ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua Код ЄДРПОУ 02892528
490/7608/25
нп 1-кс/490/3862/2025 У Х В А Л А
24.09.2025р. слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Управління СБ України в Херсонській області ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Херсон, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
Слідчим відділом УСБУ в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000418 від 11.09.2025р. за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
29.08.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно повідомлення про підозру ОСОБА_6 , являючись громадянкою України, фактично проживаючи на території міста Херсон, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення міста Херсон та Херсонської області збройними силами РФ, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, перебуваючи у місті Херсон, 04липня 2022 року, реалізуючи прямий умисел прийняла пропозицію та добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області , а саме: в окупаційній адміністрації держави-агресора, так званого «начальника відділу медичної освіти та науки управління організації медичної допомоги, медицини катастроф, освіти та науки Департаменту охорони здоров'я Херсонської області Військово-цивільної адміністрації Херсонської області», (мовою оригіналу (російською) - «начальник отдела медицинского образования и науки управления организации медицинской помощи, медицины катастроф, образования и науки Департамента здравоохранения Херсонской области Военно-гражданской администрации Херсонской области», що здійснював свою діяльність на території Херсонської області.
ОСОБА_6 , зайнявши вказану вище посаду у незаконно створеному органі влади здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції щодо переформатування системи охорони здоров'я Херсонської області під стандарти окупаційної адміністрації, зокрема: здійснювала планування роботи очолюваного підрозділу вищезазначеного незаконного органу влади, організовувала та керувала роботою підлеглих їй працівників відділу; впроваджувала стандарти відповідно до законодавства РФ у медичних навчальних закладах Херсонської області, зокрема, займалася організацією проведення вступної кампанії до таких навчальних закладів та контролювала роботу приймальних комісій, здійснювала перевірку готовності вказаних закладів до початку навчального року та їх забезпечення навчальними програмами і літературою, затверджувала документацію з проведення курсів підвищення кваліфікації та безперервної медичної освіти для фармацевтичних та медичних співробітників; керувала складанням проектів «нормативно-правових актів» та «наказів» так званого «Департаменту охорони здоров'я Херсонської області Військово-цивільної адміністрації Херсонської області» у сфері медичної освіти.
Слідчий звернувся до слідчого судді із клопотанням про обрання підозрюваній ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. В обґрунтування клопотання зазначено, що зібраними у кримінальному проваджені доказами, якими обґрунтовується підозра ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого їй злочину, зокрема показаннями свідків, протоколами оглядів мережі Інтернет та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності підтверджується, що останній на цей час перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області.
02.09.2025,03.09.2025 та04.09.2025, будучи викликаною для допиту в якості підозрюваного ОСОБА_6 у призначений час та місце без поважних причин не з'явилася і про причини своєї неявки не повідомила. Повістки про виклик ОСОБА_6 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://www.gp.gov.ua.
12.09.2025 підозрювану ОСОБА_6 оголошено у розшук, який доручено співробітникам УСР в Херсонській області ДСР НП України.
Поряд із цим наявні ризики, передбачені п.п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність у якій підозрюється.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Захисник не заперечив проти задоволення клопотання.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У випадку, якщо слідчий суддя прийме рішення про тримання під вартою особи, оголошеної в міжнародний розшук, після затримання такої особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного має розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Отже, у разі оголошення особи у міжнародний розшук, КПК України встановлює процедуру, за якою спочатку може бути розглянуте за відсутності підозрюваного клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою. А наступним етапом - після затримання підозрюваного (не пізніш як через 48 годин з часу його доставки до місця кримінального провадження) - слідчий суддя розглядає за його участю клопотання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід. Використані формулювання свідчать про те, що в умовах переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та оголошення у зв'язку з цим його у міжнародний розшук, КПК України розрізняє процедури обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою від процедури застосування такого обраного запобіжного заходу.
