Рішення від 25.09.2025 по справі 280/5665/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2025 року Справа № 280/5665/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (69035, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 72-А; код ЄДРПОУ 43877338)

до Вільнянської міської ради (70002, Запорізька область, Запорізький район, м.Вільнянськ, вул. Бочарова, 4; код ЄДРПОУ 25486771)

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область) (далі - позивач, Інспекція) до Вільнянської міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Вільнянської міської ради Запорізького району Запорізької області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» та закріплення їх в натурі (на місцевості);

- зобов'язати Вільнянську міську раду Запорізького району Запорізької області вжити заходи із проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ботанічний заказник «Балка Вознесенівська-Осокорівка» входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Втім, як встановлено перевіркою, відповідачем, як органом місцевого самоврядування не вжито заходів щодо визначення меж Заказника та встановлення їх в натурі (на місцевості), у зв'язку з чим відомості про земельну ділянку на якій розташований вказаний ботанічний заказник «Балка Вознесенівська-Осокорівка» не внесено до Державного земельного кадастру, кадастровий номер даної земельної ділянки відсутній, що створює загрозу нецільового використання території та об'єкта природно-заповідного фонду, здійснення в межах об'єкта природного-заповідного фонду забороненої господарської діяльності та можливість незаконного відчуження земельної ділянки під таким об'єктом та свідчить про протиправну бездіяльність Вільнянської міської ради. З урахуванням зазначеного, внаслідок протиправної бездіяльності відповідача щодо винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» та закріплення їх в натурі (на місцевості) на даний час неможливо забезпечити режим охорони та збереження такого об'єкта природно - заповідного фонду, що в свою чергу створює передумови для руйнування його природного комплексу, може призвести до незаконного відчуження, вчинення інших протиправних дій. Водночас, будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження вжиття відповідачем заходів із проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» та закріплення їх в натурі (на місцевості), станом на дату звернення до суду не надано. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 07.07.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 10.07.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Адміністративний позов з додатками та ухвала про відкриття провадження від 10.07.2025 вручені відповідачу з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи 02.07.2025 та 11.07.2025 відповідно.

11.08.2025 до суду надійшло клопотання відповідача про поновлення строку для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 13.08.2025 клопотання Вільнянської міської ради про поновлення пропущеного строку для подання відзиву задоволено, поновлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

Водночас, слід зазначити, що відповідно до частини 4 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.

Утім, ані разом із поданням клопотання про поновлення строку подання відзиву на позовну заяву, ані станом на дату розгляду справи по суті відповідачем відзив не подано.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи викладене, суд вирішив справу за наявними матеріалами.

На підставі матеріалів справи суд встановив такі обставини.

Наказом Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації від 14.09.2021 №96-О, затверджено у новій редакції Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» (далі - Положення) площею 30.0 га, який розташований в адміністративних межах Вільнянської міської ради Запорізького району Запорізької області.

Відповідно п. 1.1 Положення ботанічний заказник місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» (далі - Заказник) оголошений рішенням Запорізького облвиконкому від 22.09.1982 №431 та затверджений в складі мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду області рішенням Запорізького облвиконкому від 25.09.1984 №315.

Заказник входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. (п. 1.2 Положення)

За змістом п.1.3 Положення Заказник загальною площею 30,0 га розташований в адміністративних межах Вільнянської міської ради Запорізького району Запорізької області.

Відповідно наказу начальника Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 16.03.2024 №202 та направлення від 18.03.2024 №5-06/1-15, на підставі пункту 505 Переліку центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, які планується перевірити у 2024 році, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 05.12.2023 №159, з 18.03.2024 по 29.03.2024 здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Вільнянської міської ради.

За результатами перевірки складено Акт №05-06/1-11/24 від 29.03.2024 щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно п. 58 Акту №05-06/1-11/24 від 29.03.2024, перевіркою виявлено, що на час проведення перевірки межі в натурі (на місцевості) ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Алея вікових каштанів з ділянкою лісу» та ботанічного заказника місцевого значення «Балка Вознесенівка-Осокорівка» не встановлені.

