Справа № 201/11859/25
Провадження № 1-кс/201/4114/2025
24 вересня 2025 року м. Дніпро
Слідча суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання старшого слідчого слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях майора юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025050000000567 від 12 квітня 2025 року,за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Слідчий за погодженням прокурора звернувся до слідчого судді з клопотання про арешт майна у кримінальному провадженні за № 22025050000000567 від 12 квітня 2025 року,за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання та запобігання можливості відчуження, а саме на:
- вбудоване нежитлове приміщення площею 71,2 кв.м. на першому поверсі житлового будинку літ.А-6, реєстраційний номер 4221844, розмір частки - 49/100, розташований за адресою: Донецька область, м. Донецьк, бульвар Шевченка, будинок 19;
- легковий автомобіль ВАЗ 2107, номерний знак НОМЕР_1 , 1984 року випуску, VIN НОМЕР_2 , колір коричневий, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 16.08.2002;
- легковий автомобіль марки «TOYOTA» номерний знак НОМЕР_4 , 2005 року випуску, VIN НОМЕР_5 , колір чорний, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 від 11.04.2012.
В обґрунтуванні клопотання слідчий зазначив, що досудовим розслідуванням встановлено, що не пізніше січня 2023 року (точна дата в ході досудового розслідування не встановлена), громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме у місті Донецьку, діючи умисно, добровільно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з особистих мотивів, підтримуючи воєнну агресію РФ на території України, переслідуючи єдиний кримінально протиправний намір, направлений на сприяння державі?агресору Російській Федерації в посиленні заходів тимчасової окупації населених пунктів Донецької області, добровільно був призначений та обійняв посаду так званого «заместителя главы администрации города Донецка», у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, а саме в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Займаючи посаду так званого «заместителя главы администрации
города Донецка», у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, а саме в окупаційній адміністрації держави-агресора, на виконання цілей, завдань та функцій так званої «Администации города Донецк днр», в тому числі для забезпечення її стабільної діяльності, та з метою формування думки серед населення і світової спільноти щодо легітимності «ДНР» як державного утворення, взаємодіє з окремими засобами масової інформації, місцевого телебачення, мережі Інтернет, використовуючи їх для висвітлення діяльності «ДНР» та пропагандистської роботи з популяризації безпосередньої діяльності «Администрации города Донецк днр».
16 листопада 2023 року «Донецким городским советом днр» було прийняте так зване «решения об утверждении положения об администрации городского округа Донецк днр», відповідно до цього рішення затверджено «положение об администрации городского округа Донецк днр» від 16 листопада 2023 року № І/6-3, щодо якого здійснюється проведення реорганізації місцевого самоврядування у відповідності до федерального закону російської федерації.
У зв'язку із вищезазначеною реорганізацією місцевого самоврядування до норм російського законодавства, створено «Администрацию городского округа Донецк Донецкой народной республики», яка здійснює свою протиправну діяльність за адресою: Донецька область, Ворошиловський район, вул. Артема, буд. 98.
