Ухвала від 24.09.2025 по справі 380/20110/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/20110/24

УХВАЛА

24 вересня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді: Морської Г.М. розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Міністерства оборони України, Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування наказу, -

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 1), Міністерства оборони України (далі - відповідач 2), Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України ОСОБА_2 (далі - відповідач 3), ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ) (далі - відповідач 4), в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати: - наказ командира військової частини НОМЕР_1 №281 від 20.01.2024 “Про утворення комісії з розслідування нещасного випадку»; - акт комісії військової частини НОМЕР_1 форми НВ-2 від 02.02.2024 “Про проведення розслідування нещасного випадку»; - наказ командира військової частини НОМЕР_1 №694 від 07.02.2024 “Про результати розслідування нещасного випадку із старшим лейтенантом ОСОБА_3 »;

- зобов'язати Міністерство оборони України призначити і провести спеціальне розслідування нещасного випадку за фактом загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання обов'язків військової служби ст.лейтенанта ОСОБА_3 командира зенітно-ракетного взводу НОМЕР_3 механізованого батальйону НОМЕР_4 бригади військової частини НОМЕР_1 відповідно до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021 №332 з урахуванням висновків суду;

- визнати протиправними та скасувати пункт четвертий наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №232 від 12.03.2024 (по особовому складу) в частині, що стосується обставин загибелі (смерті) старшого лейтенанта ОСОБА_3 командира зенітно-ракетного взводу НОМЕР_3 механізованого батальйону НОМЕР_4 бригади військової частини НОМЕР_1 ;

- зобов'язати Командувача сухопутних військ Збройних сил України внести зміни в пункт четвертий наказу №232 від 12.03.2024 (по особовому складу в частині щодо обставин загибелі (смерті) під час виконання обов'язків військової служби старшого лейтенанта ОСОБА_3 командира зенітно-ракетного взводу НОМЕР_3 механізованого батальйону НОМЕР_4 бригади військової частини НОМЕР_1 з урахуванням висновків рішення суду;

- визнати протиправними та скасувати пункт третій наказу командира військової частини НОМЕР_1 №39 від 08.02.2024 (по особовому складу) в частині, щодо стосується обставин загибелі (смерті) старшого лейтенанта ОСОБА_3 командира зенітно-ракетного взводу НОМЕР_3 механізованого батальйону НОМЕР_4 бригади військової частини НОМЕР_1 та не виплати зазначених в наказі сум премії та додаткової винагороди;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 : - внести зміни в пункт третій наказу №39 від 08.02.2024 (по особовому складу) в частині щодо обставин загибелі (смерті) під час виконання обов'язків військової служби ст.лейтенанта ОСОБА_4 командира зенітно-ракетного взводу НОМЕР_3 механізованого батальйону НОМЕР_4 бригади військової частини НОМЕР_1 з урахуванням висновків рішення суду; - нарахувати та виплати премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 480% від посадового окладу за період з 01.07.2023 по 31.07.2023 та додаткової винагороди згідно з Постановою КМ України від 28.02.2022 №168 за період з 01.07.2023 по 31.07.2023.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2025 позов задоволено частково:

- визнано протиправними та скасовано наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 281 від 20.01.2024 “Про утворення комісії з розслідування нещасного випадку»;

- визнано протиправним та скасовано наказ командира військової частини НОМЕР_1 №694 від 07.02.2024 “Про результати розслідування нещасного випадку із старшим лейтенантом ОСОБА_5 »;

- визнано протиправним та скасовано пункт третій наказу командира військової частини НОМЕР_1 №39 від 08.02.2024 (по особовому складу) в частині, щодо стосується обставин загибелі (смерті) старшого лейтенанта ОСОБА_5 командира зенітно-ракетного взводу НОМЕР_3 механізованого батальйону НОМЕР_4 бригади військової частини НОМЕР_1 та не виплати зазначених в наказі сум премії та додаткової винагороди;

