Справа №295/9460/25
Категорія 39
2-а/295/187/25
23.09.2025 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Зосименко О.М. розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирської митниці про скасування постанови про порушення митних правил,
установив:
Представник позивача звернувся до судуз позовом до Житомирської митниці про скасування постанови, винесеної у справі про порушення митних правил, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Житомирської митниці від 26.06.2025 про порушення митних правил №0134/UА101000/2025 про визнання винним ОСОБА_1 , керівника приватного підприємства «Прогрес-Буд» у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 4 ст. 481 МК України та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34 000,00 грн, провадження у справі про порушення митних правил - закрити.
В обґрунтування позову посилається на те, що посадовою особою, яка винесла оскаржувану постанову, не були всебічно та повно досліджені обставини справи, зокрема чи мав позивач реальну можливість вивезти в межах строку тимчасового ввезення, оскільки обладнання не було передано позивачу приватним підприємством «Прогрес-Буд», та було під арештом, та об'єктивно унеможливили дотримання позивачем митних правил.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив в якому він не погодився із твердженнями позовної заяви та просить відмовити в задоволенні позову.
Розгляд справи проведено без повідомлення сторін в спрощеному позовному провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади і їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і в спосіб, передбачений Конституцією і законами України.
Відповідно до ч. 1 ст.2КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно- правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 9КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст.6КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 2 ст.2КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач гр. ОСОБА_1 є керівником приватного підприємства «Прогрес-Буд».
Судом встановлено, що постановою Житомирської митниці Державної митної служби України від 26.06.2025 року в справі про порушення митних правил №0134/UА101000/2025 позивача, керівника приватного підприємства «Прогрес-Буд», було визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 481 Митного кодексу України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 34 000,00 грн.
Зі змісту постанови вбачається, що 03.05.2019 до відділу митного оформлення № 1 митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці, керівником ПП «ПРОГРЕС-БУД» ОСОБА_1 за посередництвом декларанта ТОВ «Фірма» ФАРАОН», для здійснення процедури митного оформлення подано електронну митну декларацію (далі - ЕМД) типу ІМ31ДЕ (тимчасове ввезення) № UA101070/2019/026102 на товари, серед яких: товар №1 «тимчасове ввезення, вібраційна плита (вібротрабовка механічна) AMMANN APH 5020, сер. № 11850918 - 1 шт. Вібраційна плита AMMANN APF 1850, №1901392 (вібротрабовка механічна) - 1 шт. Вібротрамбовка AMMANN ACR 68, сер. № 11584549- 1 шт. Ручна бензинова вібротрамбовка. Призначені для трамбування грунту», товар №2 «тимчасове ввезення. Машина для чищення деревини від пилу. (щітки), б/в, сер. № 06198081 - 1 шт.», товар №3 «тимчасове ввезення. Роликові конвеєри, металеві, основа сірого кольору, ролики металеві (фото додається) - 2 шт.», товар № 4 «тимчасове ввезення. Верстат для розпилу дерев'яних заготовок RADIAL 900, з дисковою пилою діаметр 350 мм, зав. № 2251, б/в, потужність 2,2 кВт - 1 шт.», товар №5 «тимчасове ввезення. Витяжний вентилятор з шумо-поглинаючою кришкою RIPPERT S 80-355/2-C, б/в, № ART318890 - 1 шт.» товар № 6 «тимчасове ввезення. Фрезерний верстат для деревини KAMRO, б/в, зав. № 26030 - 1 шт.», товар № 7 «тимчасове ввезення. Автонавантажувач дизельний, б/в з вилковим захватом, модель STILL R70-90, сер. №517067306082 - 1 шт. висота під'єму - 3.75 м, вантажопід'ємність 3500 кг.», товар №8 «тимчасове ввезення. Малярні машині: HYMMEN ELX 1.0, зав. №173149,173148 - 2 шт. Машина для розфарбування (для друку зображень ) SEAL IT 6000, в не робочому стані , з ламінатором сер. № 55U6000418 - 1 шт.», товар №9 «тимчасове ввезення. Запасні частини до шліфувального верстату, для шліфування дерев'янних заготовок (станини) направляючі, литі, чавунні,зеленого кольору, без номерні (фото № 153606, 153620, 153634, 153643) - 6 шт.», товар №10 «тимчасове ввезення. Підємник ручний з вагами DEMA, в не робочому стані, зав. № 1406113048 - 1 шт.» та товар №11 «тимчасове ввезення. Тачанки металеві з профілю прямокутної форми, зеленого кольору, по 4 металевих колеса на кожній - 6 шт.». Разом з ЕМД до митного оформлення подано рахунок-проформу від 25.04.2019 № 003/19, та інші документи.