На відміну від процедури застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, при вирішенні питання про його обрання не досліджується можливість застосування менш суворого запобіжного заходу, оскільки тримання під вартою - це єдиний запобіжний захід, передбачений в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. Питання про більш м'який запобіжний захід відносно підозрюваного стає предметом дослідження при застосуванні запобіжного заходу після його затримання і доставлення до слідчого судді. За такої нормативної регламентації при вирішенні питання про обрання щодо особи запобіжного заходу у виді тримання під вартою, слідчому судді належить дослідити такі обставини: чи повідомлено особі про підозру у встановленому законом порядку; чи наявна обґрунтована підозра; чи наявні ризики кримінального провадження; чи оголошена особа в міжнародний розшук (або перебуває на тимчасово окупованій території України).
Таким чином, слідчий суддя досліджує ці обставини в світлі конкретних обставин цієї справи.
Так з матеріалів кримінального провадження вбачається, що у відповідності до вимог ст. 111, 112, ч. 8 ст. 135, 278 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_6 на02.09.2025, 03.09.2025, 04.09.2025опубліковані в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, за посиланням: https://www.gp.gov.ua.
Зібраними у кримінальному проваджені доказами, якими обґрунтовується підозра ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого їй злочину, зокрема показаннями свідків, протоколами оглядів мережі Інтернет та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності підтверджується, що останній на цей час перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області.
02.09.2025,03.09.2025 та04.09.2025, будучи викликаною для допиту в якості підозрюваного ОСОБА_6 у призначений час та місце без поважних причин не з'явилася і про причини своєї неявки не повідомила. Повістки про виклик ОСОБА_6 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://www.gp.gov.ua.
12.09.2025 підозрювану ОСОБА_6 оголошено у розшук, який доручено співробітникам УСР в Херсонській області ДСР НП України.
Вказане дає підстави для висновку, що ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, та перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, при цьому орган досудового розслідування вжив усіх можливих заходів для вручення ОСОБА_6 повідомлення про підозру у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, чим виконав вимоги ч. 1 ст. 278, ч. 2 ст. 135 КПК України, за такого ОСОБА_6 набула статусу підозрюваної у кримінальному провадженні №22025230000000418.
Щодо обґрунтованості підозри, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Згідно з визначеним Європейським судом прав людини поняття, обґрунтована підозра - це добровільне припущення про вчинення особою певного діяння, ґрунтується на об'єктивних відомостях, які можна перевірити у судовому розгляді та які спонукали б неупереджену та розумну людину вдатися до практичних дій, щоб з'ясувати, чи є така підозра обґрунтованою.
Підозра, виходячи з постанови Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 24.11.2016р. № 5 - 328 кс 16, є обґрунтованим припущенням про вчинення особою кримінального правопорушення.
У відповідності до норм КПК України, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду провадження по суті, а саме питань пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні "Мюррей проти Об'єднаного Королівства" зазначив, що факти які викликають підозру не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або навіть для пред'явлення обвинувачення, що є завданням наступних етапів кримінального процесу.
Так, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, яке відноситься до категорії тяжких, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.
Така під озра є обґрунтованою та підтверджується: проколом допиту свідка ОСОБА_7 від 04.06.2024, яка є викладачем Херсонського базового медичного фахового коледжу, у ході допиту свідок показала, що у жовтні 2022 року від працівників коледжу їй стало відомо, що ОСОБА_6 зайняла керівну посаду у так званому «Департаменті охорони здоров'я Херсонської області Військово-цивільної адміністрації Херсонської області»; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.06.2024 зі свідком ОСОБА_7 , у ході якого свідок впізнала ОСОБА_6 на фото № 2; проколом допиту свідка ОСОБА_8 від 29.05.2024, який є директором Херсонського базового медичного фахового коледжу, у ході допиту свідок показав, що від працівників коледжу йому стало відомо, що ОСОБА_6 зайняла керівну посаду у так званому «Департаменті охорони здоров'я Херсонської області Військово-цивільної адміністрації Херсонської області» та була куратором навчального медичного закладу створеного окупаційною владою на базі захопленого Херсонського медичного фахового