- визнано протиправним та скасовано акт комісії військової частини НОМЕР_1 форми НВ-2 від 02.02.2024 “Про проведення розслідування нещасного випадку»;

- зобов'язано військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) ініціювати повторне спеціальне розслідування нещасного випадку за фактом загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_2 ст. лейтенанта ОСОБА_5 командира зенітно- ракетного взводу НОМЕР_3 механізованого батальйону НОМЕР_4 бригади відповідно до наказу Міністерства оборони України від 27.10.2021 №332, яким затверджено Інструкцію про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, з урахуванням висновків суду;

- визнано протиправним та скасовано пункт четвертий наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №232 від 12.03.2024 (по особовому складу) в частині, що стосується обставин загибелі (смерті) старшого лейтенанта ОСОБА_5 командира зенітно-ракетного взводу НОМЕР_3 механізованого батальйону НОМЕР_4 бригади військової частини НОМЕР_1 .

08.09.2025 позивач подав до суду заяву, у якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2025 у справі №380/20110/24 та зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 подати до суду звіт про виконання судового рішення.

Згідно витягу з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 08.09.2025 заява передана судді Морській Г.М.

Заява про встановлення судового контролю обґрунтована тим, що ОСОБА_1 в квітні і в липні 2025 року письмово зверталась до військової частини НОМЕР_1 , до Командувача сухопутних військ ЗСУ з проханням виконати рішення суду та надіслати на її адресу відповідні документи(копії листів додаються). Відповіді на листи не надано, військова частина НОМЕР_1 рішення Львівського окружного адміністративного суду не виконала.

Військова частина НОМЕР_1 10.09.2025 надіслала заперечення на клопотання позивача про встановлення судового контролю. Відповідач зазначив, що рішенням суду дійсно було зобов'язано військову частину НОМЕР_1 ініціювати повторне спеціальне розслідування нещасного випадку за фактом загибелі (смерті) 03.07.2023 ст. лейтенанта ОСОБА_3 відповідно до наказу Міністерства оборони України від 27.10.2021 №332, яким затверджено Інструкцію про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України. Водночас, у ситуації із загибеллю ст. лейтенанта ОСОБА_3 , військова частина НОМЕР_1 раніше самостійно спеціального розслідування за даним фактом не ініціювала. У зв'язку з цим відсутня можливість повторно ініціювати таке розслідування, оскільки воно не було предметом первинного провадження у межах частини. Таким чином, вважає, що існують правові перешкоди для виконання рішення суду в зазначеній частині. Разом з тим, наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №997 від 04.04.2025 (копія наказу прикладається для долучення до матеріалів справи), повторно утворено комісію з розслідування нещасного випадку. На даний час розслідування не завершене, по причинам, які не залежать від членів комісії, чи військової частини НОМЕР_1 .

Розглядаючи подану заяву про встановлення судового контролю суд зазначає таке.

Згідно з ч.1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, вказані норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача.

При цьому, положення КАС України не містять обмеження щодо застосування заходів судового контролю, передбачених вказаною нормою КАС України, після ухвалення такого рішення.

Як стверджує позивач, рішення суду від 13.02.2025 в частині зобов'язального характеру не виконано.

Обґрунтовуючи неможливість виконання рішення суду відповідач посилається на те, що військова частина НОМЕР_1 раніше самостійно спеціального розслідування за фактом загибелі ст. лейтенанта ОСОБА_3 не ініціювала, а відтак відсутня можливість повторно ініціювати таке розслідування.

На підтвердження виконання рішення суду військова частина НОМЕР_1 надала копію наказу від 04.04.2025 №997 про призначення комісії з розслідування нещасного випадку (смерть) із командиром зенітного ракетного взводу НОМЕР_6 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 старшим лейтенантом ОСОБА_5 .

Необхідно відмітити, що в рішенні суду суд дійшов до наступних висновків:

«…Відповідно до пункту 7 Розділу 2 Інструкції №332 нещасні випадки зі смертельним наслідком або внаслідок яких військовослужбовцем отримані тяжкі травми, групові нещасні випадки та випадки зникнення або смерті військовослужбовців підлягають спеціальному розслідуванню та розслідуються з урахуванням вимог розділу III цієї Інструкції.

