Ухвала від 26.09.2025 по справі 420/29742/24

Справа № 420/29742/24

УХВАЛА

26 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Хурси О.О.,

при секретарі Сидоренко Ю.С,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про встановлення чи зміну способу і порядку виконання судового рішення,

ВСТАНОВИВ:

Стягувач звернувся до суду з заявою, в якій просить змінити спосіб і порядок виконання рішення, а саме: встановити спосіб та порядок виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 по справі № 420/29742/24, в частині стягнення з Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 2664,64 грн судового збору, шляхом стягнення з Виконавчого комітету Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 2664,64 грн судового збору.

Свою заяву мотивує тим, що у Одеської міської ради відсутні власні відкриті рахунки, а тому виконавчий документ про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників неможливо виконати. Оскільки відкритий рахунок в органі Казначейства наявний у Виконавчого комітету Одеської міської ради, просить встановити спосіб та порядок виконання.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 по справі № 420/29742/24, якою скасовано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.01.2025, та стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 2664,64 грн судового збору.

13.06.2025 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 2664,64 грн судового збору.

Листом від 27.08.2025 № 04-15-08/1860 управлінням Державної казначейської служби України у м. Одесі повідомлено, про відсутність у Одеська міської ради відкритих реєстраційних рахунків, з яких можливо було здійснити безспірне списання.

В силу частини третьої статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Отже, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду.

Згідно з частиною другою статті 6 Закону України «Про виконавче провадження», рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Пунктами 12, 34 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими; місцеві бюджети - бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування.

Згідно з підпунктом третім частини 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 р. № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку: 3) здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845, визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку № 845, безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Пунктом 3 Порядку № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Згідно з підпунктом 3 пункту 9 Порядку № 845, орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли: боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень.

Відповідно до пунктів 47, 48 Порядку № 845, безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих: 1) органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника.

Для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється Казначейством у тримісячний строк з дня надходження необхідних документів та відомостей за наявності відповідних бюджетних асигнувань для здійснення безспірного списання коштів.

Верховний Суд у постанові від 25.11.2019 року у справі № 200/4120/19-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» до Управління Державної казначейської служби України у м. Маріуполі Донецької області, третьої особи яка не заявляє позовних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії вказав: «в будь-якому випадку у спірних правовідносинах управління органу казначейства є встановленою Законом № 1404-VIIІ та Порядком № 845 особою, що, зокрема, здійснює безспірне списання коштів за рішеннями судів про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначено Порядком № 845.

За положеннями Порядку № 845, безспірне списання коштів за рішенням судів здійснюється з рахунків боржника у межах відкритих асигнувань, а в разі їх відсутності територіальний орган Держказначейства надсилає боржнику вимогу, якою зобов'язує здійснити дії, спрямовані на виконання рішення суду та пошук відкритих асигнувань. У такому випадку орган Держказначейства може заборонити боржнику здійснювати інші видатки, окрім захищених статей, передбачених Бюджетним кодексом України.

За таких обставин Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що відповідач повинен вживати всіх заходів по виконанню вищевказаного рішення суду, встановлених Порядком № 845».

Суд зазначає, що поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується під час виконання судового рішення. Ці поняття означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення дій спеціально уповноваженим органом, що спрямовані на виконання резолютивної частини рішення суду. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту. Під зміною виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Тобто, підставою для встановлення способу і порядку виконання судового рішення можуть бути лише обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

При цьому суд зазначає, що змінити спосіб і порядок виконання рішення суду можливо лише в рамках вирішеного спору між конкретними сторонами цього спору.

Суд зазначає, що Одеська міська рада, яка є відповідачем у справі № 420/29742/24, є юридичною особою, органом місцевого самоврядування має код ЄДРПОУ 26597691, перебуває на обліку в органах регіональної статистики, органах податкової служби, в управлінні Пенсійного фонду.

В той же час, Виконавчий комітет Одеської міської ради, який не був учасником процесу у справі № 420/29742/24, є окремою юридичною особою, яка має код ЄДРПОУ 04056919, перебуває на обліку в органах регіональної статистики, органах податкової служби, в управлінні Пенсійного фонду.

Суд зазначає, що інститут зміни способу і порядку виконання судового рішення направлений на обрання судом нового шляху виконання рішення суду, у разі неможливості виконання рішення суду у порядку, що передбачений резолютивною частиною рішення суду. Разом з тим, суд не може змінити спосіб та порядок виконання замінивши суб'єкта, який має виконати рішення боржника на іншу юридичну особу, яка взагалі не була учасником процесу.

Керуючись статтями 241-242, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 29.09.2025.

Суддя Олександр ХУРСА