Відповідно до графи D/J ЕМД кінцевий строк тимчасового ввезення вказаного товару встановлено до 02.05.2020. Відповідно до заяви № 2819/13-29 від 30.04.2020 указаний строк тимчасового ввезення продовжено до 02.05.2021 року.
У пункті 25 частини першої статті 4МК України визначено, що митний режим це комплекс взаємопов'язаних правових норм, що відповідно до заявленої мети переміщення товарів через митний кордон України визначають митну процедуру щодо цих товарів, їх правовий статус, умови оподаткування і обумовлюють їх використання після митного оформлення.
Відповідно дост. 103 МК України, тимчасове ввезення це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Відповідно до ч. 1, 3 ст.108 МК України, строк тимчасового ввезення товарів встановлюється митним органом у кожному конкретному випадку, але неповинен перевищувати трьох років з дати поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення.З урахуванням мети ввезення товарів та/або транспортних засобів комерційного призначення, особливостей транспортних операцій та інших обставин попередньо встановлений строк тимчасового ввезення товарів відповідно до частини першої цієї статті та/або транспортних засобів комерційного призначення відповідно до частини другої цієї статті за письмовою заявою власника цих товарів, транспортних засобів комерційного призначення або уповноваженої ним особи може бути продовжений відповідним митним органом. У разі відмови у продовженні строку тимчасового ввезення митний орган зобов'язаний невідкладно письмово або в електронній формі повідомити особі, яка звернулася із заявою про продовження строку тимчасового ввезення, про причини та підстави такої відмови.
Згідно з ч. 1 ст. 112 МК України митний режим тимчасового ввезення завершується шляхом реекспорту товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, або шляхом поміщення їх в інший митний режим, що допускається цим Кодексом, а також у випадках, передбачених частинами третьою та п'ятою цієї статті.
Частиною четвертою статті 481МК України передбачено відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України більше ніж на двадцять діб.
Такі дії тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язаназ'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.486МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивнез'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ст.72КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 76КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно зі статтею 90КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Вирішуючи спір, суд враховує, що за ст.71КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зазначене положення поширюється на доказування правовірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з яким закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 530МК України, законність та обґрунтованість постанови митниці у справі про порушення митних правил можуть бути перевірені судом або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, а постанови центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, - судом у зв'язку з поданням адміністративного позову або в порядку контролю.
Одночасно, як вбачається з ухвали слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира від 26.06.2025 року в справі №295/8477/25 слідчим суддею встановлено, що відкрито кримінальне провадження за №1202206540000138 від 20.01.2022 за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 01.11.2018 між UAB «Medienos komercijos grupe» в особі директора ОСОБА_2 з одного боку і Приватним підприємством «Прогрес Буд» в особі директора ОСОБА_1 укладено договір про спільну діяльність, предметом якого було зобов'язання шляхом об'єднання майна спільно діяти у сфері будівництва та оптової торгівлі пиломатеріалами для досягнення спільних господарських цілей, а саме розвитку підприємства в сферах деревообробки та будівництва, а також отримання прибутку від господарської діяльності.
Згідно вказаного договору ОСОБА_2 зобов'язувався передати ОСОБА_1 в користування обладнання та комплектуючі до нього, яке протягом грудня 2018 - лютого 2019 перетнуло кордон України з Литовської Республіки на підставі митних декларацій за №№ UA101070/2018/050273, UA101070/2019/005855, UA101070/2019/012148, UA101070/2019/026102, UA101070/2019/005921. Однак, як вказує дізнавач, станом на січень 2022 року обов'язки, покладені договором на UAB «Medienos komercijos grupe» в особі директора Щебетова Олега Едуардовича, не виконані, обладнання та комплектуючі до нього не передані ОСОБА_3 , натомість дане обладнання поміщено на територію ТОВ «КвадрБуд-1» за адресою: Житомирська область, Житомирський район, с. Черемошне, вул. Майновий Комплекс, 3, де ОСОБА_2 є засновником, яке до цього часу незаконно там знаходиться, і в доступі до нього ОСОБА_1 обмежено. Дізнавач також зазначає, що ввезене обладнання UAB «Medienos komercijos grupe» в особі директора Щебетова О.Е. мало бути передане ОСОБА_1 після його ввезення на територію України для поміщення на митний термінал з метою його подальшого розмитнення, чого зроблено не було.
Ухвалою слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира від 03.06.2022 №295/4993/22 частково задоволено клопотання дізнавача та накладено арешт на: верстат світло-зеленого кольору, на якому зверху праворуч наявна наліпка «Holz-Her», та металеву бирку «Holzher 14-10», металеві труби, верстат, на якому наявна наліпка «SCHELHER OSNABRUCK», деревообробний станок, на якому на металі відпресовано напис «Socolest-Framag», шліфувально-полірувальний верстат «Lower», шліфувально-полірувальний станок невстановленої марки зеленого кольору, верстат зеленого кольору, на якому наявна табличка зеленого кольору з написом «Altud Herbs KG», верстат жовтого кольору, на якому наявна табличка чорного кольору з написом «Bochre TKS 1100», циркуляційний станок «Martin» зеленого кольору, чотиристоронній циркуляційний станок «Gulisch» зеленого кольору, чотиристоронній верстат, на якому наявна металева табличка з написом «Michael Weining K.G.», серійний номер 757/4-672, верстат зеленого кольору, на якому виштамповано напис «Socolest-Valdol», верстат зеленого кольору, на якому наявна металева табличка з написом «Weining», верстат зеленого кольору, на якому наявна металева табличка з написом «Holzma», верстат зеленого кольору з написом на металевій табличці червоного кольору «Hummen», верстат білого кольору, на якому наявна наліпка з написом «Regal-prusfuns nach En 15635», металевий верстат білого кольору без розпізнавальних табличок та наліпок, верстат зеленого кольору з написом на металевій табличці червоного кольору «Hummen», верстат білого кольору, на якому наявна табличка з написом «Seal Products model IT 6000», верстат білого кольору з написом «Polenz», верстат, на якому наявна табличка з написом «Max StriffltrGMBH+CO Kirchheim/Neckar», верстат зеленого кольору без розпізнавальних табличок та наліпок, верстат зеленого кольору без розпізнавальних табличок та наліпок, верстат синього кольору квадратної форми, на якому наявна наліпка з написом «BOGE», металева ємність сірого кольору розміром 3 на 1 м, верстат синього та білого кольору, на якому наявна наліпка з написом «Alup Komresstn», верстат зеленого кольору з написом на табличці «Radial», верстат зеленого кольору з написом на табличці «Hess Pressen», верстат зеленого кольору з написом на табличці «Kuper», дерев'яний токарський стіл, 5 металевих візків зеленого кольору, а також тимчасово обмежено їх володільця у можливості розпоряджатися вищевказаним майном.
