Рішення від 26.09.2025 по справі 520/5993/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

26 вересня 2025 року №520/5993/24

Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лариси Мар'єнко, розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін у судове засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області щодо припинення з 01.07.2023 року нарахування та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та її малолітнім дітям - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області поновити виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та її малолітнім дітям - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з моменту припинення таких виплат, а саме: з 01.07.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що позивач та її діти перебувають на обліку як внутрішньо перемішені особи. З серпня 2023 року виплату допомоги на проживання внутрішньо перемішеним особам було припинено, оскільки позивачем не було надано документальне підтвердження про факт внутрішнього переміщення з м.Харкова. Позивач вважає дії Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області щодо припинення нарахування та виплати допомоги на проживання внутрішньо перемішеним особам з 01 липня 2023 року протиправними а свої права порушеними, у зв'язку з чим звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.

Представник відповідача надіслав через ЄСІТС "Електронний суд" відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на їх безпідставність, зазначивши, що наказом від 13.07.2023 року Міністерством з питань реінтеграції окупованих територій України внесено зміни до Переліку територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, а саме Красноградський район з 09.06.2023 року виведено з зони можливих бойових дій. Відтак, виплату позивачу допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам автоматично припинено на центральному рівні з 01.07.2023.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 та її діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи, що підтверджується довідками Зачепилівської селищної ради Красноградського району Харківської області від 15.04.2022 №6312-7000758247, №6312-7000759169, №6312-7000758939 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

В період з березня 2022 по липень 2023 року позивачу та її дітям було призначено та виплачено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 8000 гривень щомісячно. З серпня 2023 року виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам припинено, у зв'язку з чим позивач звернулась до Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області.

Листом від 23.10.2023 №02-18/7002 Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області повідомило позивача, що згідно даних ПК "Соціальна громада" 15.04.2022 позивачу та її дітям надано статус внутрішньо переміщеної особи та видано відповідні довідки. Згідно поданої заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивач та її діти перемістились з Харківської області Красноградського району с.Бердянка вул.Козирєва буд.37 до АДРЕСА_1 .

Згідно даних ПК "Соціальна громада" 08.09.2022 року від уповноваженої особи Бердянського старостівського округу Зачепилівської селищної громади до Управління надійшла заява ОСОБА_4 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від 02.05.2022, відповідно до якої позивач з дітьми перемістилась з АДРЕСА_2 до АДРЕСА_1 . Зазначені зміни були внесені до раніше виданої довідки від 15.04.2022 №6312-7000758247 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно даних Єдиної інформаційної системи соціальної сфери допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам призначено з 01.03.2022 в розмірі 8000 гривень щомісячно, яка виплачувалась з березня 2022 по липень 2023 року включно.

Відповідно до наказу №199 від 13.07.2023 року Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російської Федерацією, а саме Красноградський район з 09.06.2023 року виведено з зони можливих бойових дій. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332 у разі зазначення дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації для території, з якої відбулось внутрішнє переміщення, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, у якому тау дату було визначено. 04.08.2023 виплату допомоги ВПО на проживання автоматично припинено на центральному рівні з 01.07.2023 року. Так як при отримані статусу і надалі позивачем не було надано документального підтвердження про факт внутрішнього переміщення з м.Харкова, то виплату припинено правомірно.

Позивач вважає дії Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області по припиненню виплати їй та її дітям допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам протиправними, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлює Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 №1706-VII (далі - Закон №1706-VII, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 зазначеного Закону внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті (ч.2 ст.1 Закону №1706-VII).

Відповідно до частини 1 та 2 ст.4 Закону №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Частинами 2, 3 ст.7 Закону №1706-VII визначають, що Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1706-VII внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.

До 20.03.2022 механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг був визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 (далі Порядок №505).

Пунктом 2 Порядку №505 визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м.Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

20.03.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №332, якою затвердив Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок №332, в редакції, на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до Порядку №332 визнано нечинною Постанову Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505.

Пунктом 2 Порядку №332 передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м.Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "єПідтримка", затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. №204.

Відповідно до п.3 Порядку №332 допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:

для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;

для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.

Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг". Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.

Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 р. у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

З аналізу наведених норм вбачається, що для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у відповідності до Порядку №332 особа повинна: отримувати щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, станом на 01.03.2022, або бути переміщеною особою з території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії після 24.02.2022.

16.04.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України" №457 (далі Постанова №457).

Відповідно до пп.1 п.1 зазначеної Постанови установлено, що для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, надається: 1) внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, - допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 №332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам".

Судом з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 з 28.09.2006 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до Переліку територій на яких ведуться (велися бойові дії) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, вся територія Красноградського району Харківської області з 24.02.2022 відносилась до території, на яких ведуться (велися) бойові дії (території можливих бойових дій).

Рішенням Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області від 31.05.2022 з 01.03.2022 позивачу та її дітям призначена допомога на проживання внутрішньо переміщених особам на підставі довідок від 15.04.2022 №6312-7000758247, №6312-7000759169, №6312-7000758939 та заяви від 20.04.2022.

З наданої відповідачем інформації встановлено, що позивач 02.05.2022 вдруге звернулась до Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації з заявою про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, у зв'язку з переміщенням з АДРЕСА_2 до АДРЕСА_1 .

Відмовляючи в продовженні виплаті допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідач зазначив, що Красноградська територіальна громада Харківської області з 09.06.2023 не відноситься до території, на яких ведуться (велися) бойові дії (території можливих бойових дій), а документів реєстрації позивача в територіальній громаді м.Харків за вказаною нею адресою, позивачем не надано.

Так, відповідно до п.3 Порядку №332 (в редакції на 05.05.2022) починаючи з травня 2022 допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м.Севастополя, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що визначальним в даній справі є визначення місця реєстрації

Механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів, визначається Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою КМУ від 07 лютого 2022 №265.

Пункт 3 постанови КМУ від 07.02.2022 №265 визначає, що декларування/реєстрація місця проживання (перебування), зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), зміна місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради.

Пунктом 4 постанови КМУ від 07.02.2022 №265 зазначено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Положення абзацу першого цього пункту не поширюються на осіб, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Така особа може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.

Особа, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) якої знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання за межами тимчасово окупованої території України без внесення будь-яких відміток до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки.

Відомості про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), що знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, вносяться до реєстру територіальної громади, яка здійснила відповідну реєстраційну дію за межами таких територій.

Судом встановив, що зареєстрованим місцем проживання позивача є АДРЕСА_1 , що підтверджується відміткою в паспорті громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 02.03.2017 Зачепилівським РС ГУ ДМС України в Харківській області.

Доказів зміни реєстрації місця проживання в період з 01.03.2022 по 01.08.2023 року (відмітка в паспортному документів, витяг з реєстру територіальної громади) позивачем суду не надано.

Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №199 від 13.07.2023, внесено зміни до Переліку територій на яких ведуться (велися бойові дії) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, Красноградський район з 09.06.2023 виведено з зони можливих бойових дій.

На підставі Постанови №332 виплату допомоги припинено з 01.07.2023, оскільки с.Бердянка Красноградського району Харківської області не включено до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах правомірно припинив ОСОБА_1 виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини та доведеність правомірності вчинених дій відповідачем, суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Витрати зі сплати судового збору підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області (вул.Бєльовська, буд.84, м.Красноград, Харківська область, 63304, код ЄДРПОУ 03196481) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 26 вересня 2025 року.

Суддя Лариса МАР'ЄНКО