Іменем України
29 вересня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/15624/22
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва 19 вересня 2022 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ГУПФУ в м. Києві) з такими позовними вимогами:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення позивачу відсоткового розміру пенсії з 86 % до 70 % грошового забезпечення;
2) зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 14 грудня 2020 року № 21/3/2-9/878-1740 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року у розмірі 86 % відповідних сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в м. Києві та з 22 листопада 1998 року отримує призначену пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Позивач 21 листопада 1998 року виключений із списків особового складу частини та усіх видів забезпечення і направлений на облік в Управління Служби Безпеки України у Львівській області. Вислуга років складає: календарна 32 роки 03 місяці 04 дні. З жовтня 2015 року перебуває на обліку в Управлінні Служби Безпеки України в м. Києві.
Пенсія позивачу нарахована відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) із сум грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років та інших доплат і надбавок. Загальний розмір призначеної позивачу пенсії на час звільнення зі служби становив 86 % сум грошового забезпечення.
ГУПФУ в м. Києві здійснило позивачу перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року у зв'язку зі зміною грошового забезпечення на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, і розрахувало основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення.
Такі дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивачу з 86 % до 70 % Окружним адміністративним судом м. Києва визнані протиправними (рішення від 01 липня 2020 року по справі № 640/931/2020). Цим же рішенням суд зобов'язав відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01 січня 2018 року у розмірі 86 % відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач 14 січня 2021 року звернувся до ГУПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки Управління Служби безпеки України в м. Києві від 14 грудня 2020 року № 21/3/2-9/878-1740 з 01 квітня 2019 року.
У зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення та виконуючи рішення Окружного адміністративного суду в м. Києві від 28 жовтня 2021 року по справі № 640/2833/21, ГУПФУ в м. Києві здійснило перерахунок з 02 серпня 2022 року пенсії позивача на підставі довідки Управління СБ України в м. Києві від 14 грудня 2020 року № 21/3/2-9/878-1740. Зараз розмір пенсійної виплати позивачу становить 11842,74 грн із розрахунку 70 % від грошового забезпечення 16918,20 грн.
Проте, всупереч вимог законодавства відповідач вдруге зменшив відсоткове значення розміру пенсії позивача з 86 % (такий відсоток було встановлено при звільнені з військової служби та призначенні пенсії за вислугу 32 роки 3 місяці 04 дні, а також рішенням Окружного адміністративного суду в м. Києві від 01 липня 2020 року по справі № 640/931/2020) до 70 % грошового забезпечення, чим знову вчинив протиправний перерахунок пенсії.
Позивач вважає такі дії ГУПФУ в м. Києві протиправними. Враховуючи зміни в грошовому забезпеченні з 01 квітня 2019 року основний розмір пенсії повинен становити 86 % сум грошового забезпечення (вислуга років 32 роки 03 місяці 04 дні).
Позивач зазначає, що ГУПФУ в м. Києві відмовляється виплачувати пенсію, виходячи із такого розрахунку, і нараховує 70 % грошового забезпечення. Таким чином, позивач вважає, що фактичний розмір сум виплати пенсії йому зменшено протиправно.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року прийнято адміністративну справу до провадження, ухвалено розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 31 січня 2025 року позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу протягом 5 (п'яти) календарних днів з дня отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду позовної заяви з накладеним кваліфікованим електронним підписом позивача або його власноручним підписом.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2025 року продовжено розгляд справи.
Від ГУПФУ в м. Києві до суду 04 лютого 2025 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що рішенням Окружного адміністративного суду України від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).
Нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, після дати набрання рішення суду законної сили не приймалося. У зв'язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 Постанови № 103, виплата пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах.
Щодо здійснення перерахунку з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення відповідач зазначив, що відповідно до пункту 1 постанови № 103 (у редакції на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено. Відповідно до Закону № 2262-XII, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 (далі - Порядок 45), Постанови № 103 ГУПФУ в м. Києві здійснило перерахунок пенсії на підставі довідки, в якій визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Представник відповідача зазначає, що права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу відповідач не має.
