Рішення від 23.09.2025 по справі 420/9116/25

Справа № 420/9116/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК ПРОМБУД» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВК ПРОМБУД», звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області: від 13.02.2025р. № 12504348/42817435 та від 13.02.2025р. № 12504360/42817435;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: №31 від 21.10.2024 року та №39 від 01.12.2024 року, - датою їх подання на реєстрацію.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ТОВ «ВК ПРОМБУД» було складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкові накладі 31 від 21.10.2024 року та №39 від 01.12.2024 року, однак рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в від 13.02.2025р. № 12504348/42817435 та від 13.02.2025р. № 12504360/42817435 відповідно в їх реєстрації відмовлено. При цьому, позивач стверджує, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС в Одеській області не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для їх прийняття, а лише містить загальну фразу про те, що причиною прийняття є «наданням платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): «первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні». Тобто, викладена загальна правова норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку Головного управління ДПС в Одеській області, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані. Водночас, на думку позивача, надані товариством, документи, складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкових накладних в реєстрі.

Відповідач - Головне управління ДПС в Одеській області, з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими, з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (вхід. № ЕС36271/25 від 16.04.2025 р.) зазначаючи, зокрема, що на виконання п. 11 Порядку №1165, та у відповідності п.4 порядку №520, позивачем було подано до контролюючого органу Повідомлення з додатками. Однак, Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області були прийняті рішення від 13.02.2025р. № 12504348/42817435 та від 13.02.2025р. № 12504360/42817435 у зв'язку з тим, що документи були складені/оформлені із порушенням законодавства. Додаткова інформація: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/9116/25 за позовом «ВК ПРОМБУД» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК ПРОМБУД» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - залишено без руху, встановлено позивачеві строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання даного судового рішення, шляхом надання до Одеського окружного адміністративного суду позовної заяви з додатками у паперовій формі, із належним чином засвідченими доказами.

21 травня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду від представника позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК ПРОМБУД», на виконання вимог Ухвали суду від 12.05.2025 р. про залишення позовної заяви без руху, надійшло клопотання (вхід.№49812/25), про усунення недоліків позовної заяви, з урахуванням чого позивачем усунуто недоліки, що слугували підставою для залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року продовжено розгляд справи № 420/9116/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК ПРОМБУД» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВК ПРОМБУД» (надалі - Позивач, Товариство) зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 12.02.2019, номер запису: 15561020000069116. Основним видом діяльності підприємства є будівництво житлових і нежитлових будівель (код КВЕД 41.20). Товариство, серед іншого, надає послуги передбачені кодом КВЕД 37.00 - каналізація, відведення й очищення стічних вод, 39.00 - інша діяльність щодо поводження з відходами; 43.22 - монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.29 - інші будівельномонтажні роботи, 42.91 - будівництво водних споруд, 43.39 - інші роботи із завершення будівництва, 42.91 - будівництво водних споруд, 42.99 - будівництво інших споруд, н.в.і.у., 43.11 - знесення, 43.12 - підготовчі роботи на будівельному майданчику, 39.00 - інша діяльність щодо поводження з відходами, 41.10 - організація будівництва будівель, та інші подібні й супутні види послуг та робіт.

В ході здійснення господарської діяльності Товариство надавало послуги ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ» (ідентифікаційний код 43664262). Так, протягом 2024 року між Товариством та вказаним підприємством було укладено Договір підряду №137 від 14.10.2024р. та Договір підряду №152 від 20.11.2024 року.

Згідно п.1.1. Договору підряду №137 від 14.10.2024 року Замовник (ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ») доручає, а Підрядник (Позивач) зобов'язувався виконати своїми силами, на свій ризик роботи з чищення дренажних оглядових свердловин у кількості 11 шт. на об'єкті Замовника - морському перевантажувально-складському комплексі зернових вантажів з причалом , що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, смт Нові Біляри, вул. Індустріальна, 10, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи у відповідності з умовами договору.

У відповідності до умов п.4.2. Договору підряду №137 від 14.10.2024 року Замовник зобов'язувався здійснити розрахунок за виконані Підрядником роботи (надані послуги)протягом 10 календарних днів з дати підписання Акта приймання-передачі виконаних робіт та надання Підрядником рахунку на оплату. При цьому, згідно приписів п.7.5. даного Договору Замовник мав право притримати оплату виконаних робіт в розмірі суми ПДВ, на яку не відбулась реєстрація податкової накладної у ЄРПН до моменту реєстрації такої податкової накладної. Оплату притриманої вартості робіт в розмірі суми ПДВ, на яку не відбулась реєстрація податкової накладної, Замовник здійснює після реєстрації Підрядником податкової накладної в ЄРПН протягом 3 робочих днів від дати реєстрації податкової накладної».

Так, 21.10.2024р. Товариство надало ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ» обумовлені Договором послуги на загальну суму 125 000,00 гривень, в тому числі ПДВ 20 833,33 гривень. На підставі пп.4.2., 7.5. Договору підряду №137 від 14.10.2024 року, ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ» здійснив оплату 80% відсотків загальної вартості робіт в розмірі 104 166.67 грн.

У зв'язку з наданням послуг Товариство скало на ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ» Податкову накладну від 21.10.2024р. №31, реєстрацію якої було зупинено.

Разом з цим, згідно п.1.1. Договору підряду №152 від 20.11.2024 року Замовник (ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ») доручає, а Підрядник (Позивач) зобов'язувався виконати своїми силами, на свій ризик роботи з очищення зливової каналізації, колодязів та ливнеприймальників на об'єкті Замовника - морському перевантажувальноскладському комплексі зернових вантажів з причалом , що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, смт Нові Біляри, вул. Індустріальна, 10, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи у відповідності з умовами договору.

У відповідності до умов п.4.2. Договору підряду №152 від 20.11.2024 року Замовник зобов'язувався здійснити розрахунок за виконані Підрядником роботи (надані послуги)протягом 10 календарних днів з дати підписання Акта приймання-передачі виконаних робіт та надання Підрядником рахунку на оплату. При цьому, згідно приписів п.7.5. даного Договору Замовник мав право притримати оплату виконаних робіт в розмірі суми ПДВ, на яку не відбулась реєстрація податкової накладної у ЄРПН до моменту реєстрації такої податкової накладної. Оплату притриманої вартості робіт в розмірі суми ПДВ, на яку не відбулась реєстрація податкової накладної, Замовник здійснює після реєстрації Підрядником податкової накладної в ЄРПН протягом 3 робочих днів від дати реєстрації податкової накладної».

01.12.2024р. Товариство надало ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ» обумовлені Договором послуги на загальну суму 142 645,00 гривень, в тому числі ПДВ 23 774,17 гривень. На підставі пп.4.2., 7.5. Договору підряду №152 від 20.11.2024 року, ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ» здійснив оплату 80% відсотків загальної вартості робіт в розмірі 118 870.83 грн.

У зв'язку з наданням послуг Товариство скало на ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ» Податкову накладну від 01.12.2024р. №39, реєстрацію якої було зупинено.

Стосовно відмови у реєстрації Податкової накладної від 21.10.2024р. №31, суд зазначає наступне.

21.10.2024р. Позивач, у відповідності до умов Договору підряду №137 від 14.10.2024 року, надав ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ» повний обсяг послуг, що підтверджується Актом надання послуг від 21.10.2024р. №17. Оплата за надані послуги надійшла 21.10.2024 року, що підтверджується Платіжною інструкцією № Т20/015147 від 23.10.2024р., на загальну суму 104 166,67 гривень.

Таким чином, у Позивача виник обов'язок скласти податкову накладну у порядку, передбаченому Податковим кодексом України.

Отже, 21.10.2024 року ТОВ «ВК ПРОМБУД» склало податкову накладну № 31 на отримувача ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ» (ідентифікаційний код - 43664262) по першій події - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг, а саме, 21.10.2024 року, на суму 125 000,00 грн. (в т.ч. ПДВ 20 833.334 грн.).

31.10.2024 року податкову накладну № 31 від 21.10.2024р. було відправлено через систему «M.E.DOC» на реєстрацію до ДПС, внаслідок чого була отримана квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної.

Згідно Квитанції від 01.11.2024 року, якою Позивача повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної вказано наступне: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 21.10.2024 №31 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 37.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=2.9435%, «Рпоточ»=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахункифактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».

10.02.2025 року Позивачем було направлено до контролюючого органу через систему «M.E.DOC» Повідомлення від 10.02.2025 № 4 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування. В складі повідомлення контролюючому органу було надано:

- Пояснення №4 від 10.02.2025р. на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній №31 від 21.10.2024р., реєстрація якої зупинена;

- Договір підряду №137 від 14.10.2024р.;

- витяг від 02.08.2023р. з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яким підтверджується перелік видів діяльності Позивача;

- Акт надання послуг №17 від 21.10.2024р.;

- Рахунок на оплату №17 від 21.10.2024р.;

- Платіжну інструкцію №Т20/015147 від 23.10.2024р.;

- Податкову накладну від 21.10.2024 року №31;

- Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утримання з них податку, а також сум нарахованого єдиного податку за 4 квартал 2024 року №1 із додатками та квитанціями про відправку документів контролюючому органу;

- Первинну документацію на закупівлю товарів/послуг за вересень та жовтень 2024 року.

Товариством до Повідомлення від 10.02.2025 № 4 було додано в тому числі:

- первинна документація на придбання у ПП «МІЦАР І КО» 17.09.2024р. 4 000 літрів бензину марки А-95 та 2 000 літрів дизельного палива для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності, на загальну суму 318 820,00 грн (в т.ч. ПДВ 53 136,66 грн.);

- первинна документація на придбання у ПП «МІЦАР І КО» 17.10.2024р. 100 літрів бензину марки А-95 та 100 літрів дизельного палива для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності, на загальну суму 5 447,00 грн (в т.ч. ПДВ 907.83 грн.) та 4 897.00 грн (в т.ч. ПДВ 816.17 грн.);

- первинна документація на придбання у ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» 40 літрів бензину марки А-95 та 207.59 літрів дизельного палива для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності на загальну суму 12 176.35 грн. (в т.ч. ПДВ 2 029.39 грн.);

- первинна документація на придбання у ТОВ «СОМІК» 26.09.2024р. решітки різного профілю, яка використовувалась Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 350 183.95 грн., в тому числі ПДВ 58 363.99 грн.;

- первинна документація на придбання у ТОВ «СОМІК» 26.09.2024р. розхідних матеріалів та інструментів, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 150 732,13 грн., в тому числі ПДВ 25 122.02 грн.;

