Справа № 457/1216/25
провадження №3/457/550/25
11 вересня 2025 року м. Трускавець
Суддя Трускавецького міського суду Марчук В.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділення поліції №2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України, за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
Відповідно до складеного протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 383776 від 07.07.2025 року за ч. 1 ст. 130 КУпАП, ОСОБА_1 07.07.2025 року о 06.23 год. в м. Трускавці по вул. Сагайдачного, 28 керував транспортним засобом LF1502E ДНЗ НОМЕР_1 в алкогольному сп'янінні. Тест проводився на місці зупинки за допомогою алкотестеру газоаналізатору Драгер 6810. Тест 4853, результат позитивний 0,39 проміле, чим порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху України.
Правопорушник з'явився на розгляд справи про адміністративне правопорушення, свою вину повністю заперечив та просив закрити провадження в даній справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, зазначив, що не перебував у стані алкогольного сп'яніння. Крім того подав на адресу суду клопотання про закриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного:
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Вина особи, яка притягається до відповідальності повинна бути доведена органом який склав протокол, а доводи вини повинні ґрунтуватися на доказах, об'єктивність яких не викликала б жодних сумнівів. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами у справі є будь-які фактичні дані, які встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта та інші.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» передбачено, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у ст.ст. 247, 280 КУпАП. Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст. 283, 284 КУпАП. У постанові, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, положеннями статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Проведення огляду на стан сп'яніння здійснюється в порядку, встановленому ст.266 КУпАП, відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція) та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 № 1103 (далі - Порядок).
З відеозапису, який міститься в матеріалах справи вбачається, що працівники поліції їхали за транспортним засобом LF1502E ДНЗ НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 та зупинили такий засіб. Надалі, у процесі спілкування з ОСОБА_1 , поліцейські висловили підозру про керування ОСОБА_1 мотоциклом в стані алкогольного сп'яніння, зокрема спитавши «згідні пройти тест на стан сп'яніння?». Однак працівниками поліції не з'ясовано ознак алкогольного сп'яніння, не озвучено такі ознаки ОСОБА_1 , а лише раптово і у категоричній формі висловлено припущення про його перебування у стані алкогольного сп'яніння.
Так, відповідно до вимог п.3 Розділу I «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння бо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 р. № 1452/735 ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
При розгляді справи встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 383776 від 07.07.2025 року ознаки алкогольного сп'яніння не вказані, а у акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 07.07.2025 року, зазначено, що огляд проведений у зв'язку із виявленими ознаками алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці.
Суд ставить під обґрунтований сумнів наведені ознаки алкогольного сп'яніння, оскільки стан алкогольного сп'яніння повністю заперечується ОСОБА_1 за обставин, наведених у протоколі та із оглянутого судом відеозаписом події вбачається, що ОСОБА_1 під час спілкування з поліцейськими, поводив себе адекватно, чітко відповідав на їх запитання, висловлював свої заперечення, його поведінка цілком відповідала обстановці. Зокрема із оглянутого відеозапису не вбачається тремтіння рук, мова ОСОБА_1 є чітка і зрозуміла, а його поведінка повністю відповідає обстановці.
Крім цього,згідно вимог КУпАП працівники поліції зобов'язані були роз'яснити ОСОБА_1 порядок та спосіб здійснення огляду на стан алкогольного сп'яніння, а тому числі подальший порядок дій після проходження огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних приладів (висловити згоду, в разі висловлення незгоди прослідувати до медичного закладу для повторного проведення огляду).
Як вбачається з долучених відеозаписів працівники поліції в безальтернативній формі після огляду ОСОБА_1 з використанням приладу Драгер одразу повідомили останнього, що на нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення, при цьому жодним чином не роз'яснили право ОСОБА_1 згідно ст.266 КУпАП про можливість проходження повторного огляду в медичному закладі для усунення будь-яких сумнівів перебування в стані алкогольного сп'яніння.
Крім того, із роздруківки тестування Alcotest 6810, прилад №ARВН 0681 вбачається, що крайнє калібруваня приладу проводилося 24 вересня 2024 року, тобто цей прилад використовувався 07 липня 2025 року у порушення вимог п. 4 розділу II Інструкції щодо обов'язкового шестимісячного калібрування вимірювальної техніки, що породжує об'єктивний сумнів у результаті тестування
Разом з тим, у порушення вимог Інструкції, працівники поліції не роз'яснили водію ОСОБА_1 порядок проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, наслідки відмови від проходження такого огляду, а також не забезпечили можливість проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у разі незгоди водія із результатом огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу згідно із вимогами п.7 Розділу I Інструкції, відповідно до яких: у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров'я).
Таким чином , судом встановлено, що ОСОБА_1 , всупереч вимог закону не вручали примірник акта огляду на стан алкогольного сп'яніння та не видавали направлення для проходження такого огляду у найближчому медичному закладі, у даному випадку у Трускавецькій міській лікарні.
Враховуючи зазначені порушення, які суд бере до уваги, а також те, що в силу принципу презумпції невинуватості всі сумніви у винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не доведена поза розумним сумнівом допустимими та достовірними доказами.
За таких обставин, провадження підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч. 1 ст. 130, п. 1 ч. 1 ст. 247, 251, 252, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. І. Марчук