Постанова від 24.09.2025 по справі 576/2283/25

Справа № 576/2283/25

Провадження № 3/576/1131/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2025 року м. Глухів

Суддя Глухівського міськрайонного суду Сумської області Колодяжний А.О., з участю секретаря Горлинської Н.С., прокурора Лісненка А.А., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали № 576/2283/25, (3/576/1131/25), № 576/2284/25 (3/576/1132/25), № 576/2285/25 (3/576/1133/25), № 576/2286/25 (3/576/1134/25), що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, депутата Березівської сільської ради Шосткинського району Сумської області, проживаючого у АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

встановив:

ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 06.08.2025 р., без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушив вимоги ч. 7 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Крім того, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 06.08.2025 р., без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушив вимоги ч. 7 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Також, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 07.08.2025 р., без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушив вимоги ч. 7 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Крім того, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 07.08.2025 р., без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

У судовому засіданні ОСОБА_1 винним себе визнав.

Прокурор вважав, що матеріалами підтверджено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, так як він несвоєчасно виконав обов'язки, передбачені ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

На підставі ст. 36 КУпАП справи одночасно розглядаються одним і тим же органом.

Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справ, необхідно зробити такі висновки.

Адміністративна відповідальність, передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виражається у несвоєчасному поданні декларації без поважних причин, а суб'єктивна сторона цього правопорушення визначається ставленням особи до дії та наслідків, виражене у формі умислу.

Витягом з протоколу Пленарного засідання першої сесії сільської ради восьмого скликання Березівської сільської ради Шосткинського району Сумської області від 25.11.2020 р. та рішенням першої сесії сільської ради восьмого скликання Березівської сільської ради від 25.11.2020 р. «Про початок повноважень депутатів Березівської сільської ради Шосткинського району Сумської області», прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Березівської сільської ради Шосткинського району Сумської області 8-го скликання, в списку серед яких значиться ОСОБА_1 по округу № 1.

Отже, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 являється суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону.

Приміткою ст. 1726 КУпАП визначено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У відповідності до ч. 3 ст. 8 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції» та депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до ЗУ «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначаються Національним агентством з питань запобігання корупції.

Також, 12.10.2023 р. набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким відновлено подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 Закону.

Частиною 7 статті 45 Закону передбачено, що суб'єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій в порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 ЗУ «Про національну поліцію» (крім суб'єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18.08.2025 р. № 1/2520 зазначено, що згідно з даними Єдиного реєстру державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 проходив військову службу у період з 31.05.2002 р. по 16.10.2002 р. та з 23.10.2023 р. по 07.06.2024 р.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 07.06.2024 р. № 69 сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта управління 5 піхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 звільнено з військової служби з 07.06.2024 р. та виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Оскільки, депутат Березівської сільської ради ОСОБА_1 07.06.2024 р. звільнений з військової служби, то останній був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: за 2021 рік протягом 90 календарних днів з моменту звільнення, але не пізніше 05.09.2024 р., за 2022 рік протягом 90 календарних днів з моменту звільнення, але не пізніше 05.09.2024 р., за 2023 рік протягом 90 календарних днів з моменту звільнення, але не пізніше 05.09.2024 р.

Також, депутат Березівської сільської ради ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік не пізніше 31.03.2025 року.

Згідно з публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 подав декларацію за 2021 рік - 06.08.2025 р. о 10 год. 45 хв., декларацію за 2022 рік - 06.08.2025 р. о 10 год. 55 хв., декларацію за 2023 рік - 07.08.2025 р. о 08 год. 34 хв., декларацію за 2024 рік - 07.08.2025 р. о 08 год. 47 хв., що є несвоєчасним.

Вважаю, що фактичні дані, що містяться у протоколах про адміністративне правопорушення № 358/2025 від 28.08.2025 р., № 359/2025 від 28.08.2025 р., № 360/2025 від 28.08.2025 р., № 361/2025 від 28.08.2025 р. та у матеріалах справ, дають підстави стверджувати, що у діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно вимог ст. 33 КпАП України, при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, при цьому за змістом ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи досліджені матеріали справ, обставини вчинених правопорушень, приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, які пом'якшують та обтяжують відповідальність останньої, при цьому беручи до уваги, що ОСОБА_1 вчинив чотири правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, справи про які розглядаються одночасно, вважаю за необхідне накласти на нього стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст.172-6 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для визначеної ст. 23 КпАП України мети - виховного впливу та запобіганню вчинення останнім нових правопорушень.

Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відтак з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, 172-6, 268 КУпАП, -

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП.

На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Глухівський міськрайонний суд Сумської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.

Суддя А.О. Колодяжний