справа№ 380/24888/24
з питань встановлення судового контролю
25 вересня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Андрусів У. Б., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивачки про судовий контроль за виконанням рішення суду в адміністративній справі (порядку ст. 382 КАС України) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у встановленні та виплаті з 01.11.2024 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області установити та виплатити з 01.11.2024 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» із врахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.11.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.11.2024 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.
16.09.2025 позивачка подала заяву про судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративній справі (порядку ст. 382 КАС України), у якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у встановлений судом термін подати звіт про виконання судового рішення в повному обсязі. Заява мотивована тим, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 у справі №380/24888/24, яке набрало законної сили, не виконане відповідачем у належний спосіб, оскільки ГУ ПФУ у Львівській області всупереч зазначеному судовому рішенню нарахувало тільки 1000,00 грн відповідно до постанови №713.
23.09.2025 відповідач подав заперечення на заяву про встановлення судового контролю. Свою позицію мотивує тим, що ГУ ПФУ у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 у справі №380/24888/24 переглянуло виконання цього судового рішення щодо розміру щомісячної доплати, передбаченої постановою № 713, у розмірі 2000,00 грн. Підсумок пенсії станом на 01.11.2024 становить 10414,61 грн, з яких, зокрема щомісячна доплата відповідно до постанови № 713 складає 2000,00 грн. Підсумок пенсії станом на 01.10.2025 становить 11374,65 грн, з яких, зокрема щомісячна доплата відповідно до постанови № 713 - 2000,00 грн. Отже, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 у справі №380/24888/24 виконано відповідачем в межах покладених судом зобов'язань та у спосіб, визначений законодавством.
Розглядаючи заяву позивачки, судом враховано такі обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах унормований ст. 381-1-382-3 КАС України.
Відповідно до ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до абз. 1 ч.1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом ч. 1 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Частиною другою цієї ж статті передбачено, що за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Аналізуючи наведені норми, суд зауважує, що ч. 2 ст. 381-1 КАС України передбачає, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Своєю чергою, норми ст. 287 КАС регулюють особливості провадження у справах щодо рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця; норми статей 382-382-3 визначають порядок подання та розгляду заяви про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення; норми статті 383 КАС України унормовують особливості визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Тобто наведеними нормами законодавець установив різні види (правові форми) здійснення судового контролю за виконанням судового рішення, однією із яких є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про його виконання.
Суд установив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 у справі № 380/24888/24, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.11.2024 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивачка стверджує, що зазначене рішення суду у справі № 380/24888/24 відповідач не виконав, оскільки щомісячна доплата до пенсії, передбачена постановою № 713, всупереч зазначеному судовому рішенню становить 1000,00 грн, а не 2000,00 грн. На підтвердження своїх доводів позивачка подала до суду: копію перерахунку пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 , згідно із яким розмір щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою № 713, з 01.04.2025 становить 1000,00 грн.
Водночас, відповідач стверджує, що ГУ ПФУ у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 у справі № 380/24888/24 переглянуло виконання цього судового рішення щодо розміру щомісячної доплати, передбаченої постановою № 713, у розмірі 2000,00 грн. Підсумок пенсії станом на 01.11.2024 становить 10414,61 грн, з яких, зокрема щомісячна доплата відповідно до постанови № 713 -2000,00 грн. Підсумок пенсії станом на 01.10.2025 становить 11374,65 грн, з яких, зокрема щомісячна доплата відповідно до постанови № 713 - 2000,00 грн. На підтвердження своїх доводів представниця відповідача подала до суду: копії перерахунків пенсії з 01.11.2024, 01.20.2025 та розрахунки на доплату (виплату, утримання пенсії).
Перевіривши наведені доводи сторін та надані на їх підтвердження докази щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 у справі № 380/24888/24, суд встановив, що розмір належної позивачці щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою № 713, з 01.11.2024 становить 2000,00 грн, що підтверджується наявними перерахунками пенсії, доданими відповідача.
Також розмір належної позивачу щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою № 713, з 01.10.2025 становить 2000,00 грн.
Отже, з наведеного суд висновує, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 у справі № 380/24888/24 відповідачем станом на момент розгляду цієї заяви виконано, порушене право позивачки на отримання щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою № 713, з 01.11.2024 у розмірі 2000,00 грн відновлено.
Надана позивачкою копія перерахунку пенсії, хоч і вказує на те, що розмір щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою № 713, після виконання рішення суду від 29.01.2025 у справі № 380/24888/24 становив 1000,00 грн, а не 2000,00 грн, проте наявність цих документів у пенсійній справі позивачки не завадила відповідачу надалі переглянути правильність виконання цього судового рішення та виправити допущені порушення, які станом на дату розгляду цієї заяви вже відсутні.
Отже, за встановлених обставин підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 у справі № 380/24888/24 відсутні.
Ураховуючи наведене, у задоволенні заяви позивачки від 09.09.2025 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (у порядку статті 382 КАС України) належить відмовити.
Керуючись ст. 243, 248, 256, 382 293-295, КАС України, суд
відмовити у задоволенні заяви позивачки про судовий контроль за виконанням рішення суду (в порядку ст. 382 КАС України) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Повну ухвало складено 25.09.2025.
СуддяАндрусів Уляна Богданівна