29 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/6615/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання рішення суду по справі за його позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дії та зобов'язати вчинити певні дії, -
Представник позивача звернулась до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії Управління Державної служби України і надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області щодо відмови у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , розрахованого відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу, за військове (спеціальне), звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2481,00), встановленого законом на 01.01.2022 рік, шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн, встановленого законом на 01.01.2023 рік на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які встановлені на 2022 та 2023 роки для проведення з 01 лютого 2022 та з 01 лютого 2023 року перерахунку основного розміру пенсії;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 роки у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового) окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2481,00), встановленого законом на 01.01.2022 рік, шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684.00 грн), встановленого законом на 2023 р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме - надбавки за особливості проходження служби у розмірі (50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років); премії (144% посадового окладу), які встановлені на 2022 рік та надбавки за особливості проходження служби у розмірі (30% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років); премії (222% посадового окладу), які встановлені на 2023 рік для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 та 01 лютого 2023 року.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 адміністративний позов - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2022, 01.01.2023 для перерахунку його пенсії. Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2022, 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022, 01.02.2023, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 01.01.2022, 01.01.2023. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Рішення суду в апеляційному порядку не оскаржувалося та 31.12.2024 набрало законної сили.
До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла заява представника ОСОБА_1 (а.с.112-114), в якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 року у справі 340/6615/24 та зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області подати звіт про виконання судового рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 року у справі 340/6615/24.
В обґрунтування заяви посилається на те, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2024 року у справі № 340/6615/24, відповідачем виготовлено довідку від 03.01.2025 №5501-73/5517.1/2023 та довідку від 03.01.2025 року №5501-73/5517.1/2022 про розмір грошового забезпечення позивача за нормами чинними на 01.01.2022 та 01.01.2023 роки. Проте, вважає, що при виготовленні оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивача за нормами чинними станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, премія позивачу вказана в розмірах, що протирічать рішенню суду. Вказує, що у довідці станом на 01.01.2022 розмір премії вказано 47%, у довідці станом на 01.01.2023 - 61%. Натомість, на думку заявника відповідачем невірно зазначені відсотки премії у довідках. При цьому, звертала увагу, що відповідачем у відповідь на адвокатський запит було надано інформацію про розміри щомісячної премії станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 за посадою відповідною (аналогічною) посаді старший пожежний 21 самостійної державної пожежно-рятувальної частини Гайворонського районного відділу ГУ МНС України у Кіровоградській області, з якої вбачається, що розмір премії встановлений у 2022 році за даною посадою становить 144%, а розмір премії встановлений у 2023 роді за даною посадою становить 222% . Отже, вважає, що при складені оновлених довідок про розмір грошового забезпечення відповідачем протиправно застосовано премії у розмірах, які відповідач встановив на власний розсуд. На думку заявника, відповідачем мало бути вказано розмір премії станом на 01.01.2022 року у розмірі 144%, станом на 01.01.2023 році-222%.
Представником Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області подані заперечення на заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю. Мотивовані тим, що на виконання судового рішення позивачу видано довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, а заявник не навів обґрунтувань та не надав доказів, що підтверджують необхідність вжиття таких заходів.
Дослідивши заяву позивача, заперечення відповідача, матеріали справи, суд вважає, що остання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини 1 статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Згідно статті 381-1 судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до статті 382-1 суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи.
Тобто, встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем обов'язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача.
Таким чином, за положеннями КАС України, встановлення судового контролю є правом, а не обов'язком суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання такого рішення.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Суд зауважує, що у разі ухилення відповідача від виконання у встановлений судом строк зобов'язання, покладеного на нього рішенням суду, це рішення підлягає примусовому виконанню у порядку, установленому Законом України "Про виконавче провадження".
У разі можливих зловживань владою з боку відповідача при виконанні рішення, позивач вправі на підставі статті 383 КАС України подати до суду заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання такого рішення суду або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Так, доказів невиконання відповідачем рішення суду по даній справі №340/6615/24, а також можливого ухилення відповідача від виконання рішення, позивачем суду не надано. Навпаки Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області, на виконання судового рішення, оформлено та подано довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2022, 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», враховано положення постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022, 01.02.2023, а також зазначено відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 01.01.2022, 01.01.2023. При цьому, судом не визначалися конкретні відсотки додаткових видів грошового забезпечення, судом не надавалася оцінка правильності визначення відсотків та до того ж в частині зазначення премій у розмірі станом на 01.01.2022 року у розмірі 144%, станом на 01.01.2023 році - 222% було відмовлено.
Крім того, суд зазначає, що у мотивувальній частині рішення, суд зауважив, що у цих довідках слід вказати оновлені дані про розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням, обчисливши їх шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного року (2481 грн./2684 грн.), на відповідні тарифні коефіцієнти, а також вказати відомості про похідні від них щомісячні види грошового забезпечення (надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби, премію), зазначивши їхні відсоткові значення та обчисливши їхні середні розміри за січень відповідного року (місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії) за правилами пункту 5 Порядку №45 (у відповідній редакції). Розміри (суми) похідних надбавок та премії мають бути обчислені зі збільшеного посадового окладу та збільшеного окладу за спеціальним званням. Розміри у відсотках надбавки за особливості проходження служби та премії слід визначити в усередненому розмірі, тобто як середнє арифметичне значення розмірів (у відсотках) надбавок за особливості проходження служби та премій, які були фактично виплачені за січень відповідного року в органах (підрозділах) ДСНС на посадах, до яких прирівнюється посада позивача, з якої він був звільнений зі служби.
Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для задоволення заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по даній справі.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 381-1 - 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання рішення суду - відмовити.
Копію ухвали невідкладно надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, передбачений ст.295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА