Єдиний унікальний номер 725/2421/24
Номер провадження 3/725/2124/25
17.09.2025 року м.Чернівці
Суддя Чернівецького районного суду м.Чернівці Федіна А.В., розглянувши справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митниці про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил передбачене ч. 1 cт. 483 Митного Кодексу України громадянина Румунії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця Румунії, Ботошанського повіту, с. Тудора Вдадіміреску, паспорт НОМЕР_1 , виданий 31.08.2022 року, уповноваженим органом «Botosani»,
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, 01.03.2024 року о 15 годині 30 хвилин в зону митного контролю на територію пункту пропуску «Дяківці-Раковець» митного поста «Дяківці» Чернівецької митниці автомобілем марки «PEUGEOT PARTNER» реєстраційний номер « НОМЕР_2 » країна реєстрації Румунія, VIN № НОМЕР_3 , по смузі руху позначеної символами «зелений коридор» в'їхав громадянин Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), який прямував з України до Румунії в приватних справах.
Згідно ч. 5 ст.366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно ч.6 ст.366 МК України громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Громадянин Румунії ОСОБА_1 надав до митного контролю контрольний талон для проходження митного контролю по «зеленому коридору», чим своїми діями заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо вивезення за межі митної території України.
Під час виконання завдань, сформованих на підставі системи управління ризиками, на підставі п.1 ч.1 ст.320 МК України, в період з 15 год. 45 хв. 01.03.2024 по 16 год. 10 хв. 01.03.2024 митним постом «Дяківці» Чернівецької митниці проведено митний огляд автомобіля марки «PEUGEOT PARTNER» реєстраційний номер « НОМЕР_2 » країна реєстрації Румунія, VIN № НОМЕР_3 в результаті виявлено не заявлені та не пред'явлені під час здійснення митних формальностей, приховані від митного контролю 379 пачок сигарети марки «Ashima» без марки акцизного збору, в твердій упаковці, білого кольору, по 20 сигарет з фільтром в кожній; згідно маркування вміст: tar 8 mg, nicotine 0.8 mg. monoxide 8 mg., які містилися під штучно створеною подвійною підлогою вантажного відсіку зазначеного транспортного засобу, яке піддавалось розбиранню та переобладнанню, доступ до яких став можливим після демонтажу заднього бампера, закріпленого до кузова на чотирьох гвинтах (саморізах).
У відповідності ст. 370 МК України виявлені сигарети, не включені до переліку товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян.
У відповідності п. 2 ст. 371 МК України «Товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро та на які законом встановлено вивізне мито та/або якщо відповідно до закону державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, із сплатою у випадках, визначених законами України, вивізного мита та з поданням відповідних документів, виданих державними органами».
Згідно ст. 15 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Імпорт, експорт алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності без наявності ліцензії».
Відповідно до засобів обліку АСМО «Інспектор» «Провадження в справах про ПМП», громадянин Румунії ОСОБА_1 протягом року до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України або ст.482 МК України не притягувався.
Таким чином, громадянин Румунії ОСОБА_1 вчинив дії спрямовані на незаконне переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю вищевказаних тютюнових виробів, шляхом використання спеціально виготовлення сховища (тайника) та інших засобів або способів що утруднюють виявлення товарів.
Громадянин Румунії ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.
У відповідності до ч. 4 ст. 526 МК України справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Враховуючи наявні в матеріалах справи відомості щодо належного повідомлення громадянина Румунії ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи, дана справа може бути розглянута за його відсутності.
Згідно вимог ст.245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
Відповідно до ч. 2 ст. 495 МК України посадова особа митного органу, яка здійснює провадження у справі про порушення митних правил, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Частиною першою ст. 483 МК України передбачено відповідальність за Переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
З диспозиції ч. 1 ст. 483 МК України вбачається, що суб'єктом вказаного порушення митних правил є особа, яка безпосередньо умисно вчинила дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товарів.
За наслідками розгляду справи встановлено, що 01.03.2024 року о 15 годині 30 хвилин в зону митного контролю на територію пункту пропуску «Дяківці-Раковець» митного поста «Дяківці» Чернівецької митниці автомобілем марки «PEUGEOT PARTNER» реєстраційний номер « НОМЕР_2 » країна реєстрації Румунія, VIN № НОМЕР_3 , в'їхав громадянин Румунії ОСОБА_1 та під час митного огляду вказаного автомобіля було виявлено не заявлені та не пред'явлені під час здійснення митних формальностей, приховані від митного контролю 379 пачок сигарети марки «Ashima» без марки акцизного збору, в твердій упаковці, білого кольору, по 20 сигарет з фільтром в кожній; згідно маркування вміст: tar 8 mg, nicotine 0.8 mg. monoxide 8 mg., які містилися під штучно створеною подвійною підлогою вантажного відсіку зазначеного транспортного засобу, яке піддавалось розбиранню та переобладнанню, доступ до яких став можливим після демонтажу заднього бампера, закріпленого до кузова на чотирьох гвинтах (саморізах).
