Рішення від 23.09.2025 по справі 380/7446/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2025 рокусправа № 380/7446/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області (місцезнаходження: 80700, Львівська область, м. Золочів, вул. Пачовського 7, код ЄДРПОУ 03194306), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації щодо відмови у наданні ОСОБА_1 статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та видачі відповідного посвідчення;

-зобов'язати Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації встановити ОСОБА_1 статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та видати посвідчення члена сім'ї загиблого ветерана війни.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначила, що зверталась до Управління соціального захисту населення із заявою про встановлення статусу члена сім'ї померлого ветерана війни та видачі посвідчення члена сім'ї померлого ветерана війни, оскільки є дружиною померлого ОСОБА_2 , котрий мав інвалідність внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС та мав пільги ветерана війни. Однак відповідач відмовив у наданні такого статусу з тих підстав, що ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не поширюється на членів сімей померлих громадян з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Правовий статус членів сімей померлих громадян з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, визначений Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує її законні права щодо встановлення статусу члена сім'ї померлого ветерана та видачу посвідчення. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 16.04.2025 відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Вказана ухвала 27.03.2023 направлена на електронну адресу відповідача та отримана відповідачем, що підтверджується зворотним поштовим повідомленням.

Відповідач подав до суду відзив, у якому проти позову заперечив з тих підстав, що держава передбачила окремий механізм соціального захисту для сімей, члени яких брали участь у ліквідації наслідків ЧАЕС. Просить у позові відмовити.

Позивачка подала до суду відзив на позовну заяву, у якому наголосила, що чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-XII поширюється також і на членів сім'ї військовослужбовців, які померли внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби, пов'язаних з ліквідацією наслідків на Чорнобильській АЕС та мали статус ветерана війни.

Суд встановив таке.

Позивачка, ОСОБА_1 , вдова ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

23.09.2024 ОСОБА_1 звернулася із заявою до Управління захисту населення Золочівської районної державної адміністрації щодо встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та видачі відповідного посвідчення.

18.10.2024, листом №1994, відповідач відмовив у встановленні ОСОБА_1 такого статусу і видачі посвідчення загиблого/померлого ветерана війни з тих підстав, що ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не поширюється на членів сімей померлих громадян з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Відповідно до довідки Центрального архіву Головного управління внутрішніх військ МВС України 3/35 - 857 від 12.10 2005 року згідно з документами військової частини № НОМЕР_2 , ОСОБА_2 брав участь у складі частини у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно з довідкою до акту огляду медико - соціальної експертної комісії від 13.07.2017 року серії АВ № 0815327 встановлено, що причина інвалідності - захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до посвідчення серія НОМЕР_3 від 08.05.2019 ОСОБА_2 був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році ( строк - довічно).

Згідно з посвідчення серія НОМЕР_4 від 14.03.2018 ОСОБА_2 був інвалідом першої групи і мав право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Експертним висновком №31171 від 17.07.2024, виданим Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією встановлено факт причинного зв'язку хвороби, що привело до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії Чорнобильської АЕС, яке призвело до смерті ОСОБА_2 , пов'язане з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Надаючи правову оцінку спірним діям та правовим позиціям учасників справи, суд врахував таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XІІ).

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.4 Закону №3551-XІІ ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Згідно з п.1 ч.2 ст.7 Закону №3551-XІІ до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з інвалідністю з числа: військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.

Пунктом 3 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 № 302, передбачено, що: учасникам бойових дій (стаття 6 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення учасника бойових дій" та нагрудний знак "Ветеран війни - учасник бойових дій"; інвалідам війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення інваліда війни" та нагрудний знак "Ветеран війни - інвалід"; учасникам війни (стаття 9 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення учасника війни" та нагрудний знак "Ветеран війни - учасник війни".

Як встановив суд, померлий ОСОБА_2 був інвалідом першої групи і мав право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Також, експертним висновком №31171 від 17.07.2024, виданим Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією встановлено факт причинного зв'язку хвороби, що привело до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії Чорнобильської АЕС, яке призвело до смерті ОСОБА_2 , пов'язане з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону №3551-XІІ чинність цього Закону поширюється на: сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.

Отже, чинність Закону №3551-XІІ поширюється також і на членів сім'ї військовослужбовців, які померли внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби, пов'язаних з ліквідацією наслідків на Чорнобильській АЕС, та мали статус ветерана війни.

На підставі абз.16 п.1 ч.1 ст.10 Закону №3551-XІІ до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать, зокрема: один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні.

Оскільки позивачка перебувала в зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_2 , який мав статус інваліда війни відповідно до ст.7 Закону №3551-XІІ, суд дійшов висновку щодо наявності у позивача права на встановлення їй статусу члена сім'ї померлого інваліда війни. Отже, відповідач неправомірно відмовив у встановленні позивачу такого статусу.

Щодо вимог про зобов'язання відповідача встановити позивачу статус члена сім'ї померлого ветерана війни та видати відповідне посвідчення, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551-XII (стаття 10 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого".

Отже, позивачка, як член сім'ї померлого ветерана війни, має право на отримання відповідного посвідчення.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про завдоволення позову повністю.

Судові витрати, понесені позивачкою покладаються на відповідача і підлягають стягненню з його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області (місцезнаходження: 80700, Львівська область, м. Золочів, вул. Пачовського 7, код ЄДРПОУ 03194306) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації щодо відмови у наданні ОСОБА_1 статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та видачі відповідного посвідчення.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації встановити ОСОБА_1 статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та видати ОСОБА_1 посвідчення члена сім'ї загиблого ветерана війни.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації Львівської області (місцезнаходження: 80700, Львівська область, м. Золочів, вул. Пачовського 7, код ЄДРПОУ 03194306) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 968(дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп. судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 23.09.2025

Суддя Лунь З.І.