Як вбачається з ухвали слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира від 03.06.2022 №295/4993/22 уУхвалою слідчої судді Богунського районного суду м. Житомира Воробйової Т.А. від 23.05.2022 року надано старшому дізнавачу СД Житомирського РУП старшому лейтенанту поліції ОСОБА_4 дозвіл на проведення огляду за адресою: Житомирська область, Житомирський район, с. Черемошне, вул. Майновий Комплекс, 3 ТОВ «КВАДРБУД-1», код ЄДРПОУ 40581393, та об'єктів, які перебувають на вказаній земельній ділянці, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема, наявності за вказаною адресою належного заявнику ОСОБА_1 майна, а саме: деревообробного станка HOLZMA EL60 з дисковою пилою зав.№856054, р.в. 1985; двосторонньої торцівка; чотиристороннього верстата WEINIG; Holz-Her 1415 деревообробного станка; вили до погрузчика; стола подвижного до станка FRAMAG Double-End Profiler; чотиристороннього стругального верстата Gubisch 202-1/К+1 розміри в мм:прибл. 6000x1500x2200, вага в кг. прибл.3000 №3400180; шліфувального верстата Boere TKS1100 розміри в мм:прибл.2200x2000x2000, вага в кг.прибл.3500 №81122557; форматно-обрізного верстата FRAMAG Double-End Profiler, розміри в мм: 5000x1800x1500, вага в кг: прибл.2000 напівавтоматичний, діаметр пилки 350мм. Потужність 45 кВт; витяжної системи HOLZSTAR SAA 901 Mobile, розміри в мм: прибл.400x500x1300, вага в кг: прибл.50; станка для склеювання деревини розміри в мм: прибл.1600x1000x1200; верстака для деревооброблення (стіл), складається з 2-х столів, розміри в мм: ок.2200x1000x1500; пневмоциліндрів, комплектуючих до верстатів, 60шт; роликового конвеєра, 2 рівня, розміри в мм: прибл.3550x950x1450; мобільного 1-Bag Extraction Systen, на роликах, розміри в мм: прибл.700x700x2000; системи кондиціонування повітря INTERCLISA, 8.7 кВт-розміри в мм: прибл.800x800x1400; гідравлічного агрегата, Зшт - розміри в мм: прибл.1200x800x1000, гідравлічного привода для обладнання; ALUP Компресор Set.3.14 мЗ/хв, 22 кВт, 10 бар, розміри в мм: прибл. 3100x2000x1400; системи PIEPER КР140 пиловидалення, номер виробника 940 75-розміри в мм: прибл.1300x700x2500; DIETZ деаератора, 2 pcs - розміри в мм: прибл.800x600x750, призначеного для видалення повітря в рідині; GENIE Платформи Z-45/25 DC- розміри в мм: прибл.6900x1900x2000, вага в кг.прибл.8000, рік випуску 1999; циркуляційної Пили MARTIN Circular Bench, розміри в мм: прибл. 1900x1800x1200, вага в кг прибл. 700 №8120; LOWER ZA 3000 шипорізного верстата, розміри в мм: прибл.3400x1400x1800, вага в кг. Прибл. 500; шліфувально-полірувального верстата LOWER COMB, розміри в мм прибл.2500x1500x1850 вага в кг прибл.1200 №7580; верстата для свердління SCHLEICHER Gang Drilling Machine, розміри в мм: прибл. 2800x850x1600, вага в кг: прибл.450; пресу для шпона JOOS HP 90, розміри в мм: гіоибл. 3000x2000x2400, вага кг:прибл.3200 №2174509; кромкооблицювального Пресу HESS розміри в мм: прибл. 3200x670x1180, вага в кг прибл.400 №М12587726; машини для чищення деревини від пилу, розміри в мм: прибл.: 2100х650хх1700, вага в кг: прибл.140 сер.№06198081; конвеєрів для роликових полиць, розміри в мм: прибл. 4100x2050x1750, вага в кг: прибл.200 (Роликові конвеєри, металеві, основа сірого кольору, ролики металеві); малярної машини HYMMEN ELX 1.0, розміри в мм: прибл.2800x950x1750, вага в кг: прибл.1000 №173149; малярної машини HYMMEN ELX 1.0, розміри в мм: прибл.2800x950x1750, вага в кг: прибл.1001 №173148; RIPPERT S 80-355/2-С Витяжного вентилятора з шумопоглинаючою кришкою №ART318890; AMMANN АРН 5020 Вібраційної плити, серійний номер 11850918, розміри в мм: прибл. 1000x800x1300, вага в кг:прибл.460 сер.№11850918; AMMANN APF 1850 Вібраційної плити, розміри в мм: прибл. 1000x500x900, вага в кг:прибл.150 №1901392; AMMANN ACR 68 Вібротрамбовки, серійний номер 11584549, розміри в мм: прибл. 