18 вересня 2025 року
м. Київ
справа № 910/12439/22
провадження № 12-47зг25
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Ткача І. В.,
суддів Банаська О. О., Булейко О. Л., Воробйової І. А., Губської О. А., Дашутіна І. В., Ємця А. А., Кишакевича Л. Ю., Короля В. В., Кривенди О. В., Пількова К. М., Погрібного С. О., Стефанів Н. С., Ступак О. В., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Шевцової Н. В.
перевірила заяву Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь»
про перегляд Великою Палатою Верховного Суду ухвали Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського судувід 05.08.2025
у справі № 910/12439/22
за позовом Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь»
до Міністерства юстиції України
про скасування наказу,
1. Обслуговуючий кооператив «Вимпел-Південь» звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Міністерства юстиції України, в якому просив суд скасувати наказ Міністерства юстиції України від 31.07.2020 № 2613/5 про задоволення скарги Одеської міської ради від 30.05.2019 № 99-с, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.06.2019 за № 19921-33-19.
2. Господарський суд міста Києва рішенням від 27.04.2023 у задоволенні позову відмовив.
3. Північний апеляційний господарський суд постановою від 12.03.2025 рішення Господарського суду міста Києва від 27.04.2023 залишив без змін.
4. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського судуухвалою від 12.05.2025 касаційну скаргу Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь» на постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.03.2025 (повний текст складено 31.03.2025) та рішення Господарського суду міста Києва від 27.04.2023 у справі № 910/12439/22 залишив без руху у зв'язку з тим, що скаржник належним чином не обґрунтував виключні випадки касаційного оскарження, передбачені пунктами 1, 4 [з посиланням на пункт 8 частини першої і пункт 1 частини третьої статті 310 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України)] частини другої статті 287 ГПК України та не додав клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження; надав скаржнику строк для усунення недоліків.
5. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського судуухвалою від 11.06.2025 касаційну скаргу Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь» на постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.03.2025 та рішення Господарського суду міста Києва від 27.04.2023 повернув з огляду на те, що заявник не усунув недоліки, зазначені в ухвалі від 12.05.2025.
6. Вказану ухвалу від 11.06.2025 скаржник отримав 17.06.2025, що підтверджується довідкою про доставку документа в кабінет системи «Електронний суд» та про що зазначає і сам скаржник.
7. 01.07.2025 Обслуговуючий кооператив «Вимпел-Південь» повторно звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.03.2025 та рішення Господарського суду міста Києва від 27.04.2023 у справі № 910/12439/22.
8. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського судуухвалою від 09.07.2025 касаційну скаргу Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь» залишив без руху на підставі статті 292 ГПК України. Надав скаржнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху, та вказав на необхідність заявнику касаційної скарги навести підстави для поновлення пропущеного процесуального строку на касаційне оскарження та надати відповідні докази на підтвердження цих підстав.
9. На виконання вимог вказаної вище ухвали Обслуговуючий кооператив «Вимпел-Південь» через систему «Електронний суд» 16.07.2025 подав заяву про усунення недоліків касаційної скарги, яка містить клопотання про поновлення процесуальних строків.
10. Розглянувши клопотання Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь» про поновлення строку на касаційне оскарження постанови Північного апеляційного господарського суду від 12.03.2025 та рішення Господарського суду міста Києва від 27.04.2023 у справі № 910/12439/22, подане на виконання вимог ухвали від 09.07.2025 про залишення касаційної скарги без руху у цій справі, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського судуне встановив наявності об'єктивно непереборних та пов'язаних з дійсними істотними труднощами обставин, що перешкоджали скаржнику своєчасно реалізувати своє право на оскарження судових рішень в касаційному порядку у встановлений процесуальним законом строк.
11. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського судуухвалою від 05.08.2025 відмовив у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь» на постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.03.2025 та рішення Господарського суду міста Києва від 27.04.2023 у справі № 910/12439/22 на підставі пункту 4 частини першої статті 293 ГПК України, оскільки наведені в заяві підстави для поновлення строку на касаційне оскарження визнані Верховним Судом неповажними.
12. 04.09.2025 до Великої Палати Верховного Суду через підсистему «Електронний суд» надійшла заява Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь» про перегляд ухвали Верховного Суду від 05.08.2025, у якій заявник просить скасувати вказану ухвалу, посилаючись на надмірний формалізм, який застосував Верховний Суд при її ухваленні.
13. Заявник указує, що суд, зазначаючи в ухвалі про несвоєчасне перше звернення з касаційною скаргою, застосував, на його думку, формальні підстави з посиланням на частину першу статті 288 ГПК України, не врахував наведенні аргументи та додані докази на підтвердження права на поновлення строку на касаційне оскарження судових рішень.
14. Перевіривши заяву Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь» від 04.09.2025, Велика Палата Верховного Суду зазначає таке.
15. Відповідно до частини другої статті 6 і частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України та зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
16. Відповідно до статті 286 ГПК України судом касаційної інстанції у господарських справах є Верховний Суд.
17. Відповідно до пунктів 1, 2 частини другої статті 45 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» Велика Палата Верховного Суду:
- у визначених законом випадках діє як суд касаційної інстанції з метою забезпечення однакового застосування норм права касаційними судами;
- діє як суд апеляційної інстанції у справах, розглянутих Верховним Судом як судом першої інстанції.
18. Випадки, коли розгляд справи в межах господарського судочинства здійснюється Великою Палатою Верховного Суду, визначено частиною п'ятнадцятою статті 32, частинами третьою - шостою статті 302, частиною шостою статті 321, підпунктами 2, 5, 7 пункту 1 розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.
19. Підстави і порядок передачі справ на розгляд Великої Палати Верховного Суду та перегляду нею ухвалених у них судових рішень, встановлені статтями 302, 303 ГПК України, є вичерпними.
20. За змістом цих положень Велика Палата Верховного Суду як суд касаційної інстанції не наділена повноваженнями щодо перевірки обґрунтованості та законності ухвали суду тієї ж касаційної інстанції, а також правом перегляду за нововиявленими чи виключними обставинами ухвал касаційної інстанції, які нею не приймалися, крім випадку, передбаченого пунктом 2 частини третьої статті 320 ГПК України (встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні цієї справи судом).
21. Заява Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь» містить вимогу про скасування ухвали Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського судувід 05.08.2025.
22. Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що право на таке оскарження процесуальним законодавством України, зокрема Господарським процесуальним кодексом України, не передбачено.
23. Зважаючи на викладене, заява Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь» не може бути предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду, а тому в її прийнятті слід відмовити та повернути заявникові.
Керуючись статтями 234, 235, 300-303 Господарського процесуального кодексу України, Велика Палата Верховного Суду
1. Відмовити у прийнятті до розгляду заяви Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь» про перегляд Великою Палатою Верховного Суду ухвали Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського судувід 05.08.2025 у справі № 910/12439/22.
2. Заяву Обслуговуючого кооперативу «Вимпел-Південь» повернути заявникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач І. В. Ткач
Судді:О. О. Банасько О. В. Кривенда
О. Л. Булейко К. М. Пільков
І. А. Воробйова С. О. Погрібний
О. А. Губська Н. С. Стефанів
І. В. Дашутін О. В. Ступак
А. А. Ємець О. С. Ткачук
Л. Ю. Кишакевич В. Ю. Уркевич
В. В. Король Н. В. Шевцова