про відмову у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог
26 вересня 2025 року Справа № 480/7457/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на зменшення пенсії з 01.01.2025 ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінетом Міністрів України від 03.01.2025 № 1;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області що до відмови виконання закону статті 46, пункт 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на виконання суду від 12.05.2025 справа № 480/4594/24, з відповідним нарахуванням до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", та виплатити недоплачену пенсію від 20 березня 2024 року ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити пенсію враховуючи виплачені кошти з 01.01.2025 рік без застосування постанови Кабінетом Міністрів України від 03.01.2025 №1 з відповідністю до статті 71 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст.ст.19, 58 Конституції України;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виконання закону статті 46 пункт 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на виконання суду від 12.05.2025 у справі №480/4594/24 нарахувати та виплатити враховуючи сплачені кошти з 20 березня 2024 до фактичної виплати заборгованості відповідно до закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", та виплатити заборгованість по пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відповідно до КАСУ Стаття 371. Судові рішення, які виконуються негайно, на підставі Стаття 370 КАСУ ухвалити до негайного виконання рішення суду від 12.05.2025 у справі №480/4594/24 місячний розмір в сумі 35437,03 грн або за цією справою заборгованість пенсії ОСОБА_1 ;
- ухвалити окрему ухвалу до осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області що до системної бездіяльності невиконання Конституції України статі .19 та верховенства права, рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2024 року № 2-р(1І)/2024 невиконання своєчасно, та тільки під примусом суду від 12.05.2025 у справі №480/4594/24, невиконання Статті 46 пункт 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що приводить до значної заборгованості пенсії ОСОБА_1 в зв'язку бездіяльності, або свідомих дій, з можливих особистих вигід, або вигід для других або третіх осіб, за статтею 249 КАСУ.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року по справі № 480/4594/24, позивачу здійснено перерахунок пенсії, однак виплата різниці незаконно зменшеного розміру пенсії в період з не здійснена і на даний час.
Дослідивши матеріали позовної заяви, зміст позовних вимог, суд відмовляє у відкритті провадження у даній справі, виходячи із наступного.
Як встановлено із доданих до позовної заяви копій документів, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року по справі № 480/4594/24 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 та з 01.03.2024 без застосування обмеження індексації максимальним розміром 1500 грн відповідно до п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 20 березня 2024 року без обмеження максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року без застосування обмеження індексації максимальним розміром 1500 грн відповідно до п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2025 у справі №480/4594/24 рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.10.2024 по справі № 480/4594/24 в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 та з 01.03.2024 без застосування обмеження індексації максимальним розміром 1500 грн відповідно до п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року без застосування обмеження індексації максимальним розміром 1500 грн відповідно до п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» скасовано.
Прийнято в цій частині постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено. В іншій частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.10.2024 по справі № 480/4594/24 залишено без змін.
Звернувшись до суду із даним позовом, позивач, окрім іншого, зазначає, що рішення суду по справі №480/4594/24 є виконаним в частині здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, однак виплата різниці незаконно зменшеного розміру пенсії не здійснена і на даний час.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно з частинами 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Частинами 1, 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу (ч. 8 ст. 382 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Системний аналіз зазначених норм, дає підстави для висновку, що Кодекс адміністративного судочинства України передбачає декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, а саме: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу; та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Вказані правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС (ст. 382 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Тобто, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Відтак, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, у відповідності до КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Указані висновки корелюються з висновками Верховного Суду, сформованими у постановах від 21.12.2020 у справі № 440/1810/19 та від 20 лютого 2019 у справі № 806/2143/15.
Отже, з огляду на предмет позову у справі, яка розглядається, суд робить висновок, що фактичною підставою для звернення до суду із даними позовними вимогами в частині стала незгода позивача із діями відповідача під час виконання Рішення суду від 12.05.2025 у справі № 480/4594/24.
Заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судових рішень, а тому позивач, у випадку незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача, має встановлене статтею 383 Кодексу адміністративного судочинства України право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
У цій справі відсутні підстави стверджувати про виникнення між позивачем та відповідачем нового спору. Фактично, має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
З огляду на викладене вище, суд роз'яснює позивачу, що він не позбавлений можливості звернутись до суду із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача по адміністративній справі № 480/4368/23 на підставі ст. 383 КАС України або заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст.382 КАС України.
Керуючись ст.ст. 170, 248, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог про:
- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області що до відмови виконання закону статті 46, пункт 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на виконання суду від 12.05.2025 справа № 480/4594/24, з відповідним нарахуванням до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", та виплатити недоплачену пенсію від 20 березня 2024 року ОСОБА_1 ;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області виконання закону статті 46 пункт 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на виконання суду від 12.05.2025 у справі №480/4594/24 нарахувати та виплатити враховуючи сплачені кошти з 20 березня 2024 до фактичної виплати заборгованості відповідно до закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", та виплатити заборгованість по пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відповідно до КАСУ Стаття 371. Судові рішення, які виконуються негайно, на підставі Стаття 370 КАСУ ухвалити до негайного виконання рішення суду від 12.05.2025 у справі №480/4594/24 місячний розмір в сумі 35437,03 грн або за цією справою заборгованість пенсії ОСОБА_1 ;
- ухвалення окремої ухвали до осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області що до системної бездіяльності невиконання Конституції України статі .19 та верховенства права, рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2024 року № 2-р(1І)/2024 невиконання своєчасно, та тільки під примусом суду від 12.05.2025 у справі №480/4594/24, невиконання Статті 46 пункт 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що приводить до значної заборгованості пенсії ОСОБА_1 в зв'язку бездіяльності, або свідомих дій, з можливих особистих вигід, або вигід для других або третіх осіб, за статтею 249 КАСУ.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя С.В. Воловик