Наведені обставини підтверджується протоколом про ПМП, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, тваросупровідними документами, іншими матеріалами справи.
Таким чином, вище вказаними дослідженими та проаналізованими письмовими доказами по справі підтверджується той факт, що громадянин Румунії вчинив дії спрямовані на незаконне переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю вищевказаних тютюнових виробів, шляхом використання спеціально виготовлення сховища (тайника) та інших засобів або способів що утруднюють виявлення товарів.
По вказаному факту були внесені відомості в ЄРДР та розпочато досудове розслідування, натомість постановою керівника відділу детективів підрозділу детективі в ТУ БЕБ у Чернівецькій області Вороніна М.С. від 17.07.2025 року закрито кримінальне провадження внесене в ЄРДР №72024261300000023 від 05.03.2024 року, а протокол про ПМП направлено Чернівецькій митниці для вирішення питання про притягнення до відповідальності.
Як вбачається з висновку експерта № 142000-3301-0147 від 12.03.2024 року, загальна вартість вилучених предметів ПМП становить 25991,82 грн.
У відповідності до вимог ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються : протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта , іншими документами.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 515 МК України експертиза проводиться експертами спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, його відокремлених підрозділів та інших установ або окремими спеціалістами, які призначаються посадовою особою митного органу, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил. Особа, щодо якої порушено зазначену справу, має право на проведення за її рахунок незалежної експертизи.
Будь-яких доказів, які б свідчили про недостовірність даних, відображених у вказаному вище висновку експерта за наслідками розгляду справи не встановлено.
З урахуванням наведеного, суд вважає вказаний вище висновок експерта належним і допустимим доказом та при вирішенні справи приймає дані про вартість предметів порушення митних правил, які зазначені у вказаному висновку.
Згідно з ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Санкцією ч. 1 ст. 483 МК України передбачено накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
У відповідності до вимог п. 53 ст. 4 МК України спеціально виготовлене сховище (тайник) це сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані і пристосовані з цією метою конструктивні ємності та предмети, які попередньо піддавались розбиранню, монтажу, тощо.
Відповідно до роз'яснень, які містяться в п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду» № 8 від 03 червня 2005 року під спеціально виготовленим сховищем (тайником) треба розуміти сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані і пристосовані з цією ж метою конструктивні ємності та предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо. Використанням інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення предметів, можуть визнаватися, зокрема, приховування останніх у валізах, одязі, взутті, головному вбранні, речах особистого користування, на тілі або в організмі людини чи тварини, а також надання одним предметам вигляду інших (зміна їхніх зовнішніх ознак - форми та стану, упаковки, ярликів, етикеток тощо).
Як було встановлено судом на підставі протоколу про ПМП та акту про проведення огляду транспортного засобу та багажу виявлені предмети порушення митних правил містилися під штучно створеною подвійною підлогою вантажного відсіку зазначеного транспортного засобу, яке піддавалось розбиранню та переобладнанню, доступ до яких став можливим після демонтажу заднього бампера, закріпленого до кузова на чотирьох гвинтах (саморізах).
Таким чином, суд приходить до висновку, що такий спосіб приховування, розміщення та переміщення цигарок, підпадає під поняття спеціально виготовлене сховище (тайник), і є підставою для конфіскації в дохід держави транспортного засобу.
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, а також ступінь його вини.
Обставин, які б пом'якшували чи обтяжували відповідальністьОСОБА_1 за наслідками розгляду справи не встановлено.
Відповідно до п.2 розділу 3 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування та Розмірів відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів» № 731 від 15.06.2012 року, витрати митного органу за зберігання товарів, транспортних засобів, тимчасово вилучених у справі про порушення митних правил, після набрання законної сили рішенням, винесеним у справі про порушення митних правил, відшкодовуються у разі, якщо особу визнано винною, а вилучені у справі про порушення митних правил товари та/або транспортні засоби підлягають поверненню власнику.
Доказів наявності підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору матеріали справи не містять.
Керуючись ч. 1 ст. 483, ст. ст. 4, 495, 515, 519, 520, 522 ч. 2, 526, 527 ч. 1 п. 2, 528, 529 Митного кодексу України, ст.ст. 33-36, 40-1, 288, 294 КпАП України,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст.483 МК України і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 % вартість ПМП, а саме 12995,91 грн., конфіскації вилучених згідно протоколу про ПМП №0183/40800/24 від 01.03.2025 року товарів, а саме: 379 пачок марки «Ashima» без марки акцизного збору, в твердій упаковці, білого кольору, а також конфіскації транспортного засобу марки «PEUGEOT PARTNER» реєстраційний номер « НОМЕР_2 » країна реєстрації Румунія, VIN № НОМЕР_3 - в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Федіна А. В.