Щодо перерахунку пенсії з розрахунку 86 % відповідних сум грошового забезпечення відповідач зазначив, що пенсії за вислугу років призначають у розмірах регламентованих статтею 13 вказаного закону, при цьому максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати певних граничних розмірів. Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року відповідно до Постанови № 103. На час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, діяла вже інша редакція Закону № 2262-XII, а саме редакція Закону № 2262-XII від 13 березня 2018 року, згідно з якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 13).
Таким чином, відповідач з урахуванням положень Закону № 2262-XII в редакції Закону з 13 березня 2018 року перерахував з 01 січня 2018 року позивачу пенсію виходячи із розрахунку вже 70 % грошового забезпечення.
Від позивача до суду 20 лютого 2025 року надійшла відповідь на відзив, в якій викладено пояснення, аргументи щодо наведених у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
Дослідивши матеріали справи в змішаній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку у відповідача та з 22 листопада 1998 року отримує пенсію за вислугу років, призначену за Законом № 2262-ХІІ, що підтверджується копіями матеріалів з пенсійної справи позивача.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 липня 2020 року у справі № 640/931/20, яке набрало законної сили 12 жовтня 2020 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУПФУ в м. Києві про визнання протиправними дій зобов'язання вчинити дії задоволено частково; визнано протиправними дії ГУПФУ в м. Києві щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 86 відсотків до 70 відсотків сум грошового забезпечення; зобов'язано ГУПФУ в м. Києві здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86 відсотків сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 липня 2020 року у справі № 640/931/20, ГУПФУ в м. Києві здійснило перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2021 року на підставі розпорядження від 21 грудня 2020 року.
Згідно із розрахунком ГУПФУ в м. Києві за пенсійною справою № 102602030540 - СБУ від 01 січня 2021 року ОСОБА_1 з 01 січня 2021 року пенсія обчислена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 6340,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% - 3840,00 грн, всього - 11520,00 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 11520,00 грн. Основний розмір пенсії 86% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі 9907,20 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 9907,20 грн.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2021 року у справі № 640/2833/21, яке набрало законної сили 30 листопада 2021 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково; визнано протиправними дії ГУПФУ у м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 14 грудня 2020 року № 21/3/2-9/878-1740 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи 01 квітня 2019 року; зобов'язано ГУПФУ у м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 14 грудня 2020 року № 21/3/2-9/878-1740 про розмір грошового забезпечення, станом на 05 березня 2019 року, починаючи з 01 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2021 року у справі № 640/2833/21 ГУПФУ у м. Києві здійснило перерахунок пенсії позивача.
Згідно із розрахунком ГУПФУ в м. Києві за пенсійною справою № 102602030540 - СБУ ОСОБА_1 пенсія обчислена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 6340,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% - 3840,00 грн, середньомісячна сума додаткових вид грошового забезпечення за 24 місяці - 5398,20 грн, у т.ч. особи, які працюють в умовах режимних обмежень 10 %, офіцер, прапор. класу майстр 7 %, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 10 %, всього - 16918,20 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16918,20 грн. Основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі 11842,74 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 11842,74 грн.
На звернення позивача, яке зареєстроване в ГУПФУ в м. Києві від 19 червня 2023 року за № 22098/Т-2600-23, відповідач листом від 13 липня 2023 року № 22098/Т-02/8-2600/23, повідомив, що основний розмір пенсії позивача за вислугу років з 01 березня 2018 року становив 8064,00 грн (70 % від суми грошового забезпечення 11520,00 грн). На виконання рішення Окружної адміністративного суду міста Києва від 01 липня 2020 року у справі № 640/931/20 Головним управлінням у грудні 2020 року проведено перерахунок пенсії із розрахунку 86 % сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року. Основний розмір пенсії позивача за вислугу років, обчислений на виконання рішення суду, станом на 01 липня 2021 року становив 51907,20 грн (86 % від суми грошового забезпечення 11520,00 грн). Оскільки збільшення пенсії за період з березня 2018 року по липень 2021 року становило 1843,20 грн (9907,20 - 8064,01 грн), щомісячна доплата, визначена постановою КМУ № 713, склала 156,80 грн (2000,00 - 1843,20 грн). В такому розмірі щомісячна доплата нараховувалась та виплачувалась по липець 2022 року включно. На виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва (від 28 жовтня 2021 року у справі № 640/2833/21) Головним управлінням в липні 2022 року проведено з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії з грошового забезпечення, визначеного на березень 2019 року, та здійснено нарахування коштів за період з 01 квітня 2019 року по 31 липня 2022 року, з врахуванням виплачених сум. Основний розмір пенсії за вислугу років, обчислений на виконання рішення суду від 28 жовтня 2021 року, станом на 01 липня 2021 року становить 11842,74 грн (70 % від суми грошового забезпечення 16918,20 грн).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Абзацом першим преамбули Закону № 2262-ХІІ визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист (абзац третій преамбули Закону № 2262-ХІІ).
