29 вересня 2025 рокуСправа № 160/20702/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турова О.М., розглянувши матеріали адміністративної справи №160/20702/21 за позовною заявою Виконавчого комітету Криворізької міської ради до Державної аудиторської служби України про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування наказу, вимоги та попередження, -
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №160/20702/21 за позовною заявою Виконавчого комітету Криворізької міської ради до Державної аудиторської служби України про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування наказу, вимоги та попередження.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 року позов задоволено:
- визнано протиправними дії посадових осіб Держаудитслужби України щодо порушення порядку внесення змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби України на II квартал 2021 року (у частині інспектувань) щодо включення п. 8.17 до розділу VIII, надання направлень і відповідних повідомлень;
- визнано протиправним і скасовано наказ Держаудитслужби України від 26.04.2021 №112 «Про затвердження змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби України на II квартал 2021 року» у частині пункту 8.17 розділу VIII внаслідок порушення порядку внесення змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби України;
- визнано протиправною та скасувати вимогу Держаудитслужби України від 13.10.2021 №002000-14/13101-2021 «Про усунення виявлених порушень» унаслідок порушення порядку здійснення заходів державного фінансового контролю;
- визнано протиправним і скасовано попередження Держаудитслужби України про неналежне виконання бюджетного законодавства від 13.10.2021 №002000-14/13108-2021 унаслідок порушення порядку здійснення заходів державного фінансового контролю;
- стягнуто з Держаудитслужби України за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Виконкому Криворізької міської ради судові витрати в сумі 9 080 грн.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28.09.2022 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 змінено в мотивувальній частині. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 09.07.2025р. касаційну скаргу Державної аудиторської служби України задоволено частково, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 28.09.2022 скасовано, а справу №160/20702/21 направлено на новий судовий розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Дніпропетровського окружного адміністративного суду зазначена вище справа розподілена головуючому судді Туровій О.М.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 171, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду та підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
З матеріалів позовної заяви порушень строків, передбачених статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не встановлено.
Підстав для її повернення або відмови у відкритті провадження у справі немає.
З урахуванням зазначеного, суд доходить до висновку про необхідність прийняття до провадження справи за позовом Виконавчого комітету Криворізької міської ради до Державної аудиторської служби України про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування наказу, вимоги та попередження.
Відповідно до вимог пункту 4 частини 9 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, вирішується в ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
Відповідно до частини 1 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Частиною третьою статті 12 КАС України передбачено, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
За змістом частини 3 статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи;6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з частиною 1 статті 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Згідно з ч.2 ст.173 КАС України завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті
Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи предмет спору та ціну позову, характер спірних правовідносин, обсяг доказів та предмет доказування, суд з метою повного та всебічного встановлення обставин справи по суті вважає за необхідне призначити розгляд справи за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання.
Разом з цим, суд вважає за необхідне витребувати додаткові докази у справі.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому статтею 73 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
За приписами ч.3 ст.77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч.3 ст.80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Водночас, частиною четвертою статті 9 КАС України встановлено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Зважаючи на предмет спору у цій справі, а також висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 09.07.2025р., суд, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, доходить висновку про необхідність витребування у Державної аудиторської служби України додаткових доказів у справі, а саме: завірених належним чином копій пропозицій структурних підрозділів Держаудитслужби України, в тому числі Департаменту контролю у соціальній галузі та сфері культури, Департаменту контролю в галузі оборони, в правоохоронних органах та органах влади, Департаменту контролю за місцевими бюджетами, якими у спірних правовідносинах обґрунтовувалася доцільність, актуальність, корисність проведення заходу державного фінансового контролю Виконкому Криворізької міської ради та потребу внесення змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби України на ІІ квартал 2021 року.
Керуючись ст. ст. 160 - 162, 171 - 173, 175, 179, 180, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Прийняти до свого провадження адміністративну справу №160/20702/21 за позовною заявою Виконавчого комітету Криворізької міської ради до Державної аудиторської служби України про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування наказу, вимоги та попередження.
Призначити справу до розгляду у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження.
Підготовче засідання призначити на 28.10.2025р. на 14:00год.
Засідання відбудеться у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, зала судових засідань 11.
Справа розглядатиметься суддею Туровою О.М. одноособово.
Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч.3 ст.162 КАС України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачами відзивів у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).
Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Витребувати у Державної аудиторської служби України додаткових доказів у справі:
- завірені належним чином копії пропозицій структурних підрозділів Держаудитслужби України, в тому числі: Департаменту контролю у соціальній галузі та сфері культури, Департаменту контролю в галузі оборони, в правоохоронних органах та органах влади, Департаменту контролю за місцевими бюджетами, якими у спірних правовідносинах обґрунтовувалася доцільність, актуальність, корисність проведення заходу державного фінансового контролю Виконкому Криворізької міської ради та потребу внесення змін до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби України на ІІ квартал 2021 року.
Повідомити відповідача, що він, як суб'єкт владних повноважень згідно із приписами п.12 ч.9 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України може отримати наявні у суді матеріали, які підлягають врученню відповідачу (зокрема - примірник позовної заяви та доданих до неї документів) - безпосередньо у суді (адреса: м. Дніпро вул. Академіка Янгеля, 4).
Позивачу та відповідачу в судове засідання надати документи, що підтверджують повноваження представників відповідно до ст.59 КАС України.
Запропонувати сторонам до проведення підготовчого засідання визначитись, чи бажають сторони вирішити спір шляхом примирення або звернутися до суду для проведення врегулювання спору за участю судді.
Роз'яснити сторонам, що відповідно до частини 3 статті 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі, відповідачам разом з ухвалою надіслати копію позовної заяви.
Особам, які беруть участь у справі, направити повістки про виклик до суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/gromadyanam/csz/.
Здійснювати розгляд (формування та зберігання) справи у змішаній (паперова та електронна) формі.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя: О.М. Турова