Рішення від 03.09.2025 по справі 273/678/25

Баранівський районний суд Житомирської області

Справа № 273/678/25

Провадження № 2-о/273/79/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2025 року Баранівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Бєлкіної Д.С., секретаря судових засідань Стаднюк В.В. , з участю заявника ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Баранівка в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Баранівська міська рада про встановлення факту родинних відносин,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його матір'ю.

В обґрунтування своєї заяви зазначає, що він є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . ІНФОРМАЦІЯ_4 його мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одружилась з його батьком - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Відповідно до свідоцтва про одруження його мати, ОСОБА_2 , взяла прізвище « ОСОБА_4 », однак у встановлений законодавством термін з невідомих причин, не звернулась у відповідний орган, та не отримала документ на нове прізвище, а продовжувала користуватись паспортом, у якому зазначено дошлюбне прізвище « ОСОБА_5 ». У свідоцтві про народження заявника у графі мати зазначено, що його матір'ю є - ОСОБА_1 , що суперечило, на той час, даним її паспорту. Даний факт може підтвердити його батько ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 померла. Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: квартиру за адресою АДРЕСА_1 . 04.04.2025 року заявник звернувся до приватного нотаріуса Звягельського районної нотаріального округу Присяжнюка В.С. із заявою про прийняття спадщини, так як і момент смерті матері був неповнолітнім і проживав разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 . Проте у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті його матері ОСОБА_2 йому було відмовлено, та надано роз'яснення про необхідність підтвердження родинних відносин між ним і померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 його матір'ю ОСОБА_2 . З метою підтвердження того, що його мати ОСОБА_2 не отримувала паспорт на прізвище « ОСОБА_4 », він 12.04.2025 року звернувся до Баранівського сектору Управління УДМС у Житомирській області на що отримав відповідь від 16.04.2025 року № П-2/6/1813- 25/1813/163-25, якою підтверджено, що згідно наявних обліків Баранівського сектору УДМС у Житомирській області відсутня інформація щодо документування паспортом громадянина України на особу з персональними даними ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Таким чином, у зв'язку з цим, виникла необхідність встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір'ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав свою заяву та просив її задовольнити, оскільки даний факт потрібен йому для оформлення спадщини.

Представник заінтересованої особи - Баранівської міської ради в судове засідання не з'явився, направили заяву в якій просили розглядати справу без представника Ради, не заперечують проти задоволення заяви.

Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснила, що знає ОСОБА_7 , з його матір'ю жила разом у гуртожитку, потім разом працювали на заводі. Вона знала її як « ОСОБА_5 », а її чоловіком був ОСОБА_8 . Чи були вони одружені офіційно їй невідомо.

Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснив, що знає батьків заявника , це були ОСОБА_10 та ОСОБА_11 . У 1996 році він працював в охороні заводу і батьки заявника працювали разом з ним. Чи були вони одружені йому невідомо, але проживали вони разом у них було двоє синів.

Свідок ОСОБА_12 в судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_2 є мамою ОСОБА_7 . З 1996 року вона проживає по сусідству з цією сім'єю. ОСОБА_8 завжди проживав з ОСОБА_13 , вони одружилися, але чому вона не змінила свого прізвища невідомо.

Заслухавши пояснення заявника, свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , дослідивши та оцінивши здобутi й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , серії НОМЕР_1 від 07.12.2005 року, його батьками зазначено ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ( а.с.8).

Згідно копії свідоцтва про одруження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 21.11.1999 уклав шлюб з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прізвища після одруження « ОСОБА_4 » та « ОСОБА_4 » ( а.с.7).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 12.09.2019 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ( а.с. 9 ).

Згідно копії Витягу №205 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 01.04.2025 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 в період з 20.02.1998 - 12.09.2019 роки, одна ( а.с. 10).

Згідно повідомлення приватного нотаріуса Звягельського районного нотаріального округу від 04.04.2025 року №174/01-16 ОСОБА_1 рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту родинних відносин з померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 ( а.с. 11).

Згідно копії повідомлення Баранівського сектору Управління УДМС у Житомирській області від 16.04.2025 року № П-2/6/1813-25/1813/163-25 згідно наявних обліків Баранівського сектору УДМС у Житомирській області відсутня інформація щодо документування паспортом громадянина України на особу з персональними даними ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.12).

Встановлення факту родинних відносин необхідно заявнику для реалізації права на спадщину після смерті його матері - ОСОБА_2 .

Так, відповідно до частини першої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України N 1618-IV від 18.03.2004 (далі - ЦПК України) окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з п. 1 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до частини другою цієї ж статті ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

У постанові Верховного Суду від 14.04.2021 року у справі N 205/2102/19-ц (провадження N0 61 - 872св21) встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися до суду із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору розглядається в порядку окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем. Разом з тим, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п'ята статті 1268 ЦК України).

Заява про встановлення родинних зв'язків із спадкодавцем заявником подається для належного оформлення спадкових прав за відсутності спору про право. Відсутність свідоцтв органів реєстрації актів цивільного стану, копії актових записів перешкоджають вирішити питання щодо належного оформлення спадкових прав.

Верховний Суд у постанові від 14.04.2021 року у справі N 205/2102/19- ц (провадження N 61 -872св21) зробив правовий висновок, що спадкові права є майновим об'єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.

В даному випадку встановлення юридичного факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право та після смерті ОСОБА_2 інших осіб, які б подавали або могли б подати заяву на спадщину немає.

Жодних доказів, які б спростовували доводи заявника по справі матеріали справи не містять.

Відповідно ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом достовірно встановлений факт родинних відносин між заявником та померлою ОСОБА_2 , що належним чином підтверджується доказами, що знаходяться в матеріалах справи.

Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, N 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заявник звернувся із заявою до суду про встановлення факту родинних відносин з метою оформлення своїх спадкових прав, встановлення даного факту в позасудовому порядку є неможливим, перешкоджає реалізації заявнику права на оформлення спадщини, наявності спору про право судом не встановлено, у зв'язку з чим заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 13, 81, 263, 264, 265, 315, 319 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Баранівська міська рада про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є матір'ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бєлкіна Д.С.

Попередній документ
130464641
Наступний документ
130464643
Інформація про рішення:
№ рішення: 130464642
№ справи: 273/678/25
Дата рішення: 03.09.2025
Дата публікації: 26.09.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Баранівський районний суд Житомирської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:; інших фактів, з них:.
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (03.09.2025)
Дата надходження: 24.04.2025
Предмет позову: про встановлення факту родинних відносин
Розклад засідань:
03.09.2025 10:30 Баранівський районний суд Житомирської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
БЄЛКІНА ДІНА СЕРГІЇВНА
суддя-доповідач:
БЄЛКІНА ДІНА СЕРГІЇВНА
заінтересована особа:
Баранівська міська рада
заявник:
Поляков Віктор Васильович