Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 вересня 2025 року Справа№200/5519/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
- визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом №15/14 від 15.06.2025 року щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за його заявою від 18.07.2025р. та заяви від 10.06.2025р. на виконання Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року Справа №200/1141/25 та скасувати;
- зобов'язання комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2025р. про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за пунктом 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та 07.08.2025 мобілізацію» та прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч.1 ст.23 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»;
- зобов'язання комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 заяву від 18.07.2025р. про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за пунктом 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч.1 ст.23 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку відповідача.
Зазначає, що рішенням Мар'їнського районного суду Донецької області від 07.07.2022р. у справі №237/1239/22 задоволено позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , розірваний шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та встановлено місце проживання та подальше самостійне виховання неповнолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Додатковим Рішенням Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023р. у справі №237/1239/22 розглянута позовна вимога, рішення по якій не було прийнято в рішенні від 07.07.2022р. та вирішено відібрати неповнолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 у матері ОСОБА_2 без позбавлення батьківських прав.
Ухвалою Мар'їнського районного суду Донецької області від 13.04.2023р. у справі №237/1239/22 виправлено помилку в додатковому рішенні від 12.01.2023р. та вирішено відібрати неповнолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 у матері ОСОБА_2 з позбавленням батьківських прав.
Позивач неодноразово звертався до відповідача з заявами про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, однак відповідач щоразу йому відмовляв, у зв'язку з чим він неодноразово звертався до суду.
Зокрема, 19.11.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно з п. 4 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», додавши до неї судові рішення, які доводить те, що на його утриманні якого перебувають діти, мати яких позбавлена рішенням батьківських прав, що підтверджує його право на відстрочку.
Однак, відповідач не розглянув заяву позивача, тому останній звернувся до суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2025 року у справі № 200/8384/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо нерозгляду заяви від 10.06.2024 року щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зобов'язання розглянути заяву від 19.11.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 задоволено повністю.
На виконання рішення суду відповідачем знову відмовлено позивачу у наданні відстрочки, але з інших підстав. Зокрема, у протоколі №3 від 13.02.2025р. зазначено таке: «у зв'язку з тим, що військовозобов'язаний надав не повний комплект документів, а саме: відсутній військово-обліковий документ встановленого зразку, «також до участі в розгляді даної справи судом не залучався ані орган опіки та піклування Курахівської міської ради, ані органі опіки та піклування Мар'їнської міської ради. Військовозобов'язаний наданими документами не довів факт самостійного утримання та виховання дітей віком до 18 років».
Вказує, що в рішенні №3 від 13.02.2025р. та в повідомленні від 14.02.2025р. підстави для відмови в наданні відстрочки відрізняються.
З зазначених підстав 18.02.2025р. позивач знову звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про визнання протизаконним рішення, оформлене протоколом №3 від 13.02.2025р.
Вважає, що оскільки з 24.03.2025р. по 31.03.2025р. та по 10.04.2025р. комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 не прийнято рішення щодо надання позивачу відстрочки, тому він не може бути направлений на медичний огляд.
Наголошує, що за період з 10.02.2025р. по 10.04.2025р. відповідачем розглянуто 3 однакові заяви позивача з однаковими додатками та відповідачем у 3-х рішенням про відмову вказано 3 різні підстави:
- В протоколі №3 від 13.02.2025р. підставою для відмови вказано, що позивач надав не повний пакет документів та не довів факт самостійного виховання та утримання дитини до 18 років.
- В протоколі №4 від 20.02.2025р. підставою для відмови вказано не подання документів в повному обсязі, відсутній військово-обліковий документ, та військовозобов'язаний є порушником військового обліку, у зв'язку з ненаданням ТЦК та СП у семиденний строк інформації про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання). Також в протоколі №4 від 20.02.2025р. відсутня підстава не доведеність самостійного виховання дітей до 18 років.
- В протоколі №15/2 від 04.04.2025р. підставою для відмови вказано: факт самостійного утримання та виховання дітей віком до 18 років ОСОБА_1 не доведено. Заява з підтверджуючими документами подані та завірені не належним чином та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Вказує, що в протоколі №15/2 від 04.04.2025р. вже відсутня підстава відсутності військово-облікового документу та наявність порушення військового обліку, у зв'язку з ненаданням ТЦК та СП у семиденний строк інформації про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/2380/25 від 14.07.2025р. визнано протиправним Розпорядження керівника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 31.03.2025р. №15/285.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/2626/25 від 10.07.2025р. визнане протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 оформлене Протоколом №15/2 від 4.04.2025р та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_7 повторно розглянути мою заяву від 19.11.2024р.
02.06.2025р. позивачем подано заяву про надання відстрочки, яка була отримана ІНФОРМАЦІЯ_7 07.06.2025р. 11.06.2025р. ним отримано повідомлення №15/504 від 11.06.2025р. за яким Протоколом комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 від 10.06.2025р. №15/7 йому відмовлено у наданні відстрочки у зв'язку з неможливістю направлення мене на військово- лікарську комісії.
Крім того, підставою для відмови в повідомленні від 11.06.2025р. вказано, що у зв'язку зі збройною агресією та захопленням м.Курахово, ІНФОРМАЦІЯ_8 не може виконувати частину функцій.
Рішення було оскаржено позивачем до Донецького окружного адміністративного суду (справа №200/4185/25 до теперішнього часу не розглянута).
Після отримання чисельних рішень суду, які встановили протиправність рішень ІНФОРМАЦІЯ_6 , в липні 2025р. позивач знов звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 з заявою про надання відстрочки від 15.07.2025р., яка була розглянута та повідомленням від 22.07.2025р. №15/526 та протоколом №15/14 від 15 червня 2025р. йому знов було відмовлено в наданні відстрочки у зв'язку з неможливістю направлення його на військово-лікарську комісії та вказано, що у зв'язку зі збройною агресією та захопленням м.Курахово, ІНФОРМАЦІЯ_8 не може виконувати частину функцій.
Таким чином, з 10.02.2025р. по 04.06.2025р. позивач 6 разів подавав до ІНФОРМАЦІЯ_6 заяви на надання відстрочки від мобілізації, та йому було надано 5 підстав для відмови, та з 11.06.2025р. однією з підстав було вказано, що у зв'язку зі збройною агресією та захопленням м.Курахово у 2024р., ІНФОРМАЦІЯ_8 не може виконувати частину своїх функцій.
Зазначає, що заява про надання відстрочки датована 15.07.2025р. отримана ІНФОРМАЦІЯ_7 19.07.2025р. та за повідомленням від 22.07.2025р. не могла бути розглянута до дати написання заяви від 15.07.2025р. - 15 червня 2025р.
З зазначених причин вважає рішення комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене Протоколом №15/2 від 15.06.2025 року щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації протиправним, яке суперечить вимогам закону та порушує його права, тому просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року вказаний позов залишено без руху у зв'язку із невідповідністю вимогам ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року витребувано докази у Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо перетину державного кордону громадянами України - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 у період з 24.02.2022 року по 01.09.2025 року із зазначенням особи яка їх супроводжувала під час перетину державного кордону, у разі такого перетину.
Задоволено клопотання ОСОБА_1 про повторне витребування доказів. Повторно витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- належним чином завірений протокол № 15/14 від 22 червня 2025 року комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 та всі документи, на підставі яких було прийнято рішення щодо розгляду заяви ОСОБА_1 щодо відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу та інформацію щодо дійсної дати прийнятого рішення, яке вказано в повідомленні від 22 липня 2025 року № 15/626 як протокол № 15/14 від 22 червня 2025 року;
- належним чином завірені копії всіх рішень комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо розгляду заяв ОСОБА_1 про надання відстрочок від мобілізації за період з 10.02.2025 року по 15.06.2025 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року залишено без задоволення клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи № 200/5519/25 за правилами загального позовного провадження та заяву про виклик свідків.
