Рішення від 29.09.2025 по справі 160/20794/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 рокуСправа №160/20794/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (46001, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, будинок 15; ЄДРПОУ 20551088) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

24.07.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 047350007815 від 17.01.2025 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 періоди роботи з 30.05.2011 року по 27.02.2015 року в ПрАТ «Метінвест Покровськвугілля», з 13.12.2018 по 20.04.2020, з 16.05.2020 по 09.03.2021, з 19.10.2022 року по теперішній час в Філії «Павлоградська автобаза» ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи в російській федерації з 14.04.2015 по 31.07.2015 в ТОВ «Янтарь», з 01.08.2015 року по 25.11.2015 року ТОВ «Альчанец», з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року в ТОВ «Т-Цемент», з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року в ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати для обчислення пенсії ОСОБА_1 суми заробітних плат за період з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року згідно довідки ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана» № 19 від 02.12.2021 року, за період з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року згідно довідки про заробітну плату за 2017 рік ТОВ «Т-Цемент б/н від 13.11.2017 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.01.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з врахуванням за Списком 2 періодів роботи з 30.05.2011 року по 27.02.2015 року в ПрАТ «Метінвест Покровськвугілля», з 13.12.2018 по 20.04.2020, з 16.05.2020 по 09.03.2021, з 19.10.2022 року по теперішній час в Філії «Павлоградська автобаза» ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», з зарахуванням до страхового стажу періоду роботи в російській федераціі з 14.04.2015 по 31.07.2015 в ТОВ «Янтарь», з 01.08.2015 року по 25.11.2015 року ТОВ «Альчанец», з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року в ТОВ «Т-Цемент», з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року в ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана», з врахуванням сум заробітних плат за період роботи з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року згідно довідки ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана» № 19 від 02.12.2021 року, за період з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року згідно довідки про заробітну плату за 2017 рік ТОВ «Т-Цемент б/н від 13.11.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, позивачу рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 17.01.2025 № 047350007815 відмовлено в призначенні пенсії за віком з підстави відсутності необхідного пільгового стажу.

Крім того, пенсійним органом протиправно не зараховано до пільгового стажу періоди трудової діяльності:

- з 30.05.2011 по 27.02.2015 в ПрАТ “Метінвест Покровськвугілля», оскільки в довідці №95 від 18.11.2024 не вірно зазначено Списки, посада в підсумку не відповідає зайнятій посаді, відсутня інформація про перейменування підприємства;

- з 13.12.2018 по 20.04.2020, з 16.05.2020 по 09.03.2021, з 19.10.2022 по теперішній час в Філії “Павлоградська автобаза» ПРаТ “ДТЕК Павлоградвугілля», оскільки в довідці №569 від 02.10.2024 розділ I не відповідає розділу II в матеріалах атестації.

Крім того, не зараховано до страхового стажу періоди роботи з 14.04.2015 по 31.07.2015 в ТОВ “Янтарь», з 01.08.2015 по 25.11.2015 в ТОВ “Альчанец», з 02.06.2017 по 14.11.2017 в ТОВ “Т-Цемент», з 19.04.2021 по 02.12.2021 в ТОВ СА “Золото Иникчана», розташованих на території російської федерації в районах Крайньої Півночі. Відповідачем також не враховані довідки про заробітну плату за період роботи в російської федерації.

22.07.2025 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

05.08.2025 до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вх. №41001/25), в якому відповідач пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що позивачеві обґрунтовано та на законних підставах Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу за Списком №2 періодів роботи зі шкідливими умовами праці відповідно до довідки від 02.10.2024 №569, оскільки в довідці зазначено розділ професії I, що не відповідає атестації робочого місця за 2015 рік, де зазначено розділ II, та довідки від 18.11.2024 №95, оскільки невірно зазначено перелік списків робіт.

Суми заробітних плат за період з 19.04.2021 по 02.12.2021 згідно довідки ТОВ Старательна артель “Золото Иникчана» №19 від 02.12.2021, за період з 02.06.2017 по 14.11.2017 згідно довідки про заробітну плату за 2017 рік ТОВ “Т-Цемент» б/н від 13.11.2017 позивачем не надавалися до пенсійного органу, тому вимога є передчасною.

Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 припинила свою дію для України 19.06.2023 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1328 “Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення». З огляду на припинення дії угоди з російською федерацією, відсутні підстави для зарахування до страхового стажу періоди роботи в російській федерації.

Враховуючи вищенаведені факти, вказує, що в діях Головного управління не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, останнім вчинено дії згідно вимог законодавства України діючого на час виникнення спірних правовідносин.

11.08.2025 до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вх. №65837/25), в якому відповідач-2 пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з огляду на наступне. Обов'язковою умовою для врахування відомостей про заробітну плату при обчисленні пенсії є сплата страхових внесків за цей період до пенсійного фонду в російській федерації. Позивач не надав доказів сплати страхових внесків. Також стверджує, що трудова книжка та довідки, якими позивач обгрунтовує позовні вимоги, не можуть бути належними доказами в справі, оскільки подані без перекладу на українську мову.

14.08.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-1 (вх. №66994/25), в якій позивач заперечив проти тверджень, викладених відповідачем-1 у відзиві на позовну заяву, підтримав позовні вимоги та просив суд адміністративний позов задовольнити.

21.08.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-2 (вх. №69331/25), в якій позивач заперечив проти тверджень, викладених відповідачем-2 у відзиві на позовну заяву, а такж наголосив на тому, що відповідно до Довідки про заробітну плату за 2017 рік б/н від 13.11.2017 містяться відомості про те, що позивач працював на посаді машиніста бульдозеру в ТОВ “Т-Цемент» в період з 02.06.2017 по 14.11.2017, та зазначено, що з заробітної плати сплачені страхові внески до пенсійного фонду російської федерації. Також, підтвердженням страхового стажу та сплати відповідних внесків є розрахункові листи.

Не погоджуючись з прийнятим пенсійним органом рішенням, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Поряд з цим, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

09.01.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

17.01.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за принципом екстериторіальності розглянуто заяву ОСОБА_1 від 09.01.2025 та прийнято рішення №047350007815, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

В даному рішенні зазначено наступне:

Згідно з наданими документами страховий стаж становить 32 роки 04 місяці 01 день.

Відповідно до п.п.2 п.2 ст. 114 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Вік заявника на дату звернення 57 років 07 місяців 03 дні.

Стаж роботи за Списком №2 не розраховано.

До стажу роботи за Списком №2 не зараховано періоди роботи зі шкідливими умовами праці відповідно до довідки від 02.10.2024 №569, оскільки в довідці зазначено розділ професії I, що не відповідає атестації робочого місця за 2015 рік, де зазначено розділ II, та довідки від 18.11.2024 №95, оскільки невірно зазначено перелік списків робіт, в підсумку стажу зазначено посаду - водій автотранспортних засобів, що не відповідає зазначеній посаді вище, відсутня інформація про перейменування організації. Крім того, в матеріалах справи наявний наказ про затвердження атестацій робочих місць за умовами праці від 14.12.2020, а перелік посад робочих місць до наданого наказу відсутній.

До страхового стажу не зараховано періоди роботи на території російської федерації, оскільки з 01.01.2023 росія призупинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення».

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Не погоджуючись з означеним рішенням, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (в редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частина третя статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 1 статті 26 Закону №1058 визначено умови призначення пенсії за віком, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Так, згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону №1058-IV).

Відповідно до частини третьої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

За приписами статті 48 Кодексу Законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 зазначеного Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок №383). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до положень пунктів 2, 3 Порядку №383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Суд зазначає, що в період з 22.08.1956 року по 25.01.1991 року при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовувалися Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.

У період з 26.01.1991 року по 10.03.1994 року при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовувалися Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26 січня 1991 року.

З 11.03.1994 року по 16.01.2003 року вже діяли Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.

У період з 17.01.2003 року по 24.06.2016 року діяли Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.

Починаючи з 03.08.2016 року, діють Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 383, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Системний аналіз наведених норм права свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Аналогічна правова позиція неодноразово виснувалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 29 березня 2023 року у справі №360/4129/20, від 12 вересня 2022 року у справі №569/16691/16-а, від 20 лютого 2020 року у справі №415/4914/16-а, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 16 червня 2020 року у справі №682/967/17 та від 19 червня 2020 року у справі №359/2076/17.

Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічна позиція неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 05 березня 2024 року у справі № 500/5342/21, від 04 липня 2023 року у справі № 580/4012/19, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17.

Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці.

Стосовно зарахування до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 періодів роботи з 30.05.2011 року по 27.02.2015 року в ПрАТ «Метінвест Покровськвугілля», з 13.12.2018 по 20.04.2020, з 16.05.2020 по 09.03.2021, з 19.10.2022 року по теперішній час в Філії «Павлоградська автобаза» ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», суд зазначає наступне.

Щодо спірних періодів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 29.07.1985 містяться наступні записи:

30.05.2011 прийнятий в ПАТ Красноармійське автопідприємство УКРБУД до автоколони №4 машиністом бульдозера 3 розряду, зяйнятого на горних роботах в техгологічному процесі важких та шкідливих виробництв на підставі наказу №91-К від 30.05.2011 (запис №49);

27.02.2015 звільнений за угодою сторін згідно п.1 ст. 36 КЗпП України на підставі наказу №77-к від 27.02.2015 (запис №51);

13.12.2018 прийнятий до Філії Павлоградська Автобаза ПрАТ ДТЕК Павлоградвугілля машиністом бульдозера (гірничі роботи) 5 розряду колони дорожньо-будівельної техніки №2 на підставі наказу №1320-к від 12.12.2018 (запис №58);

09.03.2021 звільнений за власним бажанням у зв'язку з переїздом на нове місце проживання згідно ст. 38 КЗпП України на підставі наказу №0162к від 09.03.2021 (запис №59);

19.10.2022 прийнятий до Філії Павлоградська Автобаза ПрАТ ДТЕК Павлоградвугілля машиністом бульдозера (гірничі роботи) 5 розряду колони дорожньо-будівельної техніки №2 на підставі наказу №0847-к від 18.10.2022 (запис №60).

Судом досліджені наступні документи, які знаходяться в матеріалах справи.

Згідно довідки від 18.11.2024 №95, яка надана ПАТ “МЕТІНВЕСТ Покровськвугілля», ОСОБА_1 з 30.05.2011 по 27.02.2015 виконував робот из формування відвалів за посадою машиніст бульдозера, що передбачена Списком 2 розділ I “Гірничі роботи».

Вказана довідка містить печатки підприємства та підписи директора, головного бухгалтера та фахівця відділу кадрів.

В матеріалах справи наявна довідка від 20.01.2025 №5, яка надана ПАТ “МЕТІНВЕСТ Покровськвугілля», про перейменування підприємтсва, згідно якої ПАТ Красноармійське автопідприємство УКРБУД перейменовано в ПАТ “МЕТІНВЕСТ Покровськвугілля» згідно Протоколу загальних зборів акціонерів від 01.12.2021.

Згідно наказу від 06.11.2009 №163 “Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 виробництв, професій, посад та показників, затвердженою постановою КМУ №36 від 16.01.2003 робітникам професій, вказаних в додатку №1 до протоколу від 06.11.2009. Зокрема, посада машиніст бульдозеру, яку займав позивач, відносилась до Списку №2.

Згідно розпорядження від 22.12.2010 №529 “Про результати чергової атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, інші пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством, що проведено у 2010 році» затверджено перелік робочих місць, виробництв, професій, посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2. Зокрема, посада машиніст бульдозеру, яку займав позивач, відносилась до Списку №2.

Згідно наказу від 25.07.2014 №137 “Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 виробництв, професій, посад та показників, затвердженою постановою КМУ №36 від 16.01.2003 робітникам професій, вказаних в додатку №1 до протоколу від 25.07.2014. Зокрема, посада машиніст бульдозеру, яку займав позивач, відносилась до Списку №2.

Згідно наказу від 14.12.2020 №887 “Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» підтверджено право на пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах за Списком №2 (додаток №1). Зокрема, посада машиніст бульдозеру, яку займав позивач, відносилась до Списку №2.

Отже, вищевказаними документами підтверджено періоди роботи позивача з 30.05.2011 року по 27.02.2015 року, з 13.12.2018 по 20.04.2020, з 16.05.2020 по 09.03.2021, з 19.10.2022 року по теперішній час, які входять до Списку №2.

Стосовно зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з з 19.10.2022 року по теперішній час, які входять до Списку №2, суд зазначає наступне.

Позовна вимога в частині зобов'язання «зарахування до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 періоду роботи з 19.10.2022 року по теперішній час в Філії «Павлоградська автобаза» ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» не містить чіткого часового проміжку, протягом якого вже відбулось порушення прав позивача, яке підлягає відновленню у межах цієї справи.

Указана вимога спрямована на майбутнє для захисту прав позивача від можливих негативних дій суб'єкта владних повноважень у подальшому та сформульована без урахування вірогідної зміни правового регулювання спірних правовідносин.