750x400x1000, вага в кг:прибл.68 №11584549; машини для розфарбовування Seal ІТ-6000, неробочий з ламінатором сер. №55116000418; фрезерного станка по дереву KAMRO зав.№26030; станка для розпилу дерев'яних заготовок Radial 900 з дисковою пилою діаметр 350 мм, зав.№2251, потужність 2,2 кВт; запасних частин до Станка для шліфування дерев'яних заготовок, направляючі, литі, чавунні, зеленого кольору, без номерні; дизельного навантажувача STILL R70-90; підйомника ручного з вагами Dema, неробочий, зав.№1406113048; тачанки металічної 6шт, з профілю прямокутної форми, зеленого кольору, по 4 металевих колеса на кожній.
Постановою старшого дізнавача сектору дізнання Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області Кобернюка В.В. від 01.06.2022 року вилучені в ході огляду 01.06.2022 року території майнового комплексу, що за адресою: Житомирська область, Житомирський район, с. Черемошне, вул. Майновий Комплекс, 3, верстат світло-зеленого кольору, на якому зверху праворуч наявна наліпка «Holz-Her», та металеву бирку «Holzher 14-10», металеві труби, верстат, на якому наявна наліпка «SCHELHER OSNABRUCK», деревообробний станок, на якому на металі відпресовано напис «Socolest-Framag», шліфувально-полірувальний верстат «Lower», шліфувально-полірувальний станок невстановленої марки зеленого кольору, верстат зеленого кольору, на якому наявна табличка зеленого кольору з написом «Altud Herbs KG», верстат жовтого кольору, на якому наявна табличка чорного кольору з написом «Bochre TKS 1100», циркуляційний станок «Martin» зеленого кольору, чотиристоронній циркуляційний станок «Gulisch» зеленого кольору, чотиристоронній верстат, на якому наявна металева табличка з написом «Michael Weining K.G.», серійний номер 757/4-672, верстат зеленого кольору, на якому виштамповано напис «Socolest-Valdol», верстат зеленого кольору, на якому наявна металева табличка з написом «Weining», верстат зеленого кольору, на якому наявна металева табличка з написом «Holzma», верстат зеленого кольору з написом на металевій табличці червоного кольору «Hummen», верстат білого кольору, на якому наявна наліпка з написом «Regal-prusfuns nach En 15635», металевий верстат білого кольору без розпізнавальних табличок та наліпок, верстат зеленого кольору з написом на металевій табличці червоного кольору «Hummen», верстат білого кольору, на якому наявна табличка з написом «Seal Products model IT 6000», верстат білого кольору з написом «Polenz», верстат, на якому наявна табличка з написом «Max StriffltrGMBH+CO Kirchheim/Neckar», верстат зеленого кольору без розпізнавальних табличок та наліпок, верстат зеленого кольору без розпізнавальних табличок та наліпок, верстат синього кольору квадратної форми, на якому наявна наліпка з написом «BOGE», металева ємність сірого кольору розміром 3 на 1 м, верстат синього та білого кольору, на якому наявна наліпка з написом «Alup Komresstn», верстат зеленого кольору з написом на табличці «Radial», верстат зеленого кольору з написом на табличці «Hess Pressen», верстат зеленого кольору з написом на табличці «Kuper», дерев'яний токарський стіл, 5 металевих візків зеленого кольору визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Ухвалою слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира від 07.10.2022 №295/8031/22 клопотання ОСОБА_1 про часткове скасування арешту майна в рамках кримінального провадження № 12022065400000138 від 20.01.2022 задоволено, скасовано арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира від 13.06.2022, зобов'язано відповідних посадових осіб СД Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області негайно передати таке майно на відповідальне зберігання ОСОБА_1 , з покладенням обов'язку забезпечити його зберігання до моменту прийняття остаточного рішення СД Житомирським РУП ГУНП в Житомирській області у кримінальному провадженні № 12022065400000138 від 20.01.2022.