- первинна документація на оплату за відшкодування ТОВ «ЗАВОД ПРОДМАШ» витрат на електроенергію за вересень та жовтень в загальному розмірі 5 442.07 грн. (в т.ч. ПДВ 907.01 грн.) та 8 075.55 грн. (в т.ч. ПДВ 1 345.92 грн.), а також оплату за оренду території на загальну суму 14 303.76 грн. (в т.ч. ПДВ 2 383.96 грн.);

- первинна документація на придбання у жовтні 2024 року ТОВ «ПАЙП ТЕХНОЛОДЖІ» труб для відводу питної води на загальну суму 3 108.53 грн., в тому числі ПДВ 518.09 грн., та інших розхідних матеріалів на загальну уму 9 584.79 грн. (в т.ч. ПДВ 1 597.47 грн.), які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт;

- первинна документація на придбання протягом жовтня 2024 року у ТОВ «ПОЛІМЕРНА ГРУПА «ТЕРПОЛІМЕРГАЗ» розхідних матеріалів (муфти терморезисторні, бортові втулки, фланець під втулку, редукційний перехід терморезисторний, терморезисторне коліно, прокладки тощо), які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт;

- первинна документація на придбання 14.10.2024р. у ТОВ «СІЛІКАТ ЛТД» плит перекриття та днища й інших матеріалів, які Позивач використовував для заміни каналізаційних перекрить, на загальну суму 35 965,08 грн. (в т.ч. ПДВ 5 994.18 грн.);

- первинні документи на придбання 21.10.2024р. водостійкого мастила та всесезонної моторної оливи у ТОВ «СІОЛ УКРАЇНА» для обслуговування техніки та транспорту Позивача, на суму 960,00 грн. (в т.ч. ПДВ 160,00 грн.) та 750,00 грн. (в т.ч. ПДВ 125,00 грн.);

- первинні документи на придбання протягом жовтня 2024 року у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» розхідних матеріалів, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт;

- первинні документи на придбання протягом жовтня 2024 року у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» розхідних матеріалів, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт;

- первинні документи на придбання 11.10.2024р. у ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «СТРОЙСФЕРА-СЕРВІС» 26.3 тон піску для надання послуг та виконання робіт по чищенню каналізації та перекладанню труб на загальну суму 13 676,53 грн. (в т.ч. ПДВ 2 279.42 грн.);

- первинні документи на придбання 10.10.2024р. у ТОВ «АКУМУЛЯТОРНИЙ ЗАВОД «САДА» батареї акумуляторної для техніки Позивача, на загальну суму 13 956.00 грн. (в т.ч. ПДВ 2 326.00 грн.);

- первинні документи на придбання послуг перевезень відправлень у ТОВ «НОВА ПОШТА» протягом вересня та жовтня 2024 року.

В тому числі, Комісії контролюючого органу було надано для ознайомлення Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного податку ТОВ «ВК ПРОМБУД» за 4 квартал 2024 року, в якому зазначені відомості про трудові ресурси Товариства, які залучалися до виконання робіт та надання послуг в спірний період.

Крім того, в складі Пояснень від 10.02.2025 № 4 Товариством було надано відомості:

- про всі відкриті рахунки Товариства;

- про наявність у власності Товариства нерухомого майна, в якому облаштований офіс та склад, де облаштовані робочі місця та найманих працівників та місця утримання техніки, машин, устаткування, інструментів, обладнання та інших матеріальних ресурсів Товариства;

- про наявність у власності Товариства техніки та обладнання, яка використовується в господарській діяльності Товариства; Документ сформований в системі «Електронний суд» 28.03.2025 8

- про придбання Товариством в спірний період товарів та послуг, необхідних для здійснення господарської діяльності Товариства, в тому числі надання послуг згідно Договору підряду №137 від 14.10.2024р. - у вигляді копій первинної документації, які підтверджують здійснення відповідних господарських операцій.

Разом з тим, 13.02.2024 року Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області винесла рішення № 12504348/42817435, яким відмовила у реєстрації податкової накладної «у зв'язку із наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У полі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)»: вказано: «первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;».

05.03.2025 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України прийнято рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 11381/42817435/2.

Цим рішенням залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без змін. Підставою для прийняття такого рішення зазначено «ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, накладних».

Стосовно відмови у реєстрації Податкової накладної від 01.12.2024р. №39, суд зазначає наступне.

01.12.2024р. у відповідності до умов Договору підряду №152 від 20.11.2024 року, Позивач, надав ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ» повний обсяг послуг, що підтверджується Актом надання послуг від 01.12.2024р. №27. Оплата за надані послуги надійшла 04.12.2024 року, що підтверджується Платіжною інструкцією № Т20/015867 від 04.12.2024р., на загальну суму 118 870.83 гривень

У відповідності до ч.187.1. ст.187, ч.201.1. ст.201 Податкового кодексу України, 01.12.2024 року ТОВ «ВК ПРОМБУД» склало податкову накладну № 39 (ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ»), ідентифікаційний код - 43664262) по першій події - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг, а саме, 01.12.2024 року, на суму 142 645,00 грн. (в т.ч. ПДВ 23 774.17 грн.).

В подальшому, 23.12.2024 року податкову накладну № 39 від 01.12.2024р. було відправлено через систему «M.E.DOC» на реєстрацію до ДПС, внаслідок чого була отримана квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної.

Згідно Квитанції від 23.12.2024 року, якою Позивача повідомлено про зупинення реєстрації Податкової накладної вказано наступне: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 01.12.2024 №39 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 37.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=4.7786%, «Рпоточ»=30.82. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».

