ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"29" вересня 2025 р. справа № 300/5616/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом акціонерного товариства «Івано-Франківський локомотиворемонтний завод» до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття провадження,-
АТ «Івано-Франківський локомотиворемонтний завод», в інтересах якого діє адвокат Остап'юк М.П., звернулося до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження №78676391 від 23.07.2025, винесеної старшим державним виконавцем Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 23.07.2025 відповідачем протиправно винесено постанову ВП №78676391 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого 22.01.2025 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку №14/14/1340/С03, оскільки вона прийнята після спливу майже двох місяців з дня закінчення строку пред'явлення документа до примусового виконання, що свідчить про наявність підстав для повернення відповідачем вказаного виконавчого документа стягувачу. Відтак, на думку позивача, відповідач безпідставно відкрив виконавче провадження з виконання вказаного документа. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду в справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження, з особливостями провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, визначеними статтями 268-271, 287 КАС України.
Правом подання відзиву на позов відповідач не скористався.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши надані суду письмові докази, суд встановив наступне.
24.01.2025 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку направлено позивачу постанову про застосування заходів впливу контрольного характеру №14/14/1340/С03 від 22.01.2025 (а.с. 52).
Вказаною постановою за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу та організованих товарних ринках, застосовано у відношенні АТ «Івано-Франківський локомотиворемонтний завод» основний захід впливу контрольного характеру у вигляді фінансової санкції (штрафу) в розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000,00 грн, додатковий захід впливу контрольного характеру у вигляді зобов'язання припинити протиправне діяння (дії або бездіяльність) та утримуватись від такого діяння у майбутньому (а.с.52).
14.07.2025 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку надіслано відповідачу заяву про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови №14/14/1340/С03 від 22.01.2025 (а.с. 50 зворот).
23.07.2025 старшим державним виконавцем Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження № 8676391 з виконання постанови № 14/14/1340/С03, виданої 22.01.2025 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, про стягнення з АТ «Івано-Франківський локомотиворемонтний завод» штрафу в розмірі 85 000 грн на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України для зарахування надходжень до загального фонду державного бюджету за кодом класифікації доходів бюджету (а.с. 54 зворот).
Також 23.07.2025 відповідачем винесено постанови про стягнення виконавчого збору, про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження (а.с. 46 зворот, 48)
06.08.2025 головним державним виконавцем Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському району Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про арешт коштів боржника (а.с. 44 зворот).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» (надалі також - Закон №1404-VIII) передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно з частиною 1 статті 12 Закону № 1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Частиною 2 статті 12 Закону № 1404-VIII передбачено, що строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
За змістом статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до частини 5 статті 26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
За змістом частин 14, 22, 30 статті 37 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» під час проведення розгляду справи про правопорушення уповноважений (уповноважені) на розгляд справ виносить (виносять) постанови, зокрема, про застосування заходів впливу контрольного характеру.
Постанова про застосування заходів впливу контрольного характеру виноситься у разі встановлення складу порушення профільного законодавства та за умови, що не закінчилися строки давності, визначені частиною двадцять першою цієї статті.
У разі якщо винесена відповідно до цієї статті постанова про застосування заходів впливу контрольного характеру, якою передбачено застосування до особи заходу контрольного характеру у вигляді накладення штрафу, протягом одного місяця з дня набрання нею чинності не була самостійно виконана особою, щодо якої застосовано такий захід контрольного характеру, або не була оскаржена у судовому порядку, така постанова набуває статусу виконавчого документа, підлягає оформленню Комісією відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" та передається до органів державної виконавчої служби для примусового виконання згідно із законом.
У разі якщо зазначена постанова протягом одного місяця з дня набрання нею чинності була оскаржена у судовому порядку та адміністративним судом було відкрито провадження у справі про визнання зазначеної постанови протиправною та скасування, така постанова набуває статусу виконавчого документа з дня набрання законної сили відповідним судовим рішенням щодо такої постанови з урахуванням строків, передбачених Законом України "Про виконавче провадження".
Як встановлено судом, 22.01.2025 уповноваженим на розгляд справ Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на підставі частин 22, 23 статті 37, пунктів 2, 9 частини четвертої, частини восьмої статті 49 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», підпункту 10 пункту 2 розділу II Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання та нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринках» від 22.02.2024 № 3585-ІХ, пунктів 32, 33, 36, 37 Порядку фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства та розгляду справ про порушення профільного законодавства в умовах воєнного стану, затвердженого рішенням Комісії від 21.05.2024 № 627, прийнято постанову про застосування до позивача заходів впливу контрольного характеру, а саме застосовано фінансову санкцію у розмірі 85000 гривень.
У вказаній постанові зазначено, що вона набрала законної сили 24.02.2025, а строк пред'явлення до виконання - 26.05.2025. Заяву щодо відкриття виконавчого провадження з виконання постанови надіслано 14.07.2025. Виконавче провадження № 8676391 з виконання постанови № 14/14/1340/С03, виданої 22.01.2025 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, відкрито 23.07.2025.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який триває станом на теперішній час.
Відповідно до підпункту 4 пункту 10-2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, визначені Законом України «Про виконавче провадження» строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.
Оскільки порядок та строки пред'явлення виконавчих документів до примусового виконання регулюються саме Законом № 1404-VIII, як спеціальним нормативно-правовим актом, у спірному випадку підлягає застосуванню норма, якою на період воєнного стану на території України встановлено переривання строків, визначених вказаним Законом, до яких, зокрема, належать строки пред'явлення виконавчих документів до примусового виконання.
З огляду на те, що постанова про застосування заходів впливу контрольного характеру виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому, зокрема Законом №1404-VIII, є обґрунтованим врахування державним виконавцем чинних законодавчих змін у порядку пред'явлення виконавчого документа до виконання, переривання та встановлення строків звернення виконавчого документа до виконання.
Аналогічні висновки за подібних правовідносин зроблено Верховним Судом в постановах від 15.03.2023 у справі № 260/2595/22, від 03 серпня 2023 року у справі № 420/10415/22.
Отже, позивач дійшов помилкового висновку про пропуск стягувачем строку пред'явлення виконавчого документу до виконання.
Крім того, варто вказати, що постанова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 14/14/1340/С03 від 22.01.2025 відповідає формі, передбаченій рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.05.2024 № 636 «Про затвердження форм документів (додатків) до Порядку фіксації факту вчинення порушення профільного законодавства та розгляду справ про порушення профільного законодавства в умовах воєнного стану» (чинному на дату прийняття постанови від 22.01.2025).
Решта доводів та аргументів позивача не мають значення для вирішення спору по суті, не спростовують встановлених судом обставин у спірних правовідносинах та викладених висновків суду.
Підсумовуючи наведене вище суд висновує, що приймаючи постанову від 23.07.2025 про відкриття виконавчого провадження №78676391 відповідач діяв в порядку та в спосіб, встановлений Законом України "Про виконавче провадження", відтак, в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 268, 269, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - акціонерне товариство «Івано-Франківський локомотиворемонтний завод» (код ЄДРПОУ 13655435, вул. Залізнична, 22, м. Івано-Франківськ, 76018),
відповідач - Івано-Франківський відділ державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 35021710, вул. Галицька, 45, м. Івано-Франківськ,76000).
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.