Постанова від 24.09.2025 по справі 160/4195/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 160/4195/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року (суддя 1-ї інстанції Сліпець Н.Є.) в адміністративній справі №160/4195/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекспром» до Державної податкової служби України, Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

07.02.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю «Алекспром» звернулось до суду із позовною заявою до Державної податкової служби України (далі - відповідач-1), Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач-2), в якій просило суд:

- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11686287/32679601 від 27.08.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2748 від 29.08.2023 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №2748 від 29.08.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11696941/32679601 від 28.08.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної.№2824 від 22.08.2023 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №2824 від 22.08.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11696944/32679601 від 28.08.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2823 від 22.08.2023 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №2823 від 22.08.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11696943/32679601 від 28.08.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2825 від 23.08.2023 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №2825 від 23.08.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11696942/32679601 від 28.08.2024. про відмову у реєстрації податкової накладної №2826 від 31.08.2023 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №2826 від 31.08.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11739781/32679601 від 06.09.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №3152 від 12.09.2023 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3152 від 12.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11739782/32679601 від 06.09.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №3151 від 11.09.2023 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3151 від 11.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11739784/32679601 від 06.09.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2941 від 08.09.2023 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №2941 від 08.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11739783/32679601 від 06.09.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2940 від 04.09.2023 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №2940 від 04.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11739857/32679601 від 06.09.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2939 від 05.09.2023 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №2939 від 05.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивачем було подано на реєстрацію до податкового органу податкові накладні №2748 від 29.08.2023, №2824 від 22.08.2023, №2823 від 22.08.2023, №2825 від 23.08.2023, №2826 від 31.08.2023, №2940 від 04.09.2023, №2941 від 08.09.2023, №3151 від 11.09.2023, №3152 від 12.09.2023, №2939 від 05.09.2023. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація вищевказаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складені та подані платником податку,який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. ТОВ «Алекспром» направлено пояснення та копії документів, що підтверджують реальність проведеної фінансово-господарських операцій, що стала підставою для складання податкових накладних реєстрацію яких зупинено. Відповідно до прийнятих рішень в реєстрації ПН відмовлено у зв'язку з наданням платником податку копій документів, що складено із порушенням законодавства. Додаткова інформація: Встановлено, що в товарно-транспортних накладних не заповнено всі графи, зокрема: «Дата і час прибуття до вантажоодержувача», «Дата і час прибуття від вантажоодержувача», а також у полі «Пункт розвантаження» вказано лише населений пункт без зазначення адреси. Також відсутні суми нарахованих та виплачених доходів фізичним особам-підприємцям, що здійснювали перевезення, які зазначені в ТТН.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач-2 - Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити у її задоволенні.

Відповідач-1 правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Алекспром» є господарюючим суб'єктом, видами діяльності підприємства, відповідно кодів за класифікатором видів економічної діяльності є: 19.20 Виробництво продуктів нафто перероблення (основний); 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 20.59 Виробництво іншої хімічної продукції н.в.і.у.; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

02.08.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Алекспром» (за договором - Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Алекс Оіл Нафта» (далі -Покупець) укладено договір № 348/23 від 02.08.2023 року.

Відповідно до п.1.1 Договору постачальник зобов'язується постачати: Абсорбент газоконденсатний, Марки А (ТУ У 23919929.011-2000), а покупець зобов'язується своєчасно оплачувати і приймати товар.

Згідно п.1.2 Договору кількість і вартість для кожної партії товару узгоджуються сторонами і відображається в накладних, які є невід'ємними частинами цього Договору.

Відповідно до п.2.1 постачальник зобов'язується за замовленням Покупця після отримання 100% предоплати поставити товар. Постачання і передача товару покупцеві здійснюється в пункті прийому-передачі: Дніпропетровська область, смт. Губиниха, вул. Берегового, 37, на умовах «EXW, з навантаженням» (ІНКОТЕРМС-2010).

