Рішення від 22.09.2025 по справі 340/4389/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4389/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в інтересах ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1

до відповідача-1: Новомиргородського сектору Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби (вул. Андрія Гурічева, б. 25, м. Новомиргород, Кіровоградська область, 26500, ЄДРПОУ 23687784)

до відповідача-2: Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в особі Олександрійського відділу (вул. Ігоря Замоцького, б. 25-а, м. Кропивницький, 25015, ЄДРПОУ 45200774)

про визнання дій протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач, через уповноваженого представника адвоката Охременка А.В., звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить (з урахуванням уточненої позовної заяви):

1) Визнати протиправною відмову №3526-84/3526.1 від 26.02.2025 Новомиргородського сектору Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у видачі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорта громадянина України у формі книжечки.

2) Зобов'язати Центральне-південне міжрегіональне управління ДМС та Новомиргородський сектор Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби України вчинити наступні дії:

- оформити та видати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , бланк паспорту громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, без передачі будь-яких даних до Єдиного державного демографічного реєстру, без формування (присвоєння) унікального номера запису в Реєстрі, без використання будь-яких засобів Єдиного державного демографічного реєстру;

- проставити відмітку реєстрації місця проживання в паспорті;

- провести реєстрацію громадянства України - внесення запису про набуття особою громадянства України спеціально уповноваженим на те органом у відповідні облікові документи;

- вести облік що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за раніше встановленими формами, а саме: виключно за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та місцем реєстрації, без використання будь-якого цифрового або буквено-цифрового ідентифікатора особи, без внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру чи будь-яких інших автоматизованих інформаційних систем, та без автоматизованої обробки персональних даних, без відцифрованого образу обличчя особи, без від цифрованих відбитків пальців рук.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що зверталася до відповідача із заявою про видачу паспорта громадянина України у вигляді паперової книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. Відповідач відмовив у видачі такого паспорту, посилаючись на те що наданий перелік документів до заяви не відповідає вимогам чинного законодавства. Посилається на правові висновки Верховного Суду у справі № 806/3265/17 та вважає відмову відповідача у оформленні та видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року протиправною.

Ухвалою судді від 07.07.2025 року залишено без руху позовну заяву.

У встановлений судом строк представник позивача подав до суду заяву про усунення недоліків, уточнений адміністративний позов та докази сплати судового збору.

Ухвалою судді від 24.07.2025 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 42).

Відповідач надав відзив на позов, вимоги якого не визнає та зазначає, що відмовляючи позивачеві, відповідач керувався положеннями Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 р. №456, а саме п. 1 розділу VІ, зазначив, що заява позивача була викладена в довільній формі та разом із нею не було надано повного переліку документів. Таким чином, відмовляючи в задоволенні вимог, відповідач не вчиняв протиправних дій, рівно як і не порушив жодних прав, свобод та законних інтересів позивача, а тому в оформленні та видачі паспорта було відмовлено правомірно (а.с.47-72).

Позивач правом подати відповідь на відзив не скористався.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

18.02.2025 позивач звернувся до відповідача-1 із заявою (а.с.51), в якій просив оформити та видати паспорт громадянина України відповідно до Положення про паспорт громадянина України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, додавши до неї пакет документів, зокрема, дві фотокартки, копію свідоцтва про народження, копію паспорту обох батьків, витяг з реєстру територіальної громади про реєстрацію та повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Новомиргородський сектор Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби 26.02.2025 року листом № 3526-84/3526-1-25 повідомив заявника про те, що позивач не має права на отримання паспорта книжечки, так як надана заява та додані до неї документи не відповідають вимогам чинного законодавства України. Заяву написано у довільній формі. До заяви не додано оригінал свідоцтва про народження особи та оригінали документів, що посвідчують особу батьків (а.с. 59).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За змістом частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України, зокрема, визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; громадянство, правосуб'єктність громадян, засади регулювання демографічних та міграційних процесів.

Згідно з частиною другою статті 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI (далі по тексту - №5492-VI) Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.

Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону №5492-VI, документами, оформлення яких встановлено цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення, є документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, яким є, зокрема, паспорт громадянина України.

За приписами частини третьої статті 13 Закону №5492-VI, паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.

Згідно з частинами першою, другою статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Перелік інформації, яка вноситься до паспорта громадянина України, визначено у частині сьомій статті 21 Закону № 5492-VI, відповідно до якої такий містить, зокрема, унікальний номер запису в Реєстрі; відцифрований образ обличчя особи; відцифрований підпис особи.

