Ухвала від 22.09.2025 по справі 380/9389/24

ф

УХВАЛА

22 вересня 2025 року

м. Київ

справа №380/9389/24

адміністративне провадження №К/990/28615/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Желєзного І.В.,

суддів: Білак М.В., Мацедонської В.Е.,

перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі № 380/9389/24 за позовом ОСОБА_1 до Хирівської міської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку,

УСТАНОВИВ:

У травні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Хирівської міської ради Самбірського району Львівської області, в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови Хирівської міської ради Самбірського району Львівської області від 02 квітня 2024 року № 62к/тр «Про звільнення» в частині звільнення позивачки з посади начальника фінансового відділу Хирівської міської ради з 03 квітня 2024 року включно;

- поновити позивачку на посаді начальника фінансового відділу Хирівської міської ради Самбірського району Львівської області з 04 квітня 2024 року;

- стягнути з відповідача на користь позивачки середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 04 квітня 2024 року по момент прийняття рішення судом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано розпорядження міського голови Хирівської міської ради від 02 квітня 2024 року № 62к/тр «Про звільнення» в частині звільнення ОСОБА_1 з посади начальника фінансового відділу Хирівської міської ради з 03 квітня 2024 року.

Поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника фінансового відділу Хирівської міської ради з 04 квітня 2024 року.

Стягнуто з Хирівської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 04 квітня 2024 року по 03 жовтня 2024 року включно у сумі 159 666,73 грн з відрахуванням податків та зборів.

Допущено до негайного виконання рішення суду в частині поновлення позивача на посаді начальника фінансового відділу Хирівської міської ради з 04 квітня 2024 року, та в частині стягнення з Хирівської міської ради на користь ОСОБА_1 заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць у сумі 28 210 грн з відрахуванням податків та зборів.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року скасовано та прийнято нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись із таким рішенням суду апеляційної інстанції, позивачка звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою.

Ухвалою Верховного Суду від 02 червня 2025 року на підставі пункту 4 частини п'ятої статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі № 380/9389/24 повернуто особі, яка її подала, оскільки у касаційній скарзі не викладено передбачені частинами четвертою та п'ятою статті 328 КАС України підстави для оскарження судового рішення в касаційному порядку.

06 червня 2025 року до Верховного Суду повторно надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі № 380/9389/24.

Верховний Суд ухвалою від 25 червня 2025 року на підставі пункту 4 частини п'ятої статті 332 КАС України касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі № 380/9389/24 повернув особі, яка її подала, оскільки у касаційній скарзі не викладено передбачені частинами четвертою та п'ятою статті 328 КАС України підстави для оскарження судового рішення в касаційному порядку.

04 липня 2025 року до Верховного Суду втретє надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі № 380/9389/24 та клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження.

Ухвалою Верховного Суду від 08 липня 2025 року касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі № 380/9389/24 залишено без руху. Надано скаржниці десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, шляхом зазначення та обґрунтування наявності виняткових обставин, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

22 липня 2025 року до Суду надійшла уточнена касаційна скарга із обґрунтуванням наявності виняткових обставин, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження за вказаною касаційною скаргою, колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із статтею 129 Конституції України однією із основних засад судочинства визначено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів».

За змістом частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.

На підставі частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

За правилами частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках:

1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;

2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;

3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;

4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами другою і третьою статті 353 цього Кодексу.

Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 330 КАС України у касаційній скарзі зазначаються підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 328 цього Кодексу підстави (підстав).

В касаційний скарзі позивачка з посиланням на пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України зазначає, що суд апеляційної інстанції застосував норми пункту 1 частини першої статті 36 КЗпП України без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 14 травня 2020 року у справі № 815/5173/17, від 20 травня 2020 року у справі № 825/3587/15-а, від 03 квітня 2024 року у справі № 380/7136/23 від 09 травня 2024 року у справі № 380/7066/23.

Водночас пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Також в уточненій касаційній скарзі позивачка посилається на підпункт «а» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Суд, проаналізувавши доводи касаційної скарги в сукупності з встановленими в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій обставинами, доходить висновку про наявність в цьому випадку обставин, передбачених підпунктом «а» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, що уможливлює допуск цієї скарги до касаційного перегляду судового рішення.

Обґрунтування скаржниці щодо наявності підстави для касаційного оскарження судових рішень, передбаченої пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України, є мотивованими та потребують перевірки у межах таких доводів.

Ураховуючи доводи касаційної скарги, Суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відкриття касаційного провадження у цій справі.

Скарга відповідає вимогам статті 330 КАС України, підстави для залишення касаційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.

Керуючись статтями 328- 330, 334, 335, 338 КАС України, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду

УХВАЛИВ:

1. Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі № 380/9389/24 за позовом ОСОБА_1 до Хирівської міської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку.

2. Витребувати справу № 380/9389/24 із Львівського окружного адміністративного суду.

3. Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали разом із копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.

4. Встановити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач І. В. Желєзний

Судді М. В. Білак

В. Е. Мацедонська