Відповідачем надано письмовий відзив від 24.09.2025 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487 «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (надалі - Постанова) військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-обліковими документами є: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного; для резервістів - військовий квиток.
У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».
Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.
Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.
ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 не прибув та відомості про фактичне місце проживання не надав, тому позивач є порушником п. 7, 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487 у зв'язку з (ненаданням до ТЦК та СП у семиденний строк інформації про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання).
Зазначає, що в позовній заяві ОСОБА_1 зазначає місце реєстрації, а не фактичне місце перебування, однак ці поняття не є тотожними.
Крім того, зазначає, що адресою місця реєстрації позивач не може фактично проживати, оскільки на території м. Курахове Донецької області з 20.08.2023 р. велися активні бойові дії, а на теперішній час місто окуповано російською федерацією.
Таким чином, позивач не надав інформацію про зміну персональних даних (тобто приховуючи своє фактичне місце проживання) ОСОБА_1 порушив правила військового обліку.
Зазначає, що позивач мав стати на облік, вирішити всі свої питання в законний спосіб з територіальним центром комплектуванням та соціальної підтримки за фактичним місцем проживання.
10.06.2025р. другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_5 провів засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаному відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. На засіданні було розглянута заява ОСОБА_1 від 02.06.2025 р. та прийнято рішення про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Зазначає, що під час вивчення заяви ОСОБА_1 від 02.06.2025 року та документів до неї, військовозобов'язаного ОСОБА_1 у зв'язку з неявкою до ІНФОРМАЦІЯ_1 та неможливістю направлення на ВЛК. Заява з підтверджуючими документами подані та завірені не належним чином та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Окрім того, заявник не знаходиться на зазначеній у заяві території. Комісією було прийняте рішення відмовити ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
З зазначених причин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_2 .
Відповідно до паспортних даних позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивач є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку відповідача, що не спростовується сторонами та доведено даними додатку Резерв+ станом на 24.05.2025 року. Адреса позивача в ньому зазначена як: АДРЕСА_3 .
Рішенням Мар'їнського районного суду Донецької області від 07.07.2022р. у справі №237/1239/22 задоволено позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , розірваний шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та встановлено місце проживання та подальше самостійне виховання неповнолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Додатковим рішенням Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023р. у справі №237/1239/22 відібрано неповнолітніх дітей ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_9 у матері ОСОБА_2 без позбавлення батьківських прав.
Ухвалою Мар'їнського районного суду Донецької області від 13.04.2023р. у справі №237/1239/22 виправлено помилку в додатковому рішенні від 12.01.2023р. та вирішено відібрати неповнолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 у матері ОСОБА_2 з позбавленням батьківських прав.
Ухвалою Мар'їнського районного суду Донецької області від 26.05.2025р. у справі №237/1239/22 відмовлено у відкритті провадження за заявою в.о. міського голови, секретаря ради Медведєвої Лілії, яка діє в інтересах Курахівської міської ради Покровського району Донецької області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Мар'їнського районного суду Донецької області від 07.07.2022 року у справі № 237/1239/22 та додаткового рішення Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023 року у справі № 237/1239/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу та визначення місця проживання малолітньої дитини.
Позивач на підставі вказаного вище рішення суду неодноразово звертався до відповідача з заявами про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, однак відповідач щоразу йому відмовляв, у зв'язку з чим він щоразу звертався до суду.
Так, 19.11.2024 року позивач вчергове звернувся до відповідача із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно з п. 4 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», додавши до неї судові рішення, які доводить те, що на його утриманні якого перебувають діти, мати яких позбавлена рішенням батьківських прав, що підтверджує його право на відстрочку.
Проте, відповідач не розглянув заяву позивача, тому останній звернувся до суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2025 року у справі № 200/8384/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо нерозгляду заяви від 10.06.2024 року щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зобов'язання розглянути заяву від 19.11.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 задоволено повністю.