Пунктом 1 Розділу ІІІ Інструкції №332 визначено, що спеціальному розслідуванню підлягають: нещасні випадки з військовослужбовцями зі смертельним наслідком; нещасні випадки, унаслідок яких військовослужбовцем отримані тяжкі травми; групові нещасні випадки, що сталися одночасно з двома і більше військовослужбовцями, незалежно від тяжкості шкоди їх здоров'ю; випадки зникнення військовослужбовців, за відсутності ознак ухилення від військової служби; випадки смерті військовослужбовців. Спеціальне розслідування зазначених вище випадків проводиться за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання обов'язків військової служби.

Згідно пункту 2 Розділу ІІІ Інструкції №322 про груповий нещасний випадок, нещасний випадок зі смертельним наслідком, нещасний випадок, що спричинив тяжкі травми, випадок зникнення військовослужбовця або його смерті за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання обов'язків військової служби командир військової частини зобов'язаний негайно доповісти через засоби зв'язку та протягом трьох годин надати письмове повідомлення за формою НВ-1: безпосередньому командиру (начальнику) за підпорядкованістю; до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері за місцем, де стався нещасний випадок, зникнення або смерть; до Військової служби правопорядку у Збройних Силах України; до відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо).

Відповідно до пункту 3 Розділу ІІІ Інструкції №322 командир (начальник) органу військового управління вищого рівня, який отримав від командира підпорядкованої військової частини повідомлення, зобов'язаний призначити своїм наказом комісію для проведення спеціального розслідування…

…Із аналізу наведених правових норм слідує, що випадок смерті військовослужбовця підлягав спеціальному розслідуванню комісією з розслідування нещасного випадку відповідно до вимог Інструкції № 332.

Проте командиром військової частини НОМЕР_1 прийнятий наказ №281 від 20.01.2024 “Про утворення комісії з розслідування нещасного випадку» та проведене розслідування, яке не є спеціальним, тобто не дотриманий порядок призначення розслідування та його подальшого проведення…».

При цьому, в резолютивній частині рішення суд зобов'язав військову частину НОМЕР_1 ініціювати повторне спеціальне розслідування нещасного випадку за фактом загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_2 ст. лейтенанта ОСОБА_5 командира зенітно- ракетного взводу НОМЕР_3 механізованого батальйону НОМЕР_4 бригади відповідно до наказу Міністерства оборони України від 27.10.2021 №332, яким затверджено Інструкцію про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, з урахуванням висновків суду.

Втім, доказів виконання рішення суду, а саме вчинення командиром дій, передбачених розділом ІІІ Інструкції №322 для ініціювання призначення спеціального розслідування (надіслання письмового повідомлення безпосередньому командиру (начальнику) за підпорядкованістю), відповідачем не долучено до матеріалів справи.

З урахуванням наведеного, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2025 у справі №380/20110/24 в частині зобов'язального характеру не виконано військової частиною НОМЕР_1 , що є достатньою підставою для встановлення судового контролю.

Згідно із ст.382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Суд може зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення особисто керівника суб'єкта владних повноважень.

Якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і судовим рішенням такого суб'єкта владних повноважень зобов'язано вчинити певні дії, суд може зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення кожного з членів такого колегіального органу, до чиїх повноважень, завдань чи функцій належить забезпечення виконання такого судового рішення.

Приймаючи до уваги, що виконання судового рішення є частиною процедури відновлення порушеного права особи в судовому порядку, при цьому обов'язок суду контролювати виконання свого рішення закріплено безпосередньо Конституцією України, суд вважає за необхідне зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2025 у справі № 380/20110/24.

Керуючись ст. 241, 248, КАС України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задовольнити.

Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2025 у справі № 380/20110/24 протягом одного місяця з дати прийняття цієї ухвали

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.

Суддя Морська Г.М.