Відповідно до пунктів 1, 2 Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ (далі по тексту - Положення № 2503-ХІІ) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.

Паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

Згідно з пунктами 12, 13 Положення №2503-ХІІ видача та обмін паспорта провадиться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина.

Для одержання паспорта громадянин подає:

заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;

свідоцтво про народження;

дві фотокартки розміром 35 х 45 мм;

у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

25 березня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України» №302 (далі по тексту - Постанова № 302).

26 жовтня 2016 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 745, якою внесено відповідні зміни до Постанови № 302. Указана постанова набрала чинності з 1 листопада 2016 року, і з цієї ж дати паспорт громадянина України оформляється у формі картки з безконтактним електронним носієм з використанням бланка, затвердженого Постановою № 302.

Згідно з підпунктом 1 пункту 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою № 302, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Пунктом 131 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою № 302 також передбачено, що до безконтактного електронного носія, який міститься у паспорті, вноситься така інформація, зокрема, як: біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук) виключно за згодою особи.

Тобто, безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразку містить відцифровані персональні данні особи.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 (далі по тексту - Постанова №398) внесено зміни до пункту 3 Постанови № 302, доповнивши його абзацом такого змісту:

«Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року».

Наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України» від 06.06.2019 №456 відповідно до абзацу 5 пункту 3 Постанови № 302, Постанови № 398 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі по тексту - Тимчасовий порядок № 456).

Згідно з пунктом 1 розділу І Порядку №456 цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до Постанови №302, Постанови №398, Положення №2503-XII, визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту 2 розділу І Тимчасового порядку №456, паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року № 353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України», дію якого відновлено постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.2013 №415 «Про зупинення дії постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 р. № 185».

Пунктом 3 розділу І Тимчасового порядку №456 передбачено, що оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, зокрема, особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.

За приписами пунктів 4, 5 розділу І Тимчасового порядку №456, оформлення і видача паспорта здійснюються протягом 30 календарних днів з дня подання особою до територіального підрозділу ДМС заяви та документів для оформлення і видачі паспорта. Заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за місцем звернення.

Відповідно до пункту 13 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-XII для одержання паспорта громадянин подає:

- заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;

- свідоцтво про народження;

- дві фотокартки розміром 35 х 45 мм;

- у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019р. №456, для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник (далі - заявник) подає:

1) заяву;

2) рішення суду;

3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави;

4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували (в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями (ем) або особами (ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

5) дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см;

6) довідку про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання особи;

7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

При цьому суд зазначає, що форма заяви для оформлення паспорта є не довільною, а затверджена Додатком 1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 р. №456.

Дослідивши зміст та форму заяви позивача, з якою мало місце звернення до відповідача 18.02.2025 року, суд зазначає, що заява не відповідає формі затвердженій Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 р. №456.

На необхідності дотримання вимог Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019р. №456 щодо форми заяви про видачу паспорту та переліку документів, які до неї додаються, вказав Верховний Суд у постанові від 24.09.2020р. у справі №340/2618/19, який, скасовуючи рішення судів першої та апеляційної інстанції в аналогічних правовідносинах, зокрема у пункті 41 постанови зазначив: «У той же час, судами попередніх інстанцій не встановлено, чи можливо вважати подану позивачем заяву підставою для оформлення та видачі паспорта громадянина України. Зокрема, суди не з'ясували питання щодо відповідності заяви формі, встановленій чинним законодавством, не встановлено, чи подано до вказаної заяви весь необхідний перелік документів».

Таким чином, оскільки позивачем не дотримано форми заяви про видачу паспорту та не надано до неї встановленого Порядком переліку документів, суд зазначає, що у даному випадку звернення позивача за оформленням паспорту не може вважатись таким, що здійснено у спосіб, визначений законодавством.

Враховуючи вищевикладене суд вважає звернення позивача до суду за захистом порушеного права передчасним, а відтак, не знаходить підстав для задоволення позову.

Отже, позовні вимоги що протиправної відмови у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до «Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України» від 26.06.1992 р. №2503-ХП та зобов'язання видати паспорт у формі книжечки ОСОБА_3 є передчасними, а відмова Новомиргородського сектору Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби у видачі такого паспорту - правомірною.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, у задоволенні позову належить відмовити.

Підстави для стягнення на користь позивача судових витрат у справі відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Судові витрати вважати фактично понесеними.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасникам справи, які зареєстрували електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи. Вказане не позбавляє права таку особу отримати копію судового рішення у паперовій формі за її окремою заявою.

Рішення може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО