Ухвала від 23.09.2025 по справі 490/7500/25

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua Код ЄДРПОУ 02892528

490/7500/25

нп 1-кс/490/3788/2025 У Х В А Л А

23.09.2025р. слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Управління СБ України в Херсонській області ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Херсон, Херсонської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , документованої паспортом громадянина України № НОМЕР_1 , Білозерським відділом УДМС у Херсонській області від 28.07.2021, раніше не судимої,

ВСТАНОВИВ:

Слідчим відділом УСБУ в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000414 від 09.09.2025р. за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

29.08.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Згідно повідомлення про підозру невстановлені на даний час представники окупаційної адміністрації Російської Федерації у Херсонській області в липні 2022 року (точна дата та час органом досудового розслідування не встановлена) запропонували громадянці України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зайняти посаду т.зв. (мовою оригіналу) «временно исполняющей обязанности специалиста отдела паспортно-визовой службы Суворовского городского отдела полиции Главного управления МВД Херсонской области».

ОСОБА_6 , будучи громадянкою України, знаходячись на території м. Херсон у період його окупації збройними силами Російської Федерації діючи зі своїх особистих мотивів, усвідомлюючи протиправність своїх дій, бажаючи надати допомогу державі-агресору та її збройним формуванням і окупаційній адміністрації з метою завдання шкоди Україні, достовірно знаючи, що за адресою: м. Херсон, пр-т Ушакова, 53, знаходиться незаконний новостворений правоохоронний орган - т.зв. (мовою оригіналу) «паспортно-визовая служба ГУ МВД Херсонской области», погодилася на пропозицію військових російської федерації та вирішила добровільно зайняти посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, подавши особисту заяву від 19.07.2022.

Наказом № 24 л/с від 26.07.2022 незаконного правоохоронного органу - т.зв. (мовою оригіналу) «Главного управления МВД Херсонской области», з 01.08.2022 на посаду т.зв. (мовою оригіналу) «временно исполняющей обязанности специалиста отдела паспортно-визовой службы Суворовского городского отдела полиции Главного управления МВД Херсонской области» призначена громадянка України ОСОБА_6 .

Слідчий звернувся до слідчого судді із клопотанням про обрання підозрюваній ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. В обґрунтування клопотання зазначено, що підозрювана ОСОБА_6 слідчим викликалася до органу досудового розслідування на 03.09.2025, 04.09.2025, 05.09.2025.

Повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_6 опубліковані в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.

Підозрювана ОСОБА_6 слідчим викликалася до органу досудового розслідування у спосіб передбачений вимогами КПК України та жодного разу за викликом не з'явилася, про причини неявки ні підозрюваний ні його захисник не повідомили.

Дані обставини свідчать про те, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування.

За наявною інформацією отриманою в ході досудового розслідування ОСОБА_6 на момент вчинення злочину, в якому підозрюється, до 11.11.2022 перебувала на тимчасово окупованій частині території Херсонської області, у тому числі у м. Херсон, в подальшому перебуває на тимчасово окупованій збройними силами Російської Федерації території м. Генічеськ Генічеського району Херсонської області, де продовжує вчиняти описаний вище злочин.

Крім того, ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території України, з високим рівнем вірогідності, буде продовжувати переховуватися від слідства та суду, фактично вже переховується з метою уникнення від кримінальної відповідальності, а її фактичне місцезнаходження на даний час невідоме.

06.09.2025 постановою слідчого підозрювану ОСОБА_6 оголошено у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам ГВКР УСБУ в Херсонській області, у зв'язку з неприбуттям підозрюваної ОСОБА_6 на неодноразові виклики до слідчого та переховуванням останнього від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

06.09.2025 на адресу сектору міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Херсонській області скеровану постанову слідчого про оголошення підозрюваної ОСОБА_6 у міжнародний розшук.

