Яготинський районний суд Київської області
Справа № 382/2135/25
Провадження № 3/382/885/25
"26" вересня 2025 р. м. Яготин Бориспільського району Київської області
Суддя Яготинського районного суду Київської області Савчак С.П., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Відділення поліції № 2 Бориспільського районного управління поліції ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,-
За протоколом про адміністративне правопорушення від 23.09.2025 року (серії ЕПР1 № 462629) водій ОСОБА_1 23.09.2025 року о 11 год. 05 хв. в м. Яготин, по вул. Незалежності (Леніна), 19 керував транспортним засобом Renault Daster д.н.з. НОМЕР_1 виконуючи поворот ліворуч не дав дорогу ТЗ Gagiva (мотоцикл) д.н.з. б/н, який рухався у зустрічному напрямку прямо, в результаті чого здійснив зіткнення з ТЗ Gagiva д.н.з. б/н, під керуванням ОСОБА_2 . Внаслідок чого отримали механічні пошкодження, чим порушив вимоги п. 16.13. Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено прізвище, ім'я, по батькові потерпілого, його адреса та номер телефонного зв'язку. До протоколу про адміністративне правопорушення не додано пояснень потерпілого.
Крім того, в доданому до протоколу про адміністративне правопорушення копії рапортувід 23.09.2025 року зазначено щодо виїзду ШМД (швидкої медичної допомоги) на місце ДТП до чоловіка, який в свідомості, дихає, однак в самому протоколі і в доданих до нього матеріалах відсутні відомості щодо наявності/відсутності тілесних ушкоджень як у ОСОБА_1 , так і потерпілого внаслідок ДТП.
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року).
При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати/збирати докази на підтвердження винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14, п. 4 листа ВССУ від 22 травня 2017 року № 223-943/0/4-17 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП України до відповідного правоохоронному органу для належного оформлення.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи про час і місце її розгляду тощо.
У зв'язку із зазначеним, вважаю за необхідне адміністративний матеріал повернути для належного оформлення.
Керуючись, ст. 256, 278, 283, КУпАП, суддя
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП повернути до Віділення поліції № 2 Бориспільського районного управління поліції ГУНП в Київській області на доопрацювання/належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Савчак С.П.