Так, у період з16 листопада 2023 року, громадянин України ОСОБА_5 , добровільно погодився зайняти посаду так званого «заместителя главы администрации городского округа Донецк днр» у незаконно створеному органі влади - «Администрации городского округа Донецк днр». Згідно п.4.2. так званого «положения об администрации городского округа Донецк днр» від 16 листопада 2023 року № І/6-3 вбачається, що «У разі неможливості виконання Головою округу своїх повноважень з причин тимчасової непрацездатності, відпустки та в інших передбачених законодавством випадках, виконання повноважень Голови округу покладається на одного із заступників голови Адміністрації округу». Згідно п.4.6 вбачається, що «Заступники голови Адміністрації округу здійснюють свої повноваження та функціональні обов'язки відповідно до розподілу обов'язків та посадових інструкцій, затверджених Головою округу. Заступники голови Адміністрації округу відповідно до розподілу обов'язків та посадових інструкцій, здійснюють координацію діяльності Адміністрації округу з питань місцевого значення міського округу Донецьк, та у свою чергу несуть персональну відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків». Згідно п.4.7. вбачається, що «Голова округу здійснює повноваження, встановлені статтею 30 т.зв. «Устава муниципального округа города Донецк днр» , а саме:
- представляє округ та Адміністрацію округу у відносинах з органами місцевого самоврядування інших муніципальних утворень, органами державної влади, громадянами та організаціями, без довіреності діє від імені округу та Адміністрації округу;
- забезпечує здійснення органами місцевого самоврядування округу повноважень щодо вирішення питань місцевого значення та окремих державних повноважень, переданих органам місцевого самоврядування федеральними законами та законами Донецької Народної Республіки;
- підписує та оприлюднює нормативні правові акти, прийняті Донецькою міською радою;
- відповідно до законодавства погоджує кандидатури громадян, які подаються до державних нагород;
- має право вимагати скликання позачергового засідання Донецької міської ради;
- видає у межах своїх повноважень правові акти;
- здійснює повноваження у сфері муніципально-приватного партнерства, передбачені Федеральним законом від 13 липня 2015 року N 224-Ф3 «Про державно-приватне партнерство, муніципально-приватне партнерство в Російській Федерації та внесення змін до окремих законодавчих актів Російської Федерації»;
Голова округу як особа, яка очолює Адміністрацію округу:
- керує роботою Адміністрації округу на основі єдиноначальності;
- бере участь у роботі Донецької міської ради із правом дорадчого голосу;
- бере участь у засіданнях робочих органів Донецької міської ради.
- вносить на розгляд Донецької міської ради нормативні правові акти Донецької міської ради, які передбачають встановлення, зміну та скасування місцевих податків та зборів, здійснення видатків із коштів бюджету округу.
У разі внесення на розгляд Донецької міської ради нормативних правових актів Донецької міської ради, які передбачають встановлення, зміну та скасування місцевих податків та зборів іншими суб'єктами правотворчої ініціативи, дає в обов'язковому порядку укладання на внесені акти.
- подає на затвердження Донецької міської ради проект стратегії соціально-економічного розвитку округу та звіт про її реалізацію, проект структури Адміністрації округу;
- затверджує відповідно до структури та в межах виділених бюджетних асигнувань штатний розпис Адміністрації округу.
- призначає на посаду та звільняє з посади муніципальних службовців, які проходять муніципальну службу в апараті Адміністрації округу, галузевих (функціональних) та територіальних органах Адміністрації округу, керівників інших органів місцевого самоврядування, керівників муніципальних підприємств та установ, відповідальності, якщо інше не встановлено цим Статутом.
Голова округу після призначення заступників голови Адміністрації округу, керівників галузевих (функціональних) територіальних органів Адміністрації округу, подає зазначених осіб Донецькій міській раді на найближчому засіданні Донецької міської ради.
- затверджує положення про галузеві (функціональні) та територіальні органи Адміністрації округу, які не мають статусу юридичної особи, посадові інструкції керівників структурних підрозділів Адміністрації округу.
- керує та розпоряджається муніципальною власністю округу у порядку, встановленому Донецькою міською радою.
- здійснює керівництво цивільною обороною на території округу та заходи щодо захисту населення у надзвичайних ситуаціях.
- приймає рішення про утворення постійно діючих при Адміністрації округу комісій та організацію контролю за їх діяльністю відповідно до законодавства Російської Федерації.
- організовує роботу щодо виконання Адміністрацією округу та муніципальними підприємствами та установами законів та інших нормативних правових актів органів державної влади, нормативних правових актів органів місцевого самоврядування округу на території округу.
- відкриває та закриває особові рахунки Адміністрації округу у відділеннях федерального казначейства округу, розпоряджається коштами Адміністрації округу, підписує фінансові документи.
- приймає рішення щодо підготовки генерального плану округу та пропозицій про внесення до нього змін, затверджує план реалізації генерального плану округу.
- приймає рішення про підготовку проекту правил землекористування та забудови округу, направлення проекту правил землекористування та забудови округу до Донецької міської ради або про відхилення проекту правил землекористування та забудови округу та направлення його на доопрацювання із зазначенням дати його повторного подання у порядку, встановленому Містобудівним кодексом Російської Федерації.