Крім того, під час розслідування отримано дані, що останнім відомим місцем перебування підозрюваної ОСОБА_6 є тимчасово окупована територія Генічеського району Херсонської області та на даний час підозрювана може перебувати на вказаній території, а також ТОТ АР Крим та території держави-агресора - Російської Федерації, де продовжує вчиняти дії на шкоду України та її населення, оскільки на підконтрольну територію України виїзди не здійснювала, перепустки для перетину лінії зіткнення у межах Херсонської та Запорізької областей не отримувала.

Поряд із цим наявні ризики, передбачені п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність у якій підозрюється.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Захисник не заперечив проти задоволення клопотання.

Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступних висновків.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У випадку, якщо слідчий суддя прийме рішення про тримання під вартою особи, оголошеної в міжнародний розшук, після затримання такої особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного має розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Отже, у разі оголошення особи у міжнародний розшук, КПК України встановлює процедуру, за якою спочатку може бути розглянуте за відсутності підозрюваного клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою. А наступним етапом - після затримання підозрюваного (не пізніш як через 48 годин з часу його доставки до місця кримінального провадження) - слідчий суддя розглядає за його участю клопотання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід. Використані формулювання свідчать про те, що в умовах переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та оголошення у зв'язку з цим його у міжнародний розшук, КПК України розрізняє процедури обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою від процедури застосування такого обраного запобіжного заходу.

На відміну від процедури застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, при вирішенні питання про його обрання не досліджується можливість застосування менш суворого запобіжного заходу, оскільки тримання під вартою - це єдиний запобіжний захід, передбачений в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. Питання про більш м'який запобіжний захід відносно підозрюваного стає предметом дослідження при застосуванні запобіжного заходу після його затримання і доставлення до слідчого судді. За такої нормативної регламентації при вирішенні питання про обрання щодо особи запобіжного заходу у виді тримання під вартою, слідчому судді належить дослідити такі обставини: чи повідомлено особі про підозру у встановленому законом порядку; чи наявна обґрунтована підозра; чи наявні ризики кримінального провадження; чи оголошена особа в міжнародний розшук (або перебуває на тимчасово окупованій території України).

Таким чином, слідчий суддя досліджує ці обставини в світлі конкретних обставин цієї справи.

Так з матеріалів кримінального провадження вбачається, що підозрювана ОСОБА_6 слідчим викликалася до органу досудового розслідування на 03.09.2025, 04.09.2025, 05.09.2025.

Повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_6 опубліковані в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.

Підозрювана ОСОБА_6 слідчим викликалася до органу досудового розслідування у спосіб передбачений вимогами КПК України та жодного разу за викликом не з'явилася, про причини неявки ні підозрюваний ні його захисник не повідомили.

Дані обставини свідчать про те, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування.

За наявною інформацією отриманою в ході досудового розслідування ОСОБА_6 на момент вчинення злочину, в якому підозрюється, до 11.11.2022 перебувала на тимчасово окупованій частині території Херсонської області, у тому числі у м. Херсон, в подальшому перебуває на тимчасово окупованій збройними силами Російської Федерації території м. Генічеськ Генічеського району Херсонської області, де продовжує вчиняти описаний вище злочин.

Крім того, ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території України, з високим рівнем вірогідності, буде продовжувати переховуватися від слідства та суду, фактично вже переховується з метою уникнення від кримінальної відповідальності, а її фактичне місцезнаходження на даний час невідоме.

06.09.2025 постановою слідчого підозрювану ОСОБА_6 оголошено у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам ГВКР УСБУ в Херсонській області, у зв'язку з неприбуттям підозрюваної ОСОБА_6 на неодноразові виклики до слідчого та переховуванням останнього від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

06.09.2025 на адресу сектору міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Херсонській області скеровану постанову слідчого про оголошення підозрюваної ОСОБА_6 у міжнародний розшук.

Крім того, під час розслідування отримано дані, що останнім відомим місцем перебування підозрюваної ОСОБА_6 є тимчасово окупована територія Генічеського району Херсонської області та на даний час підозрювана може перебувати на вказаній території, а також ТОТ АР Крим та території держави-агресора - Російської Федерації, де продовжує вчиняти дії на шкоду України та її населення, оскільки на підконтрольну територію України виїзди не здійснювала, перепустки для перетину лінії зіткнення у межах Херсонської та Запорізької областей не отримувала.

Вказане дає підстави для висновку, що ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, та перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, при цьому орган досудового розслідування вжив усіх можливих заходів для вручення ОСОБА_6 повідомлення про підозру у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, чим виконав вимоги ч. 1 ст. 278, ч. 2 ст. 135 КПК України, за такого ОСОБА_6 набула статусу підозрюваної у кримінальному провадженні №22025230000000414.

Щодо обґрунтованості підозри, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Згідно з визначеним Європейським судом прав людини поняття, обґрунтована підозра - це добровільне припущення про вчинення особою певного діяння, ґрунтується на об'єктивних відомостях, які можна перевірити у судовому розгляді та які спонукали б неупереджену та розумну людину вдатися до практичних дій, щоб з'ясувати, чи є така підозра обґрунтованою.

Підозра, виходячи з постанови Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 24.11.2016р. № 5 - 328 кс 16, є обґрунтованим припущенням про вчинення особою кримінального правопорушення.

У відповідності до норм КПК України, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду провадження по суті, а саме питань пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні "Мюррей проти Об'єднаного Королівства" зазначив, що факти які викликають підозру не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або навіть для пред'явлення обвинувачення, що є завданням наступних етапів кримінального процесу.

Так, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, яке відноситься до категорії особливо тяжких, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Така під озра є обґрунтованою та підтверджується: протоколом огляду від 26.08.2023, згідно якого отримано відомості щодо протиправної діяльності ОСОБА_6 , а саме працевлаштування підозрюваної до незаконного правоохоронного органу окупаційної влади - т.зв. (мовою оригіналу) «Главного управления МВД Херсонской области», яка призначена на посаду т.зв. (мовою оригіналу) «временно исполняющей обязанности специалиста отдела паспортно-визовой службы Суворовского городского отдела полиции» наказом № 24 л/с от 26.07.2022 начальника т.зв. (мовою оригіналу) «ГУ МВД Херсонской области» ОСОБА_7 з 01.08.2022; протоколами допиту свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які зазначили, що ОСОБА_6 , була штатним співробітником незаконного правоохоронного органу окупаційної влади т.зв. (мовою оригіналу) «временно исполняющей обязанности специалиста отдела паспортно-визовой службы Суворовского городского отдела полиции Главного управления МВД Херсонской области»; протоколами пред'явлення для впізнання зі ОСОБА_11 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які впізнали ОСОБА_6 , як штатного співробітника незаконного правоохоронного органу окупаційної влади т.зв. (мовою оригіналу) «временно исполняющей обязанности специалиста отдела паспортно-визовой службы Суворовского городского отдела полиции Главного управления МВД Херсонской области»; матеріалами кримінального провадження у сукупності.

З урахуванням тяжкості покарання, що загрожує підозрюваній, характеру вчиненого кримінального правопорушення, пов'язаного із добровільним зайняттям посади у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території; зважаючи на те, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, де продовжує займатись злочинною діяльністю; фактично вже вживає заходів, направлених на ухилення від явки до слідчого, прокурора та суду, у зв'язку з чим оголошена у розшук; зважаючи на те, що останній відомі свідки її протиправних дій та інші фігуранти злочинної діяльності, за такого слід погодитись із доводами прокурора про наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність у якій підозрюється.

Таким чином запобігти вказаним ризикам шляхом обрання іншого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою не вбачається за можливе.

Керуючись ст. 183, 196 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Щодо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Після затримання і не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до місця кримінального провадження, розглянути за її участю питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід у встановленому законом порядку.

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.

Слідчий суддя ОСОБА_1