Пунктом 2.2. Договору передбачено, що строк поставки товару за цим договором узгоджується сторонами у заявках та не може перевищувати 5 календарних днів з дати зарахування 100% попередньої оплати вартості товару на розрахунковий рахунок Постачальника. Відвантаження товару здійснюється в наданий покупцем транспортний засіб після надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника.

Згідно п.3.1 Договору ціна на товар встановлюється в розмірі відпускної ціни постачальника діючої на дату відвантаження, зазначену в накладних (додатках до цього Договору).

Відповідно до п.3.3 Договору оплата товару покупцем здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок, вказаний постачальником. Підставою для оплати є рахунок, виставлений постачальником.

Пунктом 5.1. Договору передбачено, що у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань по дійсному Договору, винна сторона несе відповідальність згідно з чинним законодавством України з відшкодуванням добросовісній стороні фактично заподіяної шкоди.

Згідно п.9.1 цей Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до 31 грудня 2023 року. У разі невиконання сторонами своїх зобов'язань за цим Договором у повному обсязі у зазначений термін дія Договору продовжується до повного виконання зобов'язань.

29.08.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Алекспром» (за договором - Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Алекс Оіл Нафта» (далі -Покупець) укладено договір поставки № 382/23 від 29.08.2023 року.

Відповідно до п.1.1 Договору постачальник зобов'язується постачати: Суміш вуглеводнів. Бензино-лігроїнова фракція (ТУ У 23.2-31514949-004:2009), іменовану далі -Товар, а покупець зобов'язується своєчасно оплачувати і приймати товар.

Відповідно до п.2.1 постачальник зобов'язується за замовленням Покупця після отримання 100% предоплати поставити товар. Постачання і передача товару покупцеві здійснюється в пункті прийому-передачі: Дніпропетровська область, смт. Губиниха, вул. Берегового, 37, на умовах «EXW, з навантаженням» (ІНКОТЕРМС-2010).

Пунктом 2.2. Договору передбачено, що строк поставки товару за цим договором узгоджується сторонами у заявках та не може перевищувати 5 календарних днів з дати зарахування 100% попередньої оплати вартості товару на розрахунковий рахунок Постачальника. Відвантаження товару здійснюється в наданий покупцем транспортний засіб після надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника.

Згідно п.3.1 Договору ціна на товар встановлюється в розмірі відпускної ціни постачальника діючої на дату відвантаження, зазначену в накладних (додатках до цього Договору).

Згідно п.9.1 цей Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до 31 грудня 2023 року. У разі невиконання сторонами своїх зобов'язань за цим Договором у повному обсязі у зазначений термін дія Договору продовжується до повного виконання зобов'язань.

У зв'язку з виконанням свого обов'язку по поставці товарів, визначеними вищевказаними договорами, Товариство з обмеженою відповідальністю «Алекспром» склало та подало на реєстрацію до податкового органу податкові накладні №2748 від 29.08.2023, №2824 від 22.08.2023, №2823 від 22.08.2023, №2825 від 23.08.2023, №2826 від 31.08.2023, №2940 від 04.09.2023, №2941 від 08.09.2023, №3151 від 11.09.2023, №3152 від 12.09.2023, №2939 від 05.09.2023.

Згідно квитанцій від 12.09.2023 реєстрація зазначених податкових накладних була зупинена та зазначено: «Реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».

Позивачем на адресу податкового органу були надіслані Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, пояснення до повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, яких зупинено, в яких останнім надано інформацію про походження товару, про всі операції, які виконувались з товаром, який відвантажений в адресу контрагента позивача, та надав копії документів для підтвердження законності даних операцій (договори поставки, видаткові накладні, довіреності, товарно-транспортні накладні, договори на закупівлю товарів, платіжні доручення).

Однак за результатами розгляду пояснень ТОВ «Алекспром», контролюючим органом були прийняті: Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11686287/32679601 від 27.08.2024; №11696941/32679601 від 28.08.2024; №11696944/32679601 від 28.08.2024; №11696943/32679601 від 28.08.2024; №11696942/32679601 від 28.08.2024; №11739781/32679601 від 06.09.2024; №11739782/32679601 від 06.09.2024; №11739784/32679601 від 06.09.2024; №11739783/32679601 від 06.09.2024; №11739857/32679601 від 06.09.2024.