Врахувавши пропозицію ДПС, зазначену у квитанції від 23.12.2024 року Позивачем направлено до контролюючого органу через систему «M.E.DOC» Повідомлення від 11.02.2025р. № 2 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування. В складі повідомлення контролюючому органу було надано:

- Пояснення №5 від 11.02.2025р. на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній №39 від 01.12.2024р., реєстрація якої зупинена;

- Договір підряду №152 від 20.11.2024р.;

- витяг від 02.08.2023р. з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань, яким підтверджується перелік видів діяльності Позивача;

- Акт надання послуг №27 від 01.12.2024р.;

- Рахунок на оплату №27 від 01.12.2024р.;

- Платіжну інструкцію №Т20/015867 від 04.12.2024р.;

- Податкову накладну від 01.12.2024 року №39;

- Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утримання з них податку, а також сум нарахованого єдиного податку за 4 квартал 2024 року №1 із додатками та квитанціями про відправку документів контролюючому органу;

- Первинну документацію на закупівлю товарів/послуг за листопад та грудень 2024 року.

Товариством до Повідомлення від 11.02.2025 № 2 було додано в тому числі:

- первинна документація на придбання у ПП «МІЦАР І КО» 11.11.2024р. 500 літрів бензину марки А-95 для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності, на загальну суму 26 735.00 грн (в т.ч. ПДВ 816.17 грн.);

- первинна документація на придбання у ПП «МІЦАР І КО» 03.12.2024р.100 літрів дизельного палива для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності, на загальну суму 4 897.00 грн (в т.ч. ПДВ 907.83 грн.) та 4 897.00 грн (в т.ч. ПДВ 816.17 грн.);

- первинна документація на придбання у ПП «МІЦАР І КО» 06.12.2024р. 1 000 літрів бензину марки А-95 та 1150 літрів бензину марки А-95 для транспорту та техніки Документ сформований в системі «Електронний суд» 28.03.2025 12 Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності, на загальну суму 109 885.50 грн (в т.ч. ПДВ 18 314.25 грн.);

- первинна документація на придбання у ПП «МІЦАР І КО» 30.12.2024р. 1 130 літрів бензину марки А-95 для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності, на загальну суму 59 865.10 грн (в т.ч. ПДВ 9 976.02 грн.);

- первинна документація на придбання 31.12.2024р. у ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» 148.91 літрів бензину марки А-95 для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності на загальну суму 7 890.74 грн. (в т.ч. ПДВ 1 315.12 грн.);

- первинна документація на придбання у ТОВ «СОМІК» 13.11.2024р. газобетону, плит та сумішей для укладення та скріплення плит, яка використовувалась Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 201 946.60 грн., в тому числі ПДВ 33 657.77 грн.;

- первинна документація на оплату за відшкодування ТОВ «ЗАВОД ПРОДМАШ» витрат на електроенергію за листопад та грудень 2024 року, а також оплату за оренду території;

- первинна документація на придбання протягом листопада та грудня 2024 року у ТОВ «ЕПІЦЕНТР К» будівельних матеріалів та інструментів (цементу, труб кабельного канату, шабельної пилки тощо) для надання послуг Товариством;

- первинна документація на придбання у 24.12.2024 року ТОВ «ПРОМПОЗИТИВ» сальників для техніки Товариства на загальну суму 230,00 грн., в тому числі ПДВ 38.33 грн.;

- первинні документи на 09.12.2024р. у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» муфт та труб в якості розхідних матеріалів, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 3 776.76 грн. (в т.ч. ПДВ 529.48 грн.);

- первинні документи на 06.12.2024р. у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» поліпропіленових фітингових колін, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 2 266,68 грн. (в т.ч. ПДВ 377.78 грн.);

- первинні документи на 12.12.2024р. у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» поліпропіленових труб, колін та трійників також розхідних муфт, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 2 113.86 грн. (в т.ч. ПДВ 353.31 грн.);

- первинні документи на 05.12.2024р. у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» поліпропіленових фітингових колін, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 818,76 грн. (в т.ч. ПДВ 136.46 грн.);

- первинні документи на 03.12.2024р. у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» поліпропіленових муфт та колін, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 142.80 грн. (в т.ч. ПДВ 23.80 грн.);

- первинні документи на придбання послуг перевезень відправлень у ТОВ «НОВА ПОШТА» протягом листопада та грудня 2024 року.

В тому числі, Комісії контролюючого органу було надано для ознайомлення Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного податку ТОВ «ВК ПРОМБУД» за 4 квартал 2024 року, в якому зазначені відомості про трудові ресурси Товариства, які залучалися до виконання робіт та надання послуг в спірний період.

Крім того, в складі Пояснень від 11.02.2025 № 5 Товариством було надано відомості:

- про всі відкриті рахунки Товариства; - про наявність у власності Товариства нерухомого майна, в якому облаштований офіс та склад, де облаштовані робочі місця та найманих працівників та місця утримання техніки, машин, устаткування, інструментів, обладнання та інших матеріальних ресурсів Товариства;

- про наявність у власності Товариства техніки та обладнання, яка використовується в господарській діяльності Товариства;

- про придбання Товариством в спірний період товарів та послуг, необхідних для здійснення господарської діяльності Товариства, в тому числі надання послуг згідно Договору підряду №152 від 20.11.2024р.

Разом з тим, 13.02.2024 року Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області винесла рішення № 12504360/42817435, яким відмовила у реєстрації податкової накладної «у зв'язку із наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У полі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)»: вказано: «первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;».

04.03.2025 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України прийнято рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 11086/42817435/2.

Цим рішенням залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без змін. Підставою для прийняття такого рішення зазначено «ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, накладних».

Позивач не погоджується з рішеннями відповідача-1 від 13.02.2025р. № 12504348/42817435 та від 13.02.2025р. № 12504360/42817435, вважає їх протиправними, та такими, що підлягають скасуванню.

Відмова Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних №31 від 21.10.2024 року та №39 від 01.12.2024 року послугувала підставою для звернення позивача до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, позовні вимоги ТОВ «ВК ПРОМБУД» до Головного управління ДПС в Одеській, Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року (з наступними змінами, далі - Порядок №1246).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, ;Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.

Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 року затверджений Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з пунктами 7, 8 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого Постановою КМУ №1165 від 11.12.2019 року, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу ПН/РК встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Пунктами 10, 11 Порядку встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Згідно з п.11 Порядку №1165 при зупиненні реєстрації податкової накладної зазначається пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Пунктами 4,5 Порядку №520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до п.6 Порядку письмові пояснення та копії документів, зазначених у п.5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Згідно з пунктами 9,10,11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, перелік документів, встановлений п.5 Порядку №520, свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка, зокрема, господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п. 185.1 ст. 185, так і п.187.1 ст.187 ПКУ, а тому суд акцентує, що контролюючий орган, зупиняючи реєстрацію податкової накладної, має не лише запропонувати платнику надати документи, а й чітко окреслити їх перелік, оскільки п.5 Порядку №520 наведено не вичерпний (може включати) перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

В протилежному випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі як не надання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку не є спроможною, та, на думку суду, не може бути застосована.

Зокрема, як встановлено судом, відповідно до Квитанції від 01.11.2024 року, якою Позивача повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної вказано наступне: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 21.10.2024 №31 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 37.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=2.9435%, «Рпоточ»=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахункифактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».

Також відповідно до Квитанції від 23.12.2024 року, якою Позивача повідомлено про зупинення реєстрації Податкової накладної вказано наступне: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 01.12.2024 №39 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 37.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=4.7786%, «Рпоточ»=30.82. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».

Так, судом з'ясовано, та позивачем наголошено, що до контролюючого органу ним були надані усі необхідні документи на підтвердження виконання умов Договору підряду № 137 від 14.10.2024 року та Договору підряду № 152 від 20.11.2024 року укладеного між ТОВ «ВК ПРОМБУД» та ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ», а саме:

На виконання умов Договору підряду № 137 від 14.10.2024 року:

- Пояснення №4 від 10.02.2025р. на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній №31 від 21.10.2024р., реєстрація якої зупинена;

- Договір підряду №137 від 14.10.2024р.;

- витяг від 02.08.2023р. з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яким підтверджується перелік видів діяльності Позивача;

- Акт надання послуг №17 від 21.10.2024р.;

- Рахунок на оплату №17 від 21.10.2024р.;

- Платіжну інструкцію №Т20/015147 від 23.10.2024р.;

- Податкову накладну від 21.10.2024 року №31;

- Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утримання з них податку, а також сум нарахованого єдиного податку за 4 квартал 2024 року №1 із додатками та квитанціями про відправку документів контролюючому органу;

- Первинну документацію на закупівлю товарів/послуг за вересень та жовтень 2024 року.

Товариством до Повідомлення від 10.02.2025 № 4 було додано в тому числі:

- первинна документація на придбання у ПП «МІЦАР І КО» 17.09.2024р. 4 000 літрів бензину марки А-95 та 2 000 літрів дизельного палива для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності, на загальну суму 318 820,00 грн (в т.ч. ПДВ 53 136,66 грн.);

- первинна документація на придбання у ПП «МІЦАР І КО» 17.10.2024р. 100 літрів бензину марки А-95 та 100 літрів дизельного палива для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності, на загальну суму 5 447,00 грн (в т.ч. ПДВ 907.83 грн.) та 4 897.00 грн (в т.ч. ПДВ 816.17 грн.);

- первинна документація на придбання у ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» 40 літрів бензину марки А-95 та 207.59 літрів дизельного палива для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності на загальну суму 12 176.35 грн. (в т.ч. ПДВ 2 029.39 грн.);

- первинна документація на придбання у ТОВ «СОМІК» 26.09.2024р. решітки різного профілю, яка використовувалась Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 350 183.95 грн., в тому числі ПДВ 58 363.99 грн.;

- первинна документація на придбання у ТОВ «СОМІК» 26.09.2024р. розхідних матеріалів та інструментів, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 150 732,13 грн., в тому числі ПДВ 25 122.02 грн.;

- первинна документація на оплату за відшкодування ТОВ «ЗАВОД ПРОДМАШ» витрат на електроенергію за вересень та жовтень в загальному розмірі 5 442.07 грн. (в т.ч. ПДВ 907.01 грн.) та 8 075.55 грн. (в т.ч. ПДВ 1 345.92 грн.), а також оплату за оренду території на загальну суму 14 303.76 грн. (в т.ч. ПДВ 2 383.96 грн.);

- первинна документація на придбання у жовтні 2024 року ТОВ «ПАЙП ТЕХНОЛОДЖІ» труб для відводу питної води на загальну суму 3 108.53 грн., в тому числі ПДВ 518.09 грн., та інших розхідних матеріалів на загальну уму 9 584.79 грн. (в т.ч. ПДВ 1 597.47 грн.), які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт;

- первинна документація на придбання протягом жовтня 2024 року у ТОВ «ПОЛІМЕРНА ГРУПА «ТЕРПОЛІМЕРГАЗ» розхідних матеріалів (муфти терморезисторні, бортові втулки, фланець під втулку, редукційний перехід терморезисторний, терморезисторне коліно, прокладки тощо), які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт;

- первинна документація на придбання 14.10.2024р. у ТОВ «СІЛІКАТ ЛТД» плит перекриття та днища й інших матеріалів, які Позивач використовував для заміни каналізаційних перекрить, на загальну суму 35 965,08 грн. (в т.ч. ПДВ 5 994.18 грн.);

- первинні документи на придбання 21.10.2024р. водостійкого мастила та всесезонної моторної оливи у ТОВ «СІОЛ УКРАЇНА» для обслуговування техніки та транспорту Позивача, на суму 960,00 грн. (в т.ч. ПДВ 160,00 грн.) та 750,00 грн. (в т.ч. ПДВ 125,00 грн.);

- первинні документи на придбання протягом жовтня 2024 року у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» розхідних матеріалів, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт;

- первинні документи на придбання протягом жовтня 2024 року у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» розхідних матеріалів, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт;

- первинні документи на придбання 11.10.2024р. у ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «СТРОЙСФЕРА-СЕРВІС» 26.3 тон піску для надання послуг та виконання робіт по чищенню каналізації та перекладанню труб на загальну суму 13 676,53 грн. (в т.ч. ПДВ 2 279.42 грн.);

- первинні документи на придбання 10.10.2024р. у ТОВ «АКУМУЛЯТОРНИЙ ЗАВОД «САДА» батареї акумуляторної для техніки Позивача, на загальну суму 13 956.00 грн. (в т.ч. ПДВ 2 326.00 грн.);

- первинні документи на придбання послуг перевезень відправлень у ТОВ «НОВА ПОШТА» протягом вересня та жовтня 2024 року.

В тому числі, Комісії контролюючого органу було надано для ознайомлення Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного податку ТОВ «ВК ПРОМБУД» за 4 квартал 2024 року, в якому зазначені відомості про трудові ресурси Товариства, які залучалися до виконання робіт та надання послуг в спірний період.

Крім того, в складі Пояснень від 10.02.2025 № 4 Товариством було надано відомості:

- про всі відкриті рахунки Товариства;

- про наявність у власності Товариства нерухомого майна, в якому облаштований офіс та склад, де облаштовані робочі місця та найманих працівників та місця утримання техніки, машин, устаткування, інструментів, обладнання та інших матеріальних ресурсів Товариства;

- про наявність у власності Товариства техніки та обладнання, яка використовується в господарській діяльності Товариства; Документ сформований в системі «Електронний суд» 28.03.2025 8

- про придбання Товариством в спірний період товарів та послуг, необхідних для здійснення господарської діяльності Товариства, в тому числі надання послуг згідно Договору підряду №137 від 14.10.2024р. - у вигляді копій первинної документації, які підтверджують здійснення відповідних господарських операцій.

На виконання умов Договору підряду № 152 від 20.11.2024 року:

- Пояснення №5 від 11.02.2025р. на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній №39 від 01.12.2024р., реєстрація якої зупинена;

- Договір підряду №152 від 20.11.2024р.;

- витяг від 02.08.2023р. з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань, яким підтверджується перелік видів діяльності Позивача;

- Акт надання послуг №27 від 01.12.2024р.;

- Рахунок на оплату №27 від 01.12.2024р.;

- Платіжну інструкцію №Т20/015867 від 04.12.2024р.;

- Податкову накладну від 01.12.2024 року №39;

- Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утримання з них податку, а також сум нарахованого єдиного податку за 4 квартал 2024 року №1 із додатками та квитанціями про відправку документів контролюючому органу;

- Первинну документацію на закупівлю товарів/послуг за листопад та грудень 2024 року.

Товариством до Повідомлення від 11.02.2025 № 2 було додано в тому числі:

- первинна документація на придбання у ПП «МІЦАР І КО» 11.11.2024р. 500 літрів бензину марки А-95 для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності, на загальну суму 26 735.00 грн (в т.ч. ПДВ 816.17 грн.);

- первинна документація на придбання у ПП «МІЦАР І КО» 03.12.2024р.100 літрів дизельного палива для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності, на загальну суму 4 897.00 грн (в т.ч. ПДВ 907.83 грн.) та 4 897.00 грн (в т.ч. ПДВ 816.17 грн.);

- первинна документація на придбання у ПП «МІЦАР І КО» 06.12.2024р. 1 000 літрів бензину марки А-95 та 1150 літрів бензину марки А-95 для транспорту та техніки Документ сформований в системі «Електронний суд» 28.03.2025 12 Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності, на загальну суму 109 885.50 грн (в т.ч. ПДВ 18 314.25 грн.);

- первинна документація на придбання у ПП «МІЦАР І КО» 30.12.2024р. 1 130 літрів бензину марки А-95 для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності, на загальну суму 59 865.10 грн (в т.ч. ПДВ 9 976.02 грн.);

- первинна документація на придбання 31.12.2024р. у ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» 148.91 літрів бензину марки А-95 для транспорту та техніки Позивача, яка використовується Позивачем для провадження господарської діяльності на загальну суму 7 890.74 грн. (в т.ч. ПДВ 1 315.12 грн.);