коледжу; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.06.2024 зі свідком ОСОБА_8 , у ході якого свідок впізнав ОСОБА_6 на фото № 2; проколом допиту свідка ОСОБА_9 від 29.05.2024, яка є старшим інспектором з кадрів Херсонського базового медичного фахового коледжу, у ході допиту свідок показала, що у червні 2022 року представниками окупаційної влади на зборах було представлено нового директора навчального медичного закладу створеного на базі захопленого Херсонського медичного фахового коледжу, після вказаного заходу ОСОБА_6 особисто підійшла до представника окупаційної влади та домовлялася з ним про працевлаштуваннядо «Департаменту охорони здоров'я Херсонської області Військово-цивільної адміністрації Херсонської області», у подальшому свідкові стало відомо, що ОСОБА_6 почала працювати у вказаному «департаменті»; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 29.05.2024 зі свідком ОСОБА_9 , у ході якого свідок впізнала ОСОБА_6 на фото № 2; проколом допиту свідка ОСОБА_10 від 30.05.2024, який є заступником директора з НВР Херсонського базового медичного фахового коледжу, у ході допиту свідок показав, що приблизно в травні 2022 року представниками окупаційної влади на зборах було представлено нового директора навчального медичного закладу створеного на базі захопленого Херсонського медичного фахового коледжу, після вказаного заходу ОСОБА_6 особисто підійшла до так званого «начальника Департаменту охорони здоров'я Херсонської області Військово-цивільної адміністрації Херсонської області» ОСОБА_11 та домовлялася з ним про працевлаштування до зазначеного незаконного органу влади, у подальшому свідкові стало відомо, що ОСОБА_6 почала працювати у вказаному «департаменті»; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 30.05.2024 зі свідком ОСОБА_10 ,, у ході якого свідок впізнав ОСОБА_6 на фото № 2; проколом допиту свідка ОСОБА_12 від 31.05.2024, яка є викладачем Херсонського базового медичного фахового коледжу, у ході допиту свідок показала, що від працівників коледжу їй стало відомо, про те, що ОСОБА_6 зайняла керівну посаду у так званому «Департаменті охорони здоров'я Херсонської області Військово-цивільної адміністрації Херсонської області»; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 31.05.2024 зі свідком ОСОБА_12 , у ході якого свідок впізнала ОСОБА_6 на фото № 2; протоколом огляду від 17.01.2023 у ході якого оглянуто кабінет № 212 КУ «Медичний пансіонат «Медик» ХОР за адресою: м. Херсон, вул. 295 Стрілецької дивізії, 21, та вилучено документи видані окупаційним органом влади за підписом ОСОБА_6 у якості «ИО начальника медицинского образования и науки Департамента здравоохранения Херсонской области»; висновком експерта від 15.08.2025 № СЕ-19/122-25/4609-ПЧ, яким підтверджується виконання підписів у документах виданих окупаційним органом влади у якості «ИО начальника медицинского образования и науки Департамента здравоохранения Херсонской области» громадянкою ОСОБА_6 ; матеріалами кримінального провадження у сукупності.
З урахуванням тяжкості покарання, що загрожує підозрюваній, характеру вчиненого кримінального правопорушення, пов'язаного із добровільним зайняттям посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме: в окупаційній адміністрації держави-агресора, так званого «начальника відділу медичної освіти та науки управління організації медичної допомоги, медицини катастроф, освіти та науки Департаменту охорони здоров'я Херсонської області Військово-цивільної адміністрації Херсонської області», (мовою оригіналу (російською) - «начальник отдела медицинского образования и науки управления организации медицинской помощи, медицины катастроф, образования и науки Департамента здравоохранения Херсонской области Военно-гражданской администрации Херсонской области», що здійснював свою діяльність на території Херсонської області; зважаючи на те, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, де продовжує займатись злочинною діяльністю; фактично вже вживає заходів, направлених на ухилення від явки до слідчого, прокурора та суду, у зв'язку з чим оголошена у розшук; зважаючи на те, що останній відомі свідки її протиправних дій та інші фігуранти злочинної діяльності, за такого слід погодитись із доводами прокурора про наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність у якій підозрюється.
Таким чином запобігти вказаним ризикам шляхом обрання іншого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою не вбачається за можливе.
Керуючись ст. 183, 196 КПК України, -
Щодо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Після затримання і не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до місця кримінального провадження, розглянути за її участю питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід у встановленому законом порядку.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.
Слідчий суддя ОСОБА_1