Підставою для відмові у реєстрації податкових накладних, що викладено у рішеннях:

- №11686287/32679601 від 27.08.2024 є:

надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): в товарно-транспортних накладних на контрагента-покупця ТОВ «АЛЕКС ОІЛ НАФТА» (44787649) не заповнено всі графи, зокрема «Дата і час прибуття до вантажоодержувача», «Дата і час прибуття від вантажоодержувача», а також у полі «Пункт розвантаження» вказано лише населений пункт «м. Дніпро» без зазначення адреси. В поданих ТТН по підприємству первізнику ТОВ «УКР-ТРАНС-ЛОГІСТІКА» (41412601) зазначені водії, у Податковому розрахунку №4-ДФ суми нарахованих та виплачених доходів по даним фізичним особ;

- №11696941/32679601 від 28.08.2024, №11696944/32679601 від 28.08.2024; №11696943/32679601 від 28.08.2024, №11696942/32679601 від 28.08.2024, є:

надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): в товарно-транспортних накладних на контрагента-покупця ТОВ «АЛЕКС ОІЛ НАФТА» (44787649) не заповнено всі графи, зокрема «Дата і час прибуття до вантажоодержувача», «Дата і час прибуття від вантажоодержувача». Також у полі «Пункт розвантаження» вказаний населений пункт «м. Кропивницький, Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Свіштовська 3», «м. Кропивницький, Кіровоградська обл., м. Первомайськ, Миколаївська обл., Одеська область», але згідно Відомостей про об'єкти оподаткування по даним ад;

- №11739781/32679601 від 06.09.2024, №11739782/32679601 від 06.09.2024, №11739784/32679601 від 06.09.2024, №11739783/32679601 від 06.09.2024 є:

надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): в товарно-транспортних накладних на контрагента-покупця не заповнено всі графи, зокрема «Дата і час прибуття до вантажоодержувача», «Дата і час прибуття від вантажоодержувача». Також, в графі «Даті і час виїзду з підприємства -вантажовідправника» не заповнено час виїзду. Крім того, в ТТН зазначено пункти розвантаження без подальшого уточнення адреси та які відсутні в об'єктах оподаткування покупця, а саме: в ТТН №РН-3954 від 05.09.2023 зазначено пункт розвантаження м. Чернівці;

- №11739857/32679601 від 06.09.2024 є:

надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): в товарно-транспортних накладних на контрагента-покупця не заповнено всі графи, зокрема «Дата і час прибуття до вантажоодержувача», «Дата і час прибуття від вантажоодержувача». Також, в графі «Даті і час виїзду з підприємства -вантажовідправника» не заповнено час виїзду. Крім того, в ТТН зазначено пункт розвантаження «м. Кременчук» без подальшого уточнення адреси та який відсутній в об'єктах оподаткування покупця.

Позивач вважає вищевказані рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування протиправними та такими, що підлягають скасуванню, що і стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.

Суд першої інстанції задовольняючи позов дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо протиправності оскаржуваних рішень Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у зв'язку з чим повний та ефективний захист порушеного права позивача може бути забезпечений шляхом зобов'язання ДПС України здійснити реєстрацію спірних податкових накладних.

Переглядаючи судове рішення, колегія суддів суду апеляційної інстанції доходить наступного висновку.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 № 1165, якою затверджено: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165) у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Згідно з п. 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог п. п. 10 та 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Відповідно до п. 2, п. 3, п. 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в єдиному реєстрі податкових накладних № 520 від 12.12.2019 року (далі - Порядок №520) прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Як свідчать встановлені обставини справи, реєстрацію спірних податкових накладних позивача було зупинено з підстав відповідності вимогам п.8 «Критеріїв ризиковості платника податків». У квитанціях запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо у контролюючих органів наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній / розрахунку коригування.

