08 вересня 2025 рокуСправа №160/17763/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому позивач з урахуванням уточнень позовних вимог просить:
- Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 44118658) від 30.06.2019 № 224848-5352-0417 (форма «Ф»), яким нараховано ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) податкове зобов'язання з орендної плати за землю на суму 82699,82 грн.
- Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 44118658) від 24.02.2020 № 333681-5340-0417 (форма «Ф»), яким нараховано ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) податкове зобов'язання з орендної плати за землю на суму 82699,82 грн.
- Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 44118658) від 05.05.2021 № 770394-2407-0417 (форма «Ф»), яким нараховано ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) податкове зобов'язання з орендної плати за землю на суму 82699,82 грн.
- Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 44118658) від 09.06.2022 № 75371-2407-0417 (форма «Ф»), яким нараховано ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) податкове зобов'язання з орендної плати за землю на суму 90969,81 грн.
- Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 44118658) від 12.04.2023 № 129620-2414-0417 (форма «Ф»), яким нараховано ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) податкове зобов'язання з орендної плати за землю на суму 104615,28 грн.
- Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 44118658) від 11.04.2024 № 818561-2414-0417- НОМЕР_2 (форма «Ф»), яким нараховано ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) податкове зобов'язання з орендної плати за землю на суму 109950,66 грн.
- Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ:44118658) виключити з інтегрованої картки платника (ІКП) заборгованість з орендної плати платника ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) в сумі 553 635,21 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що спірними податковими повідомленнями рішеннями позивачеві нараховано податкове зобов'язання зі сплати за землю відповідно до договору оренди земельної ділянки. Разом з тим, позивач стверджує що жодних угод щодо оренди землі не укладав. Посилається на висновок судово-почеркознавчої експертизи, якою підтверджено, що підпис на договорі оренди, акті приймання-передавання земельної ділянки вчинено не позивачем, а іншою не встановленою особою. За таких обставин вважає прийняті рішення протиправними та необгрунтованими.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 р. відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників процесу. Тією ж ухвалою суду запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Відповідач скористався наданим правом та надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому указав про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на їх необгрунтованість. Зазначає, що позивач перебуває на податковому обліку в Синельниківській ДПІ ГУ ДПС, як платник орендної плати з фізичних осіб (код бюджетної класифікації 18010900) за земельну ділянку площею 1,5932 га (кадастровий номер 1213000000:01:535:0021), на підставі договору оренди земельної ділянки від 16.01.2019 №7 укладеного з Синельниківською міською радою. На підставі п. 286.5 ст. 286 ПКУ та з урахуванням пп. 288.7 ст. 288 ПКУ ГУ ДПС платнику в автоматичному режимі сформовані податкові повідомлення - рішення (форма «Ф») (далі - ППР) щодо суми нарахованого податкового зобов'язання з орендної плати. Спірні рішення направлені позивачу належним чином.
Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд виходить із такого.
Судом встановлено, що на виконання п. 288.1 ст. 288 ПКУ Синельниківською міською радою листами до ГУ ДПС надавалися переліки орендарів за 2019-2024 рік, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності, серед яких - договір оренди земельної ділянки від 16 січня 2019 року укладений між Синельниківською міською радою та ОСОБА_1
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), місце реєстрації платника АДРЕСА_1 , перебуває на податковому обліку в Синельниківській ДПІ ГУ ДПС, як платник орендної плати з фізичних осіб (код бюджетної класифікації 18010900) за земельну ділянку площею 1,5932 га (кадастровий номер 1213000000:01:535:0021), на підставі договору оренди земельної ділянки від 16.01.2019 №7 укладеного з Синельниківською міською радою. Термін дії договору до 24.01.2044. Згідно з умовами даного договору в оренду надається земельна ділянка площею 1,5932 га (кадастровий номер 1213000000:01:535:0021), яка розташована за адресою: м.Синельникове, вул. Центральна,130-з, цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Ставка орендної плати, складає 4% від нормативно - грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно із рішень Синельниківської міської ради від 27.04.2012 № 337-20/VI «Про Порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Синельниківської міської ради», та рішення від 21.06.2018 № 532-31/VII «Про внесення змін до Порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Синельниківської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 27.04.2012 №337-20/VI ставка орендної плати складає 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно із інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 з 28.09.2016 є власником нежитлової нерухомості загальною площею 1776 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 з.
