільки на теперішній час державну реєстрацію підприємницької діяльності припинено, звітність до системи персоніфікованого обліку вже не може бути подана. Для проведення перерахунку пенсії підстави немає.

Не погоджуючись з викладеним у листі від 24.02.2025 № 2877-2072/С-02/8-1400/25 позивачка звернулася до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом № 1058-IV.

Згідно з п. 1 ч. 1 та ч. 4 ст. 8 Закону № 1058-IVправо на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону № 1058-IVвідповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений статтею 44 Закону № 1058-IV, згідно положень якої заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до абз. 2 пункту 1.1. Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 передбачено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно з п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17 - 19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до абз. 2-4 п. 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але небільше ніж на 15 днів.

Згідно із пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Застосовуючи ці приписи до обставин справи суд зазначає наступне.

Насамперед, суд звертає увагу, що відповідно до встановлених судом обставин, позивачка зверталась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії від 10.02.2025, в якій просила врахувати стаж за період перебування на спрощеній системі оподаткування, а саме з 01.01.2000 по 31.12.2009.

Саме це звернення і лист Головного управління ДПС у Миколаївській області № 24297/6/14-29-50-03-02 від 27.11.2024, доданий до звернення, розглянуто відповідачем.

Водночас, в позовній заяві позивач ставить питання про перерахунок пенсії з зарахуванням до стажу періоду здійснення підприємницької діяльності з 01.09.1994 по 28.04.2017 року.

Отже, враховуючи, що в матеріалах справи відсутнє звернення позивачки до відповідача щодо перерахунку пенсії з зарахуванням до стажу періодів підприємницької діяльності з 01.09.1994 по 31.12.1999, з 01.01.2010 по 28.04.2017, суд констатує, що позивач за відсутності фактичного спору з відповідачем щодо страхового стажу за цей період, звернулася до суду з даним позовом, до якого додала документи, що не були подані до відповідача разом з відповідною заявою про перерахунок пенсії від 10.02.2025, зокрема, лист ГУ ДПС № 12/20/6/14-29-50-05-02 від 19.04.2024.

Отже, відносини між сторонами щодо перерахунку пенсії з підстав зарахування до стажу позивачки періодів з 01.09.1994 по 31.12.1999, з 01.01.2010 по 28.04.2017 не є спірними.

Повертаючись до заяви від 10.02.2025, оцінивши заперечення відповідача щодо того, що зазначена заява подана в довільній формі, розглянута в рамках Закону України «Про звернення громадян» і жодного рішення з приводу цієї заяви відповідачем не приймалось, суд зазначає наступне.

Верховний Суд, вирішуючи питання правомірності нерозгляду органом пенсійного фонду заяви, форма якої не відповідає тій, яка встановлена Порядком № 22-1, у постанові від 27 листопада 2019 року у справі №748/696/17 вказав, що важливим при вирішенні спірних правовідносин є зміст зазначеної заяви, який очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, вказав, що важливим є також долучення позивачем до заяви документів, які подаються саме при призначенні пенсії. На цій підставі суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду і вказав, що відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (соціальної групи населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій у частині соціального захисту).

Аналогічний підхід до вирішення подібних правовідносин застосований Верховним Судом у постановах від 30 травня 2018 року у справі № 537/3480/17, від 27 листопада 2019 року у справі №748/696/17, від 26 лютого 2020 року у справі № 541/543/17-а, від 16 грудня 2021 року у справі №500/1879/20 та від 09 серпня 2023 року у справі №520/5045/2020.

Досліджуючи зміст поданої позивачем заяви суд зазначає, що остання є заявою про перерахунок пенсії позивачу, направлена, зокрема, на врахування стажу за період здійснення позивачкою підприємницької діяльності з 01.01.2000 по 31.12.2009, тобто її зміст є зрозумілим і дає можливість оцінити намір заявника.

Однак, відповідач не прийняв жодного рішення за результатами розгляду заяви позивача від 10.02.2025 в порядку, визначеному Законом №1058-IV та Порядком № 22-1, натомість розглянув заяву позивачки в порядку Закону України «Про звернення громадян» та надіслав їй лист від 24.02.2025.

Відповідно до вимог п.5 ст.45 Закону України № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно вимог пунктів 4.3 та 4.7 Порядку № 22-1, результат розгляду заяви про призначення пенсії повинен бути оформлений розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення (розпорядження) органу, що призначає пенсію, про призначення або відмову в призначенні із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У світлі вимог частини другої статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов'язковим.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин, розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих особою для призначення пенсії повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення (про призначення або відмову у призначенні пенсії). Водночас у даному випадку таке рішення відповідачем не приймалось, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання і суперечить вищенаведеним нормам.

Подібна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 22 листопада 2023 року у справі №300/3457/20.

Також, в зазначеній постанові суд зазначив, що оскільки заява позивача у належний спосіб (з прийняттям відповідного рішення у формі розпорядження) розглянута не була, колегія суддів не вбачала підстав для надання оцінки обставинам, викладеним пенсійним органом у відповідному листі.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, з огляду на те, що відповідачем не розглянуто по суті заяву позивачки від 10.02.2025, відповідно, жодного з передбачених Порядком №22-1 рішень за наслідками розгляду такої заяви не прийнято, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивачки є визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви від 10.02.2025 про перерахунок пенсії та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.02.2025 про перерахунок пенсії з прийняттям відповідного рішення.

Зважаючи на викладене, наявні підстави для часткового задоволення позовних вимог.

Згідно приписів ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, стягненню на користь позивача підлягає судовий збір у сумі 1211,20 гривень, сплачений відповідно до квитанції від 09.05.2025.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.02.2025 про перерахунок пенсії.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.02.2025 про перерахунок пенсії з прийняттям відповідного рішення.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суддя Л.Л. Дерев'янко