Рішення від 24.09.2025 по справі 420/22566/25

Справа № 420/22566/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі судді Іванова Е.А., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщені суду в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду у якому просить визнати протиправною бездіяльність Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо розгляду заяв ОСОБА_1 , від 17.04.2025 та від 17.06.2025 за реєстраційним номером № 1762 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до вимог постанови КМ України № 560, на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати Комісію при ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяви ОСОБА_1 від 17.04.2025 та від 17.06.2025 за реєстраційним номером № 1762 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з прийняттям обґрунтованих рішень;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 що виразилася у відсутності належного контролю за роботою й дотриманням вимог чинного законодавства України підпорядкованого структурного підрозділу - ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснити контроль за дотримання вимог чинного законодавства України головою Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 при розгляді заяв ОСОБА_1 від 17.04.2025 та від 17.06.2025 за реєстраційним номером № 1762 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». В обгрунтування вимог позивач вказує, що він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 , з заявою про надання відстрочки від призову 16.04.2025 року, який отримано Відповідачем, проте його заява у встановленому порядку відповідачем не розглянута та рішення не прийнято. Також він звернувся до відповідача 16.06.2025 року чергову заяву про надання відстрочки від призову , а 17.06.2025 року особисто в приміщенні ТЦКтаСП нову заяву до якої додав додаткові документи. На яку отримав фактичну відписку від 01.07.2025 року що заява не підлягає передачі на комісію, оскільки надійшла засобами поштового зв'язку й рекомендаціями здійснення заміни ВОД.

Ухвалою суду від 14.07.2025 року позов залишено без руху.

Ухвалою судді від 23.07.2025 року відкрити позовне провадження в адміністративній справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ІНФОРМАЦІЯ_6 який не є відповідачем по справі надав відзив на позов.

Позивач надав відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 17.09.2025 року у позивача витребувані докази вручення або відправлення заяви від 17.06.2025 року за реєстраційним номером 1762 про оформлення відстрочки від призову Комісії Приморського РТЦКтаСП. .

Дослідивши заяви по суті справи, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до даних військово-облікового документу сформованого у Резерв+ ОСОБА_1 1982 року народження є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відомості про виключення позивача з військового обліку в «Резеру+» відсутні.

16.04.2025 року ОСОБА_1 направив засобами ДП «Спеціальний зв'язок» цінним листом з описом вкладення до комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - не підлягає призову на військову службу під час мобілізації (здійснює догляд за хворою матір'ю, яка за висновком ЛКК потребує стороннього догляду та є особою з інвалідністю 3 групи безстроково) до якої долучив завірені ним копії документів, яка була доставлена 16.04.2025 до відповідача.

Також 17.04.2025 року ним особисто в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_7 була подана заява аналогічного змісту до комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 з додатком документами на 16 аркушах, про що свідчить печатка відповідача на заяві.

04.05.2025 року представник позивача засобами електронного зв'язку звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із адвокатським запитом щодо розгляду заяви позивача від 17.04.2025 про оформлення відстрочки в порядку п. 9 ч. 1ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

ІНФОРМАЦІЯ_9 надав на електронну поштову скриньку ОСОБА_1 відповідь вих. № С-9680 від 08.05.2025 за змістом якої заява ОСОБА_1 від 16.04.2025 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не підлягає передачі на комісію, оскільки надійшла засобами поштового зв'язку без особистого прибуття.

Позивач не погоджується з неприйняттям рішення по його заяві та вважаючи таку бездіяльність протиправною звернувся до суду з позовом.

Джерела права та висновки суду.

Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ, в редакції від 17.01.2025, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (ч.3 ст.1 Закону №2232-ХІІ).

Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.

Пунктом 79 Порядку №1487 (в редакції від 16.01.2025, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Згідно з п.7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі Положення №154), в редакції від 16.01.2025 року, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до п.9 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у п.9 цього Положення, зокрема, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно з п.п.8 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487 в редакції чинній до 16.01.2025 року) передбачалось, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема, особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Вказане положення додатку 2 до Порядку №1487 було чинне до 16.01.2025 року.

Пунктом 34 частини 1 статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Таким чином, до 16.01.2025 року обов'язок військовозобов'язаного охоплювався «особисто повідомити» відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

31.12.2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1558, якою, зокрема, п.п.8 п.1 додатку 2 до Порядку №1487 викладено в наступній редакції: призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у випадку зміни персональних даних, зазначених у п.7 та 7-1 ч.1 ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Вказана постанова №1558 від 31.12.2024 набрала чинності 16.01.2025 року.

Тобто з 16.01.2025 року Порядок №1487 більше не зобов'язує військовозобов'язаних повідомляти органи військового обліку про наявність у них права на відстрочку від призову під час мобілізації.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).

Згідно з п.57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії.

За змістом п.59 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії РТЦКСП за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом (п.60 Порядку №560).

Отже, станом на 17.04.2025 року, на момент подання заяви позивачем, Порядок №560 передбачав обов'язок військовозобов'язаного особисто звернутися до РТЦКСП з відповідною заявою встановленої форми та супровідними документами для розгляду питання про надання відстрочки.

Та як вбачається з наявних у справі матеріалів, таку заяву та додані до неї документи по суті поставленого позивачем питання відповідачем фактично не було розглянуто, а за наслідками розгляду його заяви від 16.04.2025 року листом від 08.05.2025 року №С/9680 повідомлено позивача про те, що для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації необхідно особисто подати до ТЦК та СП.

Проте на заяві позивача про надання відстрочки від 17.04.2025 року міститься штамп відповідача та дата прийняття заяви, що свідчить про те що така заява подавалась ним особисто в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання поштою заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права, повинен був здійснити розгляд заяви та прийняти рішення за нормами Порядку №560.

Індивідуальний акт державного органу - це юридична форма рішення суб'єкта владних повноважень, виданого (прийнятого) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк і цей акт породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Разом з цим, відповідач у відповідь на заяву позивача від 16.04.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та доданих документів направив листа, в якому зазначив про необхідність особистого подання заяви та про особисту явку.

Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення, передбаченого Порядком №560, про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

У постанові Верховного Суду від 17.04.2019р. у справі №342/158/17 зазначено, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу чи його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону (або ж іншого нормативно-правового регулювання) віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

В зв'язку з наведеним, бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача від 17.04.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації подана ним особисто за процедурою, визначеною Порядком №560, не відповідає вимогам п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже, з урахуванням встановлених судом обставин, із наданням правової оцінки дослідженим у справі письмовим доказам, суд дійшов висновку, що задоволенню у даній справі підлягають позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо розгляду заяви позивача від 17.04.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за процедурою, визначеною Порядком №560 та зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_8 розглянути заяву від 17.04.2025 позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за нормами Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. №560 та прийняти рішення відповідно до положень Порядку №560, з урахуванням висновків суду.

Щодо вимог, які стосуються заяви від 17.06.2025 за реєстраційним номером № 1762 про оформлення відстрочки від призову на військову службу то суд враховує, що в матеріалах справи не міститься доказів направлення такої з власної електронної поштової скриньки як вказує позивач у позові цієї заяви. Та як вже вказував суд така заява повинна подаватися шляхом особистого прибуття до РТЦКтаСП.

Ухвалою суду від 17.09.2025 року зобов'язано ОСОБА_1 надати до Одеського окружного адміністративного суду протягом трьох робочих днів з дня отримання ухвали докази вручення або відправлення заяви від 17.06.2025 року за реєстраційним номером 1762 про оформлення відстрочки від призову Комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Вказана ухвала була доставлена до електронного кабінету представника позивача 19.08.2025 року, проте у встановлений строк витребувані документи суду не надані, а тому суд доходить висновку, що позивач не довів належними та допустимими доказами відправлення відповідачу заяви від 16.06.2025 року про надання відстрочки, а тому в цій частині вимоги не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог -визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 що виразилася у відсутності належного контролю за роботою й дотриманням вимог чинного законодавства України підпорядкованого структурного підрозділу - ІНФОРМАЦІЯ_3 та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснити контроль задоволенню не підлягають, так як доказів того, що позивач звертався до нього щодо неналежного розгляду його заяви комісією ІНФОРМАЦІЯ_10 матерали справи не містять, та порушення прав позивача відбулось не через бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_11 , а через бездіяльність комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позову.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позивач при зверненні до суду з позовом сплатив судовий збір у сумі 1937,92грн., та часткового задоволення вимог на користь позивача підлягає стягненню з ІНФОРМАЦІЯ_8 сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 968,96грн.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.04.2025 року.

Зобов'язати Комісію при ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.04.2025 та прийняти рішення по неї.

В іншій частині вимог відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 968,96грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) рнокпп НОМЕР_2 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_3 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .

Відповідач: Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) код ЄДРПОУ НОМЕР_1 .

Суддя Е.А.Іванов