29 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4005/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до товариства з обмеженою відповідальністю "Електропром Постач" про стягнення заборгованості,-
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ТОВ “Електропром Постач» 170000 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції»).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі за текстом - НКРЕКП) №2583 на ТОВ “Електропром Постач» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання було накладено штраф у розмірі 85000 грн. Зазначав, що дану постанову відповідачем отримано 11.01.2021, однак зазначену суму штрафу відповідачем сплачено не були, у зв'язку з чим позивачем було нараховано пеню в сумі 85000 грн. Документи, що підтверджують сплату штрафу та пені до НКРЕКП не надходили. У зв'язку з чим позивач просить суд стягнути їх на користь Державного бюджету України.
Ухвалою судді від 06.08.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - упродовж 15 днів від дня отримання цієї ухвали (а.с.26). Ухвала направлена на адресу відповідача за місцем його знаходження, та отримана останнім (а.с.31). Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Ухвалою суду від 30.09.2021 зупинено провадження у справі №340/4005/21 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №640/17711/21 (а.с.34).
Ухвалою суду від 02.09.2025 поновлено провадження у справі. (а.с.42)
Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що НКРЕКП, у результаті розгляду 23 грудня 2020 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акту позапланової невиїзної перевірки від 24 листопада 2020 року №502, проведеної на підставі постанови НКРЕКП від 18 листопада 2020 року №2133 “Про проведення позапланових невиїзних перевірок дотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, суб'єктами господарювання», посвідчення па проведення позапланової невиїзної перевірки від 20 листопада 2020 року № 605, установлено, що ТОВ “Електропром Постач» не дотримано вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, зокрема:
Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3а-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) “Звіт про діяльність постачальника електричної енергії», затвердженої постановою НКРЕКП від 20 грудня 2019 року № 2897 (далі - Інструкція № 3а-НКРЕКП), а саме:
- пункту 2.2 глави 2 у частині подання ліцензіатом форми звітності № 3а-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) “Звіт про діяльність постачальника електричної енергії» (далі - форма звітності № 3а-НКРЕКП) до НКРЕКП та її територіального органу у відповідному регіоні за місцезнаходженням ліцензіата щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом,
- пункту 2.3 глави 2 у частині направлення форми звітності №3а-НКРЕКП ліцензіатом до НКРЕКП на паперових носіях за адресою: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19 та в електронному вигляді (файл ЕхсеL згідно з формою, розробленою НКРЕКІІ) електронною поштою на адресу: zvit3m@nerc.gov.ua, а також на паперових носіях до територіального органу НКРЕКП у відповідному регіоні за місцезнаходженням ліцензіата або через онлайн-сервіс подання звітності НКРЕКП на Єдиному державному порталі адміністративних послуг;
Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) “Звіт про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії», затвердженої постановою НКРЕКП від 29 березня 2019 року № 450 (далі - Інструкція № 3-НКРЕКП-моніторинг), а саме:
пункту 2.1 глави 2 щодо обов'язку електропостачальника подавати до НКРЕКП форму звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) “Звіт про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії» (далі - форма звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг) щомісяця до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом,
пункту 2.3 глави 2 щодо надсилання електропостачальником форми звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг до НКРЕКП поштою на паперових носіях на адресу: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19 та в електронному вигляді (У форматі “xls» або “xlsx») на електронну адресу: monitoring_E@ nerc.gov.ua.
У зв'язку з чим за результатами засідання НКРЕКП прийнято постанову №2583 "Про накладення штрафу на ТОВ "Електропром Постач" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, зокрема, Інструкції № 3а-НКРЕКП, якою накладено на позивача штраф у розмірі 85000 грн. (а.с.11-13).
Вказана постанова оскаржувалася відповідачем до суду та рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2025 у справі №640/17711/21 у задоволенні адміністративного позову ТОВ "Електропром Постач" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови від 23.12.2020 №2583, відмовлено. (а.с.36-39)
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (надалі - Закон №1540-VIII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.
Частиною 1 статті 2 Закону №1540-VIII встановлено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: 1) у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.
Відповідно до статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання. (аб.2 ч.3 ст.5 Закону №1540-VIII).
Відповідно до частин 1, 2 статті 14 Закону №1540-VIII засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу.
Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію.
Згідно з частиною 4 статті 14 Закону №1540-VIII Регулятор на своїх засіданнях: 1) розглядає та приймає рішення з питань, що належать до його компетенції; 2) розглядає і схвалює в межах своїх повноважень проекти актів законодавства, пропозиції стосовно вдосконалення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції; 4) затверджує щорічний звіт Регулятора; 5) затверджує регламент Регулятора; 6) розглядає справи про адміністративні правопорушення; 7) розглядає справи щодо видачі ліцензій та дотримання суб'єктами господарювання ліцензійних умов, а також щодо застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та законодавства з питань державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суміжних ринків.
Відповідно до частини 5 статті 14 Закону №1540-VIII рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.
Згідно з частиною 9 статті 14 Закону №1540-VIII рішення Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до частини 2 статті 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
Згідно з частинами 3, 4 статті 22 Закону №1540-VIII у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".
Частиною 5 статті 22 Закону №1540-VIII передбачено, що суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
Судом встановлено, що постанову НКРЕКП від 23.12.2020 № 2583 відповідачем отримано 11.01.2021, про що свідчить відмітка в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, та правомірність її прийняття була перевірена судом.
Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону №1540-VIII відповідач зобов'язаний був сплатити штраф до 10.02.2021 включно.
Однак, доказів сплати відповідачем зазначеної суми штрафу суду не надано.
Враховуючи приписи ст.22 Закону №1540-VIII, а також те, що штраф не було сплачено відповідачем у встановлений Законом №1540-VIII строк, пеня станом на 22.04.2021 складає 90 525 грн., з яких: 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% * 85 000 грн.)/100% = 1275 грн..
Строк прострочення позивачем сплати штрафу становить 71 день, враховуючи, що Постанова № 2583 отримана ТОВ “Електропром Постач» 11.01.2021 (з 11.02.2021 по 22.04.2021).
Таким чином, станом на 22.04.2021 пеня за прострочення сплати штрафу, яка підлягає сплаті відповідачем, становить 90525 грн, (1275 грн * 71 день).
Враховуючи норму статті 22 Закону №1540-VIII, яким встановлено обмеження суми пені, суд дійшов висновку, що розмір пені за прострочення сплати штрафу, яка підлягає сплаті відповідачем, становить 85000 грн.
Отже, загальна сума заборгованості відповідача по сплаті адміністративних штрафів та пені становить 170000 грн. (85 000 грн + 85 000 грн.).
Доказів сплати відповідачем зазначеної заборгованості суду не надано.
Таким чином, зважаючи на доведеність у ході судового розгляду справи розміру заборгованості відповідача з адміністративних штрафів та пені в сумі 170000 грн., вимоги позову про її стягнення підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Такі витрати позивачем у даній справі не понесені.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133) до товариства з обмеженою відповідальністю "Електропром Постач" (25014, м.Кропивницький, вул. Родникова, 86, код ЄДРПОУ 42798292) про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Електропром Постач" (ЄДРПОУ 42798292) на користь Державного бюджету України заборгованість адміністративних штрафів та пені в сумі 170000 (сто сімдесят тисяч) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено протягом тридцяти днів до Третього апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина