23 вересня 2025 рокуСправа №160/19036/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, щодо незастосування для перерахунку його пенсії з 01.02.2023 року основного розміру пенсії у розмірі 88% грошового забезпечення, при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі від 17.07.2024 року у справі № 160/12082/24, яке набрало законної сили та яким визнано протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови йому в перерахунку та виплаті з 01.02.2023 року пенсії, згідно із оновленою довідкою від 12.12.2023 року № ФД78266, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення з 01.02.2023 року, згідно із оновленою довідкою від 12.12.2023 року за № ФД78266, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, що містяться у довідці, з повною виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії з 01.02.2023 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо зменшення його розміру пенсії за вислугу років з 88% на 83% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії є протиправними та такими, що суперечать вимогам діючого законодавства. З урахуванням обчислення перерахованої пенсії з 83% відповідних сум грошового забезпечення замість належних йому 88% відповідних сум грошового забезпечення, розмір його пенсії був неправомірно зменшений.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
25.07.2025 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.07.2024 року у справі № 160/12082/24 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 року в розмірі 83 % від грошового забезпечення 27 848,25 грн, яке зазначено у довідці від 12.12.2023 року № ФД 78266, наданій ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.07.2024 року у справі № 160/12082/24 не зобов'язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати пенсію виходячи з розміру 88% сум грошового забезпечення та провести перерахунок пенсії понад максимальний розмір, тому перерахунок пенсії проведено за умовами статті 13 Закону № 2262-ХІІ та з урахуванням обмеження, передбаченого статтею 43 Закону № 2262-ХІІ. На підставі вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
19.09.2025 року на адресу суду надійшло клопотання від представника відповідача про долучення документації.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, враховуючи позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 02.10.1990 року.
Відповідно до перерахунку пенсії позивача за пенсійною справою № ФД78266, пенсія за вислугу років, перерахована станом на 01.01.2023 року, яке складається з наступних складових, а саме:
- посадовий оклад - 7 520 грн.;
- оклад за військовим (спеціальним) званням - 2 040 грн.;
- надбавка за вислугу років (50%) - 4 780 грн.;
- премія (140%) - 13 508,25 грн., а всього - 27 848,25 грн.
Основний розмір пенсії: 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 23 114,05 грн.
З урахуванням індексації: 24 614,05 грн.
Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.07.2024 року у справі № 160/12082/24 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.12.2023 року № ФД78266;
- зобов'язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки від 12.12.2023 року №ФД78266 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплачених сум;
- в іншій частині заявлених позовних вимог - відмовлено;
- вирішено питання розподілу судових витрат.
На виконання вказаного рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 року в розмірі 83% від грошового забезпечення 27 848,25 грн., яке зазначено у довідці від 12.12.2023 року № ФД 78266, наданій ІНФОРМАЦІЯ_1 .
28.05.2025 року позивач звернувся до відповідача з питань пенсійного забезпечення.
Листом "Про надання відповіді" від 10.06.2025 року відповідач повідомив позивача, зокрема, що покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку його пенсії виконані в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень покладених на Головне управління Пенсійного фонду України, а саме: проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 року в розмірі 83% від грошового забезпечення 27 848,25 грн., яке зазначено у довідці від 12.12.2023 року № ФД78266, наданій ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дії відповідача, щодо зменшення основного розміру пенсії з 88% до 83% від суми грошового забезпечення при перерахунку та виплаті пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення є предметом спору у цій адміністративній справі.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 01.01.1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до статті 13 Закону №2262- ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) було визначено, що пенсії за вислугу років призначаються у таких розмірах, а саме: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до пункту "в" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) було визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) було встановлено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Разом з тим, з набуттям чинності 29.04.2006 року Законом № 3591-IV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" нова редакція пункту "в" частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала указаної вище 5-відсоткової доплати особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорій 2, 3 і 4.
За приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Аналізуючи вищевказані норми законодавства, можна дійти висновку, що лише з 29.04.2006 року при реалізації права громадян на призначення пенсії за наведеним Законом №2262-ХІІ, підлягала застосування стаття 13 Закону 2262-ХІІ в редакції Закону №3591-IV, яка не передбачала вищевказаної 5-відсоткової доплати особам, що брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 2.
Водночас, наведеними нормами не регулюється питання проведення перерахунку вже призначених до 29.04.2006 року пенсій, при цьому, порядок перерахунок призначених пенсій врегульований спеціальною нормою - частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ.
Таким чином, призначення пенсії вперше та перерахунок уже призначеної пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення, а прийняті нормативно-правові акти та Закони не мають зворотної дії в часі за нормами Конституції України, а їх застосування під час перерахунок вже призначених пенсій є таким, що суперечить нормам чинного законодавства України.
Отже, при перерахунку пенсії позивача застосуванню підлягає відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого відбулося призначення позивачеві пенсії, тобто 88% грошового забезпечення, що також узгоджується і з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 16.02.2022 року у справі № 200/7786/19-а.
Враховуючи наведене, відповідач при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 року не мав правових підстав застосовувати зворотну дію Закону в часі та зменшувати відсотковий розмір уже призначеної пенсії з 88% сум грошового забезпечення до 83% за нормами статті 13 Закону №2262-ХІІ без врахування 5-відсоткової доплати особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорій 2, 3 і 4, оскільки вказані норми набули чинності лише з 29.04.2006 року та стосувалися призначення пенсій вперше, а не перерахунку призначеної позивачу з 01.10.2004 року пенсії, тобто призначеної до 29.04.2006 року.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в Дніпропетровській області при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 року протиправно зменшив загальний розмір відсотку грошового забезпечення, з якого розрахована його пенсія з 88% до 83%, застосувавши норми законодавства України чинні на момент проведення такого перерахунку, що суперечить вищенаведеним вимогам та статті 58 Конституції України.
Згідно до статті 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Так, Конституційний Суд України у своєму рішенні №5-рп/2005 від 22.09.2005 року прийшов до висновків, що скасування конституційних прав і свобод це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняттями змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена. Отже положення частини 3 статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності.
Зазначеної правової позиції дотримується і Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а та Верховний Суд у постанові від 03.04.2018р. у справі №175/1665/17.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 88% сум грошового забезпечення та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 12.10.2023 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 88% сум грошового забезпечення.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви з викладених вище підстав.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір" з відповідача судові витрати, відповідно до статті 139 КАС України, не стягуються.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд,
Позовну заяву - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років під час перерахунку пенсії із 01.02.2023 року, з 88% від відповідних сум грошового забезпечення на 83% від відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 88% грошового забезпечення, обчисленого на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення від 12.12.2023 року № ФД78266, та з урахуванням раніше виплачених сум.
Судовий збір не стягується.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя К.С. Кучма