Згідно із частиною першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Статтею 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років (22 листопада 1998 року), передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення;
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Пунктом 4 Розділу І Закону України від 04.07.2002 № 51-IV «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» (далі - Закон № 51-IV), який набрав законної сили 31 липня 2002 року, внесено зміни у статті 13, зокрема у частині другій цифри «85», «95» і «90» замінити відповідно цифрами «90», «100» і «95», а слова і цифри «до категорій 2 і 3» замінити словами і цифрою «до категорії 2».
Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри «90» замінено цифрами «80».
Пунктом 23 Розділу ІІ Закону України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри «80» замінено цифрами «70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ (тут і надалі норми Закону наведено в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин першої-четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З вищеописаних матеріалів з пенсійної справи позивача встановлено, що з 01 квітня 2019 року, ГУПФУ в м. Києві здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду від 28 жовтня 2021 року у справі № 640/2833/21. Незважаючи на ту обставину, що позивачу призначено пенсію з 22 листопада 1998 року в розмірі 86 % грошового забезпечення, проведено цей перерахунок виходячи з 70 % сум грошового забезпечення за довідкою Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 14 грудня 2020 року № 21/3/2-9/878-1740.
Однак, з системного аналізу вище наведених положень Закону № 2262-ХІІ суд дійшов висновку, що відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній на момент призначення пенсії, а розміри складових грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, визначаються Кабінетом Міністрів України.
При цьому, складові грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-ХІІ, вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачу пенсія призначена з 22 листопада 1998 року, її розмір склав 86 % від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, загальний розмір пенсії був обмежений 95 % відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому стаття 13 Закону № 2262-ХІІ неодноразово зазнавала змін в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Однак, системний аналіз вище наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала.
Таким чином, застосування відповідачем граничного розміру пенсії, установленого статтею 13 Закону № 2262-ХІІ на рівні 70 % грошового забезпечення, під час здійснення перерахунку розміру пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на виконання рішення суду від 28 жовтня 2021 року у справі № 640/2833/21 є безпідставним.
Суд вважає, що такий граничний розмір пенсії застосовний виключно до пенсій, що призначаються після внесення цих змін до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, а не перерахунку раніше призначених.
Такого висновку суд дійшов, з огляду на визначений статтею 58 Конституції України принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.
Аналогічний за змістом правовий висновок викладено Верховним Судом у рішенні від 04 лютого 2019 року по зразковій справі № 240/5401/18.
З огляду на обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права, суд вважає за необхідне розглянути дану адміністративну справу з урахуванням правового висновку Верховного Суду, викладеного у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача при перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на виконання рішення суду від 28 жовтня 2021 року у справі № 640/2833/21 були відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії, оскільки при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Оскільки у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд виходить з такого.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За встановлених обставин, керуючись положеннями статті 9 та 245 КАС України, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача, який у повній мірі сприятиме їх відновленню, є:
- визнання протиправними дій ГУПФУ в м. Києві щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 86 % до 70 % грошового забезпечення;
- зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 14 грудня 2020 року № 21/3/2-9/878-1740, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86 % сум грошового забезпечення, та з урахуванням раніше виплачених сум.
Отже суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Також за наслідками розгляду цієї справи, суд вважає за необхідне застерегти відповідача, що до зміни правового врегулювання спірних правовідносин під час проведення наступних перерахунків пенсії позивача пенсійний орган не вправі зменшувати відсотковий розмір пенсії позивача з тих підстав, яким вже надано оцінку в цьому рішенні.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 992,40 грн.
З огляду на те, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача та підлягає задоволенню, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код за ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 86 % до 70 % суми грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01 квітня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 14 грудня 2020 року № 21/3/2-9/878-1740, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86 % сум грошового забезпечення, та з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яності дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова