Рішення від 18.09.2025 по справі 554/7951/25

Дата документу 18.09.2025Справа № 554/7951/25

Провадження № 2/554/3644/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.09.2025 року м. Полтава

Шевченківський районний суд міста Полтави у складі -головуючого судді- Шевської О.І., за участю секретаря судового засідання Рябченко В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом виконуючого обов'язки керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Полтавської міської ради, Національної служби здоров'я України до ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог -Комунальне підприємство « 1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину,

ВСТАНОВИВ:

Виконуючий обов'язки керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Полтавської міської ради, Національної служби здоров'я України звернувся у травні 2025 року до суду із позовом до ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог -Комунальне підприємство « 1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, у якому прохав стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Чутівським РВ УМВС України в Полтавській області 19.11.1998, на користь держави в особі Полтавської міської ради (код ЄДРПОУ 24388285) кошти в сумі 45329,98 грн. (20995,04 грн. - кошти безпосередньо Полтавської міської територіальної громади; 5734,94 грн. - кошти КП «1-а МКЛ Полтавської міської ради; 18600 грн. - кошти благодійної організації фонду «Свої») на відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_3 , які перерахувати за реквізитами: ГУК у Полт. обл./тг м. Полтава/24060300; код отримувача (ЄДРПОУ): 37959255; № рахунку: UA748999980314030544000016719; код класифікації доходів бюджету: 24060300 інші надходження. Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Чутівським РВ УМВС України в Полтавській області 19.11.1998 на користь держави в особі Національної служби здоров'я України (код ЄДРПОУ 42032422) кошти в сумі 50944,08 грн на відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_3 , які перерахувати в дохід Державного бюджету України, на реквізити: ГУК у м. Києві/ Шевченківський р-н/24060300; код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; № рахунку: UA978999980313080115000026011.

У позові посилається на те, що Полтавською окружною прокуратурою під час виконання повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», встановлено наявність підстав для представництва інтересів держави, в частині відшкодування витрат закладу охорони здоров'я на лікування потерпілого від кримінального правопорушення.

Так, Полтавською окружною прокуратурою Полтавської області підтримувалося публічне обвинувачення у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024170420001647 від 21.10.2024 за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 286 КК України.

Ухвалою Октябрського районного суду Полтавської області від 19.03.2025 у справі №554/719/25 ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинене ним кримінальне правопорушення, за ч.1 ст.286 КК України, на підставі ст.46 КК України, у зв'язку з примиренням з потерпілим, а кримінальне провадження за його обвинуваченням - закрито.

Ухвала Октябрського районного суду Полтавської області від 19.03.2025 у справі №554/719/25, набрала законної сили 27.03.2025.

Так, досудовим розслідуванням встановлено, що 20.10.2024 близько 17 год. 11 хв. ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом - спеціалізованим вантажним фургоном FIАТ DUСАТО реєстраційний номер НОМЕР_2 , рухався по вулиці Європейська у напрямку від вулиці Київське Шосе до вулиці Польська в місті Полтава в середній смузі для руху, в попутному напрямку позаду електросамоката ULTRON, чорного кольору під керуванням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що рухався в правій смузі для руху.

Наближаючись до регульованого перехрестя вулиці Європейська та вулиці Данила Апостола, ОСОБА_2 , при наближенні керованого ним автомобіля до електросамоката, перестроївся в праву смугу для руху, по котрій рухався електросамокат та продовжив рухатися прямолінійно, при цьому не дотримався безпечної дистанції до електросамоката та в подальшому допустив із ним зіткнення.

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_3 отримав тілесні ушкодження у вигляді: закритої черепно-мозкової травми струсу головного мозку; закритих переломів 5-6 ребер зліва та 10-11 ребер зліва; закритого перелому поперечного відростку L3 зліва; закритого травматичного вивиху лівої променевої кістки з скалковим переломом верхньої третини лівої ліктьової кістки зі зміщенням та компресійно-ішемічною нейропатією лівого променевого нерву; закритого перелому медіальної кісточки правої гомілки; закритого перелому дистальної фаланги 1-ого пальця лівої стопи та садна шкіри лівого колінного суглобу, які кваліфікуються, як ушкодження середнього ступеню тяжкості за ознакою тривалого розладу здоров'я.

За вищевказаних обставин, причиною вказаної дорожньо-транспортної пригоди та її наслідків стало порушення водієм спеціалізованого вантажного фургону FIАТ DUСАТО реєстраційний номер НОМЕР_2 ОСОБА_2 вимог з п. 13.1. Правил дорожнього руху України, згідно з яким: 13.1. Водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу. Порушення вказаних вимог Правил дорожнього руху України водієм ОСОБА_2 з технічної точки зору знаходяться в причинному зв'язку з виникненням вказаної дорожньо-транспортної пригоди та ОСОБА_2 мав технічну можливість уникнути зіткнення із електросамокатом ULTRON, чорного кольору під керуванням ОСОБА_3 , шляхом виконання ним вимог п. 13.1. Правил дорожнього руху України

Потерпілим у вказаному кримінальному провадженні визнано ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який внаслідок дорожньо-транспортної пригоди у відповідності до висновку експерта судово - медичної експертизи, отримав тілесні ушкодження у вигляді: закритої черепно-мозкової травми струсу головного мозку; закритих переломів 5-6 ребер зліва та 10-11 ребер зліва; закритого перелому поперечного відростку L3 зліва; закритого травматичного вивиху лівої променевої кістки з скалковим переломом верхньої третини лівої ліктьової кістки зі зміщенням та компресійно-ішемічною нейропатією лівого променевого нерву; закритого перелому медіальної кісточки правої гомілки; закритого перелому дистальної фаланги 1-ого пальця лівої стопи та садна шкіри лівого колінного суглобу, які кваліфікуються, як ушкодження середнього ступеню тяжкості за ознакою тривалого розладу здоров'я.

У зв'язку з отриманням тілесних ушкоджень, згідно інформації КП «1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 знаходився на лікуванні в травматологічному відділенні КП «1-а МКЛ ПМР» з 20.10.2024 по 11.11.2024, загалом 22 ліжко-дні. Загальна сума витрат КП «1-а міська клінічна лікарня ПМР» склала 96274,06 грн., з яких: за рахунок коштів Полтавської міської територіальної громади - 20995,04 грн; за рахунок коштів НСЗУ - 50944,08 грн.; за рахунок КП «1-а МКЛ ПМР» - 5734,91 грн., у тому числі, кошти благодійної організації фонду «Свої» - 18600 грн.

У ході досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження №12024170420001647 від 21.10.2024 цивільний позов про стягнення витрат на лікування потерпілого від злочину не заявлявся.

Згідно інформації Бюджетно-фінансового управління виконавчого комітету Полтавської міської ради та Департаменту охорони здоров'я Полтавської міської ради, НСЗУ, інформація щодо добровільного відшкодування ОСОБА_2 витрат на лікування ОСОБА_3 відсутня.

Загальна сума витрат КП «1-а міська клінічна лікарня ПМР» склала 96274,06 грн., з яких: за рахунок коштів Полтавської міської територіальної громади - 20995,04 грн; за рахунок коштів НСЗУ - 50944,08 грн.; за рахунок КП «1-а МКЛ ПМР» - 5734,91 грн., у тому числі, кошти благодійної організації фонду «Свої» - 18600 грн.

Оскільки Національна служба здоров'я України, як розпорядник бюджетних коштів та відповідальний виконавець бюджетної програми, витратила державні (бюджетні) кошти при наданні медичних послуг - лікуванні потерпілого ОСОБА_3 , який потерпів від кримінального правопорушення та перебував на стаціонарному лікуванні з вини ОСОБА_2 , кошти необхідно стягнути з останнього та зарахувати до Державного бюджету України.

Невідшкодування вищезазначених коштів державного бюджету, витрачених Полтавською міською радою та НСЗУ порушує економічні інтереси держави, а дотримання законодавства у цій сфері суспільних відносин безперечно становить суспільний інтерес, а тому захист такого інтересу відповідає функціям прокурора, створює навантаження на відповідні бюджети та ускладнює процес безкоштовного лікування осіб, які цього потребують, чим завдається істотна шкода державним інтересам в цілому.

Крім цього, частина коштів на лікування потерпілого ОСОБА_3 витрачені з місцевого бюджету Полтавської територіальної громади, а тому їх не відшкодування є порушенням прав громади, що у свою чергу, завдає суттєвої шкоди інтересам держави.

Вказані обставини стали підставою звернення до суду із даним позовом.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду міста Полтави 28.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі з викликом сторін.

У судове засідання представник Полтавської окружної прокуратури не з'явився, надали заяву про розгляд справи за їх відсутності, позов підтримують у повному обсязі.

Представник Полтавської міської ради в судове засідання не з'явився, суд про причину своєї неявки не повідомив. Про дату та час слухання справи повідомлені належним чином.

Представник Національної служби здоров'я України в судове засідання не з'явився, надали заяву про розгляд справи без їх участі. Позовні вимоги підтримують у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, суд про причину своєї неявки не повідомив. Про дату та час слухання справи повідомлений належним чином.

Представник третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог -Комунальне підприємство « 1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без їх участі. Позовні вимоги підтримують у повному обсязі.

Згідно вимог статті 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи і оцінивши їх в сукупності, прийшов до наступних висновків.

Встановлено, що Полтавською окружною прокуратурою під час виконання повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», встановлено наявність підстав для представництва інтересів держави, в частині відшкодування витрат закладу охорони здоров'я на лікування потерпілого від кримінального правопорушення.

Так, Полтавською окружною прокуратурою Полтавської області підтримувалося публічне обвинувачення у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024170420001647 від 21.10.2024 за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 286 КК України.

Ухвалою Октябрського районного суду Полтавської області від 19.03.2025 у справі №554/719/25 ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинене ним кримінальне правопорушення, за ч.1 ст.286 КК України, на підставі ст.46 КК України, у зв'язку з примиренням з потерпілим, а кримінальне провадження за його обвинуваченням - закрито.

Ухвала Октябрського районного суду Полтавської області від 19.03.2025 у справі №554/719/25, набрала законної сили 27.03.2025.

Так, досудовим розслідуванням встановлено, що 20.10.2024 близько 17 год. 11 хв. ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом - спеціалізованим вантажним фургоном FIАТ DUСАТО реєстраційний номер НОМЕР_2 , рухався по вулиці Європейська у напрямку від вулиці Київське Шосе до вулиці Польська в місті Полтава в середній смузі для руху, в попутному напрямку позаду електросамоката ULTRON, чорного кольору під керуванням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що рухався в правій смузі для руху.

Наближаючись до регульованого перехрестя вулиці Європейська та вулиці Данила Апостола, ОСОБА_2 , при наближенні керованого ним автомобіля до електросамоката, перестроївся в праву смугу для руху, по котрій рухався електросамокат та продовжив рухатися прямолінійно, при цьому не дотримався безпечної дистанції до електросамоката та в подальшому допустив із ним зіткнення.

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_3 отримав тілесні ушкодження у вигляді: закритої черепно-мозкової травми струсу головного мозку; закритих переломів 5-6 ребер зліва та 10-11 ребер зліва; закритого перелому поперечного відростку L3 зліва; закритого травматичного вивиху лівої променевої кістки з скалковим переломом верхньої третини лівої ліктьової кістки зі зміщенням та компресійно-ішемічною нейропатією лівого променевого нерву; закритого перелому медіальної кісточки правої гомілки; закритого перелому дистальної фаланги 1-ого пальця лівої стопи та садна шкіри лівого колінного суглобу, які кваліфікуються, як ушкодження середнього ступеню тяжкості за ознакою тривалого розладу здоров'я.

За вищевказаних обставин, причиною вказаної дорожньо-транспортної пригоди та її наслідків стало порушення водієм спеціалізованого вантажного фургону FIАТ DUСАТО реєстраційний номер НОМЕР_2 ОСОБА_2 вимог з п. 13.1. Правил дорожнього руху України, згідно з яким: 13.1. Водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу. Порушення вказаних вимог Правил дорожнього руху України водієм ОСОБА_2 з технічної точки зору знаходяться в причинному зв'язку з виникненням вказаної дорожньо-транспортної пригоди та ОСОБА_2 мав технічну можливість уникнути зіткнення із електросамокатом ULTRON, чорного кольору під керуванням ОСОБА_3 , шляхом виконання ним вимог п. 13.1. Правил дорожнього руху України

Потерпілим у вказаному кримінальному провадженні визнано ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який внаслідок дорожньо-транспортної пригоди у відповідності до висновку експерта судово - медичної експертизи, отримав тілесні ушкодження у вигляді: закритої черепно-мозкової травми струсу головного мозку; закритих переломів 5-6 ребер зліва та 10-11 ребер зліва; закритого перелому поперечного відростку L3 зліва; закритого травматичного вивиху лівої променевої кістки з скалковим переломом верхньої третини лівої ліктьової кістки зі зміщенням та компресійно-ішемічною нейропатією лівого променевого нерву; закритого перелому медіальної кісточки правої гомілки; закритого перелому дистальної фаланги 1-ого пальця лівої стопи та садна шкіри лівого колінного суглобу, які кваліфікуються, як ушкодження середнього ступеню тяжкості за ознакою тривалого розладу здоров'я.

У зв'язку з отриманням тілесних ушкоджень, згідно інформації КП «1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 знаходився на лікуванні в травматологічному відділенні КП «1-а МКЛ ПМР» з 20.10.2024 по 11.11.2024, загалом 22 ліжко-дні. Загальна сума витрат КП «1-а міська клінічна лікарня ПМР» склала 96274,06 грн., з яких: за рахунок коштів Полтавської міської територіальної громади - 20995,04 грн; за рахунок коштів НСЗУ - 50944,08 грн.; за рахунок КП «1-а МКЛ ПМР» - 5734,91 грн., у тому числі, кошти благодійної організації фонду «Свої» - 18600 грн.

У ході досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження №12024170420001647 від 21.10.2024 цивільний позов про стягнення витрат на лікування потерпілого від злочину не заявлявся.

Згідно інформації Бюджетно-фінансового управління виконавчого комітету Полтавської міської ради та Департаменту охорони здоров'я Полтавської міської ради, НСЗУ, інформація щодо добровільного відшкодування ОСОБА_2 витрат на лікування ОСОБА_3 відсутня.

Відповідно до частини 6 статті 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Статтею 128 КПК України передбачено, що цивільний позов в інтересах держави пред'являється прокурором.

Згідно із частиною 1 статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 2 ст. 1191 ЦК України Держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.

Статтею 1206 ЦК України визначено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов'язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.

Частиною 3 ст. 1206 ЦК України передбачено, якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 3 постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 07.07.1995 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат» питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з «Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16.07.1993. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров'я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.

Відповідно до пункту 2 «Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16.07.1993, сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров'я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день.

Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання.

Згідно з пунктом 4 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16.07.1993, стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров'я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров'я.

Загальна сума витрат КП «1-а міська клінічна лікарня ПМР» склала 96274,06 грн., з яких: за рахунок коштів Полтавської міської територіальної громади - 20995,04 грн; за рахунок коштів НСЗУ - 50944,08 грн.; за рахунок КП «1-а МКЛ ПМР» - 5734,91 грн., у тому числі, кошти благодійної організації фонду «Свої» - 18600 грн.

Вказані факти підтверджуються документально.

Статтею 18 Закону України «Основи законодавства про охорону здоров'я» визначено, що фінансове забезпечення охорони здоров'я може здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб, а також з інших джерел, не заборонених законом.

Кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, призначені на охорону здоров'я, використовуються, зокрема, для забезпечення медичної та реабілітаційної допомоги населенню, фінансування державних цільових і місцевих програм охорони здоров'я та фундаментальних наукових досліджень у цій сфері. Фінансове забезпечення державних та комунальних закладів охорони здоров'я - бюджетних установ здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.

Статтею 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» одним із основних принципів місцевого самоврядування визначено поєднання місцевих і державних інтересів.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Статутом Комунального підприємства «1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради», затвердженого рішенням 33-ї позачергової сесії Полтавської міської ради 8-го скликання від 14.06.2023 визначено, що підприємство є лікувально-профілактичним багатопрофільним закладом охорони здоров'я комунальної форми власності м. Полтава - комунальним унітарним некомерційним підприємством (п.1.1. Статуту).

Підприємство створене за рішенням позачергової двадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 21.12.2018 відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» (п.1.2. Статуту).

Засновником, власником підприємства є Полтавська міська територіальна громада в особі Полтавської міської ради. Уповноваженим органом управління Підприємства є Департамент охорони здоров'я Полтавської міської ради. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним уповноваженому органу управління (п.1.4. Статуту). Джерелами формування коштів підприємства є: комунальне майно, передане Підприємству відповідно до рішення про його створення; кошти місцевого бюджету (бюджетні кошти); власні надходження Підприємства (кошти від здачі в оренду майна, закріпленого на праві оперативного управління, кошти та інше майно, одержані від реалізації продукції, робіт, послуг); цільові кошти; кошти, отримані за договорами з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення; кредити банків; майно придбане у інших юридичних або фізичних осіб; майно, що надходить безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних благодійних внесків, пожертвувань юридичних і фізичних осіб; надходження коштів на виконання програм соціально-економічного розвитку регіону, програм розвитку медичної галузі; майно та кошти отримані з інших джерел, не заборонених законодавством України; інші джерела, не заборонені законодавством (п. 5.3).

Відповідно до Положення про Національну службу здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року № 1101, Національна служба здоров'я України (НСЗУ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.

Згідно з пунктом 3 частини 5 Положення, НСЗУ з метою організації своєї діяльності забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.

Пунктом 5 частини першої статті 7 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» однією з основних функцій визначено укладення договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» передбачено, що держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» програма медичних гарантій - це програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами.

Медичні послуги потерпілому від кримінального правопорушення ОСОБА_3 надані КП «1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» частково оплачені НСЗУ за програмою медичних гарантій як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення» (КПКВК 2308060) визначено «Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1086.

Згідно Порядку Національна служба здоров'я України є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми.

В той же час, оскільки Національна служба здоров'я України, як розпорядник бюджетних коштів та відповідальний виконавець бюджетної програми, витратила державні (бюджетні) кошти при наданні медичних послуг - лікуванні потерпілого ОСОБА_3 , який потерпів від кримінального правопорушення та перебував на стаціонарному лікуванні з вини ОСОБА_2 , кошти необхідно стягнути з останнього та зарахувати до Державного бюджету України.

Невідшкодування вищезазначених коштів державного бюджету, витрачених Полтавською міською радою та НСЗУ порушує економічні інтереси держави, а дотримання законодавства у цій сфері суспільних відносин безперечно становить суспільний інтерес, а тому захист такого інтересу відповідає функціям прокурора, створює навантаження на відповідні бюджети та ускладнює процес безкоштовного лікування осіб, які цього потребують, чим завдається істотна шкода державним інтересам в цілому.

Крім цього, частина коштів на лікування потерпілого ОСОБА_3 витрачені з місцевого бюджету Полтавської територіальної громади, а тому їх не відшкодування є порушенням прав громади, що у свою чергу, завдає суттєвої шкоди інтересам держави.

Відповідачем до цього часу кошти у сумі 96274,06 грн. на користь держави так і не повернуті.

Згідно із ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до п. 3 ч.1 ст.89 БК України до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, належать, окрім іншого, видатки на охорону здоров'я.

Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Документи , які містяться у матеріалах справи є належними доказами, які підтверджують розмір витрат лікувального закладу на лікування потерпілого ОСОБА_3 та вину ОСОБА_2 .

З огляду на вказане, беручи до уваги, що рішення суду набрало законної сили, у ОСОБА_2 виник обов'язок відшкодувати витрати на загальну суму 96274,06 грн., понесених позивачами на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 11.02.2003 по справі «Хаммерн проти Норвегії» зазначив, що тягар фінансових збитків, завданих порушенням і розглядом кримінальної справи, що закрита чи закінчилась виправданням обвинуваченого, несе обвинувачений, якщо він не зможе довести, що вірогідна відсутність факту вчинення ним постановленого йому у вину діяння. Положення п.2 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не порушено.

Відповідно до ч. 3 ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Основи Законодавства України про охорону здоров'я» фінансування охорони здоров'я здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб, а також з інших джерел, не заборонених законом.

Кошти Державного бюджету України призначені на охорону здоров'я, використовуються, зокрема, для забезпечення медичної та реабілітаційної допомоги населенню, фінансування державних цільових і місцевих програм охорони здоров'я та фундаментальних наукових досліджень у цій сфері.

Фінансове забезпечення державних та комунальних закладів охорони здоров'я - бюджетних установ здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.

Відповідно до ст. 89 БК України видатки на фінансування лікарні широкого профілю, оплату комунальних послуг та енергоносіїв комунальних закладів охорони здоров'я, які належать відповідним територіальним громадам, для забезпечення надання медичних послуг за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету, а тому несплата коштів відповідачем суттєво зачіпає інтереси держави у зв'язку з недоотриманням коштів для фінансування закладів охорони здоров'я.

Держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування.

Підставою для здійснення представництва в суді інтересів держави є наявність порушень економічних інтересів держави внаслідок витрачання закладом охорони здоров'я, який фінансується з Державного та місцевого бюджетів, коштів на лікування потерпілої від кримінального правопорушення в сумі 96274,06 гривень.

Таким чином, єдиною можливістю захистити державні інтереси є звернення прокурора до суду з відповідним позовом про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину з відповідача.

Таке звернення до суду є виправданим, оскільки в даному випадку захисту потребують державні інтереси.

Дані спірні правовідносини, які виникають при здійсненні діяльності у бюджетній сфері, порушують інтереси держави та є порушенням загальнодержавних інтересів, що у відповідності до ст. 131-1 Конституції України покладає на прокурора обов'язок представництва в суді.

Органами, уповноваженими державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Полтавська міська рада та Національна служба здоров'я України, а правомірне та раціональне використання бюджетних коштів беззаперечно становить інтерес територіальної громади в особі Полтавської міської ради та державний інтерес в особі Національної служби здоров'я України.

Підставою представництва прокурором інтересів держави у суді відповідно до ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» є нездійснення або неналежним чином здійснення захисту інтересів держави органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Полтавською окружною прокуратурою листом від 02.04.2025 за № 55-88-4716вих-25 повідомлено Полтавську міську раду про виявлені порушення та тим самим надано можливість відреагувати на порушення інтересів держави.

Департамент охорони здоров'я Полтавської міської ради повідомив, що у нього відсутня інформація щодо добровільного відшкодування витрат на лікування потерпілого ОСОБА_3 . Позов про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_3 не пред'являвся і пред'являтися не буде.

Згідно листа Бюджетно-фінансового управління виконавчого комітету Полтавської міської ради від 23.04.2025, управління не зверталося з позовною заявою до суду про стягнення з ОСОБА_2 витрат на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_3 . Станом на 23.04.2025 до бюджету Полтавської міської територіальної громади кошти від ОСОБА_2 за стаціонарне лікування потерпілого не надходили.

Полтавською окружною прокуратурою листом від 02.04.2025 за№ 55-88-4717вих-25 повідомлено Національну службу здоров'я України про виявлені порушення та тим самим надано можливість відреагувати на порушення інтересів держави.

Відповідно до листа Національної служби здоров'я України №19778/2-16-25 від 12.05.2025 встановлено, що Служба не зверталася до суду з позовною заявою про відшкодування витрат понесених на стаціонарне лікування потерпілої та не заперечує щодо звернення до суду в інтересах держави прокурором.

Вказане свідчить про відсутність наміру Полтавської міської ради та НСЗУ на звернення до суду.

Уповноваженими органами упродовж тривалого часу не вжито жодних заходів, спрямованих на відшкодування витрат, понесених на стаціонарне лікування потерпілого, внаслідок чого не надходять кошти до державного та місцевого бюджетів, а тому в даному випадку порушуються інтереси держави в галузі охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з ними державних гарантій, і такі витрати негативно впливають на фінансування інших хворих, порушуються інтереси держави у сфері дотримання прав і свобод людини і громадянина та в галузі охорони здоров'я, забезпечення пов'язаних з ними державних гарантій.

Полтавською окружною прокуратурою Полтавської області на виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» попередньо повідомлено Полтавську міську раду та НСЗУ про представництво інтересів держави в її особі при зверненні з позовною заявою до суду в порядку цивільного судочинства.

Суд надавши правову оцінку наявним у справі доказам, дійшов висновку, що вимоги позивача є законними, обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволенню.

Враховуючи вказане суд вважає за можливе та необхідне стягнути із ОСОБА_2 на користь держави в особі Полтавської міської ради кошти в сумі 45329,98 грн. (20995,04 грн. - кошти безпосередньо Полтавської міської територіальної громади; 5734,94 грн. - кошти КП «1-а МКЛ Полтавської міської ради; 18600 грн. - кошти благодійної організації фонду «Свої») на відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_3 .

Стягнути з стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі Національної служби здоров'я України кошти в сумі 50944,08 грн на відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_3 .

У відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України із відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 1211,20 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.1166,1191,1206 ЦК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат», ст.ст.247,263-265,268,280-289,354-355 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву виконуючого обов'язки керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Полтавської міської ради, Національної служби здоров'я України до ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог -Комунальне підприємство « 1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину-задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Чутівським РВ УМВС України в Полтавській області 19.11.1998, на користь держави в особі Полтавської міської ради (код ЄДРПОУ 24388285) кошти в сумі 45329,98 грн. (20995,04 грн. - кошти безпосередньо Полтавської міської територіальної громади; 5734,94 грн. - кошти КП «1-а МКЛ Полтавської міської ради; 18600 грн. - кошти благодійної організації фонду «Свої») на відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_3 , які перерахувати за реквізитами: ГУК у Полт. обл./тг м. Полтава/24060300; код отримувача (ЄДРПОУ): 37959255; № рахунку: UA748999980314030544000016719; код класифікації доходів бюджету: 24060300 інші надходження.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Чутівським РВ УМВС України в Полтавській області 19.11.1998 на користь держави в особі Національної служби здоров'я України (код ЄДРПОУ 42032422) кошти в сумі 50944,08 грн на відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_3 , які перерахувати в дохід Державного бюджету України, на реквізити: ГУК у м. Києві/ Шевченківський р-н/24060300; код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; № рахунку: UA978999980313080115000026011.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Чутівським РВ УМВС України в Полтавській області 19.11.1998 на користь держави судовий збір в сумі 1211,20 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

позивач: Полтавська окружна прокуратура Полтавської області, місцезнаходження-м. Полтава, вул. Антона Грицая, 1, код ЄДРПОУ 02910060,

Полтавська міська рада - місцезнаходження-м. Полтава, вул. Соборності, 36 , код ЄДРПОУ 24388285,

Національна служба здоров'я України-місцезнаходження-м. Київ, просп. Степана Бандери, 19, код ЄДРПОУ 42032422;

відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Чутівським РВ УМВС України в Полтавській області 19.11.1998;

третя особа:Комунальне підприємство «1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради», місцезнаходження-м. Полтава, вул. Олеся Гончара, 27а, код ЄДРПОУ 01999655.

Суддя О.І.Шевська