- несе відповідальність за організацію та стан благоустрою на території округу.
- здійснює інші повноваження відповідно до законодавства Російської Федерації.
Отже, громадянин України ОСОБА_5 , у період часу з 16 листопада 2023 року по 11 вересня 2025 року, перебуваючи на вказаній посаді, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації російської федерації, а саме в так званому «Городском округе Донецк днр», в тимчасово окупованому місті Донецьку, в будівлі так званої «Адміністрации Городского округа Донецк днр», за адресою: місто Донецьк, вулиця Артема, будинок 98.
11 вересня 2025 року з дотриманням вимог ст. ст. 111, 278 КПК України повідомлено ОСОБА_5 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України, а саме: вручено захиснику ОСОБА_5 - адвокату ОСОБА_6 ..
Таким чином 11 вересня 2025 року у кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув статус підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
18 вересня 2025 року підозрюваний ОСОБА_5 оголошений в розшук у зв'язку з тим, що останній переховується від органів досудового розслідування та суду на території, що тимчасово підконтрольна представникам т.зв. «ДНР» та окупаційним військам РФ з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, та встановлено набуття ОСОБА_5 права власності на об'єкти нерухомого майна (будинки, квартири, земельні ділянки, нежитлові приміщення) а саме:
- вбудоване нежитлове приміщення площею 71,2 кв.м. на першому поверсі житлового будинку літ.А-6, реєстраційний номер 4221844, розмір частки - 49/100, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно інформації наданої територіальним сервісним центром №1451 РСЦ ТСЦ МВС в Донецькій, Луганській областях, АР Крим та м. Севастополі встановлено наявність зареєстрованого рухомого майна за ОСОБА_5 а саме:
- легковий автомобіль ВАЗ 2107, номерний знак НОМЕР_1 , 1984 року випуску, VIN НОМЕР_2 , колір коричневий, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 16.08.2002;
- легковий автомобіль марки «TOYOTA» номерний знак НОМЕР_4 , 2005 року випуску, VIN НОМЕР_5 , колір чорний, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 від 11.04.2012.
Згідно ч. 5 ст. 111-1 КК України - добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, або добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території або публічні заклики до проведення таких незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
За таких обставин, на зазначене майно підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідно накласти арешт на рухоме та нерухоме майно, а саме:
- вбудоване нежитлове приміщення площею 71,2 кв.м. на першому поверсі житлового будинку літ.А-6, реєстраційний номер 4221844, розмір частки - 49/100, розташований за адресою: АДРЕСА_1 - з позбавленням права користування, відчуження, та розпорядження зазначеним майном;
- легковий автомобіль ВАЗ 2107, номерний знак НОМЕР_1 , 1984 року випуску, VIN НОМЕР_2 , колір коричневий, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 16.08.2002 - з позбавленням права користування, відчуження, та розпорядження зазначеним майном;
- легковий автомобіль марки «TOYOTA» номерний знак НОМЕР_4 , 2005 року випуску, VIN НОМЕР_5 , колір чорний, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 від 11.04.2012 - з позбавленням права користування, відчуження, та розпорядження зазначеним майном.
Слідчий у судове засідання для розгляду клопотання не з'явилася, про час та місце його розгляду повідомлена належним чином, просила в клопотанні провести розгляд без її участі, клопотання підтримала в повному обсязі, неприбуття слідчого в судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
З метою забезпечення арешту майна, клопотання розглядається без повідомлення підозрюваного та його захисника.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Відповідно до ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті клопотання за відсутності осіб, що не з'явилися.
Як вбачається з матеріалів справи, 11 вересня 2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Санкція злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у вчиненні якого обґрунтовано підозрюється ОСОБА_5 , передбачає додаткове покарання у виді конфіскації майна.
