24 вересня 2025 року справа №320/3462/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в якому просить суд:
1. Визнати протиправним акт №206817 від 18.02.2020 року з розрахунком №042712 від 18.02.2020 року на суму 243,00 Євро по габаритно-ваговому контролю стану дотримання габаритно-вагових норм автомобіля VOLVO FH -12 НОМЕР_1 з напівпричепом KRONE SD 27 реєстраційний номер НОМЕР_2 .
2. Скасувати постанову заступника начальника Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №195123 від 23.03.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17 000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазнчає, що в квитанції про зважування не вірно вказано реєстраційний номер автомобіля НОМЕР_3 , вважає, що вручення оскаржуваної постанови було неналежним, що унеможливлювало його участь в прийнятті рішення, методика за якою проводилось зважування не затверджена та не повинна була застосовуватись. Також позивач зазначає, що на нього не можна було складати оскаржувану постанову, оскільки він не був перевізником під час перевірки 18.02.2020 року.
Від відповідача надійшов відзив в якому висловив запречення щодо позовних вимог. В ньому зазначено, що відсутність методики зважування не може бути підставою, яка звільняє перевізників від порушення, вказує, що позивач був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи посилаючись на постанову Верховного Суду в справі № 820/4624/17 від 11.02.2020 року.
Дослідивши обставини справи судом було встановлено наступне.
18.02.2020 року о 15:40 год. Працівниками Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області було складено на позивача акт №206817 від 18.02.2020 року проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, у якому зазначено що позивач здійснив порушення абзацу 15 ч. 1 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: «перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 10% але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу». До акта було складено Розрахунок №042712 від 18.02.2020 року, плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. Водієм зазначено ОСОБА_2 , а власником транспортного засобу «по довіреності» зазначено ОСОБА_1 (позивач). Згідно товарно-транспортної накладної від 18.02.2020 року №533688 автомобільним перевізником зазначене ТОВ Стрій Компані.
Направлення на перевірку та документи на пристрій для зважування (в тч сертифікація та повірка) надані на прохання водія не були. В квитанції про зважування, яка була направлена на мою адресу (разом з усіма матеріалами ) і отримана позивачем 15.04.2020 року, зазначено Транзакція №01329 від 18.02.2020 року час 15:26 год. є ряд невідповідностей, а саме: не вірно вказано реєстраційний номер автомобіля НОМЕР_3 , при цьому вага загальна і по осях відповідає інформації, що зафіксована в акті.
На підставі направлення на перевірку від 17.02.2020 р. № 008062 посадовими особами Укртрансбезпеки 18.02.2020 року проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, про що складено протиправно акт №206817. В акті зафіксовано, що 18.02.2020 р. на автодорозі Р-60 км 171+884 с.Млини Лохвицького району Полтавської області проведено перевірку автомобіля позивача VOLVO FH -12 НОМЕР_1 з напівпричепом KRONE SD 27 реєстраційний номер НОМЕР_2 , водій ОСОБА_2 . Перевіркою виявлено порушення абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344, а саме: перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу.
Того ж дня, складено довідку № 0023959 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акт № 206817 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та розрахунок № 042712 плати за проїзд великовагового транспорту автомобільними дорогами загального користування на 243,00 Євро. Вказані документи надіслані на адресу позивача з вимогою внести плату за проїзд у сумі 243,00 Євро разом із оскаржуваною постановою в одному конверті де також знаходилося повідомлення датоване 04.03.2020 року про розгляд справи на 17.03.2020 року з 09-30 до 17-00 год. в управлінні Укртрансбезпеки у м.Києві. пр.-т Науки 57. Зазначений лист позивач отримав поштою 15.04.2020 року.
Правова позиція суду.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 103. Державна служба України з безпеки на транспорті і Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 8 вказаного Положення).
У відповідності до ст. 60 Закону № 2344 адміністративно-господарські штрафи за порушення законодавства про автомобільний транспорт застосовуються до автомобільних перевізників.
Отже, відповідно до Закону № 2344 суб'єктом порушення законодавства про автомобільний транспорт виступає автомобільний перевізник.
За визначенням ст. 1 Закону № 2344 автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
При цьому відповідно до ст. 1 "Правил дорожнього руху України" власником транспортного засобу є фізична або юридична особа, яка володіє майновими правами на транспортний засіб та має на це відповідні документи.
Отже, законом чітко визначено відмінність між особою яка володіє маршовими правами на транспортний засіб та особою, яка використовує його або безпосередньо, або через водія (іншу юридичну особу) для здійснення перевезень.
Таким чином, власник транспортного засобу та перевізник можуть бути як однією особою, так і різними.
Форма, а також визначення товарно-транспортної накладної встановлені Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Мінтранс-у України від 14.10.1997 р. № 363 (далі - Правша № 363).
За визначенням п. 1 Правил № 363 товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
З обставин справи встановлено, що автомобільним перевізником згідно товарно-транспортної накладної від 18.02.2020 року №533688 зазначене ТОВ Стрій Компані.
Відповідач у відзиві жодним чином не спростував вищевикладені обставинити та не вказав на інше, ніж зазначене позивачем правове регулювання.
Оцінка інших обставин та міркувань викладених в позовній заяві та відзиві щодо процедури прийняття та змісту оспорбваних рішень є процесуально недоцільною, оскільки оскаржувані рішення складено відносно особи до якої не можуть застосовуватись адміністративно-господарські санкції.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України до судових витрат належить судовий збір. Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн, що підтверджується відповідною квитанцією.
Статтею 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправним акт №206817 від 18.02.2020 року з розрахунком №042712 від 18.02.2020 року на суму 243,00 Євро по габаритно-ваговому контролю стану дотримання габаритно-вагових норм автомобіля VOLVO FH -12 НОМЕР_1 з напівпричепом KRONE SD 27 реєстраційний номер НОМЕР_2 .
3. Скасувати постанову заступника начальника Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №195123 від 23.03.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17 000 грн.
4. Стягнути з Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (ЄДРПОУ 39816845) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.