Так у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі підпунктів пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Податковий орган запропонувавши позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначених в податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, не визначив конкретного переліку документів, які він вважає належними та достатніми для прийняття позитивного рішення, а тому висновки щодо неподання необхідних документів, в такому разі є помилковими.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що пропозиція контролюючого органу про надання пояснень та/або копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної без наведення переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття позитивного рішення, призводить до ситуації невизначеності та необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.07.2019 у справі №815/2985/18 (адміністративне провадження №К/9901/14651/19).

Судом встановлено та відповідачами дана обставина не заперечується, що позивач направляв до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків пояснення до яких на власний розсуд долучив копії документів щодо господарських операцій, реєстрацію податкових накладних по яким зупинено.

Однак, оспорювані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних №2748 від 29.08.2023, №2824 від 22.08.2023, №2823 від 22.08.2023, №2825 від 23.08.2023, №2826 від 31.08.2023, №2940 від 04.09.2023, №2941 від 08.09.2023, №3151 від 11.09.2023, №3152 від 12.09.2023, №2939 від 05.09.2023 не містять мотивів відхилення наданих позивачем пояснень та документів.

В означених рішеннях про відмову в реєстрації в ЄРПН вищевказаних податкових накладних вказано про надання платником податку копій документів, складних із порушенням.

В графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» контролюючим органом зазначено про наявність розбіжностей в наданих позивачем товарно-транспортних накладних.

Колегія суддів критично ставиться до означеної позиції Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків та звертає увагу, що у цій справі не надається оцінка реальності здійснення господарської операції, на підставі якої позивачем складено податкові накладні №2748 від 29.08.2023, №2824 від 22.08.2023, №2823 від 22.08.2023, №2825 від 23.08.2023, №2826 від 31.08.2023, №2940 від 04.09.2023, №2941 від 08.09.2023, №3151 від 11.09.2023, №3152 від 12.09.2023, №2939 від 05.09.2023, оскільки це питання має досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Верховний Суд, зокрема у постановах від 16.09.2022 у справі №380/7736/21, від 07.12.2022 у справі №500/2237/20, від 17.05.2023 у справі №140/14282/20 неодноразово наголошував на тому, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції також зазначає, що доказів направлення Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття Комісією рішень про реєстрацію податкової накладної (за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку) з пропозицією щодо надання позивачем додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, у розумінні пункту 9 Порядку №520, відповідачем-2 не надано та матеріали справи не містять.

З огляду на зазначене, суд апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду першої інстанції, що контролюючий орган не довів правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних № 2748 від 29.08.2023, №2824 від 22.08.2023, №2823 від 22.08.2023, №2825 від 23.08.2025, №2826 від 31.08.2023, №2940 від 04.09.2023, №2941 від 08.09.2023, №3151 від 11.09.2023, №3152 від 12.09.2023, №2939 від 05.09.2023.

Також, колегія суддів звертає увагу, що невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним. Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 10 квітня 2020 року у справі №819/330/18 та від 18 червня 2020 року у справі №824/245/19-а. При цьому, Верховний Суд у постанові від 5 січня 2021 року у справі №640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.

Враховуючи наведену вище практику Верховного Суду, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів щодо проведення господарської операції між позивачем та його контрагентами, а також те, що контролюючий орган будь-якої оцінки вказаним у поясненнях обставинам не надав, жодних перевірок позивача з метою підтвердження чи спростування інформації, зазначеної ним, не проводив, первинні документи разом із поясненнями надавались контролюючому органу, достатність яких для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних не спростована відповідачами, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку щодо необхідності скасування оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних №2748 від 29.08.2023, №2824 від 22.08.2023, №2823 від 22.08.2023, №2825 від 23.08.2023, №2826 від 31.08.2023, №2940 від 04.09.2023, №2941 від 08.09.2023, №3151 від 11.09.2023, №3152 від 12.09.2023, №2939 від 05.09.2023 та наявності підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати їх в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи зазначене, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та ухвалив рішення з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування судового рішення відсутні.

Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року в адміністративній справі №160/4195/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повне судове рішення складено 24 вересня 2025 року.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя Н.П. Баранник

суддя А.А. Щербак