Керуючись п. 286.5 ст. 286 ПКУ та з урахуванням пп. 288.7 ст. 288 ПКУ ГУ ДПС платнику в автоматичному режимі сформовані податкові повідомлення - рішення (форма «Ф») (далі - ППР) щодо суми нарахованого податкового зобов'язання з орендної плати, а саме:
- за 2019 рік № 224848-5352-0417 вiд 30.06.2019 на суму 82 699,82грн, (4% від суми НГО 2 067 495,64 грн.), судова справа 160/13230/24 про стягнення податкового боргу;
- за 2020 рік № 333681-5340-0417 вiд 24.02.2020 на суму 82 699,82 грн, (4% від суми НГО 2 067 495,64 грн.) судова справа 160/13230/24 про стягнення податкового боргу;
- за 2021 рік №770394-2407-0417 вiд 05.05.2021 на суму 82 699,82 грн, (4% від суми НГО 2 067 495,64 грн.);
- за 2022 рік № 75371-2407-0417 вiд 09.06.2022 на суму 90 969,81 грн, (4% від суми НГО 2 274 245,20грн. (з урахуванням індексації 2022 року -1,1);
- за 2023 рік №129620-2414-0417 вiд 12.04.2023 на суму 104 615,28 грн, (4% від суми НГО 2 615 381,98грн. (з урахуванням індексації 2023 року -1,15) судова справа 160/13230/24 про стягнення податкового боргу;
- за 2024 рік № 818561-2414-0417-UA12140310000078816 вiд 11.04.2024 на суму 109 950,66 грн. (4% від суми НГО 2 748 766,47грн. (з урахуванням індексації 2024 року -1,051)).
Позивач не погоджуючись з прийнятими податковими повідомлення-рішеннями звернувся до суду із цим позовом.
При вирішені спору суд виходить із того, що згідно з частиною першою статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються нормами Податковим кодексом України (далі - ПК України в редакції на час спірних відносин).
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податку зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно до пунктів 36.1 - 36.3 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю - Податковим кодексом України.
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Згідно підпунктом 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди (підпункт 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 ПК України).
Відповідно до пункту 288.1 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Відповідно до пункту 288.4 статті 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами) .
Пунктом 288.7 статті 288 ПК України визначено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Відповідно до статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.5 статті 286 ПК України передбачено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Нарахування фізичним особам сум земельного податку з підстав, визначених підпунктами в, г, д пункту 286.1 цієї статті, проводиться контролюючими органами виключно у разі надання зазначених даних такими фізичними особами.
Платники плати за землю мають право письмово або в електронній формі засобами електронного зв'язку (з дотриманням вимог, визначених пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу) звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження земельних ділянок, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), для проведення звірки даних щодо: розміру площ та кількості земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності та/або користуванні платника податку; права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень пунктів 281.4 і 281.5 цієї статті; розміру ставки земельного податку; нарахованої суми плати за землю.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів або належним чином засвідчених копій таких документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган, до якого звернувся платник плати за землю, проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Відповідно до пункту 287.1. статті 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
За змістом пунктів 287.6, 287.7 статті 287 ПК України при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
У разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
Відповідно до абзацу першого пункту 287.5 статті 287 Податкового кодексу України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове (податкові) повідомлення-рішення у строки, встановлені статтею 286 цього Кодексу, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання (пункту 287.9 статті 287 ПК України).
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (частина перша статті 2 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
Аналіз наведених правових норм у їх сукупності дає підстави для висновку, що платником орендної плати є землекористувач (орендар земельної ділянки), який зобов'язаний сплачувати орендну плату за земельну ділянку, що перебуває у його користуванні на підставі договору оренди. Обов'язок сплачувати орендну плату виникає у землекористувача з дня виникнення права користування земельною ділянкою. У разі припинення права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у користуванні у поточному році.
Згідно із інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 з 28.09.2016 є власником нежитлової нерухомості загальною площею 1776 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 з.
Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 16.01.2019 № 7 за ОСОБА_1 закріплено право користування земельною ділянкою площею 1,5932 га, кадастровий номер № 1213000000:01:535:0021, яка розташована за адресою АДРЕСА_2 , цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
З огляду на встановлені обставини та наведені норм чинного законодавства, суд вважає обґрунтованим нарахування податковим органом зобов'язань зі орендної плати за землю.
Посилання позивача на висновок почеркознавчої експертизи суд відхиляє, оскільки висновок експерта не є беззаперечним доказом і не має наперед встановленої сили для суду, а оцінюється судом за внутрішнім переконанням на основі всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності. Та крім того, наявність цього висновку не свідчить про нікчемність договору оренди.
Суд в межах завдань та повноважень передбачених Кодексом адміністративного судочинства України не вповноважений встановлювати нікчемність/недійсність договорів.
Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене, на підставі оцінки поданих доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи та системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позов необґрунтований та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.
Рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Л.Є. Букіна