При вирішенні спору суд зобов'язаний надати оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також суд зобов'язаний визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Відповідний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 15.05.2024 у справі №160/14647/22.

Оскільки при вирішенні спору суд зобов'язаний надати оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, суд констатує, що останнім днем, по який включно слід вирішувати питання про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію, є день звернення до суду із цим позовом.

За змістом положення частин першої, другої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням викладеного, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, предмету позову та встановлених у цій справі обставин, суд вважає за необхідне зобов'язати належного пенсійного органу здійснити зарахування до стажу роботи позивача, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 періоду роботи з 19.10.2022 року по 17.07.2025 в Філії «Павлоградська автобаза» ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля, а також періодів роботи позивача з 30.05.2011 року по 27.02.2015 року, з 13.12.2018 по 20.04.2020, з 16.05.2020 по 09.03.2021, які входять до Списку №2.

Стосовно зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи в російській федерації з 14.04.2015 по 31.07.2015 в ТОВ «Янтарь», з 01.08.2015 року по 25.11.2015 року ТОВ «Альчанец», з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року в ТОВ «Т-Цемент», з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року в ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана», суд зазначає наступне.

Щодо спірних періодів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 29.07.1985 містяться наступні записи (мовою оригиналу):

14.04.2015 принят в ООО Янтарь на участок открытых горных работ машинистом бульдозера CAT-10 на основании приказа №307-к от 14.04.2015 (запись №52);

31.07.2015 уволен переводом с согласия работника на работу к другому работодателю п.Б ч.1 ст. 77 Трудового кодекса российской федерации на основании приказа №540-к-1 от 31.07.2015 (запись №53);

01.08.2015 принят в ООО Альчанец на участок открытых горных работ машинистом бульдозера CAT-9 на основании приказа №573 от 01.08.2015 (запись №54);

25.11.2015 уволен по истечении срока трудового договора п.2 ч.1 ст. 77 Трудового кодекса российской федерации на основании приказа №930 от 27.11.2015 (запись №55).

Щодо спірних періодів у вкладиші до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 містяться наступні записи (мовою оригиналу):

02.06.2017 принят в ООО Т-ЦЕМЕНТ на участок открытых горных работ машинистом бульдозера на основании приказа №264-к от 02.06.2017 (запись №56);

14.11.2017 уволен по собственному желанию п.3 ч.1 ст. 77 Трудового кодекса российской федерации на основании приказа №286-у от 09.11.2017 (запись №57);

19.04.2021 принят в ООО СА Золото Ыныкчана на должность слесарь-строитель по ремонту дорожно-строительных машин и тракторов на основании приказа №434 от 19.04.2021 (запись №58);

02.12.2021 трудовой договор прекращен по соглашению сторон п.1 ч.1 ст. 77 Трудового кодекса российской федерации на основании приказа №463 от 02.12.21 (запись №61).

Також, позивач надав довідки про доходи і суми податків фізичної особи за 2017, 2021 роки, надані ТОВ Т-ЦЕМЕНТ та ТОВ Иникчана, в яких зазначені як суми доходів так і суми утримань та перерахунку податків, які підписані посадовою особою підприємства, де він працював та скріплені печаткою підприємства.

Відповідач-1,2 послався як на підставу відмови у призначенні пенсії на те, що трудовий стаж, набутий позивачем на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав (Російська федерація), може бути врахований, лише за умови підтвердження сплати страхових внесків до відповідних фондів держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких проводилася трудова діяльність.

Отже, пенсійний орган без належної перевірки поданих позивачем документів на підтвердження стажу роботи, відмовив пославшись на відсутність інформації щодо підтвердження органами Пенсійного фонду російської федерації інформації щодо сплати в зазначений період страхових внесків.

Проте, відповідно до частини 2 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до вимог статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної угоди та членів їх сімей проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.

Згідно абзацу 2, 3 статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації "Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн" від 14 січня 1993 року, трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Аналіз наведеного вказує на те, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні. При цьому, обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

Статтею 8 Закону № 1058-ІV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Як визначено статтею 1 Закону № 1058-ІV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, яке діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (пункт 1 частини 1 статті 24 Закону №1058-ІV).

Згідно з статті 20 Закону №1058-ІV, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків із сум, виражених в іноземній валюті, здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют, установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 106 Закону №1058-ІV виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів; ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік страхувальника як платника страхових внесків.

За змістом вищезазначених норм, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Будь-яких доказів, які б підтверджували не відрахування страхових внесків до пенсійних органів рф з вини позивача в суду немає.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи з 14.04.2015 по 31.07.2015 в ТОВ «Янтарь», з 01.08.2015 року по 25.11.2015 року ТОВ «Альчанец», з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року в ТОВ «Т-Цемент», з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року в ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана», оскільки вказані періоди підтверджені відповідними записами в трудовій книжці, та вкладишу до неї, та довідками.

Стосовно врахування для обчислення пенсії позивачу суми заробітних плат за період з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року згідно довідки ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана» № 19 від 02.12.2021 року, за період з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року згідно довідки про заробітну плату за 2017 рік ТОВ «Т-Цемент б/н від 13.11.2017 року, суд зазначає наступне.

Одним із міжнародних договорів з питань пенсійного забезпечення, який підписала Україна, стала багатостороння Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, зобов'язання за якою взяли на себе дев'ять держав - учасниць СНД, в тому числі Україна та російська федерація (далі - Угода від 13.03.1992).

Відповідно до статті 1 Угоди від 13.03.1992, пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 5 Угоди від 13.03.1992 встановлено, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.

Отже, дія цієї угоди розповсюджувалася на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені чи будуть установлені законодавством держав-учасниць угоди.

В силу положень статті 6 Угоди від 13.03.1992, призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.

Відповідно до статті 11 зазначеної Угоди від 13.03.1992, необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.

Положення цієї Угоди були чинними на момент роботи позивача у спірних періодах та на момент звернення позивача з заявою про призначення йому пенсії (27.07.2022). Дія цієї Угоди припинена згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 639 від 24.06.2023.

При цьому суд враховує, що 29.11.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення", згідно з пунктом 1 якої постановив вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 р. у м. Москві. Постанова набрала чинності 02.12.2022.

Водночас, відповідно до пункту 2 статті 13 Угоди про гарантії пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.

Отже, зі змісту наведеного слід враховувати, що положення відповідних міжнародних договорів розповсюджується також і на питання пов'язані із зарахуванням періодів роботи на території інших держав до страхового стажу та обчислення пенсій, пов'язаних із їх перерахунком. Діюче в Україні пенсійне законодавство передбачає, що у разі, якщо пенсія призначена на території України, а особа працювала на території російської федерації або на підприємстві зареєстрованому на території російської федерації після 13.03.1992, то цей стаж має враховуватись на території України як власний страховий (трудовий стаж), хоча пенсійні внески можуть сплачуватись в росії. Тобто існує гарантія врахування страхового стажу кожної із сторін при призначенні пенсії на її території без перерахування страхових внесків.

Вказане узгоджується з правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 14 листопада 2019 року у справі №676/6166/16-а, від 16 квітня 2020 року у справі №555/2250/16-а від 17 червня 2020 року у справі №646/1911/17, від 21 лютого 2020 року у справі № 291/99/17 та від 06 липня 2020 року у справі № 345/9/17.

Суд зазначає, що на час набуття позивачем трудового стажу у спірних періодах, вказані вище Угоди були чинними для України, відтак підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Окрім того, аналіз наведеного вказує на те, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні. При цьому, обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

Дійсно, 01.12.2022 Верховна Рада України прийняла Закон України за № 2783-IX "Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року" (далі Закон №2783-IX), який набрав чинності 23.12.2022 і яким постановила зупинити у відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР, та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 3 березня 1998 року №140/98-ВР.

Проте суд зазначає, що відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, суд відхиляє посилання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області, на ту обставину, що з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, оскільки вказані обставини не стосуються періодів трудової діяльності позивача, що мали місце в період дії вказаної Угоди.

Записи про спірний період роботи та заробітну плату засвідчено відповідними печатками підприємств.

Доказів визнання недостовірними записів у трудових книжках щодо спірних періодів роботи позивача відповідачем суду не надано; факт і періоди роботи визнаються відповідачем; надані позивачем довідки про заробітну плату не визнані нечинними, не відкликані, а тому, на думку суду, їх безпідставно не взято до уваги відповідачем при обрахунку розміру пенсії.

Крім того, суд зауважує, що відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.2023 №107 "Деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав", під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24 лютого 2022 р. такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

Отже, спірні довідки про заробітну плату, надані відповідачам, не потребували спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо).

За обставин цього спору суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за віком, пенсійний орган застосував суто формальний підхід, що не відповідає принципу верховенства права. При цьому, суд виходить з того, що аналізуючи надані документи, пенсійний орган, перш за все, має виходити з їх змісту, а не лише суто з форми. У даному випадку, органи Пенсійного фонду, переслідуючи в цілому законну мету попередження зловживання громадянами своїми правами та запобігання необґрунтованому призначенню пенсії, при виконанні своїх повноважень повинні діяти обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та пропорційно, як це передбачено частиною другою статті 2 КАС України, з тим, щоб не створювати штучних і явно необґрунтованих перешкод для реалізації громадянами їх прав.

Суд зазначає, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Тобто в розрізі цієї справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 28.08.2018 у справі №175/4336/16-а, від 25.09.2018 у справі №242/65/17, від 27.02.2019 у справі №423/3544/16-а, від 11.07.2019 у справі №242/1484/17, від 31.03.2020 у справі №127/16245/17.

За таких обставин суд, вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 047350007815 від 17.01.2025 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Враховуючи, що права позивача порушено саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області рішенням, яке визнано протиправним, суд дійшов висновку щодо необхідності зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 періоди роботи з 30.05.2011 року по 27.02.2015 року в ПрАТ «Метінвест Покровськвугілля», з 13.12.2018 по 20.04.2020, з 16.05.2020 по 09.03.2021, з 19.10.2022 року по теперішній час в Філії «Павлоградська автобаза» ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»; зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи в російській федерації з 14.04.2015 по 31.07.2015 в ТОВ «Янтарь», з 01.08.2015 року по 25.11.2015 року ТОВ «Альчанец», з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року в ТОВ «Т-Цемент», з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року в ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана»; врахувати для обчислення пенсії ОСОБА_1 суми заробітних плат за період з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року згідно довідки ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана» № 19 від 02.12.2021 року, за період з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року згідно довідки про заробітну плату за 2017 рік ТОВ «Т-Цемент б/н від 13.11.2017 року.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн. що підтверджується квитанцією АТ КБ “ПриватБанк» від 14.07.2025.

Враховуючи викладене та задоволення адміністративного позову в основній частині вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду в сумі 605,60 грн., підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Керуючись статями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (46001, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, будинок 15; ЄДРПОУ 20551088) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 047350007815 від 17.01.2025 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 періоди роботи з 30.05.2011 року по 27.02.2015 року в ПрАТ «Метінвест Покровськвугілля», з 13.12.2018 по 20.04.2020, з 16.05.2020 по 09.03.2021, з 19.10.2022 року по 17.07.2025 в Філії «Павлоградська автобаза» ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи в російській федерації з 14.04.2015 по 31.07.2015 в ТОВ «Янтарь», з 01.08.2015 року по 25.11.2015 року ТОВ «Альчанец», з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року в ТОВ «Т-Цемент», з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року в ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області врахувати для обчислення пенсії ОСОБА_1 суми заробітних плат за період з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року згідно довідки ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана» № 19 від 02.12.2021 року, за період з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року згідно довідки про заробітну плату за 2017 рік ТОВ «Т-Цемент б/н від 13.11.2017 року;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.01.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з врахуванням за Списком 2 періодів роботи з 30.05.2011 року по 27.02.2015 року в ПрАТ «Метінвест Покровськвугілля», з 13.12.2018 по 20.04.2020, з 16.05.2020 по 09.03.2021, з 19.10.2022 року по 17.07.2025 в Філії «Павлоградська автобаза» ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», з зарахуванням до страхового стажу періоду роботи в російській федераціі з 14.04.2015 по 31.07.2015 в ТОВ «Янтарь», з 01.08.2015 року по 25.11.2015 року ТОВ «Альчанец», з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року в ТОВ «Т-Цемент», з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року в ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана», з врахуванням сум заробітних плат за період роботи з 19.04.2021 року по 02.12.2021 року згідно довідки ТОВ Старательна артель «Золото Иникчана» № 19 від 02.12.2021 року, за період з 02.06.2017 року по 14.11.2017 року згідно довідки про заробітну плату за 2017 рік ТОВ «Т-Цемент б/н від 13.11.2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (46001, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, будинок 15; ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 605 ( шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 29.09.2025.

Суддя О.В. Царікова