- первинна документація на придбання у ТОВ «СОМІК» 13.11.2024р. газобетону, плит та сумішей для укладення та скріплення плит, яка використовувалась Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 201 946.60 грн., в тому числі ПДВ 33 657.77 грн.;

- первинна документація на оплату за відшкодування ТОВ «ЗАВОД ПРОДМАШ» витрат на електроенергію за листопад та грудень 2024 року, а також оплату за оренду території;

- первинна документація на придбання протягом листопада та грудня 2024 року у ТОВ «ЕПІЦЕНТР К» будівельних матеріалів та інструментів (цементу, труб кабельного канату, шабельної пилки тощо) для надання послуг Товариством;

- первинна документація на придбання у 24.12.2024 року ТОВ «ПРОМПОЗИТИВ» сальників для техніки Товариства на загальну суму 230,00 грн., в тому числі ПДВ 38.33 грн.;

- первинні документи на 09.12.2024р. у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» муфт та труб в якості розхідних матеріалів, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 3 776.76 грн. (в т.ч. ПДВ 529.48 грн.);

- первинні документи на 06.12.2024р. у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» поліпропіленових фітингових колін, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 2 266,68 грн. (в т.ч. ПДВ 377.78 грн.);

- первинні документи на 12.12.2024р. у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» поліпропіленових труб, колін та трійників також розхідних муфт, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 2 113.86 грн. (в т.ч. ПДВ 353.31 грн.);

- первинні документи на 05.12.2024р. у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» поліпропіленових фітингових колін, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 818,76 грн. (в т.ч. ПДВ 136.46 грн.);

- первинні документи на 03.12.2024р. у ТОВ «ТЕПЛОАРМАТУРА» поліпропіленових муфт та колін, які використовувались Позивачем при наданні послуг та виконанні робіт, на загальну суму 142.80 грн. (в т.ч. ПДВ 23.80 грн.);

- первинні документи на придбання послуг перевезень відправлень у ТОВ «НОВА ПОШТА» протягом листопада та грудня 2024 року.

В тому числі, Комісії контролюючого органу було надано для ознайомлення Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного податку ТОВ «ВК ПРОМБУД» за 4 квартал 2024 року, в якому зазначені відомості про трудові ресурси Товариства, які залучалися до виконання робіт та надання послуг в спірний період.

Крім того, в складі Пояснень від 11.02.2025 № 5 Товариством було надано відомості:

- про всі відкриті рахунки Товариства; - про наявність у власності Товариства нерухомого майна, в якому облаштований офіс та склад, де облаштовані робочі місця та найманих працівників та місця утримання техніки, машин, устаткування, інструментів, обладнання та інших матеріальних ресурсів Товариства;

- про наявність у власності Товариства техніки та обладнання, яка використовується в господарській діяльності Товариства;

- про придбання Товариством в спірний період товарів та послуг, необхідних для здійснення господарської діяльності Товариства, в тому числі надання послуг згідно Договору підряду №152 від 20.11.2024р.

Проте, Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкових накладних, що діє у складі ГУ ДПС в Одеській області, були прийняті рішення від 13.02.2025р. № 12504348/42817435 та від 13.02.2025р. № 12504360/42817435 у зв'язку з тим, що документи були складені/оформлені із порушенням законодавства. Додаткова інформація: «первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні»

Варто зауважити, що зміст переліку документів, встановлений п.5 Порядку №520, свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка, зокрема, господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п. 185.1 ст. 185, так і п.187.1 ст.187 ПКУ, а отже, контролюючий орган, зупиняючи реєстрацію податкової накладної, має не лише запропонувати платнику надати документи, а й чітко окреслити їх перелік, оскільки п.5 Порядку №520 наведено не вичерпний (може включати) перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

В протилежному випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, з підстав не надання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку, на думку суду, є суто формальною, та відповідно не може бути застосована.

Питання тлумачення та застосовування національного законодавства є, перш за все, компетенцією національних органів влади. Проте Суд повинен перевірити, чи породжує спосіб тлумачення та застосування національного законодавства наслідки, що відповідають принципам Конвенції, як вони тлумачаться у світлі практики Суду (п.41 рішення Європейського Суду з прав людини по справі «Будченко проти України», рішення у справі «Скордіно проти Італії».

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам доступності, передбачуваності та зрозумілості; громадянин повинен мати змогу отримати адекватну інформацію за обставин застосування правових норм у конкретному випадку; норма не може розглядатися як закон, якщо вона не сформульована з достатньою чіткістю, щоб громадянин міг регулювати свою поведінку; громадянин повинен мати можливість передбачити, наскільки це розумно за конкретних обставин, наслідки, до яких може призвести певна дія.

Крім того, одним з основних принципів податкового законодавства України є презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

При цьому, загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Зокрема, як встановлено судом, відповідно до Квитанції від 01.11.2024 року, якою Позивача повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної вказано наступне: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 21.10.2024 №31 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 37.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=2.9435%, «Рпоточ»=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахункифактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».

Також відповідно до Квитанції від 23.12.2024 року, якою Позивача повідомлено про зупинення реєстрації Податкової накладної вказано наступне: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 01.12.2024 №39 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 37.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=4.7786%, «Рпоточ»=30.82. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».

