Ухвала від 26.09.2025 по справі 480/7376/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

26 вересня 2025 року Справа № 480/7376/25

Cуддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О., розглянувши матеріали позовної заяви Сумської міської ради до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради Жахалова Євгена Геннадійовича про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся Сумська міська рада з позовною заявою до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради Жахалова Євгена Геннадійовича, в якій просить:

- скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Жахалова Євгена Геннадійовича від 04.07.2025 № 79757708 про відмову у проведенні реєстраційних дій;

- зобов'язати Державного реєстратора прав на нерухоме майно Жахалова Євгена Геннадійовича провести державну реєстрацію припинення права комунальної власності на нежитлове приміщення № 129 (ліфтерська) загальною площею 9,2 м2, за адресою: м. Суми, вул. Гетьмана Павла Скоропатського (колишня вул. Леваневського), будинок 26.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд повертає її позивачу, виходячи із наступного.

Згідно частини 2 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев'ятою статті 266 цього Кодексу.

Відповідно до частини 4 статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.

Згідно ч. 1 статті 59 Кодексу адміністративного судочинства України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами:

1) довіреністю фізичної або юридичної особи;

2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.

З матеріалів суд вбачає, що позовну заяву від імені Сумської міської ради подано та підписано уповноваженою особою у порядку самопредставництва Максимом Парфененком.

На підтвердження повноважень Максима Парфененка як представника Сумської міської ради надано Виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Суд зазначає, що згідно з пунктом 13 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, інформація для здійснення зв'язку з керівником юридичної особи (телефон та/або адреса електронної пошти)), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Як вбачається з Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Парфененко Максим Сергійович може вчиняти дії від імені Управління комунального майна Сумської міської ради, у тому числі підписувати договори тощо (здійснює самопредставництво в судах України без окремого доручення з правом посвідчення копій документів, використовуючи усі права, що надані законом учаснику по справі, без права: відмови, відкликання, визнання позову, апеляційних та касаційних скарг, укладення мирової угоди)).

Отже фактично, дана Виписка підтверджує повноваженння Парфененка Максима Сергійовича на вчинення дій на засадах самопредставництва саме від імені Управління комунального майна Сумської міської ради, а не Сумської міської ради.

При цьому, відповідно до п. 3.2.50 Положення про Управління комунального майна Сумської міської ради, затвердженого рішенням VІІІ скликання ХХІХ сесії Сумської міської ради від 03 листопада 2022 року № 3176-МР, за дорученням Сумського міського голови працівники Управління на підставі довіреності здійснюють самопредставництво Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради та Сумського міського голови в місцевих, апеляційних судах, Верховному Суді, у взаємовідносинах з органами державної влади, іншими органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності з питань, які належать до повноважень Управління, з усіма правами, наданими довіреністю.

Отже, працівники Управління комунального майна Сумської міської ради здійснюють самопредставництво Сумської міської ради на підставі довіреності за дорученням Сумського міського голови.

Проте до позовної заяви не додано таку довіреність.

Згідно з п. 3 ч. 4 ст. 169 Кодексу позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Враховуючи викладене, суд повертає позовну заяву позивачу, як таку, що підписана особою, яка не підтвердила свої повноваження щодо її підписання.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Сумської міської ради до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради Жахалова Євгена Геннадійовича про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії і додані до неї документи - повернути позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання ухвали.

Суддя В.О. Павлічек