Постановою старшого дізнавача СД Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області Кобернюка В.В. від 30.11.2022 кримінальне провадження №12022065400000138 від 20.01.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України закрито за відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.
Разом з тим, ухвалою слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира від 26.06.2025 року скасовано постанову старшого слідчого СВ Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області Кобернюка В.В. від 30.11.2022 про закриття кримінального провадження №12022065400000138 від 20.01.2022р.
Як вбачається з вищевказаної ухвали долучені до матеріалів скарги митні декларації за №№ UA101070/2019/012148, UA101070/2019/026102 вказують на перетин майна через митний кордон України, однак посилання на докази про передачу майна UAB «Medienos komercijos grupe» ОСОБА_1 постанова про закриття кримінального провадження не містить, як і не містить інших обставин які склались між сторонами під час виконання умов договору
Згідно з приписами ч. 1, 2 ст. 531МК України, підставами для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил є: 1) відсутність у діях особи, яка притягується до відповідальності, ознак порушення митних правил; 2) необ'єктивність або неповнота провадження у справі або необ'єктивність її розгляду; 3) невідповідність викладених у постанові висновків фактичним обставинам справи; 4) винесення постанови неправомочною особою, безпідставне недопущення до участі в розгляді справи особи, притягнутої до відповідальності, або її представника, а також інше обмеження прав учасників провадження у справі про порушення митних правил та її розгляду; 5) неправильна або неповна кваліфікація вчиненого правопорушення; 6) накладення стягнення, не передбаченого цим Кодексом. Підставами для скасування чи зміни постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил можуть бути визнані й інші визначені законами обставини.
Частиною третьою статті 286КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Отже, встановивши, що досудове розслідування в рамках кримінального провадження №12022065400000138 від 20.01.2022р. триває у зв'язку із скасуванням постанови про закриття кримінального провадження, посилання на докази про передачу майна UAB «Medienos komercijos grupe» ОСОБА_1 постанова про закриття кримінального провадження не містить, та вищевказане майно визнано речовими доказами у даному кримінальному провадженні, що унеможливлює виконання позивачем вимог щодо його вивезення, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та скасування постанови в справі про порушення митних правил № 0134/UA101000/2025 від 26.06.2025 року.
Щодо розподілу судових витрат.
При зверненні до суду позивач мав сплатив судовий збір в розмірі 605,60 грнвтім, сплачено в надмірному розмірі - 3 028,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов задоволено, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати (судовий збір), понесені за подання адміністративного позову (в розмірі 605,60 грн.).
Що стосуєтьсяпереплати судовогозбору в розмірі 2 422,40 грн, то правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені у Законі України «Про судовий збір».
Згідно статтею 7 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що сплачена сума судового збору повертається, зокрема,в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом . У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
Отже, судовий збір в розмірі повертається позивачу в розмірі переплаченої суми: 2 422,40 грн.
Керуючись ст. 5 10, 72 77, 90, 139, 241 246, 250, 268 272, 286 КАС України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити.
Скасувати постанову у справі про порушення митних правил № 0134/UA101000/2025 від 26.06.2025року Житомирської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , керівника приватного підприємства «ПРОГРЕС-БУД» за ч. 4ст. 481 Митного кодексу України.
Провадження в справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ч. 4ст.481Митного кодексуУкраїни закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Житомирської митниці Державної митної служби України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,00 грн.
Повернути ОСОБА_1 судовий збір в розмірі переплаченої суми 2 422,40 грн.
Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Зосименко