Також, в оскаржуваних Рішеннях про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 13.02.2025р. № 12504348/42817435 та податкової накладної від 13.02.2025р. № 12504360/42817435 зазначено, що документи були складені/оформлені із порушенням законодавства. Додаткова інформація: первинні документи щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Втім, суд акцентує, що кожна господарська операція має свою специфіку і в ході її здійснення складається певний пакет документів, визначений умовами договору, відповідними законодавчими приписами. Не кожна господарська угода передбачає складання повного переліку документів, наведеного відповідачем в оскаржуваних рішеннях про відмову у реєстрації податкових накладних. Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, при цьому, не підкреслено у відповідних графах які саме документи мав надати позивач, а отже, у порушення наведених законодавчих положень, оскаржуване рішення містить лише абстрактне твердження про їх не надання, без конкретизації (підкреслення) конкретного переліку документів, яких з урахування особливостей, характеру та обсягу господарських операцій, критерію, що слугував підставою для зупинення реєстрації податкової накладної, на думку Комісії, не вистачає.

При цьому, в доповнення до викладеного у поясненнях, які були надані разом із повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, позивачем, а саме були надані додаткові документи та пояснення. Зокрема, долучено документи на підтвердження наявності основних засобів, що забезпечують функціонування Товариства, а також придбання товарів в інших контрагентів.

Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом, то суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання має бути предметом окремого дослідження під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Отже, зважаючи на вищевикладене, суд доходить висновку, що встановлені судом обставини свідчать про не дотримання контролюючим органом вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості при винесенні оскаржуваного рішення, виконання яких, при цьому, є запорукою передбачуваності для позивача наслідків виконання або невиконання ним законних вимог суб'єкта владних повноважень.

Водночас, не виконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії, призводить до його протиправності.

У Пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Європейським судом з прав людини визначено, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.».

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що на виконання вимог ч.2 ст.7 КАС України, суб'єктами владних повноважень не доведено належними, допустимими доказами правомірність винесення спірного Рішення Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, адже як слідує із системного аналізу змісту такої відмови податковим органом здійснено її суто формально.

Відтак, беручи до уваги вище окреслене, з урахуванням досліджених наданих ТОВ «ВК ПРОМБУД» та наявних у матеріалах справи, первинних документів, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для визнання протиправними та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 13.02.2025р. № 12504348/42817435 та від 13.02.2025р. № 12504360/42817435 про відмову в реєстрації податкових накладних №31 від 21.10.2024 року та №39 від 01.12.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з частиною 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

Натомість, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим, оскільки відповідні повноваження законодавчо покладені на комісію ДФС.

Згідно з пункту 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018р. №117 податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій, зокрема: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246, відповідно до пункту 19 якого податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 20 Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010року №1246 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, приписами чинного законодавства чітко зазначено необхідність реєстрації відповідних податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у разі набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За приписами статті 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011р. (остаточне) по справі «Чуйкіна проти України» (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував: - Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює право на суд, в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), пп.28-36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати вирішення спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах «Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява №58112/00, п.45, від 10 липня 2003року, та «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 38778/99, п. 25, ECHR 2002-II).

Таким чином, оскільки судом встановлено неправомірність прийняття Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних оскаржуваних рішень від 13.02.2025р. № 12504348/42817435 та від 13.02.2025р. № 12504360/42817435, задоволення позовної вимоги ТОВ «ВК ПРОМБУД» шляхом зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені ТОВ «ВК ПРОМБУД» податкові накладні №31 від 21.10.2024 року та №39 від 01.12.2024 року датою їх первинного подання платником податків на реєстрацію, у даному випадку є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде вирішено остаточно.

Відповідно до ч. 1, 3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «ВК ПРОМБУД» (65013, м. Одеса, Миколаївська дорога, 253, код ЄДРПОУ 42817435) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166), Державної податкової служби (04053, м. Київ, Львівська площа 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.02.2025р. № 12504348/42817435, від 13.02.2025р. № 12504360/42817435; зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №31 від 21.10.2024 року, №39 від 01.12.2024 року, датою їх фактичного подання є правомірними, документально підтвердженими, базуються на положеннях чинного податкового законодавства, а отже підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ВК ПРОМБУД» (65013, м. Одеса, Миколаївська дорога, 253, код ЄДРПОУ 42817435) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166), Державної податкової служби (04053, м. Київ, Львівська площа 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.02.2025р. № 12504348/42817435, від 13.02.2025р. № 12504360/42817435 про відмову в реєстрації податкових накладних №31 від 21.10.2024 року, №39 від 01.12.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

3. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену товариством з обмеженою відповідальністю «ВК ПРОМБУД» (код ЄДРПОУ 42817435) податкові накладні №31 від 21.10.2024 року, №39 від 01.12.2024 року датою їх подання платником податків на реєстрацію.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ВК ПРОМБУД» (код ЄДРПОУ 42817435) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ВК ПРОМБУД» (код ЄДРПОУ 42817435) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Рішення складено 23.09.2025 року, з урахуванням знаходження судді Харченко Ю. В. у відпустці, у період з 30.05.2025 року по 27.06.2025 року, з 15.08.2025 року по 22.08.2025 року, а також на лікарняному з 07.07.2025р. по 08.08.2025 р. включно.

Суддя Ю.В. Харченко

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ВК ПРОМБУД» (65013, м. Одеса, Миколаївська дорога, 253, код ЄДРПОУ 42817435) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166), Державної податкової служби (04053, м. Київ, Львівська площа 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.