05.04.2024 за результатом проведеної перевірки Інспекцією винесено припис №05-06/1-11/24, яким визначено вчинити дії, направлені на вжиття заходів, направлених на усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Так, пунктами 11,13 Припису визначено встановити межі в натурі (на місцевості) території ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Алея вікових каштанів з ділянкою лісу» та ботанічного заказника місцевого значення «Балка Вознесенівка-Осокорівка». Встановити державні знаки та аншлаги на територіях (об'єктах) природно-заповідного фонду: ботанічній пам'ятці природи місцевого значення «Алея вікових каштанів з ділянкою лісу, ентимологічному заказнику місцевого значення «Цілинна ділянка №3», ботанічному заказнику місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка», що направлені для інформування населення та природокорисувачів про найменування, межі, правовий статус та основні вимоги щодо охорони цих територій (об'єктів).

На підставі наказу начальника Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 03.04.2025 №224, в період з 07.04.2025 здійснено планову перевірку додержання Вільнянською міською радою та виконавчим комітетом Вільнянської міської ради в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Наказом начальника Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 11.04.2025 №247 продовжено термін здійснення планової перевірки до 18.04.2025.

Наказом начальника Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 17.04.2025 №264 продовжено термін здійснення планової перевірки до 25.04.2025.

За результатами перевірки складено Акт №006/224/03.2/2025 від 25.04.2025 щодо додержання органами місцевого самоврядування, в частині здійснення делегованих їй повноважень органів виконавчої влади, вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Перевіркою виявлено факт невиконання посадовими особами Вільнянської міської ради та виконавчого комітету Вільнянської міської ради вимог припису Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) №05-06/1-11/24 від 05.04.2024.

За невиконання вимог припису 25.04.2025 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Південного округу (Запорізька та Херсонська області) Лугвіщиком Ігорем Петровичем відносно заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів виконавчого комітету Вільнянської міської ради Власенко Дмитра Григоровича складено протоколи про адміністративне правопорушення №008610.

Постановою №106/05-1/01 про накладення адміністративного стягнення 28.04.2025 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Південного округу (Запорізька та Херсонська області) Лугвіщиком Ігорем Петровичем заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів виконавчого комітету Вільнянської міської ради Власенко Дмитра Григоровича притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 340 грн. 00 коп.

Вважаючи протиправною та такою, що порушує інтереси держави, бездіяльність Вільнянської міської ради щодо винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» та закріплення їх в натурі (на місцевості), позивач звернувся до суду із даним позовом.

Щодо повноважень позивача на звернення до суду з цим позовом, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. ст. 20-2, 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 року № 1264-XII (далі - Закон № 1264-XII) до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства.

Державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з ч. 1 ст. 62 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" від 16.06.1992 №2456-XII (далі - Закон №2456-XII) державний контроль за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду України та іншими уповноваженими законом державними органами.

Згідно з п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів.

Відповідно до пп. 2 п. 3, підпункту "б" пп. 2, пп. 5 п. 4, п. 7 вищезазначеного Положення основними завданнями Держекоінспекції є, окрім іншого, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: охорони земель, надр; охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, у тому числі:

- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема: про охорону земель, надр, зокрема щодо: додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні;

- звертається до суду із позовом, зокрема, щодо: визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2020 № 802 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів та ліквідацію територіальних органів Державної екологічної інспекції» вирішено утворити як юридичну особу публічного права міжрегіональний територіальний орган Державної екологічної інспекції - Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області) та ліквідувати як юридичну особу публічного права територіальний орган Державної екологічної інспекції - Державну екологічну інспекцію у Запорізькій області.

Згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20 лютого 2023 № 31, Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області), (далі - Інспекція) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, Запорізької та Херсонської областей, міста Севастополя, внутрішні морські води, територіальне море, виключну (морську) економічну зону України, континентальний шельф України та лимани. Основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах відповідної території.

Пункт 6 розділу II цього Положення передбачає, що Інспекція звертається до суду із позовом про визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб; про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 28 Закону України від 17.03.2011 № 3166-VI "Про центральні органи виконавчої влади" міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з абз. 6 ст. 1 Закону України від 22.05.2003 №858-IV "Про землеустрій" (далі - Закон №858-IV) землеустрій - сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил

Відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 2 Закону №858-IV землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності, належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст (п. "а" ч. 1 ст.19 Закону України "Про землеустрій").

Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 20 Закону №858-IV землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель.

Згідно зі ст. 21 Закону №858-IV організацію і планування землеустрою на загальнодержавному і місцевому рівнях здійснюють Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених Конституцією України, Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення визначені у п."в" ч. 2 ст. 25 Закону України "Про землеустрій" як один з окремих видів документації із землеустрою.

Отже, встановлення меж територій природно-заповідного фонду є одним з обов'язкових за законом заходів із землеустрою, який забезпечує закріплення на місцевості меж цих територій з метою їх раціонального використання та охорони.

Верховний Суд у свої практиці послідовно наголошував на тому, що діяльність органу місцевого самоврядування щодо планування території природно-заповідного фонду є об'єктом контролю у сфері захисту довкілля та природних ресурсів і такий контроль уповноважені здійснювати відповідні органи Державної екологічної інспекції України (для прикладу, постанови Верховного Суду від 08.12.2020 у справі № 809/807/17, від 27.02.2024 у справі №620/6905/22, від 27.11.2024 у справі №550/576/22 тощо).

Відтак, судом встановлено наявність у позивача повноважень на звернення до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Статтею 1 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року №2768-III (далі ЗК України) передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 43 ЗК України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Згідно ст. 44 ЗК України до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).

Статтею 45 ЗК України визначено, що землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.

Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів регулюються Законом №2456-XII.

Згідно ст. 7 Закону №2456-XII землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Відповідно до ст. 25 Закону №2456-XII заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів. Оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їх власників або користувачів.

Статтею 26 Закону №2456-XII встановлено, що на територіях заказників забороняються рубки головного користування, суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, а також полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник.

Господарська, наукова та інша діяльність, що не суперечить цілям і завданням заказника, проводиться з додержанням загальних вимог охорони навколишнього природного середовища.

Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

Відповідно до ст. 53 Закону №2456-XII рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами. Території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.

Згідно ст. 60 Закону №2456-XII охорона територій та об'єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають. У разі необхідності їх охорона може покладатися на служби державної охорони розташованих поблизу природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків та регіональних ландшафтних парків.

З аналізу вищевикладеного слідує, що території та об'єкти природно-заповідного фонду, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.

Статтею 79-1 ЗК України визначено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.

Згідно ст. 185 ЗК України землеустрій здійснюється суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, за рахунок коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих бюджетів, а також коштів громадян та юридичних осіб. Землеустрій здійснюється відповідно до закону.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №858-IV, землеустрій це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.

Відповідно до ст. 2 Закону №858-IV землеустрій забезпечує, зокрема, встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Згідно ст. 25 Закону №858-IV видом документації із землеустрою є, зокрема, проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів.

Відповідно до ст. 26 Закону №858-IVзамовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.

Згідно ст. 47 Закону №858-IV проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об'єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; ґ) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів, а також встановлюють режим використання та охорони їх територій.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються на підставі укладених договорів між замовниками документації із землеустрою та її розробниками.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів для біосферних заповідників, природних заповідників, національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва та зоологічних парків можуть розроблятися лише на землях та земельних ділянках, що включаються до складу таких територій без вилучення у землевласників та землекористувачів.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів включають: а) завдання на складання проекту землеустрою; б) пояснювальну записку; в) характеристику території із встановленням режиму використання земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів; ґ) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування; д) витяг з графічної частини відповідної містобудівної документації з позначеними межами водоохоронної зони, прибережної захисної смуги, пляжної зони (за наявності); е) інформацію про перспективний стан використання та охорони земель у межах адміністративно-територіальної одиниці, яка є складовою схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці (за наявності); є) план організації території з відображенням угідь, землевласників і землекористувачів, у тому числі земельних ділянок, щодо яких встановлені обмеження у використанні; ж) план меж земельних ділянок, що включаються до території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, водного фонду та водоохоронних зон, меж обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів без їх вилучення у землевласників та землекористувачів; з) креслення перенесення в натуру (на місцевість) меж території оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення та земель водного фонду та водоохоронних зон, меж обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів; и) акт перенесення в натуру (на місцевість) меж території оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, меж обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів у натурі (на місцевості); і) перелік обмежень у використанні земельних ділянок.

Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, що розробляється з метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі та режими використання земель у межах територій пам'яток культурної спадщини, історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, охоронюваних археологічних територій, зон охорони, буферних зон, історичних ареалів населених місць, територій об'єктів культурної всесвітньої спадщини, розробляється у складі науково-проектної документації у сфері охорони культурної спадщини, крім випадків розроблення таких проектів з метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про обмеження у використанні земель, встановлені до набрання чинності цією частиною.

Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, що розробляється з метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі та режими використання земель, щодо яких відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини" встановлюються обмеження у використанні земель, включає: а) завдання на складання проекту землеустрою; б) пояснювальну записку; в) характеристику території із встановленням режиму використання земель, на яких розташовані об'єкти культурної всесвітньої спадщини, пам'ятки культурної спадщини, історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, музеї просто неба, меморіальні музеї-садиби, зони охорони, буферні зони, історичні ареали населених місць; г) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування; ґ) перелік обмежень у використанні земельних ділянок; д) перелік земельних ділянок, на які поширюється дія зони обмеження у використанні земельних ділянок; е) відомості обчислення площі зони обмеження, у тому числі каталог координат.

Межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон встановлюються і по суходолу, і по водному простору. Рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій. Відомості про межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, межі обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів вносяться до Державного земельного кадастру.

Наказом Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації від 14.09.2021 №96-О, затверджено у новій редакції Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» (далі - Положення) площею 30.0 га, який розташований в адміністративних межах Вільнянської міської ради Запорізького району Запорізької області.

Відповідно п. 1.1 Положення ботанічний заказник місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» (далі - Заказник) оголошений рішенням Запорізького облвиконкому від 22.09.1982 №431 та затверджений в складі мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду області рішенням Запорізького облвиконкому від 25.09.1984 №315.

Заказник входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. (п. 1.2 Положення)

За змістом п.1.3 Положення Заказник загальною площею 30,0 га розташований в адміністративних межах Вільнянської міської ради Запорізького району Запорізької області.

Водночас, проведеною позивачем перевіркою встановлено що, органом місцевого самоврядування не вжито заходів щодо визначення меж Заказника та встановлення їх в натурі (на місцевості), у зв'язку з чим відомості про земельну ділянку на якій розташований вказаний ботанічний заказник «Балка Вознесенівська-Осокорівка» не внесено до Державного земельного кадастру, кадастровий номер даної земельної ділянки відсутній.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що саме на Вільнянську міську раду Запорізького району Запорізької області покладено обов'язок щодо вжиття заходів із проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження вжиття Вільнянською міською радою Запорізького району Запорізької області заходів із проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» та закріплення їх в натурі (на місцевості), станом на дату розгляду справи не надано.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, у зв'язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Вільнянської міської ради Запорізького району Запорізької області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Зобов'язати Вільнянську міську раду Запорізького району Запорізької області вжити заходи із проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Вознесенівська-Осокорівка» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області), місцезнаходження: 69035, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 72-А; код ЄДРПОУ 43877338;

Відповідач - Вільнянська міська рада Запорізького району Запорізької області, місцезнаходження: 70002, Запорізька область, Запорізький район, м.Вільнянськ, вул. Бочарова, 4; код ЄДРПОУ 25486771.

Повне судове рішення складено 25.09.2025.

Суддя М.О. Семененко