Також встановлено, що згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (№ інформаційної довідки 434753143), підозрюваному ОСОБА_5 на праві приватної власності належить:
- вбудоване нежитлове приміщення площею 71,2 кв.м. на першому поверсі житлового будинку літ.А-6, реєстраційний номер 4221844, розмір частки - 49/100, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно інформації наданої територіальним сервісним центром №1451 РСЦ ТСЦ МВС в Донецькій, Луганській областях, АР Крим та м. Севастополі встановлено наявність зареєстрованого рухомого майна за ОСОБА_5 а саме:
- легковий автомобіль ВАЗ 2107, номерний знак НОМЕР_1 , 1984 року випуску, VIN НОМЕР_2 , колір коричневий, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 16.08.2002;
- легковий автомобіль марки «TOYOTA» номерний знак НОМЕР_4 , 2005 року випуску, VIN НОМЕР_5 , колір чорний, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 від 11.04.2012.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року № 3477-IV, передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Стаття 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Чинний кримінальний процесуальний закон покладає на орган досудового розслідування обов'язок вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні (ч. 1ст. 170 КПК України), який полягає у тимчасовому, до скасування у встановленому КПК порядку, позбавлення права відчуження, розпорядження та/або користування майном, у тому числі для можливої конфіскації майна.
Згідно з вимогами ч. 2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою збереження доказів, забезпечення спеціальної конфіскації майна та забезпечення конфіскації майна, як виду покарання.
Відповідно до вимог ч. 3, 4, 5 ст. 170 КПК України, у випадках, передбачених п. 1, 2, 3 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт накладаєтьсяна майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу, на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або третьої особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно підлягатиме спеціальній конфіскації у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, або на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених КК України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати в тому числі: правову підставу для арешту майна; наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених в тому числі й п. 1-3 ч. 2 ст. 170 КПК України; розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Нечипорук та Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Вказана позиція відображена, зокрема й в рішенні Суду від 30 серпня 1990 року у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства».
З матеріалів провадження, наданих слідчому судді, які обґрунтовують клопотання, вбачається, що зазначені обставини підозри ОСОБА_5 , могли мати місце і підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних та доказами. Тобто існують обґрунтовані підстави підозрювати ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, санкція якої передбачає у тому числі конфіскацію майна.
Оскільки на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення, то на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише можна визначити, що причетність ОСОБА_5 до скоєння кримінального правопорушення, підозра у якому йому повідомлено, є вірогідною та достатньою для застосування слідчим суддею щодо нього такого обмежувального заходу, як арешт майна.
Окрім того, в судовому засіданні встановлено, що майно, на яке просить накласти арешт слідчий, знаходиться у власності підозрюваного, а тому існує обґрунтований ризик його відчуження задля запобігання можливої конфіскації у разі в майбутньому доведеності висунутого обвинувачення.
За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що потреби досудового розслідування виправдовують саме такий процесуальний примус, як накладення арешту на вказане майно, що належить підозрюваному та надасть змогу виконати завдання, для виконання якого слідчий звернувся із клопотанням.
А тому клопотання про накладення арешту на майно підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 170, 171, 173, 309, 376, 404, 405, 407, 418, 422 КПК України, слідча суддя
Клопотання старшого слідчого слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях майора юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025050000000567 від 12 квітня 2025 року,за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, задовольнити.
Накласти арешт на майно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП: НОМЕР_7 ), а саме на:
- вбудоване нежитлове приміщення площею 71,2 кв.м. на першому поверсі житлового будинку літ.А-6, реєстраційний номер 4221844, розмір частки - 49/100, розташований за адресою: АДРЕСА_1 - з позбавленням права користування, відчуження, та розпорядження зазначеним майном;
- легковий автомобіль ВАЗ 2107, номерний знак НОМЕР_1 , 1984 року випуску, VIN НОМЕР_2 , колір коричневий, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 16.08.2002 - з позбавленням права користування, відчуження, та розпорядження зазначеним майном;
- легковий автомобіль марки «TOYOTA» номерний знак НОМЕР_4 , 2005 року випуску, VIN НОМЕР_5 , колір чорний, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 від 11.04.2012 - з позбавленням права користування, відчуження, та розпорядження зазначеним майном.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідча суддя ОСОБА_1