На виконання рішення суду відповідач відмовив позивачу у наданні відстрочки, однак з інших підстав.
Зокрема, у протоколі №3 від 13.02.2025р. зазначено: «У зв'язку з тим, що військовозобов'язаний надав не повний комплект документів, а саме: відсутній військово-обліковий документ встановленого зразку, також до участі в розгляді даної справи судом не залучався ані орган опіки та піклування Курахівської міської ради, ані органі опіки та піклування Мар'їнської міської ради. Військовозобов'язаний наданими документами не довів факт самостійного утримання та виховання дітей віком до 18 років».
Отже, в рішенні №3 від 13.02.2025р. та в повідомленні від 14.02.2025р. підстави для відмови в наданні відстрочки позивачу різні.
З зазначених підстав 18.02.2025р. позивач знову звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про визнання протизаконним рішення, оформлене протоколом №3 від 13.02.2025р.
Позивач зазначив, що за період з 10.02.2025р. по 10.04.2025р. відповідачем розглянуто 3 однакові заяви позивача з однаковими додатками та відповідачем у 3-х рішенням про відмову вказано 3 різні підстави:
- В протоколі №3 від 13.02.2025р. підставою для відмови вказано, що позивач надав не повний пакет документів та не довів факт самостійного виховання та утримання дитини до 18 років.
- В протоколі №4 від 20.02.2025р. підставою для відмови вказано не подання документів в повному обсязі, відсутній військово-обліковий документ, та військовозобов'язаний є порушником військового обліку, у зв'язку з ненаданням ТЦК та СП у семиденний строк інформації про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання). Також в протоколі №4 від 20.02.2025р. відсутня підстава не доведеність самостійного виховання дітей до 18 років.
- В протоколі №15/2 від 04.04.2025р. підставою для відмови вказано: факт самостійного утримання та виховання дітей віком до 18 років ОСОБА_1 не доведено. Заява з підтверджуючими документами подані та завірені не належним чином та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Отже, в протоколі №15/2 від 04.04.2025р. відсутня підстава відсутності військово-облікового документу та наявність порушення військового обліку, у зв'язку з ненаданням ТЦК та СП у семиденний строк інформації про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання).
Суд зауважує, що підставою усіх позовів ОСОБА_1 до Донецького окружного адміністративного суду є рішення у справі №237/1239/22, прийняті вочевидь, з порушенням процесуальних норм, однак, які ніким не оскаржені, а тому набрали законної сили.
Зокрема, ухвалою про виправлення описки суд без залучення органів опіки та піклування позбавив дружину ОСОБА_1 батьківських прав, а коли орган опіки та піклування Курахівської міської ради Покровського району Донецької області звернувся з заявою про перегляд справи за нововиявленими обставинами, ухвалою від 26.06.2025 року відмовив у відкритті провадження.
Разом з тим, рішенням Вищої ради правосуддя від 21 серпня 2025 року № 1768/0/15-25 задоволено клопотання заступника Генерального прокурора Вдовиченко М.С. про тимчасове відсторонення судді Мар'їнського районного суду Донецької області ОСОБА_5 (відряджений до Апостолівського районного суду Дніпропетровської області) від здійснення правосуддя у зв'язку з притягненням до кримінальної відповідальності.
Вища рада правосуддя зазначила, що в.о. голови Мар'їнського районного суду Донецької області ОСОБА_5 , тобто суддя, який виніс рішення у справі №237/1239/22 за позовом ОСОБА_1 , у точно не встановлених досудовим розслідуванням день та місці, але не пізніше 20 серпня 2024 року, діючи за попередньою змовою з помічником Мар'їнського районного суду Донецької області ОСОБА2 та заступником керівника апарату Мар'їнського районного суду Донецької області ОСОБА3, будучи обізнаним про ведення російською федерацією збройної агресії проти України з 24 лютого 2022 року та про залучення Збройних Сил України та інших військових формувань до відсічі агресії, а також про факт проведення на території України активних мобілізаційних заходів, будучи обізнаним у силу широкого висвітлення в засобах масової інформації про існуючі в Україні способи ухилення осіб від призову на військову службу, розуміючи, що підроблені судові рішення щодо розірвання шлюбу, позбавлення батьківських прав матері та встановлення факту самостійного виховання та утримання батьком неповнолітньої дитини надаватимуть громадянам України, які бажають ухилитися від виконання військового обов'язку, можливість отримати відстрочку від призову, у зв'язку із чим створюватимуться штучні умови для виведення чоловіків із мобілізаційного ресурсу держави, послаблюватиметься комплектування Збройних Сил України в умовах збройної агресії російської федерації та штучно створюватимуться підстави для виїзду за кордон осіб, які мають виконувати військовий обов'язок, оскільки зацікавлені особи чоловічої статі використовуватимуть зазначені судові рішення під час подачі до районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для отримання відстрочки від військової служби та під час перетину державного кордону, отже, з 17 вересня 2024 року до 9 жовтня 2024 року вчинили злочинні дії, направлені на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
Отже, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого частиною другою статті 28, частиною першою статті 1141 КК України.
Ураховуючи, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжких злочинів та існують обставини, передбачені пунктами 5, 6 частини другої
статті 155 КПК України, що дають підстави вважати, що здійснення правосуддя підозрюваним сприяло вчиненню кримінальних правопорушень і що підозрюваний, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином, сторона обвинувачення дійшла висновку, що до судді Ліпчанського С.М. необхідно застосувати такий захід забезпечення кримінального провадження, як тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв'язку з притягненням до кримінальної відповідальності.
Крім того, Вища рада правосуддя дала дозвіл на арешт судді.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Відповідно до статті 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Частиною 8 статті 4 Закону № 3543-XII передбачено, що з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
З 05.01.2023 року механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування м форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 2 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з пп. 8 п. 1 Правил військового обліку (додаток 2 до Порядку № 1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, Зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з п. 2 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.
За змістом п. 7 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Пунктом 8 Положення № 154 визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до п. п. 9 Положення № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:
ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;
оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно з пунктом 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Аналіз наведеного свідчить про те, що до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку.
Таким чином, саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560), який серед іншого, визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до пунктів 56-58 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним, які перебувають на військовому обліку в розвідувальних органах, СБУ, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період наказами керівників відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ утворюються відповідні комісії. Надання військовозобов'язаним відстрочок комісіями, утвореними в розвідувальних органах, СБУ, здійснюється відповідно до цього Порядку.
Питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються.
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Відповідні органи, в яких працюють посадові (службові) особи, зазначені у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надсилають завірену копію довідки про надання таким особам відстрочки (додаток 6) до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, у якому така особа перебуває на військовому обліку..
За приписами пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відстрочка посадовим (службовим) особам, зазначеним в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надається на строк їх перебування на відповідній посаді територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, зазначеним в абзаці другому пункту 58 цього Порядку. У разі звільнення зазначених посадових (службових) осіб чи переведення на посаду, не зазначену в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, відповідний орган державної влади, інший державний орган в одноденний строк інформує шляхом надсилання листа відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який оформив військовозобов'язаному відстрочку, для її анулювання, а також територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління або регіональний орган СБУ або відповідний підрозділ розвідувальних органів, у яких така особа перебуває на військовому обліку.
Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.
Додатком 5 до Порядку № 560 визначено перелік документів, які подаються військовозобов'язаними для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Як зазначено вище, відповідно до вказаної норми позивачем було надано заяву від 18.07.2025 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, до якої додано рішення та ухвали Мар'їнського районного суду Донецької області у справі №237/1239/22.
Підставою для відмови у наданні відстрочки у протоколі №15/14 від 22.07.2025 року комісії відповідача з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період визначено порушення позивачем вимог пункту 5 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), оскільки позивачем вказано місцем проживання - м. Курахове, яке є окупованою територією.
Разом з тим, протоколу №15/14 від 15.06.2025 року, який позивач просить визнати протиправним в уточненій заяві від 07.08.2025 року, сторонами до матеріалів справи не надано, як і заяви позивача від 10.06.2025 року.
В уточненій заяві від 07.08.2025 року позивач зазначив, що заява від 10.06.2025 року, яка перший раз була розглянута лише 13.02.2025 року (на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 року у справі № 200/6521/24), та рішення щодо якої оформлено протоколом №№ 3 від 13.02.2025 вже визнано протиправним рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року справа №200/1141/25 (набуло законної сили).
Тому вимоги про визнання протиправним протоколу №15/14 від 15.06.2025 року та зобов'язання комісії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2025р. про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не підлягають задоволенню.
Суд зауважує, що неможливо заяву від 10.06.2025 року розглянути 13.02.2025 року.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Стосовно доказів виконання ухвали про виправлення описки у справі №237/1239/22, якою колишню дружину позивача позбавлено батьківських прав, суд зазначає, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року витребувано докази у Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо перетину державного кордону громадянами України - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 у період з 24.02.2022 року по 01.09.2025 року із зазначенням особи яка їх супроводжувала під час перетину державного кордону, у разі такого перетину.
Листом від 23.09.2025 року суду надіслано витяг за наявною у Базі даних інформації щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України громадянами України в період з 24.02.2022 по 01.09.2025 (станом на 15:30). Зокрема, у вказаний період діти позивача 38 разів перетинали кордон на в'їзд і виїзд, востаннє 01.07.2025 року на транспортних засобах: в основному - AI9152PE, AI4254OC - автомобіль OPEL - ZAFIRA, 1999, який, зокрема належить фізичній особі, зареєстрованій у Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області (4 рази), паром NOVIODUNUM1 (IСАКЧА (Румунія) - ОРЛIВКА (Україна) (4 рази), поїзд 34 БУДАПЕШТ-ЧОП та ЧОП-ЗАХОНЬ (по одному разу), 33 МУКАЧЕВО-БУДАПЕШТ) (1 раз).
Водночас, особу, яка здійснювала супровід дітей позивача під час перетину державного кордону, в листі від 23.09.2025 року не зазначено. Разом з тим, позивач не може бути такою особою в силу того, що має статус військовозобов'язаного.
У свою чергу, Порядком № 560 встановлено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зокрема, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 23 зазначеного Закону слід надати свідоцтво про народження дитини (дітей) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про смерть одного з батьків або рішення суду про оголошення одного із батьків померлим, або рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав, або РІШЕННЯ суду про визнання одного із батьків безвісти відсутнім, або вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі, або документи, які підтверджують, що особа самостійно виховує та утримує дитину (рішення суду про встановлення факту самостійного виховання дитини або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 258 ЦПК України судовими рішеннями є:
1) ухвали;
2) рішення;
3) постанови;
4) судові накази.
Позивачем надано відповідачу УХВАЛУ Мар'їнського районного суду Донецької області у справі №237/1239/22, яка не є судовим рішенням у розумінні ЦПК України, та яка не містить доказів підтвердження самостійного виховання неповнолітніх дітей. Зокрема, таким належним і допустимим доказом може бути саме рішення, а не ухвала суду про встановлення факту про самостійне виховання позивачем його неповнолітніх дітей.
Ухвала Мар'їнського районного суду Донецької області від 13.04.2023р. у справі №237/1239/22, якою виправлено помилку в додатковому рішенні від 12.01.2023р. та вирішено відібрати неповнолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 у матері ОСОБА_2 з позбавленням батьківських прав без участі органів опіки та піклування не доводить факт самостійного виховання позивачем дітей відповідно до пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив ОСОБА_1 в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, як такому, що належним чином не підтвердив, що він самостійно виховує неповнолітніх дітей.
За вказаних обставин, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Питання судових витрат не вирішується у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», статей 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У позовних вимогах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 25 вересня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.Б. Голубова